پایان موقت سریال «گاندو» در قسمت سیزدهم/ داستان فصل دو ادامه دارد

انتقاد عبدی از گاندو بسیار قابل تامل است، چرا که هم سوابق سیاسی خاصی دارد و هم این که برخی رویدادهایی که حول نام او در فضای سیاسی کشور رخ داد، با کینه امروز «گاندوستیزان» مرتبط است.

سرویس سیاست مشرق- شروع پخش فصل دوم سریال «گاندو»، با موضوع نفوذ و جاسوسی، به مصداق ریختن آب در لانه مورچگان، داد و فغان از همه اجزای جریان سیاسی غربگرا را برآورده است. این در حالی است که آن چه در این سریال به تصویر کشیده شده (بنا بر ملاحظات دراماتیک، مصلحت سنجی ها، فشارهای سنگین جریانات سیاسی و ...) یک حرف از صد حرف است و بر اهل فن، به خوبی آشکار است که سطح نفوذ و رده نفوذی‌ها مثلا در جریان مذاکرات هسته‌ای، بسی عمیق‌تر و بالاتر از آن چیزی است که در گاندو ۲ تصویر شده است.

ریشه عصبانیت دولتی‌ها از «گاندو» / چرا برخی سیاسیون روایت «ضدجاسوسی» در سیما را تحمل نمی‌کنند؟

ریشه عصبانیت دولتی‌ها از «گاندو» / چرا برخی سیاسیون روایت «ضدجاسوسی» در سیما را تحمل نمی‌کنند؟

با این حال،   قهر و غضب و ترش‌رویی دستگاه دیپلماسی برای منتقدان هموطن است و لبخند و نرمخویی آنان برای اجانب، همین اندازه از روایت داستانی جاسوسی و نفوذ در سیاست خارجه را (که در مواقعی بسیار هم محافظه کارانه است) برنتابیدند و کار حتی به نامه نگاری وزیر خارجه با مقامات عالیه نظام بر سر فصل اول «گاندو» کشید. سال گذشته، محمد جواد ظریف در مصاحبه‌ای با روزنامه «کار و کارگر» (وابسته به علی ربیعی)، رسما مدعی شد که سپاه پاسداران گاندو را علیه او ساخته است!

در ۲۰ مهرماه ۹۶، مشرق در گزارشی که کاملا مبتنی بر اطلاعات و مدارک علنی و اظهارات رسمی مسوولان قضایی و امنیتی کشور بود، گوشه‌هایی از حضور تاسف بار و عجیب افراد بی‌صلاحیت و با سوابق منفی امنیتی و اطلاعاتی را در دستگاه دیپلماسی و روند مذاکرات هسته‌ای را ترسیم کرد.

حسین موسویان، سیروس ناصری، دری اصفهانی، محمدرضا البرزی، مشکان مشکور، رمضانی، محمدعلی شعبانی و حضور افراد مشکوکی چون تریتا پارسی و هومن مجد (که ارتباطات قطعی با سطوح بالای سیاسی ایالات متحده دارند)، همه مرتبطان پرونده مذاکرات هسته ای هستند که اتهامات آنان در سطح رسانه ها علنی شده وگرنه قطعا بحث نفوذ و جاسوسی در روند مذاکرات هسته‌ای و تدوین سند برجام، بخش های غیرعلنی و هنوز ناگفته ای دارد که هنوز شرایط برای عمومی کردن آن فراهم نیست.

گزارش قبلی مشرق را اینجا بخوانید:

حضور تاسف انگیز جاسوس در دستگاه دیپلماسی/ وقایع‌نگاری یک خیانت زنجیره‌ای + تصاویر

اما در بین همه مواضعی که از سوی چهره های وابسته به دولت یا حامی آن، علیه پخش فصل دوم گاندو تا این جا صورت گرفته، انتقاد «عباس عبدی»، عضو رادیکال حزب منحله مشارکت و تحلیل گر ثابت و پرکار رسانه های حامی دولت، بسیار قابل توجه است و جای بررسی دارد، چرا که هم سوابق سیاسی خاصی دارد و هم این که برخی رویدادهایی که حول نام او در فضای سیاسی کشور رخ داد، با خشم و کینه امروز «گاندوستیزان» مرتبط است.

ریشه عصبانیت دولتی‌ها از «گاندو» / چرا برخی سیاسیون روایت «ضدجاسوسی» در سیما را تحمل نمی‌کنند؟

عباس عبدی روز ۸ فروردین، در حساب توئیتر خود نوشت:

" تلویزیون ندارم نمی‌دانم گاندو۱و۲ دقیقا چیست. ولی می‌دانم که این توییت دادرسی کشور را بی‌اعتبار می‌کند. چون در جامعه سالم اول دادرسی می کنند سپس از روی پرونده فیلم می‌سازند. اینجا اول فیلم می‌سازند بعد دادگاه باید مطابق آن‌حکم دهد! اگر دادگستری مستقل نباشد، جاسوسی آسیب رایجی می‌شود. "

ریشه عصبانیت دولتی‌ها از «گاندو» / چرا برخی سیاسیون روایت «ضدجاسوسی» در سیما را تحمل نمی‌کنند؟

عباس عبدی از نخستین چهره های سیاسی جریان موسوم به «چپ انقلابی» بود که در اوایل دولت اصلاحات، تجدیدنظرطلبی خود در اصول و مبانی انقلاب را آشکار کرد و جزو سردمداران عبور از کنش و منش انقلابی شد.

او که جزو دستیاران اصلی سیدمحمد موسوی خوئینی‌ها در جریان اشغال سفارت آمریکا در سال ۵۸ بود و خیلی زود، از لانه جاسوسی به تشکیلات اطلاعاتی نوپایی به نام دفتر اطلاعات نخست وزیری پیوست، در سال ۷۸، در جریان برگزاری کنفرانسی در قبرس و همچنین گردهمایی سال ۷۷ در مقر یونسکو در فرانسه، در ملاقات با برخی عناصر آمریکایی که در سال ۵۸ گروگان دانشجویان انقلابی شده بودند (از جمله بری روزن)، مدعی اشتباه بودن اقدام دانشجویان در تسخیر سفارت شد و از آمریکایی ها عذرخواهی کرد.

ریشه عصبانیت دولتی‌ها از «گاندو» / چرا برخی سیاسیون روایت «ضدجاسوسی» در سیما را تحمل نمی‌کنند؟
عباس عبدی و بری روزن در دیدارشان در فرانسه

عبدی که در دولت اول اصلاحات، از افراد کلیدی جریان افراطی جبهه دوم خرداد بود که خواستار «عبور از خاتمی» و بعد از انتخاب مجدد خاتمی، «خروج از حاکمیت» با هدف طرح مطالبات ساختارشکن سیاسی از نظام بود، در تیرماه ۷۸، در پیوند با یک حلقه «امنیتی» مشکوک، پروژه ای را کلید زد که با اثرات دومینووار (و البته از قبل طراحی شده)، آشوب کوی دانشگاه در ۱۸ تیر آن سال را به دنبال داشت.

عباس عبدی، به عنوان سردبیر روزنامه سلام (متعلق به موسوی خوئینی ها)، نامه ای محرمانه از حوزه مشاورین وزیر اطلاعات را در روزنامه سلام منتشر کرد که طرح اصلاح قانون مطبوعات را که در آن مقطع در حال بررسی در مجلس پنجم بود، به «سعید امامی»، عامل نفوذی سرویس‌های بیگانه در تشکیلات امنیتی و متهم اصلی پرونده موسوم به «قتل‌های زنجیره‌ای» منتسب می‌کرد.

ریشه عصبانیت دولتی‌ها از «گاندو» / چرا برخی سیاسیون روایت «ضدجاسوسی» در سیما را تحمل نمی‌کنند؟

برخی از تحلیل گران امنیتی معتقدند که کل ماجرای بیرون رفتن نامه منسوب به سعید امامی، انتشار ان در روزنامه سلام، شکایت وزارت اطلاعات و توقیف روزنامه سلام در پایان هفته، تحرکات مشکوک در داخل کوی دانشگاه در اعتراض به توقیف سلام، تجمعات شامگاه ۱۷ تیر و آشوب های صبحگاه ۱۸ تیر ۷۸ و سپس بازپس گیری شکایت از روزنامه سلام توسط وزارت اطلاعات دولت اصلاحات و دیگر تحولات همبسته، طراحی یک شبکه امنیتی ذی‌نفوذ و پنهان کار با هدف به حاشیه بردن پرونده بسیار مهم و حیاتی «قتل های زنجیره ای» بود.

اول مهرماه سال ۸۱، تقریبا کل مجموعه روزنامه‌های زنجیره‌ای جریان دوم خرداد، در تیترهایی مشابه، به استناد به نتایج چند «نظرسنجی» مدعی شدند که " ۷۴ درصد مردم ایران موافق برقراری رابطه با آمریکا هستند. "

با بررسی‌های انجام گرفته از سوی دستگاه‌های امنیتی و قضایی، مشخص شد که پای یک «موج‌سازی» رسانه‌ای جدید از سوی افراطیون جبهه دوم خرداد در میان است. بررسی‌ها نشان می داد که منبع این خبرسازی‌ها نظرسنجی‌هایی است که ظاهرا در چند موسسه نظرسنجی و افکارسنجی، در راس آن‌ها موسسه «آینده» و «مرکز ملی سنجش افکار عمومی»، تهیه شده است.

این جا بود که پای عباس عبدی، در کنار «حسینعلی قاضیان» و «بهروز گرانپایه» (مدیران اصلی موسسه آینده) و تنی چند از چهره‌های مشارکتی همچون علیرضا علوی‌تبار هم به میان آمد.

در بررسی‌های اطلاعاتی معلوم شد، که جدای از بحث «نظرسازی» به جای نظرسنجی در جهت هدایت افکار عمومی به سوی رابطه با آمریکا، پای یک شبکه «جاسوسی» و «فروش اطلاعات به بیگانگان» و «مستندسازی ادعاهای مطرح شده از سوی دشمنان جمهوری اسلامی از طریق نظرسازی» هم در بین است.

حسینعلی قاضیان متهم ردیف اول و عباس عبدی متهم ردیف دوم پرونده موسسه «آینده» و  بهروز گرانپایه متهم اول پرونده «موسسه سنجش افکار عمومی» بودند، البته این پرونده پیچیده متهمان دیگری هم داشت.

ریشه عصبانیت دولتی‌ها از «گاندو» / چرا برخی سیاسیون روایت «ضدجاسوسی» در سیما را تحمل نمی‌کنند؟

ریشه عصبانیت دولتی‌ها از «گاندو» / چرا برخی سیاسیون روایت «ضدجاسوسی» در سیما را تحمل نمی‌کنند؟

اما اصل اتهام عبدی و سایر متهمان طبق کیفرخواست، خروج اسناد محرمانه نظام در حد اسناد اطلاعاتی و نیز گزارش دادن به آمریکایی‌ها درباره اموری چون وضعیت تأسیسات هسته‌ای ایران یا توان نیروهای مسلح یا نوع نگاه مردم به مقوله حکومت دینی و امثال این‌ها بوده است.

ریشه عصبانیت دولتی‌ها از «گاندو» / چرا برخی سیاسیون روایت «ضدجاسوسی» در سیما را تحمل نمی‌کنند؟

حجت الاسلام عباس علیزاده، رییس کل دادگستری استان تهران، در همان مقطع که این پرونده در حال رسیدگی بود، در مصاحبه ای گفت که متهمان این پرونده «اسرار نظامی» کشور را به بیگانگان می فروخته‌اند.

ریشه عصبانیت دولتی‌ها از «گاندو» / چرا برخی سیاسیون روایت «ضدجاسوسی» در سیما را تحمل نمی‌کنند؟

متهمان در لوای انجام نظرسنجی و پژوهش افکار عمومی، در پیوند با مؤسساتی چون «گالوپ»، «وی اِم» و «زاگبی» که پیوندهای آن‌ها با دستگاه‌های اطلاعاتی ایالات متحده محرز است، با استفاده از دسترسی‌هایی که در ارکان مختلف حکومتی، حتی دفتر شخص رییس جمهور وقت، داشتند، اطلاعات حساس و طبقه بندی شده کشور را به خارج از کشور انتقال می دادند. دادگاه در نهایت، با لحاظ همکاری متهمان در روند رسیدگی، در اسفند ۸۱ قاضیان و عباس عبدی را به ترتیب به هشت و نه سال حبس محکوم شدند که حکم عباس عبدی بعداً در مرحله تجدیدنظر به پنج و نیم سال زندان کاهش یافت (به پرونده بهروز گرانپایه و همکارانش در موسسه ملی پژوهش افکار عمومی جداگانه رسیدگی شد).

اما بعد از صدور حکم دادگاه و به زندان رفتن متهمان، طرح یک مساله سیاسی-قضایی باعث شد که حکم عبدی در تجدیدنظر بشکند و عباس عبدی و قاضیان بعد از دو سال از زندان آزاد شوند. ماجرا از این قرار بود که دیوان عالی کشور، بعد از استعلام از وزارت امور خارجه دولت اصلاحات درباره «متخاصم» بودن یا نبودن دولت آمریکا و جواب منفی وزارت خارجه، آن‌ها را از اتهام اصلی فروش اطلاعات به دولت متخاصم تبرئه کرد! شاید لازم به تذکر نباشد که در آن مقطع، وزارت خارجه در پشت پرده در سلطه چهره های حزب مشارکت از جمله محسن امین زاده بود.

این نظریه وزارت خارجه وقت (به طرفیت از دولت اصلاحات و کل جریان طرفدار غرب در ساختار جمهوری اسلامی)، که «دولت آمریکا، دولت متخاصم نیست» ، اهمیت «نمادین» بسیار اساسی دارد، چرا که تا همین امروز، همین یک گزاره، اصل تفاوت دیدگاه و ذهنیت غربگرایان با جریان انقلابی را در نسبت با مساله «جاسوسی» و «همکاری با بیگانگان» نشان می‌دهد.

رهبر معظم انقلاب در جریان مذاکرات هسته ای با طرف های خارجی، بارها بر مساله «عدم خوش بینی» به دشمن و «بی اعتمادی» به بیگانگان، به عنوان یک اصل اساسی و حیاتی تاکید کردند.

تنها چند مورد از بیانات رهبر انقلاب در لزوم «بی اعتمادی» به آمریکایی ها و اقمار ایشان(همچون انگلیس و فرانسه و آلمان) به این قرار است:

- هدفشان از مذاکره پیدا کردن راه حل منطقی نیست، بلکه تحمیل نظراتشان است (اول فروردین ۹۲ حرم رضوی)
- آمریکایی‌ها غیرقابل اعتماد، غیرمنطقی و ناصادق هستند (۳۰ تیر ۹۲ دیدار مسئولان نظام)
- مذاکره با آمریکا جز در موارد خاص نه‌تنها هیچ نفعی ندارد بلکه ضرر هم دارد (۲۲ مرداد ۹۳ دیدار مسئولان وزارت امور خارجه و سفرا و نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور)
- مذاکره با آمریکا مشکلات ما را حل نمی‌کند (همان)
- از مذاکرات نه‌تنها فایده‌ای عاید نشد، بلکه لحن آمریکاییها تندتر و اهانت آمیزتر شد/ طلبکاری‌شان بیشتر شد (همان)
- آمریکایی‌ها پس از مذاکرات نه‌تنها دشمنیها را کم نکردند بلکه تحریمها را اضافه کردند (همان)
- اظهارات آمریکاییها نشان می‌دهد نمی‌شود به آنها اطمینان و اعتماد کرد (همان)
- نگرانم، چون طرف مقابل حیله‌گر است (۲۱ اسفند ۹۳ دیدار خبرگان)
- طرف مقابل به‌شدّت اهل فریب و دروغ و نقض‌عهد و حرکت در خلاف جهت صحیح است (۲۰ فروردین ۹۴، دیدار مداحان)
- من هیچ‌وقت نسبت به مذاکره با آمریکا خوش‌بین نبودم (همان)

اما در نقطه مقابل این دیدگاه در رأس نظام، جریان استحاله‌طلب، نه تنها سردمدار نظام سلطه و عامل اصلی تضییع حقوق ملت ایران در تمام حیات جمهوری اسلامی را نه تنها مصداق «متخاصم» نمی‌دانند، که طبعا همکاری با آن و اقمار آن را هم مصداق جاسوسی و همکاری با بیگانگان نمی انگارند. متاسفانه در دولت حسن روحانی، این دیدگاه بر راس تشکیلات اطلاعاتی دولت هم تحمیل شده و در بزنگاه هایی چون کشف جاسوس در تیم هسته ای(به ویژه مورد دری اصفهانی) با کشف شبکه جاسوسان محیط زیستی، وزیر اطلاعات و تشکیلات تابعه او نه تنها جاسوسی متهمان را زیر سوال بردند، که حتی در مورد دری اصفهانی، او را تلویحا یک «سرباز گمنام» در جبهه دیپلماسی خواندند!

ریشه عصبانیت دولتی‌ها از «گاندو» / چرا برخی سیاسیون روایت «ضدجاسوسی» در سیما را تحمل نمی‌کنند؟

در واقع در عمده مواردی که بر سر مساله جاسوسی بین یک ضابط قضایی و دستگاه قضاء با دولت اختلاف پیش می آید و دولتی ها حاضر نیستند علی رغم وجود شواهد و مدارک آشکار و قطعی از رابطه یک عنصر با عوامل آمریکایی یا بریتانیایی و انتقال اطلاعات، جاسوسی او را بپذیرند، وجود همین «ذهنیت» است که اصولا آن دولت بیگانه را «متخاصم» یا «معاند» نمی داند. در وجه افراطی این ذهنیت، چه بسا داشتن روابط و پیوندهای وثیق و قوی با عواملی در دولت های فلان و بهمان، یک «امتیاز» نیز محسوب شود، چرا که می تواند روند مذاکرات مورد نظر برخی ها  را تسهیل کند.  

ریشه عصبانیت دولتی‌ها از «گاندو» / چرا برخی سیاسیون روایت «ضدجاسوسی» در سیما را تحمل نمی‌کنند؟

به طور قطع، اثبات دشمنی و تخاصم دولتی چون دولت آمریکا با جمهوری اسلامی کار سختی نیست: کشوری که چند سالی است بی رحمانه ترین تحریم های تاریخ را علیه کشور ما تحمیل کرده، با عملیات اطلاعاتی و خرابکاری(در همکاری تنگاتنگ با سرویس های جاسوسی متحد) در تاسیسات هسته ای ما خرابکاری و دانشمندان هسته ای ما را ترور می کند، مقام نظامی عالیرتبه ما را که در دعوت رسمی در کشور همسایه به سر می برد، وحشیانه ترور می کند و کوچک ترین حق توسعه نظامی و دفاعی یا نفوذ منطقه ای را برای ما قائل نیست (در حالی که برای کشورهای کوچک و کم سابقه ای چون امارات و قطر این حقوق را قائل است)، از هر نوع تلاش برای ضربه زدن به نظام مستقر و حتی تمامیت ارضی کشور ابایی ندارد و در همه این سال ها، سرمایه گذاری گسترده ای برای وارد کردن ضربات مهلک به کشور ما صورت داده و... و. قطعا «دشمن» است و هر نوع رابطه پنهان عناصر حکومتی ایران با عوامل این کشور و انتقال اطلاعات حساس و محرمانه، مصداق بارز «جاسوسی» است. این مساله شامل ارتباط این چنینی با کشورهای متحد و همپیمانان استراتژیک واشینگتن در ضربه زدن به منافع ملی جمهوری اسلامی نیز می شود.

شاید به لحاظ نمادین، انحراف بزرگ در تعیین «دوست» و «دشمن»، و سفیدسازی از دولت هایی که خصم ایدئولوژیک جمهوری اسلامی هستند، زمانی کلید خورد که در دهه ۷۰، «دبیر» شورای عالی امنیت ملی این کشور، در حالی که یکی از مهم ترین مسوولیت های اطلاعاتی و امنیتی کشور را به عهده داشت، برای ادامه تحصیل، خاک انگلیس و مقر دیرپاترین سرویس جاسوسی دنیا، یعنی سرویس جاسوسی انگلستان، را انتخاب کرد و چند سالی به بهانه تحصیل در رشته «حقوق» به یک کشور خارجی با سابقه طولانی استعمار ایران سفر می کرد. حتی یکی از نشریات داخلی مدعی شد که روحانی برای اخذ مدرک ارشد و دکتری، ۱۷ سال به بریتانیا رفت و آمد داشت و ۷۰ سفر به انگلستان و اسکاتلند صورت داد. [۱]

ریشه عصبانیت دولتی‌ها از «گاندو» / چرا برخی سیاسیون روایت «ضدجاسوسی» در سیما را تحمل نمی‌کنند؟

این که امروز، امثال «علی ربیعی» و «حسام الدین آشنا» به منتقدان سرسخت «گاندو» تبدیل شده اند، به نوعی خاک پاشیدن بر حقیقت و پوشاندن نقص عملکرد و کم کاری خود و دوستانشان در قبال کشف نفوذی ها و سد کردن راه جاسوسی است.

ریشه عصبانیت دولتی‌ها از «گاندو» / چرا برخی سیاسیون روایت «ضدجاسوسی» در سیما را تحمل نمی‌کنند؟

ریشه عصبانیت دولتی‌ها از «گاندو» / چرا برخی سیاسیون روایت «ضدجاسوسی» در سیما را تحمل نمی‌کنند؟


[1] https://www.tabnak.ir/fa/news/831518/

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 87
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 31
 • یه IR ۰۰:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  90 3
  از وقتی میرا آقا خان نوری شد رییس جمهور اوضاع بهتر از این نمیشه
  • IR ۰۶:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
   38 0
   اوج حقارت و ذلت دولت به اصطلاح متعادل در بگیر و ببند گاندو 2 به نمایش گذاشته شد با تلخی اسفباری که بر کام مردم در عید نوروزشان رقم زدند دگر بر همگان آشکار شد این عده از اول انقلاب به دنبال چه هستند و این تصمیمگیری برای انتخاب خرداد را بیش از پیش آسان کرد.
  • ح IR ۱۰:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
   19 5
   خودتون هم میدونید سعید امامی عامل نفوذی نبود بلکه اونو کشتن تا بقیه لو نرن
  • IR ۱۱:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
   25 0
   حمله و تکذیب گاندو از سوی برخی مسئولین بخاطر این است که اگر روزی گاندو آنها هم ساخته شد بگویند ما که قبلا گفتیم سراسر دروغ است! #تکذیب_گاندو #فرار_به_جلو
  • SE ۱۱:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
   14 4
   سعید امامی قهرمان بود و قربانی توطئه کثبف دفتر خاتمی شد برای تصفیه وزارت اطلاعات از نیروهای انقلابی. کدام عاقلی باور می کند یک مامور زبده اطلاعاتی برود یک مهره سوخته در حال مرگ را بکشد آنهم آنطور فجیع و آنهم همه رد و آثار خود را بگذارد؟
  • نامی IR ۱۲:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
   8 4
   در پاسخ به اون کسی که میگه سعید امامی خود کشی نکرد و کشتنش داداش شما چرا میترا استاد رو کشتید نکنه میترسیدید کسی لو بره
  • IR ۱۲:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
   15 1
   عبدی گفته : در همه جا اول دادگاه تشکیل میشه بعد فیلم درست میشه، باشه مشکلی نیست این فیلم گاندو باشه چاشنی دادگاه هایی که بعد انتخابات برای ترک فعل مقامات دولتی در حق ملت ایران اسلامی توسط قوه قضائیه ی مقتدر برگزار میشه ان‌شاءالله..
  • بهنام IR ۱۲:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
   11 1
   سوالم از کسی هست که میگه سید امامی رو کشتید .چرا کاوه مدنی رو فراری دادید نکنه میترسیدید کسی لو بره
  • جواب؟ IR ۲۲:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
   2 1
   معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رییس جمهوری در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: هیچ یک از اعضای دولت تماس و گفت و گویی درباره پخش و عدم پخش سریال گاندو در صدا و سیما نداشته‌اند، چه رسد به مباحثه و مجادله. به گزارش ایرنا، علیرضا معزی روز شنبه در رشته توییتی نوشت: نه رییس‌جمهوری و نه هیچ یک از اعضای دولت، نه در جلسه چهارشنبه کابینه و نه در هیچ جلسه‌ یا تماسی، نه قبل از پخش و نه در زمان پخش گاندو، نه با رییس نه با سایر مسؤولان صدا وسیما و نه حتی با متنفذین نظام، گفت‌ وگویی درباره‌ پخش یا عدم پخش این سریال نداشته‌اند،چه رسد به مباحثه و مجادله! معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رییس جمهوری اظهار کرد: آقایان لطف کنند به جای شایعه‌سازی و انحراف افکار عمومی به یک سوال مهم پاسخ دهند: پخش گاندو ناتمام ماند یا سریال نیمه‌کاره در کنداکتور قرار گرفت؟ اگر سریال نیمه‌کاره بود چه انگیزه‌ای سبب شد که گاندو اینچنین با سراسیمگی و عجله بر آنتن برود؟
  • جوابم به جناب جواب ؟ IR ۲۲:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
   4 0
   آره تو و آشنا راست میگی اصلا خود گاندوسازان بودن که توییت آشنا رو هک کردن و چندین توییت علیه خودشون زدند دولتی ها تحمل شنیدن جمله جاسوس هسته ای در تیم مذاکره کننده رو نداشتند در آخر تو که سریال رو ندیدی حرف نزن در آخر چیکیده ای از قسمت های بعدی آمد که یعنی سریال آماده پخش هست
 • طلبه بسیجی IR ۰۰:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  79 5
  تنها راه حفظ انقلاب و منافع ملی قلع و قمع جاسوس ها و وطن فروش های خائن است جوانان حزب الهی باید گروه فدائیان اسلام را تشکیل دهند و افراد وطن فروش را از صفحه روزگار محو کنند.
  • داریوش IR ۰۸:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
   6 30
   درود داعشی هستی واسه خودت ارزشی
  • IR ۱۲:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
   13 1
   احسنت بر طلبه بسیجی خرداد 1400 سیلی محکمی به نفوذی ها میزنیم ایشالله
 • IR ۰۰:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  25 90
  شما تحمل چند توییت و انتقاد از یک سریال را ندارید، بعد دیگران را نقد میکنید؟!
  • IR ۰۱:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
   71 5
   چند توییت و انتقاد؟!!!!پروفسور جلوی پخش فیلم رو گرفتن بعد تحمل انتقاد رو ما نداریم
  • IR ۰۶:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
   54 1
   از پرونده ی زم چه خبر؟ گاندوها در پیش داریم افسادی، کدخداپرست، اصلاح طلب( وطن فروش)
  • IR ۰۷:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
   27 1
   حالا دیگه توقیف فیلم شد انتقاد؟
  • محمد علی IR ۰۸:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
   23 2
   با عرض سلام.تشکر میکنیم از زحمات سازندگان گاندو که بسیار زیبا این سریال حقیقی را ساختند تا مردم را از وقایع امنیتی کشور عزیز ایران آگاه کنند. ان شاالله ادامه سریال با قوت تمام پخش شود و مردم لذت ببرند. از دولت محترم هم که با تاخیر و سانسور کردن این سریال نشان داد که آزادی بیان چقدر فراوان و انتقاد پذیری در بین این مدعیان آزادی چقدر بسیار است تشکر میکنیم.سازندگان عزیز گاندو خسته نباشید
  • سید IR ۰۹:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
   23 3
   ما جنبه انتقاد نداریم !!!!! فعلا که شما بهتون فشار آمده و دارید همین طور انتقاد میکنید، جلوی پخش را گرفتید و ....
  • IR ۱۰:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
   11 1
   هم ما هم دولتی ها از کلمات استفاده کردیم . حالا اونا بی تحمل هستند یا ما؟! جواب: دولتی ها. چون توییت زدند سرشار از اتهام بدون سند و همراه با توهین. ما خبر و تحلیل بالا رو زدیم، نقد کردیم همراه با سند، بدون توهین. هردو طرف با کلمات حرفشون رو زدن، اما دولتی ها کلمات توهین آمیز و تمسخرآمیز و اتهام بدون سند، ما مودبانه و با منطق و با سند.
  • IR ۱۰:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
   13 0
   چرا برعکس نوشتی؟ بگو دولتی که با شعار آزادی بیان اومد الان تحمل یک سریال را که بر اساس پرونده واقعی ساخته شده را ندارد
 • IR ۰۰:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  49 2
  این سریال باید ادامه دار و در پرونده های مختلف باشد تا مردم ریشه بدبختی های این سال ها را بهتر متوجه شوند
  • IR ۰۹:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
   3 21
   البته با استفاده از بازیگران مجرب تر و البته شخصیت پردازی که به سن و سال نزدیک باشد نه کودکستانی نامشخص
  • IR ۱۰:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
   16 2
   اتفاقا بسیار هم بازیگران خوب بودند
  • IR ۰۸:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۵
   0 0
   از تعداد مثبت و منفی هات میشه فهمید نظرت چقدر بی ارزشه این بازیگران عالی بودن حتی من از یکیشون که نقش جاسوس داشت (( از شخصیت واقعی اش خوشم میومد )) بعدم تو بیا دو تا از فیلما و سریالای خودتو بگو بعد کلاس پیش دبستانی بزار بازیگران همه مطرح بودند و دوستمون هم که پایین نظرت پاسخ داده همینو گفته
 • IR ۰۱:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  43 2
  گفت آن یار کز او گشت سر دار بلند جرمش این بود که اسرار هویدا می‌کرد
 • آرمان IR ۰۱:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  59 6
  گاتدو یکی از زیباترین و باورپذیرترین سریال های ایرانی درود بر سربازان گمنام امام زمان(عج) ما که همراه خانواده می بینیم لذت می بریم و بسیار بسیار احساس غرور می کنیم
  • IR ۰۲:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
   7 47
   مرد حسابی سریالش ته نداشت نصفه تموم شد از چی لذت بردید؟
  • IR ۰۷:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
   19 5
   از سوختن جریان فکری مطبوع شما!
  • IR ۰۷:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
   21 1
   ینی چی ته نداشت.اگه درست میدید میفهمیدید که ادامه داره
  • IR ۰۹:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
   20 0
   جواب به 02:34 آدم حسابی چقدر باید سطحی نگر باشی که فشار برای پخش نشدن سریال را نفهمیده باشی انشالله بقیه سریال و سوژه های جدید بعد از رفتن باند بنفش پخش خواهد شد
  • محمدایوب IR ۱۶:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
   6 0
   میگه نه نداشت برای اینکه ته خیلی ها رو آتش زد جیغ سوزشش تمومش کرد علی برکت الله
 • m.a IR ۰۱:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  39 2
  ای کاش آقایان در ثبات بخشیدن به بازار کالاهای اساسی مردم نیز همینقدر جدی و حساس بودند!!!...فردا احتمالا افزایش قیمت مرغ را به گردن سریال گاندو می اندازند!!!!
 • IR ۰۱:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  49 1
  چوب رو که برداری گربه دزده فرار می‌کنه.....!!!! گاندو یک حرف از هزاران بود، که همینم از ترسشون نداشتن درست و بدون سانسور پخش بشه....!!!
 • امین IR ۰۱:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  48 1
  گاندو هنرمندانه حقایق تلخ نفوذ پذیری برخی مدیران دولت را به تصویر کشید.
 • مسعود IR ۰۱:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  31 1
  کسانی که دست شون رو می شود و مناسبات سیاسی و ساده لوحی و تعلل آنها برملا می شود قطعا"نمی پسندند که چنین سریالی ساخته شود.
 • روح الله IR ۰۱:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  35 1
  خاک بر سر ما که بخاطر هزاران مصلحت باید جریان مرموز اصلاحات را که علنا با مبانی انقلاب در حال مبارزه هستند تحمل کنیم و به رسمیت بشناسیم!
  • IR ۱۶:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
   3 0
   واقعا گل گفتی.خود امام خمینی گفته بود غرب زده ها باید کنار زده شوند .روشنفکران اسلامی باید روشن فکران غربزده و وارداتی را کنار بزنند.شاید اگر به حرف آن پیر دلسوز گوش میدادیم الان لارم نبود توی صف مرغ و روغن وایسیم.
 • IR ۰۱:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  25 0
  چون برده و سرسپرده کدخدان
 • IR ۰۱:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  26 3
  سلام. انشاا... در صورت در قید حیات بودن و اوقات فراغت داشتن منتظر فصل سوم گاندو هستم. کاش کامل پخش می شد. برای دیدن این سریال برنامه ریزی و زمانبندی کرده بودم.
 • IR ۰۲:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  28 0
  خوشحالم هنوز مردان با غیرتی هستند که آگاه سازی افکار عمومی را در قبال عده ای فرصت طلب وغارت گران .... وظیفه خود دانسته و به آن عمل می کنند. لطفا نسبت به سابقه سایر افراد جریان خاص هم روشنگری صورت گیرد. ممنون از زحمات شما
 • IR ۰۴:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  13 0
  نظر دقیق و نکته سنجانه ای بود دستمریزاد.
 • امین بامری IR ۰۵:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  19 0
  تو رو بخدا تورو به روح امام خمینی کبیر که بنیان گذار این انقلاب بودند قسم میدهم این جاسوسان این غربگرایان که هشت ساله هم ملتو هم کشورو و هم رهبر عزیزمو ناراحت کردند حرف رهبر کشور رو نمیگرفتند اینقدر به اینا گفت امریکا قابل اعتماد نیست من خوشبین نیستم به امریکا ولی ظریف و روحانی کار خودشو میکرد اینهم شد نتیجه کجاید جوانان حزب الهی کجاید یاران ولایی پس کی این دولتمردان رو به سزایش میرسانید خدایا خودت شر اینهارو از این کشور کم کن مرگ بر وطن فروش
 • IR ۰۶:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  19 1
  باید پای جاسوسان از مناصب مملکتی قطع شود مخصوصا این دولت غرب پرست که خدایش شده امریکا و اروپا
 • SE ۰۶:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  13 1
  عجب سخن معقول و حکیمانه ای؟! "اگر دادگستری مستقل نباشد، جاسوسی آسیب رایجی می‌شود" که اگر بز حکیم قصه ها این را بشنود هنگ کرده و شاخش دود میشود.
 • IR ۰۶:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  18 2
  ظریف قابل این حرفها نیست که سپاه برایش هزینه کند. سپاه یک جریان را به تصویر کشیده.
 • IR ۰۶:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  24 1
  دولت تدبیر و امید با این کارش خود را به یکی از منفورترین دولت ها بعد از انقلاب اسلامی تبدیل کرد. دولتی که تحمل یک ذره انتقاد را نداشته باشد،یک دیکتاتوریست و سرکار ماندن آن جایز نیست. حذف اصلاح طلبان در خرداد ١۴٠٠ قطعیست و پیروزی از آن جهادی ها و انقلابیون می باشد.
 • IR ۰۶:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  19 1
  امیدوارم انشاءالله سریال گاندو بدون سانسور، بعد از رفتن دولت تعطیل و امید واهی بطور کامل پخش شود.
 • IR ۰۶:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  14 0
  این بابا خودش از جاسوسان حرفه ای کشور است وگر نه گانو که واقعیتها ی کشور را می گوید چه دلیلی دارد که او اینقد به اب واتش بزند
 • مهرناز IR ۰۶:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  17 0
  در پایان این دولت " مشخص خواهد شد این دولت چه کاره بوده " سرشان در کجاها گیر کرده بود.
 • مشهدي IR ۰۷:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  13 0
  باید در مورد همه نهادهای کشور بررسی شود نه یک قوه کشور...
 • IR ۰۷:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  26 0
  خدایا مارا از شر نفوذی غرب پرستان ودولت تنبل نجات بده
 • IR ۰۷:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  14 0
  امیدوارم به زودی دادگاه مجموعه دولت ۱۱ و ۱۲ تشکیل شود والا دیگه بریدم از این همه خیانت و دورویی
 • IR ۰۹:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  6 0
  بالاخره که چی آیان کثافت کاری ها و وطن فروشی برخی از دولتی ها در روزگاری که در خانه خود صرفه می کنی همه می فهمند ، پنهان می ماند زهی خیال باطل
 • IR ۰۹:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  7 0
  به گزارش جماران؛ حسام الدین آشنا، مشاور رییس جمهور، در حساب شخصی خود در توییتر نوشت: «آیا وزیر موظف است در هر برنامه ای از هر شبکه ای در صدا و سیما، در هر زمانی که آنان خواستند،شرکت کند و به همه سوالات مجری پاسخ دهد؟ های اشنا اگر گاندو مخاطب ندارد چرا این همه ناراحتی وهیاهو اگر طریف بیکار نیست و بنا نیست برای هر برنامه تلویزیونی مصاحبه کند پس چرا در پستوها باهر رسانه موافق خود هر روز ساعتها برعلیه گاندو و...موضع گیری می کند.
 • شهروند IR ۰۹:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  7 0
  خاصيت مار نيش زدن است وقابل تربيت كردن نيست . متاسفانه نااهلان ونامحرمان بر پستهاي حساس كشور تسلط پيدا كرده اندواعمال خائنانه انجام مي دهندو خاصيت اين افراد اين است و بر كسي پوشيده نيست اما سوال از دلسوزان واقعي نظام اين است كه اين همه چشم پوشي نسبت به اعمال اين خائنين چه دليلي ميتواند داشته باشد مگر نظام و مردم واسلام ومخصوصا شهداي عزيزباكسي تعارف دارد؟همه جاي دنيا خيانت آن هم در سطح مسولين بالاترين جرم محسوب ميشود وبه اشد مجازات ميرسند اما متاسفانه در كشور ما مشاهده ميشود برعكس تريبون هم دراختيار اين افراد گذاشته ميشود تا خيانتهايشان را توجيه كنند
 • IR ۰۹:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  9 0
  از نظر جاسوسان وطن فروش بردن ایران زیر سلطه امریکا جاسوسی و خیانت نیست. باور شیفتگان امریکا چنان زشت و ناروا است که فکر می کنند بدون اراده امریکا باد هم نمی وزد و درختان نیز رشد نمی کنند.
 • IR ۱۰:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  14 0
  جریان دولت یا جریان نفوذ!!!!!!! باید فکری کرد اینطوری نمیشه!!!!!!!!!!!!!!
 • ابراهیم IR ۱۰:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  9 0
  با سلام و احترام به نظرم رای گیری مجازی کنید و امضا جمع کنید برای ادامه سریال گاندو مشابه چیزی که برای سربازی اجباری انجام شد. قبول دارم قطع ناگهانی وسط سریال و البته قطع خود سریال برای مردم ایران معنا داره، ولی سریال باید ادامه پیدا کنه تا وظیفه روشنگریش انجام بشه. احتمالا یک نماینده تهرانی هم پیدا بشه که این موضوع رو پیگیری کنه. این روند میتونه به تهیه کنندگان کمک کنه که بهتر بتونند کارشون رو دنبال کنند.
 • IR ۱۰:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  11 1
  چطوره یه رفراندوم بزاریم ببینیم مردم چه تصمیمی در مورد سرنوشت هیات دولت بعد از ۸ سال خسارت زیانباری که به کشور بواسطه وعده های دروغین و فریب مردم ،عملکردشان و ترک فعل ها و دست کجی هایی که انجام داده اند می گیرند ؟
 • IR ۱۰:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  9 0
  حیف شد نگذاشتند مردم این سریال خوب وجذاب که نقشه شوم نفودیها وجاسوسان وهویت آنها را برای مردم روشن میرد ببینند واقعا اگر این سریال پخش نشود انگار گمشده‌ای داریم
 • DE ۱۱:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  15 13
  خوش بحال خودم که اصلا این سریال رو ندیدم و در این دواها هم گرفتار نشدم عید را راحت به مطالعه سپری کردم این فیلم ها ارزش دیدن نداره
  • IR ۱۱:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
   6 2
   ساکت شو آلبانی تبار
  • پونه IR ۱۲:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
   8 2
   آفرین عین کبک باش سرتو بکن تو برف گوسفند هم گزینه خوبیه
 • عدالت IR ۱۱:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  11 0
  دولت دهان بندان
 • IR ۱۱:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  6 0
  آن چه در این سریال به تصویر کشیده شده (بنا بر ملاحظات دراماتیک، مصلحت سنجی ها، فشارهای سنگین جریانات سیاسی و ...) یک حرف از صد حرف است و بر اهل فن، به خوبی آشکار است که سطح نفوذ و رده نفوذی‌ها مثلا در جریان مذاکرات هسته‌ای، بسی عمیق‌تر و بالاتر از آن چیزی است که در گاندو ۲ تصویر شده است.
 • IR ۱۱:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  6 1
  درود بر سازندگان گاندو افشاگران نوکران کدخدا
 • IR ۱۱:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  8 1
  این اقای عبدی مگه نمیگن تی وی ندارن و این سریال رو ندیدن پس چطور براساس ندیده هاشون توئیت میکنن نکنه تمام دولت دارن براساس ندیده ها کشور رو اداره میکنن پس اونموقع باید گفت ادمای بشدت دهن بینی هستن به هیچ تفکری پس وای به حال ما
 • سید روح اله IR ۱۲:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  2 0
  در آیین زرتشت مردی وعده داده شده که در آخرالزمان در ایران ظهور میکند به نام بهرام و چشم خائنین به ایران زمین را کور و گوشهایشان را کر میکند. نام این شخص موعود بهرام است خدای جنگ ایرانیان که صلح و امنیت را از طریق جنگ ایجاد میکند. به امید روزی که بهرام دست خائنین را از این سرزمین مقدس کوتاه کند.
  • IR ۱۸:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
   1 0
   یا عیسی مسیح، برجمال محمد صلوات
  • شگفت انگیز IR ۲۲:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
   0 0
   طبق اسنادی که از زرتشتیان هندوستان چاپ شده موبدان زرتشتی در زمان صفویه، برنامه داشتند به رهبری شخصی به نام بهرام ورجاوند، قبل از ظهور سوشیانت همه مسجدهای ایران رُ خراب کنند که البته نه بهرامی در کار بود نه هیچی
 • صادق IR ۱۲:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  5 0
  خدا لعنت كند خائنين و وطن فروشان را كه ريشه ندارند وبخاطر دلار همه چيزشان راميفروشند
 • سوخته IR ۱۲:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  4 0
  تحمل نمی کنند چون جاسوس و دوتابعیت بودن خودشان رو شده . تحمل نمی کنند چون دزد بودنشان و دزد پروریشان و رانت خواریشان روشده . تحمل نمی کنند چون بی لیاقتی و بی کفایتیشان در این پست و مقام رو شده . و مردم تاوان سنگی را داده اند که این جریان لیبرال فاسد را که از اول انقلاب توی لباس انقلاب خودشان را جا زده بودنند بشناسند
 • هاشم IR ۱۴:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  2 0
  کسی که برای خداوند کار می کند نه ترسی از مزدور دارد ونه از خائن کار وقتی خدایی باشد انسان های والا مقام دعای خیر برایشان می کنند همه انسان ها با درک وشعور دعا گو هستند
 • داود IR ۱۴:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  2 0
  مصونیت این حیوانات چیز مسخره ایه!! این طور ادامه پیدا کنه اینا وقیحتر میشن. باید چندتاشونو با آر پی جی بزنن تا حساب کار دنیا دستشون بیاد. همونطور که دشمن بعثی را میزدیم.
 • IR ۱۴:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  3 0
  فتنه شاید روزگاری اهل ایمان بوده باشد/آه این ابلیس شاید روزی انسان بوده باشد..........
 • حسین IR ۱۸:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  2 0
  درست است که به ظاهر سریال را توقیف کردند اما خورشید حقیقت هیچ گاه پشت ابر نمی ماند .خدا همه چیز را می داند و انشاءالله که خائنان و منافقان رسوا خواهند شد
  • IR ۱۹:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
   0 1
   از جمله احمدی نژاد و اذنابش
 • محمدایوب IR ۱۹:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  0 0
  چوب رابردارید گربه دزده متوجه میشه. در مکتب یک بچه رو ملا میزد می‌گفت بگو الف پسره کتک می‌خورد ونمی گفت یکی به بچه گفت بگو الف خودتو راحت کن. بچه گفت مشکل اینه بگم الف بعدش باید بگم ب. بعدش ادامه تا آخر مصیبت این دولت اینه. اول از اطاق رییس جیسون رضاییان دراومد وبعد وبعد. ادامه پیدا کنه به دفتر آشنا واطاق .... هم میرسه
 • شهریار IR ۲۱:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  2 1
  اگه بخوان دست اصلاح طلبان جاسوس مزدور و نفوذیها و دو تابعیتی ها و دولت و . . . رو بشه باید گاندوهای زیادی ساخته بشه. این طیف و افراد اونقدر کارنامه مخفی و خرابی دارند که گاندوهای زیادی میشه ساخت .کاش گاندویی با موضوع اقتصاد این دولت و اصلاح طلبان ساخته بشه ...
  • IR ۲۳:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
   0 1
   یاشاسین گاندو
 • حسین IR ۲۱:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  2 1
  باید به دولتی ها گفت ولا یمکن الفرار من حکومته.!
 • محمد IR ۲۲:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  0 1
  این رو که همه می دونن جریان نفوذ در همه ارکان دولت نفوذ کرده ،مشکل ما اینه که شما هم به شعور مردم توهین میکنید و توی سریالی که هنوز جاسوس کارشو شروع نکرده ،جاسوسا تازه به خونه نیروی امنیتی وارد شده ورابطه ارکان سریال شروع شده اما یکدفعه همه چیز تموم میشه و بقیه داستان موکول میشه به فصل بعدی سریال!!! و اصلا مشخص نیست که شما از طرف دولت راستگویان!؟!؟!؟ تحت فشار نیستید ؟؟؟
 • IR ۲۲:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  2 1
  ابو موسی اشعری بعد فریب خوردنش از طرف عمروعاص به روایت تاریخ عصبانی شد و فریاد کشید و عمامه بر زمین کوبید اما این اشعرهای زمان ما حتی آن ذره غیرت را هم ندارند 5494
 • IR ۰۰:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۵
  0 0
  این جوجه جاسوسها را خوبه مواظب باشیم اما جاسوس اصلی را بچسبید منتظر انتخابات ۱۴۰۰ هستند اگر ببازند فلنگ را می بندند و الفرار به کعبه آمال و آرزوهایشان
 • هه IR ۰۸:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۵
  0 0
  همه چیز را گفتی ولی یک چیز را نگفتی که قاضی این پرونده ها هم مرتضوی بود ... همان قاضی عادل !!!!! چند سال بعد مشخص میشه قاضی مرتضوی هم اصلاح طلب بوده دقیقا مثل سعید امام!!!
 • سیدمصطفی موسوی شعار AU ۰۶:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۶
  0 0
  آمریکا هست ونیستش در گرو تخاصم وتهاجم وآدم کشی وجاسوس ونوکر پروری است کسی که این واقعیت تلخ را که در ذات وایدئولوژی سردمداران نژاد پرست آمریکاست نفهمیده با نمی فهمد یا انکار میکند یا نادان است یا مزدور و خود فروش در عین ححال وطن فروش ، وسخن آخر اینکه دوران نفاق وخدعه وفریب کاری جماعت وطن پرست نمای درحقیقت غرب پرست غربگرا رو به پایان است ، عنقریب زمان رسوایی وافشاء جنایتها وخیانتهای اینان در حق ملت وجمهوری اسلامی از راه میرسد، وسیعلمو الذین ظلموا ....

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس