کد خبر 1204305
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۸

به گزارش مشرق، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در صفحه اینستاگرام خود نوشت:

سلام

برای هر خدمتگزاری مأموریتی فراتر از خرسند و خوشحال ساختن ولی نعمتان قابل تصور نیست. من و همکارانم به خوبی می‌دانیم که ایران ما آزرده است؛ می‌دانیم که جنون ترامپ روزهای دشواری را بر معیشت هموطنان تحمیل کرده ولی این دلاوران با آن غرور تاریخی و فرهنگ دیرین، سر فرود نیاوردند و تسلیم زورگویی ایران‌ستیزان نشدند؛ قهرمانانه ایستادند، اما زخم خوردند و نجیبانه درد کشیدند. می‌دانیم که چشم‌اندازهای روشن پس از برجام، مبهم شد و امیدهای برآمده از تدبیر، در تردید فرو رفت. به همین سبب، این روزها انگیزه‌ای فراتر از این نداریم که در پایان مسئولیت و در آستانه‌ی سپردن امانت، دوباره هموطنان را خرسند و خوشحال سازیم؛ همان دعایی که مقام معظم رهبری در نخستین روز از رمضان امسال، به مذاکره‌کنندگان هدیه فرمودند.

از همان نخستین حضورم در صحن مجلس برای کسب رأی اعتماد، هر سخنرانی‌ام را با زمزمه‌ی این کلمات آسمانی آغاز کرده‌ام که «حَسبُنَا اللهُ وَ نِعمَ الوَکیل» و به راستی چه اطمینان‌بخش‌تر از این که در طوفان حوادث، پشتیبان ما تنها قدرقدرت هستی باشد که «الیس الله بکاف عبده». یادآوری دیروز مقام معظم رهبری به مذاکره‌کنندگان برای باور از اعماق جان به «حَسبُنَا اللهُ وَ نِعمَ الوَکیل» یک بار دیگر  همچون مقاطع دشوار قبلی، امیدها را زنده کرد و گام‌ها را قوی‌تر.

توصیه رهبری به امتناع از «مذاکرات فرساینده» همواره چراغ راه ما بوده است. «مذاکره برای مذاکره» را تجربه‌ای ناموفق می‌دانستیم و تنها برای دستیابی به اهدف ملی مذاکره کرده‌ایم. همانطور که در چهار سال گذشته، مذاکره‌ی منتهی به گرفتن عکس یادگاری را نپذیرفتیم، امروز نیز از مذاکره برای مذاکره، با جدیت امتناع خواهیم کرد. مذاکره در نگاه سیاست خارجی تدبیر و امید، ابزاری قدرتمند و مشروع است برای گره‌گشایی از اکنون و افق‌گشایی برای آینده؛ نه تریبونی برای شعار، نه بلندگویی برای خطابه و نه قابی برای انداختن عکس‌های تکراری.

فروتنانه تقاضا می‌کنم مخالفان دریابند که زمان و مدت مذاکره را تنها منافع ملی تعیین می‌کند و نه فرصت‌های تبلیغاتی و مبارزات انتخاباتی. همگان را به تعمق در فرمایش رهبری دعوت می‌کنم و از مخالفان می‌خواهم که آرزوی فرسایندگی مذاکرات، تعویق گره‌گشایی از تحریم و تأخیر در احیای برجام را کنار بگذارند.

به امید خرسندی و خوشحالی ایرانیان و به امید آینده‌ای نزدیک که معیشت شهروندان از مصائب تحریم رهیده باشد و سلامت عمومی از آفت کرونا؛ رمضان مبارک.

ظریف: به دنبال مذاکرات فرساینده نیستیم/ مذاکره برای مذاکره، تجربه‌ای ناموفق است

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 18
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 6
 • IR ۱۱:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
  13 0
  اول گفتید حذف همه تحریمها ولی با بد بختی عقب نشستند و گفتند حذف قسمتی از تحریم کفایت میکند ملت این همه سختی کشیدند نتیجش چه شد
  • IR ۱۲:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
   18 0
   فقط گاندو رو عشقه دکتر
  • IR ۱۳:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
   9 0
   جناب ظریف تو از ایران و ملت ایران حرف نزن که وقتی ۸ سال جنگید رفتی پیش همین متجاوز دیروز و کدخدای امروز تا بزرگ شی و اموزش ببینی
  • IR ۱۳:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
   8 0
   می‌دانیم که جنون ترامپ روزهای دشواری را بر معیشت هموطنان تحمیل کرده..زمان اوباما جانتان هم که سیف گفت=دستاورد ایران از برجام تقریبا هیچ است.در ضمن همون اوباما تحریمهای بعد از برجام رو وضع کرد وقانون کاتسا را برخلاف برجام ،تمدید کرد.بس کنید از دوگانه بازی با شیطان خوب وشیطان بد !
  • DE ۱۶:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
   5 0
   بخاطر خسارت بار بودن مذاکرات قبلی با تیم مذاکره کننده با جاسوس های زیاد و افزایش تحریم ها بعد از برجام و نابود کردن دستاوردهای هسته ای بعد از برجام بدون داشتن منفعتی برای نظام، عراقچی و ظریف صلاحیت ادامه مذاکرات را ندارند.
  • DE ۱۶:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
   4 0
   بخاطر خسارت بار بودن مذاکرات قبلی با تیم مذاکره کننده با جاسوس های زیاد و افزایش تحریم ها بعد از برجام و نابود کردن دستاوردهای هسته ای بعد از برجام بدون داشتن منفعتی برای نظام، عراقچی و ظریف صلاحیت ادامه مذاکرات را ندارند.
 • سعید IR ۱۱:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
  11 0
  تناقض گویی را ببینید. در بند یکی به آخر : زمان و مدت مذاکره را تنها منافع ملی تعیین می‌کند و نه فرصت‌های تبلیغاتی و مبارزات انتخاباتی ( یعنی به بهانه دستیابی به منافع ملی مذاکرات را فرسایشی می کنیم ) ... و از مخالفان می‌خواهم که آرزوی فرسایندگی مذاکرات، تعویق گره‌گشایی از تحریم و تأخیر در احیای برجام را کنار بگذارند( بعدشم فرسایشی شدنش را میندازیم گردن مخالفان )
 • IR ۱۲:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
  10 0
  خود شما و 20 سال اصل فرسایشی کردن کشور به خاطر مذاکره بود آن هم مذاکره برای بتن ریزی!
  • IR ۱۴:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
   5 0
   چرا از تحریم های دوست مودبت اوباما اونم بلافاصله بعد از برجام حرف نمی زنی جناب ظریف الممالک؟ یا چرا از همین تحریم رفیق ۳۰ ساله ات بایدن نمی گی؟ هنوز دو روز نیست که!
  • DE ۱۵:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
   4 0
   توقیف گاندو این حقیقت را نشان داد که گاندو لرزه بر جاسوسان اجنبی انداخته. چرا روحانی ظریف را برای سانسور و توقیف گاندو که توهین بمردم بوده، عزل نمیکنه؟
 • حسين DE ۱۲:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
  9 0
  فوق العاده وقيحانه بود،خودت را هم زير فرمايشات رهبرى پنهان نكن، از دستآوردت بگو ؟ چه كردى؟
 • IR ۱۲:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
  9 0
  این آقای وزیر واقعا نمی داند که حاصل روش کارش منفی بوده و هست فقط تصور مثبت دارد جناب ظریف مرد این میدان نیستی دیپلماسی فریب که دشمن اجرا می کند شما را در محاق دیپلماسی مودبانه فرو برده دیدن دست چدنی از زیر دستکش مخملی بصیرت می خواهد
 • IR ۱۲:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
  9 0
  شما مگه خدا راهم میشناسید آمریکاه برا شما کافیست هی می زنه تو دهنتون ،باز می گید مذاکره وهی شما را تحقیر می کنه وشما عبرت نمی گیرید شاید هم عناصر خودشون باشید نمی دونم چند بار از این سوراخ مذاکره بایدنیش بخوریم
 • IR ۱۲:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
  8 0
  ای عزیز همه درست اما بقول مولانا تا فکری به حال دفع شر موش انبان نشود تحریم هم که برداشته شود مفتخورها کیسه را خالی میکنند
 • IR ۱۵:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
  3 0
  جناب ظریف اگر می‌خواهید محبوب دل مردم باشید از گذشته های خود معذرت خواهی کنید تا در دل مردم جا خوش کنید اینجوری و با بیان این سبک حرف زدن و پل های پشت سر را خراب کردن ن میشه جای خود را ثابت کردن(از شما مشرق هم میخوام کامنتو بذارین)
 • DE ۱۵:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
  3 0
  توقیف و سانسور گاندو ثابت کرد دولت از جاسوسها حمایت می کند؟
 • داریوش IR ۱۷:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
  2 1
  درود درسته مذاکره برای مذاکره اشتباه است آن موقع که برجام را داشتید باید مذاکره می کردید
 • مهرناز IR ۱۷:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
  3 0
  اقای ظریف " امیدهای برامده از تدبیر سخنان زیبائی است" اما تدبیری در برجام نشد" در زمان اوباما از برجام چیزی نصیب ایران جهت شکوفائی تجارت واقتصاد کشور نشد "چرا؟ که اوباما در باره عدم اجرای سوئیفت بیان کرد " قصد ما شکوفائی اقتصاد ایران نبود " اما در دلش گفت " قصد ما بتون ریزی در راکتور ایران بود " که با زجمت شما وروحانی انجام شد.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس