کد خبر 1204671
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۳
اشرف بروجردی

اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی کشور می‌گوید: انتخابات در ایران مورد تشکیک است! این سخنان شبیه ادعاهایی است که سال 88 نیز مطرح شد.

به گزارش مشرق، پس از کناره‌گیری حسن خمینی از انتخابات، اصلاح‌طلبان به‌جای آنکه به دنبال گزینه مطلوب خود بروند؛ در اظهارنظرهای قابل‌توجه اصل انتخابات را زیر سؤال برده‌اند، اشرف بروجردی به ایلنا می‌گوید: قوانین انتخاباتی در کشور رعایت نمی‌شود، این سخنان مشابه ادعاهایی است که بر اساس آن کمیته جعلی صیانت از آراء توسط اصلاح‌طلبان ساخته شد.

بروجردی درباره وضعیت انتخاباتی کشور می‌گوید: نخست باید این مورد را متذکر شوم که در عرف بین‌الملل و در سیاست‌های مدون جامعه خودمان، قانون اساسی و قوانین و مقررات دیگر، اساساً انتخابات مفهوم، تعریف و روالی دارد که باید احصاء شود؛ یعنی مهم برای جامعه ما باید این باشد که بتوانیم این قوانین و مقررات را به‌خوبی اجرا کنیم. آنچه به نظر می‌رسد، در سال‌های اخیر انتخابات ما قدری مورد تشکیک قرارگرفته به‌واسطه این است که بعضی از این اصول و مقررات و سیاست‌ها اعمال نمی‌شود و به نظر می‌رسد که انتخابات مفهوم واقعی خود را دارد آرام‌آرام از دست می‌دهد.

وی ادامه داد: انتخابات یعنی این‌که افراد جامعه بتوانند فردی را که تشخیص می‌دهند بهترین گزینه برای تحقق یک هدف است را انتخاب کنند و اکثریت هم هر چه گفتند، همان محقق شود؛ یعنی اکثریت می‌تواند ملاک عمل باشد؛ همان‌طور که امام بارها روی آن تأکید کردند و در بدو ورود به کشور هم حرفشان این بود که دولت نمی‌تواند برای نسل‌های بعد تصمیم‌گیری کند و خود آن مردم باید تصمیم بگیرند.

وی افزود: امروز در شرایطی قرار داریم که به نظر می‌رسد نیاز داریم تا قدری در انتخابات بازنگری کنیم تا همه قوانین در آن رعایت شود؛ این بازنگری به ما کمک می‌کند قوانین و مقررات اجرا شود و هر چیزی در جایگاه خودش قرار بگیرد و این‌چنین نباشد که علائق بر قوانین حاکم شود به این معنی که افراد بر اساس سلیقه‌شان دیگران را تفسیر کرده و اعمال‌نظر کنند.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: این نوع نگاه و برخورد سلیقه‌ای باعث می‌شود تا سرمایه اجتماعی نظام کاهش پیدا کند و اعتبار آن زیر سؤال برود یا بهتر بگویم این موارد باعث شده تا دلسوزان جامعه نسبت به اعتبار نظام احساس نگرانی کنند که مبادا با همه زحماتی که برای استقرار این نظام کشیده شده و در این ۴۰ سال فرازوفرودهای زیادی را پشت سر گذاشته، نتواند آن‌طور که باید انتظارات جامعه و مردم را محقق کند.

وی افزود: در این دوره از انتخابات به نظر می‌رسد که جامعه احساس نگرانی دارد و این نگرانی ناشی از این است که نوعی دوگانگی در انتخاب پیش روی جریان‌ها قرارگرفته است؛ همیشه بین دو جهت سیاسی اصلاح‌طلب و اصولگرا دوگانگی وجود داشت اما در این دوره شواهد حاکی از این است که دو جریان سنتی در میان خود نیز دچار بحران تصمیم تصمیم‌گیری شده‌اند و همین امر نیز نوعی سرخوردگی را در میان آحاد جامعه ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: نگرانی ما از این است که مبادا روزی برسد که مردم نسبت به حاکمیت دچار سرخوردگی شوند. اگر قرار بر این است که این انتخابات طبق قوانین و مقررات شکل بگیرد و پیش برود و باید هم مسئولین نظام و هم کلیت نظام یک تصمیم عاقلانه، منطقی، خردورزانه، آینده نگرانه و به نفع مصالح عمومی جامعه و همسو بااراده جامعه و تحقق خواسته‌های آن‌ها بگیرند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 18
 • در انتظار بررسی: 5
 • غیر قابل انتشار: 8
 • IR ۱۱:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
  23 4
  دو تا کتاب هم بخون اشرف جون، بالاخره همش که نباید سبزی پاک کنی و غرولند کنی!
  • IR ۱۵:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
   5 5
   این حرفت توهین هست به خانم هایی که خانه دار هستند. خودت تو دامن زن خانه دار بزرگ شدی بدبخت بیچاره
 • IR ۱۱:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
  17 1
  بعضی فقط در زمان انتخابات بیدار می شوند بعد مجددا" به خواب می روند
  • IR ۱۲:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
   5 0
   آخه لامصب فقط تو همون ایام مواجب میرسه بعدش دوباره خبری ازش نیست ...!
 • IR ۱۱:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
  16 2
  چون میدونن بازنده قطعی و بد انتخابات هستند دوباره میخوان بزنن زیر میز بازی. بد آدم هایی هستند این اصلاح طلب ها. خداوند هدایتشون کنه واز سر تقصیراتشون بگذره. مگه چقدر زنده میمونید که اینقدر حق و ناحق میکنید برای قدرت؟؟ از خدا نمی ترسید؟
 • IR ۱۱:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
  19 0
  این خانم مدرکش چیه؟!!! اگه علوم سیاسی خونده چرا رییس کتابخونه شده ؟ اگر کتابداری خونده توی سیاست چرا افاضه فیض می کنه؟ هرچند همگان می دانند که خیلی ها فقط ضبط صوت هستند
  • علی IR ۱۳:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
   1 4
   تو خودت چی خوندی؟
 • سوخته IR ۱۲:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
  5 0
  تو دیگه از کدام قوطی عطاری در آمدی . تو سر پیازی یا ته آن
 • وطن پرست DE ۱۳:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
  6 0
  راست می گه سیستمی که از توش حسن روحانی بیرون بیاد و بعد ...های محکوم شده رودوباره بفرسته برای مذاکره این حتما ایراد داره.
 • IR ۱۳:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
  7 0
  الان شماها سرمایه اجتماعی هستید؟؟ چی شد خودتون هم با همین قوانین ناقص رای آوردید ۸ ساله کشور را با خاک یکسان کردید
 • IR ۱۳:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
  6 0
  دلقکهای سیرک درجه درایتشان از امثال بروجردی و همفکرانش خیلی بالاتر است.
 • IR ۱۳:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
  2 0
  آخه لامصب فقط تو همون ایام مواجب میرسه بعدش دوباره خبری ازش نیست ...!
 • میعاد IR ۱۳:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
  4 0
  چطوره که انتخابات قبلی مورد تشکیک نبود؟!!!! خانوم دیگه دوره این حرفها گذشت و اداهای دلسوزانه درآوردن
 • IR ۱۳:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
  2 0
  این همه حرف زدید ولی نگفتید کدام قانون و مقررات اعمال نمیشود . ما متوجه نشدیم ایراد چیه. .... ایراد. اصلاح طلبان اینه. که باید نوکر غرب شد .. عیب شما اینست که میدانید به قانون عمل میشود ولی به افکار مهمل بالا عمل نمیشود
 • IR ۱۵:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
  1 0
  مگه سرمایه اجتماعی چیزی مونده که بخواد کم بشه وقتی یک شارلاتان باغ وحش ۳۰۰۰متری داره کلت دستش و به هرچی دلش بخواد شلیک می کنه چندصدمیلیون دلار ارز میگیره ۵۰۰۰میلیارد تومن وام میگیره بازم دلتون خوشه به چیزی که ندارید نگران کاهشش هستید
 • فرهاد IR ۱۵:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
  3 0
  بسمه تعالی شما؟!؟!
 • معیری IR ۱۶:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
  2 0
  چگونه است که وقتی این بزرگواران در انتخابات رای می آورند، با آغوش باز استقبال میکنندو انتخابات بدون خدشه است اما وقتی گمان شکست انتخاباتی می برند، داد تشکیک و خدشه داری انتخابات سر می دهند؟! ا فی قلوبهم مرض؟؟
 • علی IR ۱۷:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
  7 1
  حیف سازمان اسناد و کتابخانه ملی کشور که این بیسواد رئیسش هست. یک کم مطالعه هم بد نیست...

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس