عراقچی پس از نشست وین: در مسیر قرار گرفتیم، ولی پر از سنگلاخ و مشکل است - کراپ‌شده

عراقچی پس از نشست امروز وین با بیان اینکه در مسیر قرار گرفتیم،یادآور شد: ولی مسیر پیش رو پر از سنگلاخ و مشکل است و نیاز به اراده سیاسی قوی در طرف آمریکایی دارد که تصمیم بگیرد همه تحریم‌هایش را بردارد.

به گزارش مشرق، «سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و رئیس هیأت ایرانی در نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور ایران و گروه ۱+۴ بعد از نشست امروز (جمعه) کمیسیون مشترک در وین در گفت‌وگو با خبرگزاری صدا و سیما گفت: این کمیسیون مشترک تشکیل شد تا مذاکرات بین ایران و بقیه اعضای برجام درباره بازگشت ایران و آمریکا به تعهداتشان در برجام، لغو تحریم‌ها از سوی آمریکا و بازگشت ایران به تعهدات برجامی خودش صورت بگیرد.

وی یادآور شد: شکل کار این گونه بود که ما با اعضای برجام مذاکره می‌کردیم و آنها هم از مسیر دیگری با آمریکا به صورت جداگانه.

* چارچوب‌های اقداماتی که طرفین باید انجام دهند، الان یک مقدار روشن‌تر از گذشته شده

معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه دو گروه کاری در حوزه رفع تحریم‌ها و همچنین هسته‌ای ایجاد کردیم، اظهار داشت: دو گروه مباحث فشرده‌ای را در طول سه روز داشتند و مقدار زیادی می‌توان گفت کار را جلو بردند و چارچوب‌های اقداماتی که طرفین باید انجام دهند، الان یک مقدار روشن‌تر از گذشته شده و برخی از اقدامات الان صریحا معلوم است و اینکه طرفین چگونه باید اقدامات را انجام دهند، اینکه در یک مرحله باید باشد، اینها فعلا روشن شده و بحث شده است.

وی گفت: باید مقداری کار ادامه یابد تا لیست اقداماتی که هر طرف باید در یک مرحله انجام دهد، آماده شود و توافق درباره آن صورت بگیرد و اطمینان حاصل کنیم که همه تحریم‌هایی که باید برداشته شود، برداشته شود.

عراقچی توضیح داد: منظورم از همه تحریم‌ها، همه تحریم‌هایی است که آمریکا طبق برجام موظف است آنها را بردارد و همه تحریم‌هایی که در طول چهار سال گذشته در دوره ترامپ گذاشته شده همه اینها باید به صورت کامل لغو شود.

* در مسیر قرار گرفتیم، ولی مسیر پیش رو پر از سنگلاخ و مشکل است

این دیپلمات ارشد ایرانی گفت: هفته پرکاری بود و رایزنی‌های مستمر بین همه طرف‌ها جریان داشت. با سه کشور اروپایی به صورت جداگانه و با روسیه و چین ملاقات‌های دوجانبه داشتیم و اینها خیلی کمک کرد بحث‌ها جلو برود.

عراقچی اضافه کرد: در مسیر قرار گرفتیم، ولی مسیر پیش رو پر از سنگلاخ و مشکل است و کار زیادی می‌برد که احتیاج به اراده سیاسی قوی در سمت آمریکا دارد که تصمیم بگیرد همه تحریم‌هایش را بردارد و امیدواریم که به نتیجه برسیم.

معاون وزیر خارجه بیان کرد: قرار ما بر این شد هیأت‌ها چند روزی به پایتخت‌هایشان برای رایزنی‌ها و مشورت‌های بیشتر برگردند و احتمالا چهارشنبه آینده مجددا نشست را با حضور ایران و ۱+۴ از سر خواهیم گرفت. چهارشنبه کار را شروع می‌کنیم و بستگی به پیشرفت کار تصمیم خواهیم گرفت تا چند روز ادامه یابد.

* مشکلات زیادی سر راه وجود دارد، ولی ناامید نیستیم

عراقچی در پیش بینی از اقدامات طرف مقابل اظهار داشت: همین که در این شرایط سخت کرونا که وین در قرنطینه کامل است، این کشورها به وین آمده و با ترتیبات و پروتکل های خاص بهداشتی برای چنین بحث مهمی جمع شدند، نشانگر جدیت کشورهای عضو برجام است برای اینکه برجام را مجددا احیا کنند. این روحیه مثبت و جدیت را در اعضای برجام دیدیم و آنچه آنها در مذاکرات نشان دادند در همین جهت است.

وی عنوان کرد: فضای مذاکرات، مثبت و سازنده‌ است. تا الان مقداری مسیر را به جلو رفتیم، ولی این‌گونه نیست که بگوییم حتما این مسیر به انتها می‌رسد، مشکلات زیادی سر راه وجود دارد، ولی ناامید نیستیم.

* همه تحریم‌ها باید برداشته شود

عباس عراقچی در ادامه این گفت‌وگو اظهار داشت: هر طرف مواضع خودش را دارد، اگر این مواضع با هم انطباق داشت، خیلی نیازی به این همه مذاکره و گفت‌وگو نبود. تفاوت‌هایی بین مواضع طرفین وجود دارد و این طبیعت هر مذاکره‌ای است.

این دیپلمات ارشد ایرانی بیان کرد: مذاکره باعث می‌شود این مواضع به هم نزدیک‌تر شود و خواسته‌های ما تامین شود و خواسته‌های طرف مقابل هم که مربوط به بازگشت ایران به برجام می‌شود، تامین شود.

عراقچی اضافه کرد: کار ما نزدیک‌ کردن مواضع طرفین است و طبیعی است این کار سختی است و زمان می‌برد و هر کسی بر خواسته‌ها و مواضع خودش پافشاری می‌کند.

وی گفت: آن‌چه به ما مربوط می‌شود این است که همه تحریم‌ها باید برداشته شود، همه تحریم‌هایی که در دوران ترامپ گذاشته شده و همه تحریم‌هایی که باید براساس برجام برداشته شود. مجموع اینها اگر برداشته شود، خواسته‌های ما تامین خواهد شد و مسیر برای بازگشت به برجام باز می‌شود.

* برداشت ایران از لغو کامل تحریم‌ها

معاون سیاسی وزیر امور خارجه در پاسخ به این سؤال که تعبیر شما درباره لغو کامل تحریم‌ها چیست؟ اظهار داشت: لغو کامل تحریم‌ها از نظر ما یعنی همه تحریم‌هایی که در برجام به آنها اشاره شده و باید طبق برجام برداشته شود و همه تحریم‌هایی که در چهار سال گذشته در دوران ترامپ گذاشته شده است.

رئیس هیأت ایرانی در نشست کمیسیون مشترک برجام خاطرنشان کرد: اینها مجموعه تحریم‌هایی است که از نظر ما باید برداشته شود، تمام تحریم‌ها در چهار سال گذشته به نوعی به خاطر برجام بوده است. دولت قبلی آمریکا برای اینکه برجام را از بین ببرد و به خیال خودشان به توافق بهتری برسند، مجموعه‌ای از تحریم‌ها را تحت عناوین مختلف به ایران تحمیل کردند. همه اینها باید به نوعی برگردد چون همه اینها به نوعی به برجام مربوط بوده است. این برداشتی که است که از لغو همه تحریم‌ها داریم و طبیعتا در همین جهت هم حرکت خواهیم کرد.

*  اتکای ما به چین، روسیه و اتحادیه اروپا نیست که اینها کار را انجام دهند

عراقچی در پاسخ به این سؤال که آیا اروپایی‌ها در خواسته‌هایی که ایران مطرح کرده همراه با ایران بوده‌اند؟ اظهار داشت: همه اعضای برجام، چین، روسیه، سه کشور اروپایی و اتحادیه اروپا که نقش هماهنگ کننده دارد، از بازگشت هر دو طرف به برجام حمایت می‌کنند. یعنی هم از اینکه ایران به تعهدات کاملش برگردد و هم آمریکا به تعهدات کاملش برگردد، آنها حمایت می‌کنند و سعی می‌کنند نقش مثبتی را این وسط ایفا کنند، بعضی از این کشورها بیشتر و برخی از این کشورها کمتر.

وی گفت: هر چقدر این‌ها در مسیر یک توافق معقول حرکت کرده و کمک کنند به این‌که خواسته‌های ما برآورده شود، طبیعی است با آنها به رایزنی‌ها و مشورت‌های خود ادامه می‌دهیم. ولی اتکای ما به آنها نیست. اتکای ما به سه کشور، چین، روسیه و اتحادیه اروپا نیست که اینها کار را انجام دهند. ما نظرات خود را بیان و با منطق بیان می‌کنیم و محکم پشت نظرات ایستاده‌ایم و مذاکرات را تا جایی که نظرات ما تامین شود، ادامه خواهیم داد.

دومین جلسه حضوری نشست کمیسیون مشترک‌ برجام با حضور هیأت‌های ایران و ۱+۴ (آلمان، فرانسه، روسیه، چین و انگلیس) و اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ کننده که از روز سه شنبه ۱۷ فروردین ماه در وین از سر گرفته شده بود، امروز جمعه ۲۰ فروردین برگزار و بعد از حدود یک ساعت و نیم پایان یافت. مقرر شد طرف‌ها به پایتخت‌ها بروند و بعد از مشورت دوباره روز چهارشنبه ۲۵ فروردین مجددا در وین گردهم بیایند

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 37
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 13
 • محمد IR ۲۰:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
  10 0
  در مسیر قرار گرفتیم خخخخخ. بپا چپ نکنی یره
  • IR ۰۸:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
   1 0
   با نگاه به گفتار تحلیل گران غربی کاملا مشخص است که دولت روحانی باز هم در حال امتیاز دادن به امریکا است
  • سید محمد IR ۱۳:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
   1 0
   درست میگه مسیر خودش همینیه که داره میره به مسیر انقلاب کاری نداره آقا فرمودند تمام تحریمها ایشون گفتن تحریمهای ترامپ!!!!!!!! ای مردم ایران دقت کنین انتخابات نزدیکه اصلح رو انتخاب کنید تا اینجوری مسخره نشیم
  • IR ۱۴:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
   1 0
   ای کاش خودشون چپ می کردن و ....! حداقل مملکت را چپه نمی کردن!
 • IR ۲۰:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
  10 0
  خوب در حال مذاکره با آمریکا نیستید!!! اگر می‌خواستید با آمریکا مذاکره کنید چه میکردید؟!!
 • نادری IR ۲۰:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
  19 1
  آمریکا خواهان اجرای کامل برجام نیس بلکه دنبال مذاکره برا مذاکره هست میگم عراقچی موشکها و منطقه رو تقدیم کنه شاید نتیجه داد دل کدخدا شاد شه
 • IR ۲۱:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
  22 1
  برو عمو حنای شما رنگ ندارد شما خیلی وقت است که موم دست امریکا شدید بادی به هر جهت هستید
  • IR ۲۱:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
   4 7
   اقتصاد و کشور ورشکسته جز تسلیم راهی ندارد
  • IR ۰۳:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
   5 0
   از نظر مغزهای جیره خوار اسرائیل و آمریکا اقتصاد کشور ورشکسته شده یعنی با خباثت اینگونه می خواهند به ملت نشان دهند تا ایران را هم به سرانجام لیبی دچار کنند
 • شیردل IR ۲۱:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
  9 0
  والا چند سال همین حرفو میزنی که مذاکره نتیجه داد ولی وای بر خوش خیالی .تا همچون شمایی مذاکره کننده ایران باشی دیگی برا این مملکت گرم نمیشه!!!!!
 • امیرمسعود IR ۲۱:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
  5 0
  مراقب باشید ممکن است آمریکا برای رای آوردن اصلاح طلبان در ایران امتیازی کم و ظاهری بدهد اما حتما بعد از انتخابات آن را به بهانه ای کنار می گذارند. هر چند همین رفع تحریم ها را نیز در مقابل بر باد دادن منافع ملی از ایران خواهد گرفت.
 • IR ۲۱:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
  8 0
  لغو تحریمها که دیگه مذاکره لازم نداره. ما را چی فرض کردی
 • محمدرضا IR ۲۱:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
  7 0
  پس لطفا کفش آهنی بپوشید چون کفش معمولی بپوشید و در مسیر پاره بشود پاهایتان زخم میشه و مجبورید برای کم درد کشیدن در مقابل دشمن کوتاه بیایید
 • IR ۲۲:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
  9 0
  متاسفانه سرتاسر حرف های عراقچی تناقض هست، از ترس رهبری و مجلس داره دروغ میگه، غیر ممکنه امریکایی ها به این راحتی بیاین تو برجام و تحریم ها رو لغو کنند بدون امتیاز گیری از ما
 • IR ۲۲:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
  6 0
  نظر شما تسلیم‌ ایران
 • ۲۲:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
  6 0
  از کرخه تا راین خون دادیم برای حفظ وطن، از وین تا پکن امضا می دهند برای فروش میهن. و خریداران حرامزاده جنایتکار 5+1 هنوز دبه می کنند و نق می زنند جاده سنگلاخیست! گویی نه تنها ازچپاول و حراج ایران راضی نمی شوند بلکه جان وجودی ایران را هم نمی خواهند زنده ببینند.
 • احمد IR ۲۲:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
  8 0
  تیم فعلی مذاکره کننده ایرانی فاقد مقبولیت لازم از سوی مردم هستند لذا بایستی صبر می کردند تا دولت جدید تیم را معرفی کند والا ما سابقه خوبی از تیم فعلی نداریم و خوف داریم مجدداً کلاه سر کشور برود!!
 • SE ۲۲:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
  9 1
  ادامه مذاکره گردابی است برای ایران و دولت علیرغم مخافت مردم دوباره خود را در دام مذاکره که خواست امریکا است، انداخته است
 • سید روح اله IR ۲۳:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
  6 0
  از این همه سرعت و کارایی در مذاکرات انسان عاقل شگفت زده میشود کاش به همان سرعت عقل جمعی ایرانیان پیشرفت کند. تا چند سال دیگر نشینیم و بفهمیم که باز کلاه گشادی از برجام عایدمان شد. حافظه بلند مدت تاریخ پیشکش حافظه کوتاه مدتم آرزوست
 • IR ۲۳:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
  2 0
  در پایتخت 2 رحمت خروس باز تو حیطه‌ی کارش نکته ای فرمایش کرد: اگر بخواهند خروس را برقصانند زیر پایش جسمی داغ می گذارند، خروس برای نسوختن پاهایش را بالا پایین می کند غربی ها بماند شرقی ها چقدر ما را با برجام رقصاندن
 • IR ۲۳:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
  10 0
  خسته شدیم از بس که کشور عزیز ما را به برجام گره زدین
 • FR ۲۳:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
  8 1
  برداشتن تحربم وظیفه آمریکا و اروپاست و نیازی به مذاکره نداره
 • IR ۲۳:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
  4 0
  حاجی جان یک سوال مهم که تا حالا بهش هیچ جوابی ندادین ۱_ توی یرجام دو بند غروب آفتاب دارید سالهای ۲۰۲۶ و ۲۰۳۱ آیا تضمینی هست که دوباره بعد از این سالها تحریم نشیم ۲_ چون حتما تحریم مییشیم پس جواب مردم و وضع اقتصادی که اوم موقع بدتد خواهد شد رو کی میده ۳_ چون حتما تحریم میشیم میپرسم. خود شما بهتر از من میدونید که دوباره و بارها تحریم خواهیم شد اصلا بیایید توضیح بدید که چه خبره و چی میشه اگه تحریم بشیم همراه با مذاکره چون با مذاکره یا بدون اون تحریم میشیم اصلا مذاکره شایدم همه پرسی بد نباشه البته بعد از توضیح درست و کامل و صادقانه مخصوصا اینکه تو دولت حسن روحانی نباشه
 • IR ۲۳:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
  9 0
  سنگ لاخ، دره، ماشین، آنچنان رونق، حالم داره بهم میخورههههههههههههههههه
 • IR ۲۳:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
  10 0
  خدایا کی این چند ماه لعنتی زودتر تموم بشه شر اینا کم بشه...
 • علی IR ۰۰:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
  7 0
  بفرمایید تا به آرزوتون نرسیدید برنمی‌گردید!!
 • مهران IR ۰۰:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
  4 0
  با سالام بد نیست نماینده یا نمایندگانی از طرف مجلس منصوب شوند و تیم وزارت خارجه را هر چه زودتر همراهی کنند که هر گاه جلسه ایی در وین در مورد برجام تشکیل می شود آنها هم نیز حضور داشته باشند تا هیچگونه تخطی در نشستهای برجامی در وین صورت نگیرد و خطوطی را که رهبری در آغاز سال در مورد عمل برجام ترسیم کردند از آن عدول نشود.
 • IR ۰۰:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
  1 0
  عراقچی یالانچی نه اسمش ایرانیه نه عملکردش. این آقا برای چی باید در تیم مذاکره کننده باشه . جلوی اروپاییها مثل یک نوکر دست به سینه رفتار میکنه.میگی نه فیلمهاشو ببینید.
 • شهریار IR ۰۴:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
  1 0
  در آینده گند امتیازهای داده شده توسط دولت ب دشمن در میاد .مگه برجام امضا نشده پس این وین و کمیسیون مشترک ها چیه.این ی بازی که دشمن و اصلاح طلبان راه انداختن برای انتخابات مثل انتخاباتهای قبل که بگن ملت ب ما رآی بدین ما زبان دنیا رو بلدیم از اونطرف دشمن هم ی امتیاز موقت میده که کمک حال اصلاح طلبان باشن
 • DE ۰۵:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
  4 0
  حالا این اروپایی هاراست میگن ازخودشون شروع کنند و تحریمها را برداند.
 • بهرام IR ۰۶:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
  3 0
  راه پر از سنگلاخ، یعنی بیراهه!!! موظب باش!!! فرق حریت و خریت اینجاها نمایان میشه!! بزرگوار!!!!
 • NL ۰۹:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
  2 0
  آیا امکانش نیست این تیم مذاکراتی که قبلا کلاه سرشون رفته و ملت تاوانش رو دادند و در اواخر کار دولتشون هم هستند جواز مذاکره نداشته باشند؟هر چند نمیدونم برداشتن تحریم غیرقانونی مگه مذاکره میخواد
 • IR ۱۲:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
  1 0
  از اول نباید مذاکره می کردید خود آمریکایی می دانستند دیگر راهی ندارند و به آخر خط رسیده بودند
 • DE ۱۳:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
  2 0
  در مسیر قرار گرفتیم، ولی پر از سنگلاخ و مشکل است / مذاکرات را تا جایی که نظرات ما تامین شود، ادامه خواهیم داد. بنظر ما تحریمها بایستی حداقل بخشی از آن قبل از انتخابات1400 لق بشن حالا بعدش باز برگشتن دیگه مهم نیست.
 • DE ۱۳:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
  3 0
  خدایا، باز هم ابوموسی اشعریها رو برای مذاکره فرستادن! آخه کجای دنیا تیم شکست خورده، زبون و خوار، پر از جاسوس و خائن، واداده و احمق رو برای تجربه مجدد برای مذاکره جلو میفرستن که ما اینکار رو کردیم؟؟ بابا یه ذره عزت مندی و شرافت و ملی گرا بودن هم چیز بدی نیستا.
 • IR ۱۶:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
  3 0
  توکلت به موگرینی باشه . برو جلو . اگر هم نشد 300تاسکه یامفت مثل دفعه قبل می گیری . علی برکت الله .
 • DE ۲۲:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
  4 0
  چرا از تاریخ درس نمی گیرید: چقدر با سرخ پوستان مذاکره و قرارداد صلح بستند. و بعد از یک هفته همان سرخ پوستان را زنده زنده سو زندان و زن و فرزندان انها را قتل عام کردند! چقدر التماس: بعنوان ایرانی احساس شرم می کنیم! برای چی مذاکره می کنید؟ چرا به پیام رهبری گوش نمی دهید! ما چیزی برای مذاکره نداریم؟خیالتان تخت باشد! در صنایع کلیدی و پیشرفته به هیچ طریقی تحریم ها برداشت نمی شود! نحریم ها اگر برداشته شود:در جاهای برداشته می شود که باعث نابودی تولید داخلی و به ضرر ایران است.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس