خودرو

رئیس شورای رقابت با بیان اینکه منتظر اعلام نرخ تورم بخشی ۶ ماهه از سوی بانک مرکزی برای تغییر نرخ خودرو هستیم، گفت: اگرشیوه‌ای غیر از قرعه‌کشی برای فروش خودرو ‌می‌شناسید، به شورا اعلام کنید.

 به گزارش مشرق، رضا شیوا اظهار داشت: مطمئن باشید قمیت‌هایی که ما اعلام می‌کنیم در شرایط فعلی منصفانه است و با بهبود شرایط، قیمت خودروها نزولی و کاهشی خواهد شد.

رئیس شورای رقابت با بیان اینکه دستورالعمل قیمت خودرو قبلاً سالانه بود، گفت: در سال ۹۹ این دستورالعمل سه ماهه شد و اکنون ۶ ماهه شده که اگر ثبات در بازار به ویژه ارز ادامه‌دار باشد، صدور دستورالعمل قیمتی خودرو به بازه زمانی یکساله برمی‌گردد. اکنون شورای رقابت منتظر اعلام تورم بخشی ۶ ماهه از سوی بانک مرکزی است که تاکنون اعلام نشده، بنابراین در موضوع قیمت خودرو جای هیچ گونه نگرانی نیست.

رئیس شورای رقابت درباره نزدیک بودن قیمت کارخانه با حاشیه بازار دو خودروی کوئیک و شاهین افزود: این دو خودرو جدید بوده و مشمول دستورالعمل‌های گذشته ما نمی‌شوند و از آنجا که قیمت قبلی برای این دو خودرو نداشتیم روش قیمت‌گذاری آن‌ها متفاوت از دستورالعمل‌های شوراست، اما خودروهای خانواده سمند و پژو از دستورالعمل شورا تبعیت می‌کنند و قیمت کارخانه این خودروها در مواردی ۱۰۰ تا ۱۵۰ درصد با قیمت حاشیه بازار متفاوت است.

وی ادامه داد: سال گذشته به علت تلاطم و نوسانات زیاد ارزی و بالا بودن تورم، شورای رقابت تصمیم گرفت هر سه ماه تورم بخشی را در دستورالعمل قیمت‌ها لحاظ کند که دو دوره سه ماه این کار را انجام دادیم، اما خوشبختانه با توجه به آرامش نرخ ارز و ثبات در بازار، تورم بخشی سه ماه آخر سال را محاسبه نکردیم.

رئیس شورای رقابت گفت: درست است که نوسانات ارزی آنچنانی نداریم و تورم هم روند آرامی را گرفته، اما تورم همچنان در کشور وجود دارد و خودروسازان هم به ما فشار می‌آورند که تورم بخشی ۶ ماهه را در دستورالعمل قیمت خودرو لحاظ کنیم، ما هم قرار نیست تغییراتی انجام دهیم بلکه اگر بانک مرکزی تورم بخشی ۶ ماهه را اعلام کند درباره لحاظ کردن آن در دستورالعمل تصمیم می‌گیریم.

شیوا با اشاره به نقل قولی از وی در فضای رسانه‌ای مبنی بر اینکه اگر خودرو گران است نخرید، گفت: چنین چیزی صحت ندارد بلکه بحث ما بین دو خودرو ارزان و گران‌تر بود که خبرنگاران بخشی از صحبت‌های بنده را منتشر کردند، بنده توصیه نمی‌کنم کسی خودرو نخرد بلکه می‌گویم کسانی که نیاز واقعی دارند خودرو بخرند، اما کسانی که می‌خواهند سفته بازی کنند نخرند، در این بین ما هم تلاش می‌کنیم خودرو با قیمت منصفانه به دست مردم برسد.

وی گفت: برخی‌ها می‌گویند یک عده رانتخوار از فاصله قیمتی میان خودروهای قرعه کشی و حاشیه بازار سو استفاده می‌کنند در حالی که معتقدیم درصد بالای کسانی که در قرعه کشی شرکت می‌کنند به خودرو نیاز دارند که بعضی از آن‌ها در قرعه کشی برنده می‌شوند و خودرو را به قیمت منصفانه می‌خرند، ضمن اینکه تمام تلاش ما این است که شرکت‌کنندگان در قرعه کشی افراد نیازمند حقیقی باشند و به همین دلیل شرایط ورود به قرعه کشی را سخت کردیم.

شیوا افزود: بعضی‌ها که به حواشی این موضوع دامن می‌زنند شاید از فرایند قرعه کشی خوشحال نیستند و دوست دارند که سامانه ثبت نام به روال قبل باشد و دلالان در چند دقیقه سایت را پرکنند که شکایت‌های زیادی در این باره به دست ما رسیده بود، اگر کسی روش دیگری را برای توزیع عادلانه خودرو در این شرایط می‌شناسد ارائه کند و ما هم در شورا آن را بررسی خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه ما به هزینه‌های جانبی خودروسازان کاری نداریم، گفت: شورای رقابت یک قیمت پایه تعادلی دارد که بر اساس آن تورم بخشی را سال به سال اعمال می‌کند، اگر خودرو ساز هزینه جانبی دیگری داشته باشد در فرمول قیمت‌گذاری لحاظ نخواهد شد و به همین دلیل هم قیمت تمام شده خودروساز در مواردی ۱۰۰ تا ۱۲۰ درصد بالاتر از قیمت اعلامی شورای رقابت است.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 21
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 10
 • IR ۲۲:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
  8 0
  دست خدا صدا نداره
 • IR ۲۲:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
  8 0
  خون مردوم رو تو شیشه کردند
 • IR ۲۳:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
  4 0
  اره روش های جدیدم روی مردم پیاده کنیده کنید شرم برشما
 • IR ۲۳:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
  0 0
  این بابا کی قراره برکنار بشه...
 • حسن IR ۰۰:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
  0 0
  کاملا مشخصه کاری به خودروسازندارید بامردم وجیب مردم کار دارید
 • سعید IR ۰۱:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
  0 1
  هر۵سال یک خودرو بکارت ملی بدن درست میشه
 • US ۰۱:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
  2 0
  هر سه ماه یکبار خدا تومن رو قیمت ماشین میزارید روی حقوق کارمند و کارگر چقدر میزارید. ما ارزش نداریم؟!
 • ابراهیم IR ۰۱:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
  6 0
  شورای رقابت با کی؟ شما شورای رفاقت درست کردین
 • IR ۰۲:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
  1 0
  خیلی از مشکلات بخاطر وجود بی سوادها در شورای رقابت است!!
 • IR ۰۴:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
  2 0
  اگر شیوایی غیر از این شیوا برای فروش خودرو ‌می‌شناسید، به شورا اعلام کنید.
 • علی IR ۰۷:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
  3 0
  خدا ازتون نگذره
 • حاجی فیروزه IR ۰۹:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
  1 0
  تو ضد انقلابی هستی چون هیچکارت برای مردم نیست برای سود بیشتره نمیدونم چرا برکنارت نکردن لابد پارتی انقلابی داری
 • IR ۰۹:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
  1 0
  تورو به خدا دروغ نگید بس کنید از این دله دزدیها اگه یه روده راست تو شکمتون بود این حرفها رو نمیزدید
 • علیرضا IR ۱۹:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
  0 0
  کاشکی یکروزی بگن این اتفاقا همه دوربین مخفی است و برای خنده بوده
 • داداش IR ۱۹:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
  0 0
  آقا شما که همه آمار مردم رو دارید، هرگواهینامه دار و یارانه بگیر و معیشت بگیر را تماس بگیرید و بگویید به شما ماشین تعلق میگیره،بسم الله اینهم راه.
 • DE ۱۹:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
  1 0
  خدا ازتون نگذرع بحق این ماه رمضان من ۱۴مرحله ثبت نام کردم با ۳ تا گواهینامه در نیومد لعنت بهتون ک فقط پارتی بازی میکنید فقط و فقط دنبال منفعت خودتون هستین ایشالله ک این کشور رو سرتون خراب بشه
 • محسن ملکی کرمانشاه اسلام ابادغرب IR ۰۰:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
  0 0
  نظر من این هست هرکسی که الان با این شرایط که گفته شده واسه ثبت نام هرکسی داره قبول ولی مثل دوره های قبل خودش بره ثبتنام کنه نه الان هر کسی مال هزار نفر گیر آورده آخرش ده نفر واسش در میاد ولی هر کسی بره خودش تلاش کنه از اون هزار نفر واسه یکی میره تو اینترنت واسه ثبت نام نظر من این بهتره نه قرعه کشی
 • محمدی آکردی۱۹۹۱ IR ۰۰:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
  0 0
  آقایون خودرو ساز اگه یه درصد این پیام رو میبینین دیگه بس کنین قیمت خودرو واقعا بیش از حد تو این یکسال بالا بردین باور کنین اگه باز قیمت خودرو را بالا ببرین به حق مشتری کسانی که واقعا به خودرو نیاز دارند ظلم کردین .به خصوص به کسانی که تو پیش فروش یکساله برنده شدند .باقیمت های نجومی خون مارو تو شیشه نکنین
 • سعید IR ۱۱:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
  0 0
  بله . شما شروع کن از عروس ودادها که طی ۳ سال گذشته ویا دارای ۱ یا۲ فرزندهستند
 • ناشناس DE ۲۲:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۶
  0 0
  تو قران افزایش ندهید تمام