دو دیدگاه درباره سند همکاری ایران و چین/جهان آینده دست شرقی‌ها است

توافق ۲۵ ساله ایران و چین اگر منجر به جذب سرمایه شود، می‌تواند موتور رشد اقتصاد کشور را تقویت کند.

به گزارش مشرق،  هفتم فروردین ۱۴۰۰ سند جامع همکاری ایران و چین به امضای وزرای خارجه دو کشور رسید، اما فضای سیاسی شکل گرفته بر سر موضوع توافق، بحث کارشناسی پیرامون آن را به حاشیه برده است. غالب این جدلها بی حاصل و بدون پایان است.

همین امر می‌تواند هر توافق خوبی را به ضد خودش تبدیل کند. بنابراین در این رابطه چند نکته مطرح می شود:

 اساسا، ملت ایران خاطره خوشی از توافقهای انجام شده در طول تاریخ ندارند. همین انرژی منفی تاریخی، باعث شده که برخی از افراد دید مناسبی راجع به این توافق جدید نداشته باشند. عده دیگری نیز بیان می‌کنند که ایران در طی یک دهه اخیر ناشی از اثرات تحریم و سیاستگذاری‌های نامناسب داخلی، با آسیبهای اقتصادی قابل توجهی روبرو شده که همین امر باعث می‌شود که طرف مقابل شرایط خود را در توافقهای آتی تحمیل کند.

 این دو دیدگاه اگرچه می‌تواند برحق باشد، اما واقعیت این است که اکثر کشورها، فرآیند توسعه خود را از طریق جذب سرمایه گذاری مستقیم (FDI) شدت بیشتری بخشیده‌اند. انرژی و نیروی کار ارزان قیمت، به همراه موقعیت جغرافیایی به شدت کشور ایران را مستعد جذب سرمایه‌گذاری خارجی کرده است. از این رو این توافق اگر منجر به جذب سرمایه شود، می‌تواند موتور رشد اقتصاد کشور را تقویت کند.

 شکل پیوست نشان دهنده سهم کشورهای غربی و شرقی در ۲۰ اقتصاد اول دنیا در ۶۰ سال اخیر است. سهم شرقی ها از ۲۰ درصد در دهه ۱۹۶۰ به ۴۳ درصد در دهه اخیر رسیده است. پیش بینی می‌شود که این نسبت در افق ۲۰۳۰ برابر شود. حرکت پاندولی در علم، این بار در اقتصاد اتفاق افتاده است.

دو دیدگاه درباره سند همکاری ایران و چین/جهان آینده دست شرقی‌ها است

 جهان آینده، جهان شرقیهاست، در نتیجه این کشورها می‌توانند منبع خوبی برای تامین سرمایه برای ایرانیان باشند. بنابراین باید با دقت مزیتهای اقتصاد را شناسایی نمود و بدون هیجان و با اولویت منافع ملی، راههای توسعه اقتصاد کشور را فراهم نمود. از این رو باید سرمایه را جذب کرد، حتی اگر در کشور چین باشد.

حامد نجفی علمدارلو، عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 9
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • CA ۱۹:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۹
  4 9
  دائم آسمون و ریسمون را به هم ببافید و با همان شگرد ننگ جام خیانت به مردم و کشور را با این قرارداد ننگین و خفت بار رنگ و لعاب بدهید.
  • ساسان IR ۰۲:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۰
   3 1
   چی می گی کاسه لیس غربیا !
  • سعید IR ۱۰:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۰
   0 0
   وجود امثال تو خودش شاخصی برای فهمیدن درستی امضای این قرارداده.
 • IR ۲۰:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۹
  9 7
  این قرارداد همین که آری و نه آمریکا را در معادلات دنیا نادیده گرفت خیلی ارزشمند است. ثابت شد آمریکا پلیس دنیا نیست.
 • IR ۲۱:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۹
  6 3
  آمریکا به دشمنی خودش با ایران اکتفا نمی کند و قصد دارد تمام دنیا را با ایران دشمن کند. مرتب ادعا می کند ایران با همه ی دنیا مشکل دارد. با ماشین رسانه ای خودش هم به جامعه ایران القا می کند روابط با هر کشوری به جز غرب خیانت هست و اجازه نمیده از ظرفیت کشورهای دیگر استفاده کنیم.
 • ایرانی IR ۰۱:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۰
  1 0
  متاسفانه اصل 153 قانون اساسی از طرف حاکمیت زیرپا گذاشته شد و ایران را مستعمره چین و در آینده نزدیک روسیه خواهد کرد. هرچند که مجلس و سپاه برای رو نشدن این معاهده ننگین هیچ دفاعی از حقوق ملت ایران ننموده و سعی در روشن شدن مفاد آن نمی نمایند اما مردم قهرمان ایران به یاری خدا چینی ها و دست نشادگانشان را نابود و رسوا خواهند کرد.به امیدروزی که خون ناپاکان و اجانب بر خاک پاک ایران ریخته شود تا درخت آزادی مردم ستمدیده ایران آبیاری شود....
  • ایران IR ۰۲:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۱
   0 0
   1:42 احسنت به شما به یاری خدا همین است که فرمودید درود بر شما
 • IR ۰۶:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۰
  0 1
  مرگ بر آمریکا آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند
 • IR ۱۲:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۰
  0 0
  فَمَاذَا بَعْدَ الْحَقِّ إِلَّا الضَّلَالُ

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس