کد خبر 1199142
تاریخ انتشار: ۱۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۹
نشست دوحه - نمایه

رهبر حزب جمعیت اسلامی افغانستان با بیان این که نشست صلح دوحه پیش از انتخابات آمریکا تنها یک ابزار تبلیغاتی بود، تاکید کرد که نشست صلح استانبول فرصت بزرگری برای کشورش فراهم می‌کند.

به گزارش مشرق، «صلاح الدین ربانی» وزیر امور خارجه سابق افغانستان با اشاره به نشست صلح استانبول گفت که این نشست فرصت‌های بزرگی برای تمامی طرف‌های شرکت کننده در پی خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:

طالبان به آمریکا درباره لزوم خروج از افغانستان هشدار داد

وی در گفت‌وگو با آناتولی اظهار داشت که ترکیه از متحدان قوی آمریکا و ناتو است همچنین با افغانستان روابط دیرینه دارد بنابراین برگزاری نشست صلح در این کشور کار درستی است.

رهبر حزب جمعیت اسلامی افغانستان ادامه داد که ترکیه در ۲۰ سال اخیر نقش مهمی به ویژه در بخش صلح افغانستان داشته است و ساختار نشست‌های «قلب آسیا-روند استانبول» نیز موثر بوده است.

ربانی همچنین درباره حضور آمریکا و چالش‌های افغانستان گفت که آمریکا و سایر کشورها نیز از برقراری صلح در اسرع وقت در افغانستان حمایت می‌کنند. با این حال، نشست دوحه که پیش از انتخابات آمریکا برگزار شده بود به ابزار تبلیغات انتخاباتی در آن دوره تبدیل شد».

وزیر امور خارجه سابق افغانستان درباره تیم مذاکره افغانستان نیز خاطرنشان کرد که اعضای تیم اعزامی افغانستان به نشست دوحه از سوی ریاست جمهوری این کشور انتخاب شده است و از همه نمایندگی نمی‌کند.

وی اظهار داشت که انتظار می‌رود علاوه بر مقامات بلندپایه، سران احزاب افغانستان نیز در کنفرانس صلح استانبول شرکت کنند. به همین دلیل احتمال زیاد وجود دارد که تصمیم‌های مهمی در این نشست گرفته شود.

صلاح الدین ربانی تصریح کرد: «تصمیم‌های جدی در این کنفرانس گرفته خواهد شد، تمامی طرف‌ها باید دشمنی‌ را کنار بگذارند و در این نشست شرکت کنند. باید روند جنگ و کشته شدن غیرنظامیان فورا متوقف شود.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس