کد خبر 1206883
تاریخ انتشار: ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۰:۳۹
شرکت در انتخابات، نمونه استفاده از حق شهروندی است - کراپ‌شده

یکی از حقوق اولیه شهروندی، استفاده از حق رای دادن و شرکت در انتخابات است و هر کس از این حق استفاده نکند در واقع حق خود را به دیگری سپرده تا از آن به صلاح خود استفاده کند.

به گزارش مشرق، نادر نوروزی استاد حقوق شهروندی ضمن اشاره به ضرورت مشارکت در انتخابات، گفت: یکی از حقوق اولیه شهروندی، استفاده از حق رای دادن و شرکت در انتخابات است و هر کس از این حق استفاده نکند در واقع حق خود را به دیگری سپرده تا از آن به صلاح خود استفاده کند که ممکن است نتیجه دلخواه را در پی نداشته باشد.

اظهار داشت: جامعه همانطور که محدودیت هایی را بر فرد اعمال می کند در برابر آن برای او حقوقی را قائل میشود و حمایت هایی را از این فرد انجام می دهد و این رابطه متقابل بین فرد و جامعه است که منشاء حق و تکلیف می‌شود.

معاون کرسی حقوق بشر دانشگاه شهید بهشتی افزود: یکی از مهمترین حقوقی که جامعه باید برای شهروندان خود فراهم کند، موضوع حق انتخاب سرنوشت است به همین دلیل می بینیم که موضوع انتخاب کردن در عرصه های مختلف همواره موضوع بسیار جدی و چالش مهم بشر در حقوق شهروندی بوده است که نمونه قابل لمس آن موضوع انتخابات است به همین دلیل اگر قرار است هر فرد بتواند از این حق استفاده کند باید بتواند در انتخابات شرکت کرده و رای خود را نافذ بداند.

این مدرس دانشگاه ادامه داد: مساله دیگر در انتخابات شفاف بودن فضا و پرهیز از سیاست زدگی و بازیهای سیاسی است. در حقیقت یکی دیگر از حقوق مسلم مردم، تصمیم گیری در فضایی کارشناسی، آزاد، علمی و شفاف است. اما متاسفانه عده ای این را به صلاح خود نمی دانند و می کوشند با برهم زدن آرامش جامعه، فضا را غبار آلود کرده و حق انتخاب مردم را به فضایی هیجانی برده و از آب گل آلود ایجاد شده ماهی خود را صید کنند که این خود مصداق بارز پایمال کردن حق شهروندی هر فرد در جامعه است.

نادر نوروزی اظهار داشت: اکنون که فضای انتخابات ریاست جمهوری با انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا همزمان شده است بیشتر باید مراقب بود که فضای انتخابات از حالت کارشناسی و تخصصی خارج نشود و به خصوص مردم وارد فضای سیاست زدگی نشوند و در انتخاب خود بیشتر به موضوعات تخصصی و اجتماعی و مسائل مربوط به زندگی شهری در آن مثل محیط زیست شهری، حمل و نقل و تردد در شهر، مثل کسب و کار و اقتصاد شهر توجه کنند.

وی افزود: البته نمی توان منکر شد که جریانات سیاسی حتما در اداره شهر یا  کشورداری  دارای سلایق و نظریاتی هستند که باید اعمال شوند و مردم حق دارند این سلیقه را انتخاب کنند. به هرحال مدیران کشور هر کدام به یک جریان و نحله فکری گرایش دارند که باید مد نظر قرار گیرد اما آنچه بر آن تاکید داریم پرهیز از سیاست زدگی و فراموش کردن تناسب انتخاب ها برای وظایفی است که بر عهده مسئولان خواهیم گذاشت.

نوروزی تاکید کرد: بنابراین اگر قرار است  که ما شهر و کشور خوبی داشته باشیم باید انتخاب درستی داشته باشیم و انتخابات خوبی برگزار کنیم تا محصول این انتخابات یعنی منتخبین مردم افرادی باشند که هم دیدگاه های مناسب و معتدل و دقیقی داشته باشند و هم متخصص باشند و هم افرادی باشند که صاحب تجربه کاری در این حوزه ها باشند و هم افرادی باشند که نگرش های سیاسی درستی داشته باشند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 5
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • IR ۰۲:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۲
  1 2
  رای دادن در یک جامعه هدفمند و هوشیار و رشدیافته نه حق بلکه وظیفه است اما جامعه ایرانی به ان رشد مدنیت لازم نرسیده که اهمیت رای دادن را درک کند و مراقب باشد میزان انتخاب مصالح عمومی باشد نه منافع فردی یا جناحی. دلیل شکل گیری حکومتهای مستبد در تاریخ ایران همین امر است.
 • US ۰۲:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۲
  1 0
  سلام.مشرق بنده یه چند ثانیه رفتم توی اینیستیگرون ارزون بدش پاکش کردم خدا شاهده باورم نمیشد سایتهای مستهجن که فیلتر بودن بدون فیلتر در معرض دید عموم قرار بگیره... تا چه رسد به اینترنت ملی . لعنت خدا بر مسببانش فاین تذهبون فقتل کیف قدر...کشورهای اسلامی رو دارن به لجن و نجاست میکشن...عزیزان جریان بعضی جنگهای غیر مسلمان با دیگر کشورها در طول تاریخ بخوانید که ناموسشان میفرستادن در بین موحدین و مسلمانان تا فشل و غافل بشن بعدش کار را تمام کنن نمونش شهر و کشور آندلس...جا داره هزاران کتاب در مورد درسهاش و عبرتهاش نوشته بشه... مخصوصا در مورد این زمان ما که سختترین شرایط و نقطه عطف و پیچ تاریخی و بین الطلوعین ظهور امام زمان عج است و میباشد...
  • داریوش IR ۱۲:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۲
   1 2
   درود امام زمان می آید درست میشه
 • سیاوش IR ۲۱:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۲
  0 3
  من یه بار رای دادم اونم به آقای روحانی که قول داده بودن تحریم هارو رفع میکنن و وضع اقتصادی مردم خوب میشه و کاری به اینکه از کدوم جناح هستن نداشتم.. فقط به امید اینکه وضع اقتصادی خوب بشه بتونیم بدون دغدغه اقتصادی یه زندگی ساده حداقل داشته باشیم.. ولی خب اقتصاد خوب نشد که هیچ بدتر هم شد.. امسال هم به آقای رییسی رای میدم اگه کاندید بشن بازم به امید یه اقتصاد بهتر ولی اگه اینشون هم انتخاب بشن بازم اقتصادمون درست نشه دیگه تو انتخابات شرکت نمیکنم..
  • IR ۱۲:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۳
   0 2
   به انقلابی رآی بده نه به جناح فقط سعید محمد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس