برجام

تقریبا بیشتر مقامات دولتی این روزها در کلاب هاوس حضور ثابت دارند و گاها با عناصر ضد انقلاب و برانداز وارد گفت و گو می شوند

سرویس سیاست مشرق- «درراه مصدق قدم بردار!» این توصیه کوتاه اما با مفهوم قابل‌توجه را مدتی قبل دبیر کل گروهک نهضت آزادی به وزیر امور خارجه کرده است. ماجرا از جایی شروع شد که محمدجواد ظریف دریکی از جلسات شورای امنیت و پس از عدم همکاری اروپایی‌ها با ترامپ، در فرازی از سخنرانی‌اش به محمد مصدق اشاره‌کرده و دست به یک شباهت سازی تاریخی می‌زند.

فردای آن روز هواداران و وابستگان نهضت آزادی به صحنه آمده و به تجلیل از وزیر خارجه می‌پردازد، نهضت آزادی در بیانیه‌اش از ظریف می‌خواهد در سیاست داخلی و خارجی پیرو راه مصدق شود! جالب آن‌که استفاده از نام مصدق چنان نهضت آزادی را به وجد آورد که برای اولین بار و به‌صورت علنی این گروه وزیر جمهوری اسلامی را مورد خطاب قرار داده و از او دعوت می‌کند سر پل گفتمانی میان آن‌ها شود.

محمد توسلی دبیر کل نهضت آزادی در شرح این واقعه به روزنامه شرق گفته است: «ما از زمان جنگ و حتی در حوادث دهه شصت منتقد نظام بوده‌ایم؛ نهضت آزادی بعد از سخنان ظریف به این نتیجه رسید، که وزیری در حکومت وجود دارد که حرفه‌ای و توانمند است؛ پس ما نمی‌توانیم نسبت به عملکرد او در برجام بی‌تفاوت باشیم! آمدن ظریف به سمت مصدق یک فرصت است!»

در آن روزها صدها اکانت و صفحات منتسب به هواداران ظریف در شبکه‌های اجتماعی با آب‌وتاب فراوان سخنان وزیر خارجه را پوشش داده و البته کسی نپرسید متن این سخنرانی را چه کسی تهیه‌کرده و در اختیار ایشان قرار داده است و البته هیچ‌گاه معلوم نشد نهضت آزادی و گروهک مرتد جبهه ملی چگونه به‌صورت اتفاقی وارد این عملیات شده‌اند.

ظریف و دستگاه اطلاع‌رسانی وزارت خارجه حتی نسبت به پخش یک سریال تلویزیونی نیز حساسیت دارند، آقای وزیر مدتی قبل در یک گپ و گفت مجازی چنان از پخش یک سریال ساده و کم‌هزینه عصبی شده بود که با فریادهای معروفش به آن واکنش نشان داده و گفته بود بهتر است از بدبختی‌های او نیز فیلمی بسازند.

این واکنش نشان می‌دهد که وزیر خارجه و همراهانش به‌خوبی فضای اجتماعی و سیاسی را رصد می‌کنند، پس حالا می‌توان یک سؤال مهم و جالب را مطرح کرد: ظریف چرا هیچ‌گاه نسبت به بیانیه نهضت آزادی واکنش نشان نداده و درخواست به همکاری از سوی نماینده یک سرویس جاسوسی خارجی باعث کمردرد؛ ناراحتی و عصبانیت آقای وزیر نشده است؟

البته پاسخ برای بسیاری روشن است؛ گروهی که اعضای نهضت آزادی را در ستاد انتخاباتی اصلاح‌طلبان (ناسا) جای گذاری کرده‌اند، همان جریانی است که برای وزیر متن سخنرانی آماده می‌کند و البته او را برای ورود به انتخابات تشویق کرده است. هرچند ظریف این پیشنهاد جذاب را با دست پس‌زده است؛ اما در پشت‌صحنه شرایط برای ورود «دیپلمات اصلاح‌طلب» به صحنه آماده است. این میدان سازی و بازی بااعتبار وزیر خارجه همان نقطه‌ای است که جواد ظریف از آن غفلت کرده و زمینه را برای رشد گاندوهایی خطرناک در کنار او فراهم نموده است.

به وزیر خارجه توصیه می‌شود بار دیگر فایل صوتی سخنانش در «کلاب هاوس» را گوش بدهد و با نگاهی حرفه‌ای و از زاویه یک آمریکایی یا یک اروپایی و یا حتی یک دیپلمات چینی آن را موردبررسی قرار دهد، این سخنان  نشان می‌دهد که وزیر خارجه علی‌رغم تکذیب‌های پی‌درپی، آغشته به مسائل سیاست داخلی شده است.

 نقطه عزیمت او به این مرحله نه از پیوستار یک دیپلمات درشان وزیر خارجه جمهوری اسلامی؛ بلکه از همان مرحله‌ای است که دام آن را مدتی قبل نهضت آزادی پهن و برخی مدیران وزارت خارجه برای آن کمپین کرده‌اند.

ظریف در آن گفتار مجازی که پیرامون سند راهبردی میان ایران و چین تدارک دیده‌شده بود؛ دچار خطاهای راهبردی می‌شود! قاعدتاً ظریف خوب می‌داند که تخفیف نقش آقای لاریجانی به‌عنوان شخصیتی که از طرف وزارت خارجه به چینی‌ها معرفی‌شده، در فضای پر پیچ رابطه میان تهران و پکن، مفهومی فراتر از یک انتخاب دیپلماتیک دارد، این سازمان‌دهی را نه یک سریال تلویزیونی بلکه چند گاندو واقعی برای او طراحی کرده‌اند.

وزیر خارجه که این روزها اصرار دارد نقش خود در دیپلماسی را «صفر درصد» اعلام کند، در آن گپ و گفت شبانه اعلام می‌کند تفاهم جدید تحت لیسانس برجام است. قاعدتاً این سطح از بی‌اطلاعی و اشتباه گویی از جانب وزیر دراین‌باره طبیعی نیست، زیرابه باور کارشناسان، BRI تلاش چینی‌ها برای اثربخشی بیشتر به مازاد تراز تجاری آن‌ها بعد از برنامه کاهش خرید اوراق آمریکا بوده است، آقای ظریف برای درک بهتر موضوع می‌تواند؛ به‌جای انجام یک مانور انتخاباتی و سنجش آن توسط دیگر همکارش در هیئت دولت؛ سری به وب‌سایت معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه بزند و ارزیابی‌های دقیق دراین‌باره را بخواند. در دورانی که دولت روحانی به تعبیر برخی اصلاح‌طلبان کشور را به حال خود رها کرده است، ظریف بیش از بقیه وزرای کابینه به استراحت و بازبینی در عمل نیاز دارد.

گپ پارتی شبانه مقامات دولتی در کلاب‌هاوس/ مراقب بازی با گاندو در لندن و پاریس باشید!

گپ پارتی شبانه مقامات دولتی در کلاب‌هاوس/ مراقب بازی با گاندو در لندن و پاریس باشید!

وارونه گویی های مقامات دولتی تنها به حضور محمد جواد ظریف در کلاب هاوس منتهی نمی شود. تقریبا بیشتر مقامات دولتی این روزها در این اپلیکیشن  حضور ثابت دارند و گاها با عناصر ضد انقلاب و برانداز وارد گفت و گو می شوند، هر چند داشتن ارتباط مستقیم با مردم از ارزش های والای انقلاب اسلامی محسوب می شود، اما ارائه بحث های حاشیه دار و چالش انگیز حتما سبب سوء استفاده  ضد انقلاب را فراهم خواهد کرد. به ویژه وقتی بدانیم  حتی بندر بن سلطان پدر تروریسم و تروریسم سازی نیز با برخی ایرانیان ضد انقلاب در همین شبکه مجازی جلسه شبانه داشته است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 31
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 15
 • IR ۰۱:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
  50 10
  دوباره میخوان یه فتنه دیگه مثل تلگرام مخصوص انتخابات درست کنند؟
  • دیدگا IR ۰۸:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
   8 3
   وقتی اینهمه مقام و مسئول دولتی و شخصیت های پرحاشیه اسهال طلب در یک برنامه ارتباطی وعده های شبانه میزارن و ظاهرا قصد دارن کاربران و مردم عادی رو به این سمت بکشونن قطعا یک برنامه ریزی مفصلی پشت این جریان هست! احتمالا مجموعه گاندو 4 یا 5 یه سکانس به این جریان اشاره خواهد شد!
  • IR ۱۱:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
   24 23
   تلگرام فتنه بود تلگرام جمع شد تمام مشکلات کشور حل شد دلار هم دیگه بالا نرفت هیچ چی دیگه گرون نشد مرغ هم که نایاب نشده
  • IR ۱۱:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
   14 2
   کجای دنیا وضعیت زندگی مردم را از داخل خودرو ارزیابی و از طریق فضای مجازی مثلا حل کنند؟!
  • IR ۱۲:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
   7 2
   غرب پرست وقتی پست در حکومت بگیرد.....
 • IR ۰۳:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
  23 13
  کلاب هاوس یا اطاق بازجویی افسادطلبان مسئله این است
 • گمنام IR ۰۴:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
  32 2
  خدا همه شون رو لعنت کنه به جای اینکه بیان در شهرها از نزدیک مشکلات مردم رو ببینید توی کلاب هاس و فضای مجازی فقط حرف میزنند
  • IR ۱۱:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
   14 1
   کلاب هاوس فقط در گوشی های اپل کار میکنه. کی 30 میلیون داره آیفون بخره و به اراجیف اینها گوش بده؟ اینها مشکل مردم میفهمند یعنی چی؟ با یه عده معلوم الحال که با پول باد آورده و دزدی گوشی سی چهل میلیونی خریدند جلسه گذاشتند.
 • IR ۰۷:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
  24 5
  خدا لعنتشون کنه
 • IR ۰۷:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
  25 1
  مراقب هاپولی اینها از معامله دریافت یک میلیارد دلار از آمریکا در اواخر حیات سیاسی اینها باشید که قصد دارند با دریافت این رشوه بنام ایران و رفع تحریم و بکام خودشان است - اینها چه بلیه ای بودند برملت ایران نازل شدند پناه برخدا
 • احمد IR ۰۸:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
  1 11
  آقای ظریف یک سیاستمدار کارکشته و انقلابی است و شما با این اراجیف نمی توانید چهره ی ایشان را تخریب کنید.
 • IR ۰۹:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
  19 15
  اصول گرایان هم گوشی iphone دارند . اگر نمی ترسند در گپ پارتی شرکت کنند . چطور درد دلهایشان را در توئیتر منتشر می کنند.
  • IR ۱۱:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
   11 13
   اصول گرایان دارند چون لیاقتش رو دارند، نه مثل وزیران شما که مجموعا 3 هزار تومن هم نمی ارزند و 32 سال مملکت دستشون بوده و فقط خوردن و چاپیدن ، اونوقت گوشی 35 میلیونی هم دست میگیرن.
  • FR ۱۴:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
   3 5
   فرق اساسی اصولگراین حد اقل اینه که قدر شناس انقلاب هستند ووطن فروشی نمیکنند نه مثل اصلاح طلبان که عمری ست در عین داشتن نفوذ و قدرت در حکومت با خیانت به منافع ملی برای سفارت خانه های غربی خوش رقصی میکنند
  • پاسخ به 14:05 IR ۱۴:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
   3 5
   اصولگراتونو تو سال 84 دیدیم. البته شما در چنین مواردی می گوئید دچار انحراف شد.
 • IR ۰۹:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
  21 6
  تا اون جایی که من میدونم کلاب هاوس روی گوشی های آمریکایی وصل میشه خدا به خیر کنه کوخ نشینانه کاخ نشین!!!!
  • IR ۱۱:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
   20 6
   اصولگراها گوشی ایرانی دستشونه؟
  • IR ۱۱:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
   6 3
   گوشی ایرانی دستشون نیست دوست عزیز، ولی با همون گوشی نمیرن با یه عده آدم معلوم الحال که با یک جستجوی ساده میفهمید کی و چکاره هستند جلسه تشکیل بدن و حرفهای گنده تر از دهنشون بزنند.
  • IR ۲۰:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
   4 1
   اره اصولگراها با مشایی و بقایی و رحیمی و مرتضوی و کردان نشست و برخاست دارن
 • ناظر IR ۱۰:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
  13 0
  اگر اینبار نهادهای نظارتی مانند مجلس و قوه قضائیه و نهادهای اطلاعاتی غفلت و تسامح کنند بزودی و در کمتر از آن چیزی که تصورش را کنید نظامی بنام جمهوری اسلامی و کشور بنام ایران باقی نخواهد ماند . نه تنها نهادهای مسئول بلکه تمامی مردم ایران اگر آینده خود و فرزندانشان برایشان اهمیت دارد باید مواظب و مراقب این تحرکات باشند و در این فتنه گوششان فقط به سخنان رهبری باشد . والسلام
 • IR ۱۱:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
  3 0
  از این افراد غیر این هم انتظاری نیست
 • رضا IR ۱۱:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
  9 1
  دیگه با تلگرام نمیتونن فتنه و آشوب به پاکنند احتمالا بازم دم انتخابات میخوان فرمان اغتشاش صادر کنند ولی دیگه تلگرام کارایی لازم را ندارد و زمین بازیشون را عوض کردند تا دولت نتونه فیلتر کنه یا ردشون را بگیره با این نرم افزار جدید اومدن
 • محمد IR ۱۲:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
  8 1
  بهتره از گاندو که از بسیاری از این جاسوسان و حامیانشان بی خطر تر است برای اشاره به جاسوسان در خبرها استفاده نکنیم حیوونی چه گناهی داره !!
 • IR ۱۲:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
  5 0
  افراد نام برده تمام خطوط قرمز نظام را رد کرده اند وبی پروا بامنافقین برای براندازی نظام نقشه می کشند
 • Farhad US ۱۳:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
  6 1
  چه تضمینی است که این مردک جواد ظریف آن ذلالتی را که در گذشته برای سرکار ماندن لیبرال ها در قدرت انجام داده را دوباره تکرار نکند، ما یادمان نرفته است که همین مردک ظریف به محمد البرادعی میگفت که اگر غربیها کمک نکنند باید شاهد به قدرت گرفتن تندروها در ایران باشند، مگر همین مردک بزدل ظریف نبود که پیش عربها زانو زده بود و التماس میکرد که به آنها روی خوش نشان داده شود تا شاید حمایت عربها کمک حالی باشد برای لیبرالهای وطنفروش در مقابل مذهبیون انقلابی، با چه اطمینانی نظام حاضر شده است که دوباره یک مشت گاو و گوسفند را به نمایندگی جمهوری اسلامی ایران به سوی غربی های گوشتخوار بفرستد؟
  • IR ۱۵:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
   2 7
   یکم ادب را رعایت کنید بد نیست
 • FR ۱۴:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
  5 0
  .....همذات سازی ظریف و مصدق در عین حال پالس کودتای بعد راهم میفرستد!
 • IR ۱۵:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
  7 0
  خدا گردن رسانه دروغگو را بشکند
  • نیما IR ۱۷:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
   3 1
   منظورت از دروغ چیه...؟کل موضوع صحبتهای ظریف دروغ بود،یا تحلیل موضوع...؟واضحتر بگو،ما هم روشن شیم... تحلیلی که خوندیم مصلحانه و هشدار با نگاه خیر خواهانه بود... دولتمردان باید مراقب رفتارشون باشند و برای رسانه ها و بخصوص اتاقهای فکر بدخواهان و دشمنان خوراک و متریال آماده نکنند... چشمتونو باز کنید و حقیقت رو ببینید،براندازها بدون هیچ پنهانکاری بین اصلاح طلبها جا گرفته اند و امیدوارند شما رو در فتنه بعدیشون شریک کنند... بجای حساسیت نشون دادن از سر حب و بغض،ببین قضیه چیه،بعد اگه دروغ بود رگ گردنی بشو...
 • IR ۲۳:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
  0 0
  چه خبرتونه؟ چه خخخبره‌تووووونههههه
  • IR ۰۰:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۸
   0 0
   خخخخخخ