کد خبر 1207462
تاریخ انتشار: ۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۱
نامه کارشناسان و سهامداران بورس به سران سه قوه

کارشناسان بازار سرمایه با ارسال نامه ای به سران سه قوه، ضمن ارایه هشت پیشنهاد اعلام کردند: تخفیفات مالیاتی، تعدیل نرخ ارز تسعیر بانک‌ها، تخفیف نرخ خوراک پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌ مفید است.

به گزارش مشرق، بیش از ۱۰۰ نفر از مدیران و کارشناسان بازار سرمایه در آستانه برگزاری جلسه شورای هماهنگی اقتصادی با صدور بیانیه‌ راهکارهایی را برای بهبود وضعیت بازار سهام و خروج از بحران کنونی ارائه کردند.

 فعالان بازار سرمایه در نامه‌ای خطاب به سران قوا، ۸ راهکار عملی برای بازگشت مجدد اعتماد سرمایه‌گذاران به بازار بورس و تامین نقدینگی جهت بهبود وضعیت معاملات را پیشنهاد کردند.

متن نامه به شرح زیر است:

دکتر حسن روحانی – ریاست محترم جمهور

آیت الله سید ابراهیم رئیسی – ریاست محترم قوه قضاییه

دکتر محمد باقر قالیباف – ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

با سلام و احترام

می‌دانیم که قصه پرغصه سرمایه‌گذاران بورس ایران را خوب می‌دانید. می‌دانیم که روزانه و هفتگی ده‌ها نامه دریافت می‌کنید که در آن درد سهامداران مظلوم بورس را برایتان تعریف می‌کنند و چه بسا بهتر از ما از نابسامانی‌هایی که موجب این شرایط شده است، مطلع باشید. پس وقت گوهربارتان را با تکرار مکررات هدر نمی‌دهیم و به بیان پیشنهاداتی برای برون رفت از شرایط کنونی بسنده می‌کنیم.

امروز، در بازار سرمایه، عرضه بر تقاضا فزونی یافته است که بی‌شک برای این موضوع دلایل اقتصادی وجود دارد اما دلایل رفتاری آن بیشتر است.

سرمایه‌گذاران ترسیده‌اند و احساس می‌کنند در این وادی تنها و بی‌حامی هستند. احساس می‌کنند پشت شان خالی شده و تمام آن وعده‌های خوش صرفا جهت گذر از آن برهه خاص بود. ما فکر می‌کنیم اگر این حس امتداد پیدا کند، توسعه اقتصادی کشور و به تبع آن بازار سرمایه در آینده با مشکلات عدیده‌ای مواجه می‌شود از همین رو پیشنهاد می‌کنیم بیایید بار دیگر دست در دست هم دهیم و این مشکل را فارغ از هر عقیده و جناح‌بندی سیاسی بخاطر مردم و کشورمان حل کنیم.

بیایید بخاطر بیاوریم که هرجا یکدل و متحد کنار هم بوده‌ایم تهدید را مرتفع کرده و آن را به فرصت تبدیل کرده‌ایم.

در راستای این هدف بزرگ و برای نیل به این مقصود پیشنهاداتی را مطرح می‌کنیم :

یک) مالیات حق ملت است؛ حق جوان سیستان بلوچستانی، مادر اهوازی و پیرمرد خراسانی و ... است. دور از انصاف است بگوییم برای حل مشکل عده‌ای از مردم، عده دیگری سهیم باشند ولی، پیشنهاد ما این است که بازار سرمایه مانند دیگر بخش‌های اقتصاد با اندکی تاخیر مالیات را پرداخت کند. می‌دانید بابت فروش هر سهم، سرمایه‌گذار نیم درصد ارزش معامله را به عنوان مالیات پرداخت می‌کند. پیشنهاد این است که این نیم درصد به نام دولت در صندوق تثبیت بازار سرمایه سرمایه‌گذاری شده و با وجوه آن برای خرید سهام ارزنده بازار اختصاص یابد.

هر زمان بازار سرمایه به وضعیت طبیعی بازگشت، سهام این صندوق به ارزش روز ( که قطعا بالاتر از قیمت های امروز خواهد بود) فروخته شده و به حساب سازمان امور مالیاتی برگردد.

توجه کنید ما نمی‌گوییم به ما وجهی پرداخت کنید. صرفا می‌گوییم مانند هر شخص حقیقی و حقوقی دیگری که برای پرداخت مالیاتش شاید بیش از یکسال زمان داشته باشد، به ما نیز اندکی زمان دهید تا کسب و کارمان دوباره به رونق برگردد و مالیات را با سود منطقی پرداخت کنیم.

دو) قانون را اجرا کنید؛ پرداخت ۱% از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت قانون است. اگر شما بزرگواران برای اجرای قانون پیش قدم نشوید، چه کسی در این سرزمین ممکن است پیش قدم شود؟

سه) در کمیته تخلفات بازار سرمایه و دادگاه جرایم اقتصادی هر ماه ارقامی به عنوان جریمه و مجازات از فعالین و مدیران اخذ می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم تا سپری شدن شرایط کنونی، این ارقام به مانند مالیات‌ها به صندوق تثبیت واریز شود و با عادی شدن شرایط به حساب خزانه دولت بازگردد.

چهار) در شرایط کنونی مانند شرایط جنگی باید قدر سربازان شجاعی که حاضرند پیش قدم شوند و برای تغییر شرایط به جلو بروند را بدانیم و آنها را تشویق کنیم. باید برای تشویق طرف تقاضای بازار تدابیری اخذ کنیم که برای دستیابی به این هدف سه پیشنهاد داریم:

الف- صندوق‌های توسعه و تثبیت بازار امروز به انباشتی از دارایی سهام تبدیل شده اند و توازن وجه نقد و سهام در آن از بین رفته است بنابراین پیشنهاد می‌شود این صندوق‌ها برای گذر از شرایط کنونی بخشی از سهام موجود در پرتفوی را عادلانه و با نرخ سود متناسب به صورت اقساطی به تمام علاقه‌مندان ( با رعایت شرایط انصاف و عدالت) واگذار کنند تا هم خصوصی‌سازی تعمیق یابد هم با افزایش وجوه نقد این صندوق‌ها دوباره موفق به انجام رسالت خود شود.

ب- در همین شرایط کنونی افراد زیادی وجود دارند که حاضرند تسهیلات گرفته و در طرف تقاضا به خرید سهام بپردازند ولی قوانین دست و پا گیر سازمان بورس و بانک مرکزی گاها مانع از این کار می‌شود. از کفایت سرمایه کارگزاری‌ها تا عدم پذیرش سهام به عنوان وثیقه نمونه‌هایی از این دست هستند.

بازار سرمایه ایران قادر به تامین منابع از درون خویش است ولی تحقق این امر نیاز به پالایش قوانین دارد. لذا تقاضا می‌شود به ریاست سازمان بورس و بانک مرکزی دستور دهید با  فوریت زمانی مسیر را برای علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری بلندمدت حدالامکان تسهیل نمایند.

ج- در سالهای گذشته پرونده‌های بسیاری برای فعالان بازار سرمایه تشکیل شد که حرف و حدیث‌های فراوان درباره آنها وجود دارد. افراد بسیاری که حضورشان برای سرمایه‌گذاران قوت قلب بود، امروز دلخورند و سکوت پیشه کرده‌اند. عدالت ترمیمی راه‌حل عادلانه‌ای برای حل این مشکل است که ریاست محترم قوه قضاییه نیز تایید و تاکید بسیار بر آن داشتند ولی تا امروز اجرایی نشده است. این تقاضا را داریم که تسریع در اجرای عدالت ترمیمی را از ریاست  سازمان بورس خواستار شوید.

پنج) قیمت‌گذاری دستوری امری که تمام مسولان با آن مخالفند ولی همچنان در حال اجراست. همانطور که در بند ۱ نامه عرض شد  حمایت از بازار سرمایه نباید سبب تضییع حق از هیچ ایرانی شود، اکنون هم می‌گوییم حق سرمایه‌گذاران و صاحبان کسب و کار نباید به بهانه‌های واهی و سود عده قلیل ضایع شود.

برای مثال آیا می‌دانید بیش از ده سال است که شرکت‌های خودروسازی هیچ سودی به سهامدارانشان پرداخت نکرده‌اند؟ به اعتقاد شما بقیه بخش‌های صنعت خودرو هم این مشکل را نداشته‌اند؟ و یا در قیمت‌گذاری فولاد، سنگ‌آهن و... چگونه است که دلالان خودرو و سوداگران فولاد و پتروشیمی میلیارد میلیارد تنها از دست به دست کردن کالاها سود می‌کنند اما کارخانجات تولید کننده همان محصولات با هزینه‌های مالی و هزار هزینه پنهان دیگر درگیرند؟ آیا این نگاه به حمایت از تولید منتهی می شود؟

پیشنهاد می‌کنیم در راستای حمایت از تولید، یکبار برای همیشه قیمت‌گذاری دستوری را کنار بگذاریم و تلاش کنیم فرایندهای بازار را بهبود بخشیم.

شش)  بازار سرمایه از بخش‌های بسیاری از اقتصاد تاثیر می‌پذیرد. این بازار به نرخ سود حساس است. به نرخ ارز حساس است. به سیاست‌های خرد و کلان اقتصادی حساس است. نص صریح قانون این است که سازمان بورس اوراق بهادار محافظ منافع سرمایه‌گذاران خرد باشد.

پیشنهاد می‌شود ریاست سازمان بورس در جلساتی که در آن تصمیمات مهم در سرنوشت میلیون‌ها سهامدار در آن  رقم می‌خورد، از جمله جلسات هیات دولت، حضور داشته باشد تا مبادا بخشنامه و سیاستی نافی منافع چند ده میلیون ایرانی اتخاذ گردد. پیشنهاد می‌کنیم در غیاب کانون سهامداران حقیقی نماینده‌ای از سازمان بورس به عنوان حافظ منافع سرمایه‌گذاران در تمام جلسات و شوراهای اقتصادی حضور داشته باشد.

هفت) قانون تجارت ایران مصوب سال ۱۳۴۸ است. بیایید قبول کنیم بعد از ۵۲ سال بخش‌هایی از این قانون احتیاج به بروزرسانی و ترمیم دارد. ثبت افزایش سرمایه شرکت‌ها که به هیچ وجه عملیات پیچیده‌ای نیست گاهی به سال کشیده می‌شود و سرمایه‌گذار یک سال کامل دسترسی به دارایی‌اش ندارد.

پرداخت سود شرکت‌ها در مدت ۸ ماه، آنهم از تاریخ برگزاری مجمع سالیانه که خود معمولا ۴ ماه بعد از پایان سال مالی است، در شرایط تورمی امروز قطعا ناعادلانه بوده و به هیچ وجه مشوق سرمایه‌گذاری بلند مدت نیست. این قوانین در فضای امروز به جای تشویق سرمایه‌گذاری بلند مدت، مجازات کننده سرمایه‌گذاری بلند مدت است.

پیشنهاد می‌کنیم کمیته‌ای در سازمان بورس برای اصلاح سریعتر این قوانین تشکیل شود.

هشت) سیاست‌های تشویقی یکی از ابزارهایی است که می‌تواند در حال حاضر به عنوان محرک در کنار نرخ‌گذاری‌های غیردستوری کمک بزرگی به اقتصاد و بازارسرمایه داشته باشد. تخفیفات مالیاتی، تعدیل نرخ ارز تسعیر بانک‌ها، تخفیف نرخ خوراک پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌ می‌تواند چراغ سبز قوی از سوی حاکمیت برای تقویت سرمایه‌گذاری و سهامداران این بازار باشد.

نتیجه گیری: هدف ما از نگارش این نامه اعلام همدلی و همکاری برای رهایی و خروج از این شرایط است. بازار سرمایه ایران در ابتدای راه قرار دارد و می‌تواند در تولید و اقتصاد نقش‌آفرینی مولد داشته باشد. قلب سرمایه‌گذاران بورس ایران مانند قلب هر ایرانی دیگری برای وطن‌شان می تپد و جز افتخار برای این مرز و بوم چیزی از خداوند نمی‌خواهند. ما ایمان داریم اگر همگی دست در دست هم دهیم این مقطع را نیز به سلامت و پرافتخار سپری خواهیم کرد.

همایون دارابی، کامیار فراهانی، مرتضی عباد، عظیم ثابت، حسین خزلی، عباسعلی حقانی نسب، وداد حسینی، علیرضا کیان، میثم کریمی، احسان حاجی علی اکبر، محمد اسکندری، بهراد ابراهیمی، امیر سیدی، محمد مهدی بحرالعلوم، احسان دشتیانه، مهدی دلبری، مهدی طحانی، علی اصغرزاده صادق، احمد کاظمی، اسماعیل داور پناه، نوید خاندوزی، سینا سلیمانی، ولید هلالات، بهزاد صمدی، قاسم حقانی نسب، مصطفی مصری‌پور، احسان ناصر، امید تهذیبی، پیام الیاس کردی، قاسم سلمانی، وحید حسینی، مهرداد خالقی، رضا حبیب تمر، سالار صفایی، کاظم نادرعلی، هاشم ذولفقاری، محمد خبری‌زاد، کامل ابراهیمی، مجتبی معتمدنیا، علیرضا ناصری، سیاوش فیاضی، سارا کماسی، بهاره حیدری مقدم، معصومه احمدی، نعیمه صفوی، میترا فرخ‌پور، مهدی آسیما، علیرضا مستقل، حسن کاظم‌زاده، سینا رهبرشهلان، میثم مقدم، مهدی ساسانی، جلال روحی، مسعود شریفی خطیر، میثم صمدی، سجاد دولت دوست، ارسلان جمالی، سید مهدی طباطبایی نیا، رمضان سلیمانی، جمال فیروزی، حسین زمانی درمزاری، فرهاد محنایی، مینا یوسفی، زهره تدین، گلناز میرسلیمانی، سمانه خسرویان، رها پیروی، ندا کریمیان، مونا مشکوری، مهدی بذرافکن، شهراد پدیدار، شهاب پورحسین، عباس نصیری، سیدمحمدرضا امامی، سیدحمید علما، حسین رجب‌زاده، رسول جاویدی، علی بهشتی منش، سپهر سعادت، غلامرضا تقی‌زادگان، جلال بختیاری، احسان خاتونی داریان، آریا ملکی خرم، بهنام پریرخ، مهدی اردستانی، علی ابتهاج، مهدی عبدالعلی‌زاده، مهرداد فتحی‌زاده، افشین دهقان، امیر آشتیانی، رضا حدادی، احمد حشمت، رضا افشاری، رحیم کریمی، یعقوب مهدی‌زاده، مصطفی اکبریان، مهدی جمشیدیان، امیر زنگنه، عباس متین، حمزه کاظمی، رامین عباسی، هادی احمدی، پیمان یادی، رضا درگاهی فدایی، بهنام صمدی

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 38
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 17
 • IR ۱۷:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  24 1
  بحث پالایشگاه و نرخ و . . . میشه خنده ام میگیره. تخفیف به پالایشگاه و . . . بدید بعدش مواد تولید شده صادرات بشه و کمبود داخلی درست کنید تا قیمت ها چند برابر بشه. وقتی نظارت نیستش (چه غلط و چه درست)تازه وقتی صدای مردم درمیاد میان نظارت میکنن.حرف تخفیف و . . . یعنی دزدی
 • ع.م GB ۱۸:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  16 3
  شما بزرگواران درست می فرمایید کوگوش شنوا...
 • گنیا JP ۱۸:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  14 0
  حضرات خودشان تمام دل نوشته ها کارشناسان می داند ،چرا درنیمه اول سال گذشته در عرض ۶ماه شاخص ۲۵۰ هزاری تا دومیلیون صد رسانند ،پس دغدده شان کمک تولیدو شاخص ها اقتصادی نیست ،دولت دچار روز مرگی ،جناح بازی زور آزمایی طرفها درگیر در انتخابات پیش رو است
 • بگل نشسته IR ۱۹:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  14 1
  اصلا چرا برای یک معامله ک تمام ریسک و تحلیل بعهده معامله گر هست باید دو درصد سود دو ماه بانک رو بدولت و کارگزاری هایی داد ک ذره ایی مردم واسشون اهمیت ندارن و هیچ خدمتی ارایه نمیدهند؟؟؟! کارمزد 1.5 واسه کلی سال قبلهدو حالا ک بازار بزرگتره شده مثل آبونمان باید کمتر و کمتر میشد اما دولت و کارگزاریا نزاشتند سازمان بورس هم که نهاد وابسته هیچ کاره نرخ کارمزد چه خرید و چه فروش باید حداکثر 0.2 درصد باشه که با افززایش تعداد معاملات دولت و کارگزاریا از سودشون کم نمیشه، باید همانند بازار های نوین دنیا در ایران بازار رو دو طرفه کنیم حداقل رو سهمای بزرگ و اعتبار خرید سهام هم مانند فارکس بصورت اهرم تا 10 برابر سرمایه قرار بدیم
 • saeed IR ۱۹:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  0 0
  اتفاقا برخی که خودشون رو کارشناس بورس معرفی کردن، باز هم با این نامه نگاری ها سعی در خرید در کف قیمتی و تضمین خاطر برای حمایت از رشد بازار هستند.
 • وطن پرست DE ۱۹:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  2 4
  خط اولش که در مورد فرار از مالیات بود رو که خوندم فهمیدم قضیه چیه. چطور اون رفتگر یا کارگر باید در لحظه مالیات بده بعد شما ها می خواهید مالیات ندید؟؟ من سهام بانکی رو گرفتم و الانم کلی ارزشش افتاده پایین ولی راضی نیستم به بهانه حمایت از امثال من دانه درشت ها از پرداخت مالیات شانه خالی کنند.
 • IR ۲۰:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  0 0
  معلومه بقیه پولهای سهام را میخوان بکشن بالا!!!!!!!!!
 • IR ۲۰:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  0 0
  8 ساله بنفش اقتصاد ایران رو فدای بورس جونی جونیش کرد تا بحدی اوج بگیره که هر چی پوله بیاد توش . بعدشم دست تو صدها هزار میلیارد نقدینگی قمارخونه و تامین کسری بودجه . حالا بالای 90 درصد فهمیدن چه رکبی خوردن همه و همه فکر آب کردن سهام پاره شونم و الفرار اما دریغا که سهام پاره و سهام بادکرده پول بشو نیست که نیست
 • تقی IR ۲۰:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  4 1
  قیمت گذاری سهام روی اصول باشد ودستوری نباشد شاید بشود بورس را نجات داد
  • IR ۰۷:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
   1 0
   خوابی تو!!!!!!!!!!!!
 • IR ۲۱:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  0 0
  سلام قوه قضاییه باید کاری کند تا بورس را نتوانند دست کاری کند .چرا وقتی که همه چیز توی این دولت ارزون نشده چرا بورس همیشه منفی هست .تمام سرمایه مان از دستمان رفت.
 • محمد IR ۲۱:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  1 0
  مشکل بورس فقط حسن روحانیه
 • مقدم IR ۲۱:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  0 0
  دوستان این سه بزرگوار رو که خاطرشان هست که با همدیگر چه کردند حالا در کنار یکدیگر دست در دست هم میخواهند بورس را نجات دهند خداوند تبارک و تعالی عاقبت همگی ما را به خیر کند
 • IR ۲۱:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  0 0
  دولت بخواد حل میشه ولی اگر بخواد
 • احمد IR ۲۲:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  0 0
  به نظر نامه نبایستی به سران قوا نوشته می شد!! زیرا شخص روحانی مردم را بورس دعوت کرد و سپس کسری بودجه را تامین نموده و کنار کشید!! ، رئیس مجلس هم در اوایل منفی شدن بورس و اعتراضات مردمی چند بار خیلی محکم اظهار کردند از سهامداران دفاع خواهند کرد و احضار وزیر اقتصاد و مسولین سازمان بورس و از این قبیل اقدامات که هیچ نتیجه ای برای سهامداران نداشت. رئیس دستگاه قضا هم نمی تواند اقدام خاصی صورت دهد زیرا باید شکایتی صورت گیرد تا آنها رسیدگی کنند لذا تنها مرجع رسیدگی دولت است که قطعاً علیه خودش شکایتی نخواهد کرد! خیلی جالب است هنگامی که بورس در دنیا قرمز بود بورس ایران کاملاً سبز بود اما آلان تقریباً بورس تمام دنیا سبز شده و بورس ایران 9 ماه است کماکان منفی است و تاکنون حدود 1 میلیون ریزش داشته است.
 • IR ۲۳:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  0 0
  نظرات سنجیده ای ارایه کردند موافقم اجرایی بشه ممنون
 • IR ۲۳:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  0 0
  بالاخره نوبت ماهم میشه که این خدمت بزرگ دولت به ملت را در سال ۹۹جبران کنیم کس نخارد پشت من جز ناخن انگشت من
 • IR ۲۳:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  0 0
  الان جوری شده که مردم حاضراند به محمودی که قبل از تنفر آن به فریدون رای دادند مجدد بالا بیاید. دولت بعد کاری میکند که مردم ارزوی وضعیت کنونی و فریدون را کنند
 • ایرانی IR ۲۳:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
  0 0
  ما همه چی را باختیم آخریش هم بورس بود باید بگم فرصت شما تموم شد .مردم از قیافه هاتون دیگه خسته شدن ایندفعه فرصت پیدا نخواهید کرد تا با وعدههای نخ نما و فرافکنی دل مردم رو بدست بیاورید کارنامه شما اظهر من الشمس است .دل به مردم خوش نکنید که مردم دیگه نیستند
 • ف ع IR ۰۰:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
  1 0
  سلام خسته نباشید مورد اصلی را فراموش کردید چرا باید کسری بوجه از بورس برداشته شود
 • رسول IR ۰۰:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
  0 0
  من به عنوان یک ایرانی تمام پس انداز 30 سال خدمتم را با هدف رونق اقتصاد کشورم در این را ه سرمایه گذاذی کردم .ضرر در بازار بورس یک اتفاق طبیعی است ولی آیا در کامین بازار سرمایه گذاری بیش از 8 ماه یک نفس در ریل ضرر قرار گرفته اگر هدف منحوس و براندازی پشت این پرژه نیست پس چه دلیل منطقی میتوان در آن دید؟
 • IR ۰۰:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
  0 0
  شرکت های بورسی یکی ازمهمترین علتهای سقوط بورس میباشند باپنهان کاری سود واقعی وتقسیم کمتر سود سالانه ودیر دادن سود کمر سهامداران رامیشکنند وحقوقی های نوسان گیر فرصت طلب
 • ف ع IR ۰۰:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
  0 0
  سلام خسته نباشید چرا باید از بورس کسری بوچه کشور رابرداشت کنند این را فراموش کردید
 • بیوک امینی IR ۰۰:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
  1 0
  انشاالله که به امیدخدامشکلات بورس حل بش واین چندمیلیون بی چاره نفسی راحت بکشندانشاالله
 • IR ۰۰:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
  0 0
  خداکنه که توجه داشته باشند
 • IR ۰۱:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
  0 0
  همه اینا رو دولت میدونه به غیر این موارد هم می تونن بازار رو درست کنن مهم پول غارت شده سهامدار . پونصد میلیون منو تنها یه جا خوردن ازشون نمی گذرم زن و بچه هاشون سرطان بگیرن بمیرن کوسکشا
 • محسن FR ۰۷:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
  0 0
  واقعا جای سوال نیست که هیچ وقت هیچ تصمیمی به نفع بازار سرمایه گرفته نشد و به خصوص در این 9 ماه اخیر هیچ کس هیچ اهمیتی نسبت به نابودی سرمایه مردم و غارت ملی نداد اما این نامه به سرعت نور همه جا پخش شد؟؟ پدرِ پدرسوخته بازی بسوزد!! و نکته مهم: اگر این راهکار ها به درد بازار می خورد اهمیتی به آن داده نمی شد!
 • مهدی IR ۰۷:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
  0 0
  خیلی ازاین کارشناسها موقعی که قیمتها بالا بود فروختن ودائم می گفتن قیمتها میریزه قیمتها میریزه که توکف بخرن وبازارو بردن سمت منفی نمیخوام اسم ببرم حالا که از اونی که فکرشوهم نمیکردن پایینتر اومده وضرر کردن براماشدن کارشناس
 • مریم IR ۰۷:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
  0 0
  امید درک کنند مردم ،کمی انصاف داشته باشند با نظارت حل مسئله کنند نه همش به فکر درخواست مشارکت از مردم و بعد رهاشون کنند .
 • IR ۰۸:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
  0 0
  بورس یک هفته بسپاردست ما دلال ها ببین در عرض یک هفته شاخص به 2/500 میلیون می‌رسانیم ...
 • IR ۰۹:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
  0 0
  نتیجه دست بردن در جیب سهامداران خرد با تبلیغات دروغین همین می شود.
 • ۱۰:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
  0 0
  احتیاج نیست با این حرفها گولمان بزنید . ما هیج درخواستی نداریم . با رفتنت آن همه چی درست می‌شود . منتظر می مانیم ...
 • IR ۱۱:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
  1 0
  بجای این حرفها هرکس تو این یک سال گذشته سهامش را نفروخته به همان تعداد شرکتها افزایش سهم بدهند چرا که در این دوسال خوب شده وضعشان با سرمایه سهام دارها....تا کسی دیگر فروشنده نباشد.در ضمن برخورد با حقوقی هایی که از بورس خارج شدن
 • IR ۱۱:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
  0 0
  یک راه دیگر هم این هست سهام شرکتها را بفروشیم به خارجی ها چرا که داخلی سهمی نمی خرد....البته روزانه وخرد خرد به خدا سهمها خیلی ارزون شدن یعنی مفته مفته هرکس بخرد
 • هنا RO ۱۳:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
  0 0
  اتفاقا باید مالیات پرداخت کنند تا دزدی نکنن
 • IR ۱۳:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
  0 0
  چقدر هم که مهم هست برای دولت نامه ی شما عزیزان، اصلا خیلی وقته که مردم و سهامدار و گدا و فقیر و بدبخت و... برای دولت مهم نیستن، اگر بود که حال و روز سهام داران و مردم این نبود...
 • احمدی IR ۱۴:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
  0 0
  اگه نمیتونین بورس رو درست کنین تا پولمون از بورس بکشیم بیرون احتکار کنیم کسایی ک احتکار کردن حداقل ضرر نکردن ما پول زحمت کشیمون تو بورس۵۰ درصد ضرره
 • سهامدار خرد IR ۱۷:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
  0 0
  رحمتت امواتتون خیر دنیا واخرت براتون امیدوارم گوش شنوایی باشه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس