حقوق کارمندان و بازنشستگان را ۵۰ درصد افزایش دادیم/کمترین وابستگی به نفت اجبار خیرخواهانه بود

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: البته از اینکه آنچه تقدیم کارمندان دولت کرده ایم ناکافی بوده شرمنده ایم اما همان مقدار ناکافی هم نسبت به سال گذشته پنجاه درصد افزایش داشته است.

به گزارش مشرق،  محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه در گفتگو با رادیو اقتصاد درباره پرداخت ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان علی الحساب در آخرین ساعات ۲۹ اسفند گفت: بر اساس قولی که به بازنشستگان در زمینه آغاز مرحله بعدی همسان سازی بازنشستگان در اسفندماه ۱۳۹۹ داده بودیم این پرداخت انجام شد. در مردادماه کاری را برای همسان سازی بازنشستگان تامین اجتماعی و در مهرماه هم برای بازنشستگان کشوری و لشگری انجام دادیم.

وی با اشاره به اینکه صندوق تامین اجتماعی خارج از دولت و دو صندوق دیگر در داخل دولت هستند گفت: اما با توجه به تفاوتی که در پرداخت های این دو مجموعه صندوق رخ داد، بعد از اینکه متوجه شدیم به یک توافقی رسیدیم و به بازنشستگان تامین اجتماعی هم قول دادیم که در اسفندماه این مرحله دوم همسان سازی را آغاز می کنیم و به همین جهت این مبلغ یک میلیون و دویست هزار تومان به حساب سه میلیون و ششصد هزار نفر از اعضای این صندوق واریز شد. در سال ۱۴۰۰ هم باز رقم هایی در جهت همسان سازی حقوق های این عزیزان اضافه خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید

نشست کمیسیون بودجه مجلس درباره تحقق شعار سال با نوبخت و دژپسند

نوبخت در پاسخ به سوالی در مورد تغییرات و تحولات مهم کشور و شعار کلیدی و مهم انتخاب شده برای این سال گفت: این صرفا یک نام و اسم نیست که از سوی مقام معظم رهبری برای سال جاری بیان شده است بلکه یک راهبرد است. واقعیت این است که کشور برای اینکه کشور بتواند برپایه ظرفیت های خودش عمل کند و حتی اگر نفت را از اقتصاد ما جدا کند، برای اینکه کشور و اقتصادمان بتواند رشد داشته باشد، راهی جز تولید نداریم.

رئیس سازمان برنامه بودجه کشور ادامه داد: سال گذشته پس از آنکه مقام معظم رهبری شعار و نام سال را مطرح کردند، ما در روز دوم فروردین ما جلسه برنامه ریزی را برای جهش تولید را برگزار کردیم. در حال حاضر هر استان یک برنامه برای جهش تولید دارد و مشخص کرده ایم که در استان چه طرح های تولیدی وجود دارد و ظرفیت های خالی آنها چیست که اگر بتوانیم حرکتی به آنها بدهیم و با مبالغی سرمایه گذاری، بتوانند کار را شروع کنند؛ چرا که اگر بنا براین باشد که کاری از صفر شروع شود، اینقدر زمان خواهد برد که به جهش نمی رسند اما اگر بتوانیم با یک حرکت کوچک طرح های موجودی که در مراحل پایانی هستند را تکمیل کنیم و وارد چرخه تولید شوند، ناگهان مقدار زیادی از تولیدات وارد چرخه اقتصادمان می شود.

نوبخت افزود: به همین جهت مقام معظم رهبری به درستی بر این کار شروع شده تاکید کردند، کاری که نه از سال گذشته آغاز شده بلکه از سالهای پیش سند چشم انداز بیست ساله و اساس سیاست های اقتصاد مقاومتی ما توجه به افزایش تولید بوده است. بنابراین آنچه که از سوی مقام معظم رهبری بیان شد یک نیاز کشور است و تردید نداشته باشید اتفاقی که این رویکرد رقم می زند مبنی بر اینکه ما از یک سو پشتیبانی کنیم و از سوی دیگر موانع موجود تولید را رفع کنیم پول چندانی نیاز ندارد بلکه مدیریت نیاز دارد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا با تکیه بر دستاوردهایمان در مقاومت و مدیریت در قبال سخت ترین جنگ اقتصادی و تحریمی که علیه ما رخ داد و مدیریت کرونا، می توانیم در در سال ۱۴۰۰ وضعیت بهتری را شاهد باشیم گفت: ما در سومین سالی است که نه در تحریم بلکه در محاصره اقتصادی به سر می بریم اگرچه باید بدانند که ما راه های دور زدن تحریم را بلدیم و بخشی از آن را هم انجام داده ایم. اما از نظر تحریم کنندگان، نه اجازه دادند نفت بفروشیم و فراتر از آن، در سیستم بانکداری دنیا اجازه جابجایی ارز را هم نداشتیم در حالی که کشوری هستیم که نیاز داریم در سال چند ده میلیارد دلار واردات و صادرات داشته باشیم و اگر سیستم بانکی را بر روی این کار بسته شود در واقع بخش غیر نفتی ما را هم بسته اند که از این کار هم مضایقه نکردند.

نوبخت ادامه داد: ما به رغم وجود همه این شرایط، با کمترین وابستگی به نفت که از نظر آنها اجباری بود و از نظر ما هم یک نوع اجبار خیرخواهانه برای کشور، توانستیم کشور را در سال گذشته اداره کنیم. ممکن است عده ای بپرسند که چطور اداره شد که در جواب باید به این نکته اشاره کنم که همین که در آخرین روز سال کارمندی نیست که ادعا کند به او گفته ایم به دلیل مشکلات اقتصادی پنجاه درصد حقوقش به او پرداخته شده است یعنی اداره شده است. در حالی که حتی در کشورهای اروپایی مانند یونان اتفاقاتی را در گذشته شاهد بوده ایم. البته از اینکه آنچه تقدیم کارمندان دولت کرده ایم ناکافی بوده شرمنده ایم اما همان مقدار ناکافی هم نسبت به سال گذشته پنجاه درصد افزایش داشته است حتی برای برخی از بازنشستگان عزیز بیش از پنجاه درصد افزایش را دریافت کرده اند و بدهی مان به جانبازان و ایثارگران هم پرداخت کرده ایم.

وی اضافه کرد: بدهیمان بابت گندم را به کشاورزان هم پرداخت کرده ایم و در همین شرایط تحریمی، بیش از هشتاد هزار میلیارد تومان طرح های عمرانی را مورد بهره برداری قرار دادیم.

محمدباقر نوبخت تاکید کرد: اگرچه تاکید می کنم که بابت مسائلی همچون تورم و افزایش قیمت ها و یا کمیاب شدن برخی از اقلام شرمده مردم هستیم. اما به هر حال دشمنی که فکر می کرد ما چهلمین سال انقلابمان را نتوانیم جشن بگیریم، شکست خورد و حتی رژیم جدید امریکا هم قبول کرده که این فشار حداکثری شکست خورده است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۱۶:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۲
  2 5
  حقوق کارگر افزایش /حقوق بازنشسته افزایش /حقوق پرستارا هم که نجومی شده /حقوق کارمندها هم که از اول نجومی بوده /فقط این وسط معلم ها ادم حساب نمیشن /ادم می مونه چی بگه به این بی عدالتی ها
  • علی GB ۲۳:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۲
   4 1
   من کارمندم حقوقم دو میلیون و هفتصد هزار تومان هست. خیلی زیاده نمی دونم چجوری خرجش کنم.
  • مرتضی IR ۱۷:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۶
   1 0
   کی میگه حقوق پرستار نجومی شده ؟ کمتر نکرده باشن بیشتر نکردن .
 • احسان IR ۱۹:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۲
  2 0
  خیلی ضرب زدین بعدازچندسال حقوق پایه را یکم افزایش دادین درصورتی که قشربازنشسته الان درفقروبدبختی دست وپنجه نرم میکنن وخودتون دررفاه کامل خسته نباشید واقعا خدایی هم هست بالاخره
 • IR ۱۹:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۲
  3 0
  زبان باز حرفه ای
 • عبدالله IR ۲۱:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۲
  3 0
  راست بگوید، که . . . !!!؟؟؟ باید پرسید چقدر تورم را افزایش دادید، و ارزش پول ملی را هم کاهش دادید و و و در مقابل این مقدار افزایش داده شده
 • IR ۲۳:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۲
  0 0
  جالبه سال اخری که دارن میرن حقوق ها رو افزایش دادن. مزوران بی تدبیر
 • علیرضا نشاط IR ۰۱:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۳
  0 0
  ما میتوانیم با اتحاد و تمرکز با بهره گیری از تمامی استعدادهای باالقوه انسانی مومن در راستای خط وفرامین مقام معظم رهبری انبوه مشگلات و موانع را از پیش روی رشد و تعالی کشور بطور ابدی ریشه کن نمائیم .
 • سعید IR ۰۶:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۳
  1 0
  ایشان توضیح بفرمایند این پرداخت ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان علی الحساب که در آخرین ساعات ۲۹ اسفند 99به حساب کدام بازنشسته و با چه حقوقی دریافتی واریز شده است من که هرچه حساب کردم وحتی پرینت واریزی را از بانک دریافت کرده ام این مبلغ را مشاهد نکردم.نکنه هکرها خبر دار شدند این مبلغ از حساب بازنشستگان پریده باشد.
 • محسن نوروزی IR ۱۹:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۳
  2 0
  اما از ان طرف همه چیز 100 درصد قیمتش بالا رفت ....؟؟؟!!!!بازم فقیر فقیرتر شد ...غنی غنی تر...؟؟؟!!!!بازم قدرت خرید بازنشستگان وکارمندان و کارگران ...نزولی شد ...؟؟؟!!!!
 • جانباز IR ۱۹:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۲
  3 0
  اگه این مردم عزیز و فداکار ایران نمی بودند شما هیچی از دستتان نمی آمد . در ضمن 50 درصد حقوق افزایش دادید و 200 درصد باعث تورم و گرانی شدید ! به این میگن تدبیر و امید ؟ این بی تدبیری و نا امیدی است .