کد خبر 1194296
تاریخ انتشار: ۲۸ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۹
بخشنامه دستمزد ۱۴۰۰ ابلاغ شد

بخشنامه مزد ۱۴۰۰ برای نیروهای مشمول قانون کار سراسر کشور از سوی محمد شریعتمداری وزیرکار ابلاغ شد.

به گزارش مشرق، حاتم شاکرمی، معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی روز گذشته از امضای بخشنامه دستمزد سال ۱۴۰۰ توسط شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خبر داد و افزود: «تا پایان وقت اداری امروز بخشنامه را ابلاغ خواهند کرد.»

بر این اساس، کارفرماها از ابتدای فروردین ماه فرصت دارند تا سیستم خود را میزان افزایش حداقل و مزایای جانبی مانند مسکن، بن خوارو بار، حق اولاد و... تطبیق دهند تا برای پرداخت حقوق و مزایا در پایان فروردین ماه مشکلی وجود نداشته باشد.

متن کامل بخشنامه به شرح زیراست.

بخشنامه حداقل مزد سال۱۴۰۰ و دستورالعمل های تبعی آن (بخشنامه شماره ۲۵۱۱۹۳ مورخ ۲۷/۱۲/۱۳۹۹ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی)

شورای عالی کار با حضور نمایندگان سه گروه (دولت، کارفرمایان و کارگران) در جلسه مورخ ۲۳/۱۲/۱۳۹۹ پس از بحث و بررسی راجع به تعیین حداقل مزد سال ۱۴۰۰، در اجرای ماده (۴۱) قانون کار با در نظر گرفتن مصالح کارگران در انطباق هر چه بیشتر درآمد آنان با سطح معیشت و همچنین با توجه به مقتضیات بنگاه‌های تولیدی و کارفرمایان و شرایط اقتصادی جامعه موارد زیر را به اجماع و اتفاق آرا مورد تصویب قرار داد:

۱- از اول سال ۱۴۰۰ حداقل مزد روزانه با نرخ یکسان برای کلیه کارگران مشمول قانون کار (اعم از قرارداد دائم یا موقت) مبلغ ۸۸۵.۱۶۵ ریال (هشتصد و هشتاد و پنج هزار و یکصد و شصت و پنج ریال) تعیین می‌گردد. همچنین از اول سال ۱۴۰۰ سایر سطوح مزدی نیز روزانه ۲۶ درصد مزد ثابت یا مزد مبنا (موضوع ماده ۳۶ قانون کار) به اضافه روزانه ۸۲۷۸۵ ریال به نسبت آخرین مزد در سال ۱۳۹۹ افزایش می یابد.

تبصره- با اعمال افزایش این بند مزد شغل کارگران مشمول طرح‌های طبقه بندی مشاغل مصوب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نیز مزد ثابت سایر کارگران نباید از مبلغ ۸۸۵.۱۶۵ ریال (هشتصد و هشتاد و پنج هزار و یکصد و شصت و پنج ریال) بند (۱) کمتر شود.

۲- به کارگرانی که در سال ۱۴۰۰ دارای یک سال سابقه کار شده یا یک سال از دریافت آخرین پایه سنواتی آنان گذشته باشد، روزانه مبلغ ۴۶۶۶۸ ریال نیز به عنوان پایه (سنوات) پرداخت خواهد شد.

تبصره ۱: پرداخت مبلغ مربوط به پایه سنواتی کارگران مشمول طرح‌های طبقه بندی مشاغل مصوب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با در نظر گرفتن رقم فوق‌الذکر برای گروه یک با توجه به دستورالعمل و جدول اعلامی توسط اداره کل روابط کار و جبران خدمت صورت می‌گیرد.

تبصره ۲: به کارگران فصلی به نسبت مدت کارکردشان در سال ۱۳۹۹، میزان مقرر در این بند یا تبصره یک آن حسب مورد تعلق خواهد گرفت.

تبصره ۳: بر اساس مصوبه مورخ ۲۳/۱۲/۱۳۹۹ شورای عالی کار و در راستای تقویت مهارت‌محوری و بهره‌مندی تمامی کارگران و در نتیجه رضایتمندی کارگران با سابقه، از ابتدای سال ۱۴۰۰ همه کارگران دارای قراردادی دائم و موقت مشمول قانون کار که دارای یک سال سابقه کار شده و یا یک سال از دریافت آخرین پایه (سنوات) آنان در همان کارگاه گذشته باشد، اعم از اینکه حق سنوات یا مزایای پایان کار خود را تسویه حساب کرده باشند یا خیر، مشمول دریافت پایه (سنوات) خواهند بود.

۳- بر اساس مصوبه مورخ ۲۱/۷/۱۳۸۷ شورای عالی کار و در جهت افزایش رضایتمندی کارگران و کارفرمایان و به منظور تثبیت و تسری به تمامی کارگران، اعم از دائم و موقت مقرر شد از ابتدای سال ۱۴۰۰ کمک هزینه اقلام مصرفی خانوار به عنوان مزایای رفاهی و انگیزه ای موضوع تبصره ۳ ماده ۳۶ قانون کار بابت هر کارگر (اعم از متأهل یا مجرد) ماهانه مبلغ ۶.۰۰۰.۰۰۰ ریال از سوی کارفرمایان به آنان پرداخت گردد.

۴- ضوابط مربوط به چگونگی نحوه اعمال افزایش مقرر در بند (۱) و تبصره یک بند (۲) در کارگاه‌هایی که دارای طرح طبقه‌بندی مشاغل می‌باشند و نیز در مورد کارگران کارمزدی و همچنین چگونگی ارتقاء طبقه شغلی به موجب دستورالعمل‌های اداره کل روابط کار و جبران خدمت خواهد بود.

۵- مقررات این مصوبه شامل حال دانش آموزان و دانشجویانی که در ایام تعطیلات تابستانی در سال ۱۴۰۰ به طور موقت در کارگاه‌ها اشتغال می‌یابند، نخواهد شد.

۶- واحدهای مشمول قانون کار به منظور ایجاد رابطه هر چه بیشتر مزد و مزایا با بهره‌وری و تولید و ایجاد انگیزه بیشتر در بین کارکنان خود، علاوه بر اجرای این مصوبه می‌توانند نسبت به افزایش و برقراری مزد و مزایا در قالب موافقت‌نامه‌های کارگاهی و پیمان‌های دسته‌جمعی و پس از تأیید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقدام نمایند.

محمد شریعتمداری- وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • بازنشسته اسیر IR ۲۲:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۹
  0 0
  اجاره خونه من ۱۵م رهن و۴ مبلیون اجاره بود شب عید و اول ماه شعبان صاحب خونه بمن بشارت افزایش اجاره خونه رو با توجه به بی عرضه ترین دولت ابلاغ کردند که ۷ میلیون اجاره نمیخواهید بعد از ۱۳ یا علی مدد که میشه همون علی برکت لله...حال هر جا میرم میفرمایند ۱۵۰متری ۳ ویا ۴ سال ساخت ۱۰میلیون اجاره و ۱۰۰میلیون رهن !!بعد شما حقوق واسه ملت تعیین میکنید !خدایی با این حقوق خودتون یک هفته میتونید زندگی کنید ؟!تصور میفرمایید ما نمیفهمیم نه بخدا کاملا میفهمیم ولی هم میترسیم و هم بی عرضه هستیم که شماها ظدید ارباب ما...روزی بایستی یکایکتون پاسخ بدید ..دیر و زود داره ولی سوخت وسوز نداره....!!! حالا حی بشینیم به دروغها و وعده های پوچ شما دل ببندیم ...
 • غلام رضا افشار IR ۰۱:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۳۰
  0 0
  با 35 سال سابقه حقوق 2950میگیرم.... عدالت را رعایت کنید.. چند تا همکارای بنده بازنشسته دن با 20 سال سابقه یک میلیون بیشتر میگیرن درسته حقوق اونها هم کمه ولی عدالت کجاست
 • امنه IR ۰۱:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۳۰
  0 0
  تبدیل وضعیت قراردادی ها
 • IR ۰۲:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۳۰
  0 0
  کسی که کارگر نباشد درد ما کارگران را هر گز نخواهد فهمید که یه کار گر با این حقوق واین تورمی که بر کشور حاکم است طبقه کارگر همیشه شرمنده خانواده بوده وهست ...
 • رضاافشاری IR ۱۸:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
  0 0
  بازنشسته هستم ویک بار۱.۸۰۰تومان ودگربارمبلغ ۱.۲۰۰تومانجما"سه ملیون تومان اضافه دریافت داشتم .اما درحقوق فروردین فقط انمبلغ ۱.۸۰۰ت اضافه گردیده واثاری از ۱.۲۰۰نیست .پس چرا حذف شدهاست.یاکی محاسبه خواهد شد.
 • مراد دائمی IR ۰۰:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
  1 0
  سلام بند یک مستمر بگیر تامین اجتمای هستم باسی سال سابقه در شعبه پمج تهران سال ۹۹ دوملیون شیشصدو سی هزار میگرفتم الان چقدر شدهتشکر از همه زحمت که برای ما کشیدید اقای سالاری سنگ تمام گذاشت خداوند نگهدار ه خودش وخانواده محترمشان باشد از خدای بزرگ ارزویم سلامتی شما است بخدا این نظر بند است خداوند شما ها را برای ما نگهدارد شما سرور ما مستمر بگیرها هستید خاهش میکنم الان حقوق بند چقدر شده خوشحال میشوم خداوند همیشه خوشحال کند خودت وخانواده محترمتان فدات شم خاک پاتم اقای سالاری بند سهام عدالت ندارم بند پنج فرزندارم خداراشکر دوازده نوه دسته گل دارم از دانشگاهی دارم تا کلاس سوم ابتدای نیاز به کمک شما دارم چون خیلی برایم عزیز هستی فدات شم دل ما ونوه ها را خوش کن برای چقدر حقوق