روحانی: عامل اصلی موج چهارم کرونا ورود ویروس انگلیسی از عراق است/ هنوز به اوج پیک نرسیده‌ایم

رئیس جمهور گفت: مدیریت بحران فعلی باید با حفظ آرامش انجام گیرد. نباید با اظهارنظرها و اطلاع‌رسانی غلط و هیجانی و موضع‌گیری‌های تند آرامش روانی جامعه مختل شود.

به گزارش مشرق، جلسه کمیته‌های تخصصی مقابله با کرونا روز پنج‌شنبه با حضور همه اعضا در حضور رئیس‌جمهور برگزار و بر اساس گزارش کمیته امنیتی-اجتماعی و پیشنهاد قرارگاه عملیاتی ستاد مقرر شد محدودیت‌های در نظر گرفته شده برای شهرهای قرمز و نارنجی تا پایان هفته آینده تمدید شود.

حجت‌الاسلام حسن روحانی در این زمینه با اشاره به اینکه واکسیناسیون در کنار رعایت پروتکل‌ها از مهمترین و اساسی‌ترین راه‌ها برای کنترل کرونا است، گفت: اگر چه تحریم‌ها مانع بزرگی در مسیر تأمین واکسن مورد نیاز کشور بوده و موجب تأخیر در تهیه آن شده، اما تهیه واکسن همواره مورد اهتمام بوده است.

وی با اشاره به گزارش وزارت بهداشت و درمان درخصوص تامین واکسن از برخی کشورها و هم‌چنین ورود اولین محموله واکسن خریداری شده از سبد کواکس (700 هزار دز) به کشور، خاطرنشان کرد:خوشبختانه روند تولید واکسن کاملا امیدوارکننده است، اما با همه تلاش‌های انجام شده قاعدتا تا پیش از تابستان واکسن ایرانی به دست ما نخواهد رسید و لذا تأمین واکسن با مساعدت بخش خصوصی در دستورکار دولت و در اولویت نخست قرار گرفته است.

رئیس‌جمهور افزود: امیدواریم با تمهیدات اندیشیده شده واکسن مورد نیاز در سریع‌ترین زمان ممکن تهیه شود. با توجه به گزارش‌هایی که وزارت خارجه در مورد تهیه واکسن در روزهای اخیر ارائه کرده به زودی شاهد ورود محموله‌های بعدی واکسن خواهیم بود.

در این جلسه،کمیته‌های بهداشت و درمان و امنیتی-اجتماعی و هم‌چنین قرارگاه عملیاتی ستاد ملی گزارش‌های جداگانه‌ای از وضعیت موج چهارم بیماری در استان‌های مختلف کشور و هم‌چنین چگونگی اجرای محدودیت‌های در نظر گرفته شده برای کنترل و مهار این موج جدید ارائه کردند.

هم‌چنین با توجه به وضعیت بیماری در استان‌های کشور به ویژه شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی، اعضای کمیته‌های تخصصی ستاد ملی مقابله با کرونا، عوامل موثر در خیز جدید بیماری را بررسی کردند که نتایج این بررسی‌ها نقش مهم و تاثیرگذار هم‌زمانی جهش انگلیسی ویروس و کاهش قابل ملاحظه رعایت دقیق و کامل پروتکل‌های بهداشتی و عادی‌انگاری از سوی مردم در روزهای پایانی سال را اثبات می‌کند.

رئیس‌جمهور پس از دریافت این گزارش‌ها با اشاره به اقدامات انجام شده در استان‌ها بعد از مواجه شدن با موج‌های جدید بیماری در 14 ماه گذشته، از تفویض اختیارات لازم به قرارگاه عملیاتی ستاد برای اتخاذ تصمیمات لازم و اجرای آن در جهت مدیریت و مهار هر چه سریع‌تر موج چهارم بیماری در کشور خبر داد.

روحانی با تاکید بر ضرورت حفظ آرامش روانی جامعه به ویژه در موج چهارم که شدت آن با موج‌های قبلی متفاوت است، گفت: مدیریت بحران فعلی باید با حفظ آرامش انجام گیرد. نباید با اظهارنظرها و اطلاع‌رسانی غلط و هیجانی و موضع‌گیری‌های تند آرامش روانی جامعه مختل شود.

وی در این جلسه هم‌چنین با تاکید بر اهمیت اطلاع‌رسانی درست و به‌موقع در مورد خطرات موج چهارم کرونا و مقابله با سوءاستفاده‌های سیاسی احتمالی از این مسئله، تصریح کرد: با توجه به اینکه در سه موج قبلی هم رعایت نشدن کامل و دقیق پروتکل‌ها از عوامل اصلی افزایش شیوع بود، در این مرحله نیز می‌توانیم با هشدار نسبت به خطرات عادی‌انگاری و کاهش رعایت دستورالعمل‌ها از مشکل عبور کنیم.

در این جلسه همچنین بر اساس گزارش کمیته‌های بهداشت و درمان و امنیتی اجتماعی، درمورد پروتکل‌های مرتبط با مراسم و آیین‌های ماه رمضان از جمله مراسم شب‌های قدر و راهپیمایی روز قدس مقرر شد، پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های لازم تدوین و پس از هماهنگی‌های لازم برای تصویب به ستاد ملی کرونا ارائه شود.

 رئیس‌جمهور با اشاره به اهمیت برگزاری مراسم عبادی در ماه مبارک رمضان، تاکید کرد: در شرایط فعلی راهبرد اصلی حفظ جان و سلامت مردم است و بی‌تردید برای اطمینان از حفظ سلامت مردم، پروتکل‌ها به‌گونه‌ای تدوین خواهد شد که در کنار برگزاری این آیین‌ها، حفظ جان مردم نیز مورد توجه باشد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 8
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • التماس دعا IR ۱۶:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۶
  8 0
  لطفا با حفظ آرامش ، هزینه های درمان را کاهش ، راستگویی را افزایش ، دشمن پنداری دنیا را کاهش ، تعامل با جهان را افزایش ، فشار اقتصادی به مردم را کاهش ، مسئولیت پذیری را افزایش ، و ...کاهش و ... افزایش دهید
 • IR ۱۶:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۶
  1 0
  مسلمان مردم با اعتماد به رفتار نسنجیده دولت شما صدها نفری دارند از کرونا کشته می دهند - مردم دچار خوش بینی کاذب هسستند
 • IR ۱۷:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۶
  4 1
  به حق فاطمه زهرا ذلیل بمیری.
 • US ۱۹:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۶
  2 0
  باید به فکر درمان بود واکسن فایده نداره ده سال طول میکشه تا یک واکسن واقعی ساخته بشه این واکسن ها اورژانسی و از روی اضطراره ولی کسی به درمان اهمیت نمیده و همش به واکسن اهمیت میدن؟!
 • حاج محمد IR ۲۲:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۶
  2 0
  بیا ومردونگی کن این دوماه کارو بده دست سپاه. تامردم نفسی بکشند ببینی کشورداری یعنی چی البته می‌دونم که یا واردات واکسن رابه سپاه بسپار ترا به روح سکینه
 • IR ۰۶:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
  1 0
  بایستی این رئیس را به مراکز بیمارستانی برای خدمتگزاری به بیماران کرونایی برد
 • IR ۰۶:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
  1 0
  حاج قاسم را مظلومانه کشتند و جشن گرفتند نمی دانستند کشتن ناقه صالح و یحیای نبی عذاب الهی دارد با آمدن کدونا مجلس رقص آواز گرفتند ولی عذاب الهی ادامه یافت با آمدن اولبن واکسن ها جشن پیروزی گرفتند ولی باز عذاب الهی ادامه پیدا کرد بایستی به جهان گفت به خدا باز گردید و از او آمرزش بخواهید یک نیایش جهانی لازم است که بایستی تبلیغ شود ننیایش های جهانی
 • IR ۱۱:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۷
  1 0
  حسن آقا کدام محدودیت بلیط ترکیه با وضعیت قرمز در ایام عید چند ؟ بلیط کربلا بدون وضعیت قرمز چند؟ استفاده از سواحل ، منازل ، یا هتل های نجس ترکیه با سوغاتی نحس مرگ و ویروس برای ملت پس ناصرالدین شاه را در سفرهای فرنگ نکوهش نکنیم مردم گفتند برداشتن محدودیت های سفر خطرناکه حسن