ناتو: آماده همکاری بیشتر با شرکای خود در خلیج فارس هستیم - کراپ‌شده

دبیر کل ناتو از تمایل به افزایش همکاری با کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس سخن گفت و افزود که این منطقه و مدیترانه برای این ائتلاف مهم است.

به گزارش مشرق، دبیرکل ناتو در نشست مطبوعاتی به آمادگی برای همکاری با کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس اشاره کرد.

به گزارش وبگاه «ناتو» «ینس استولنتبرگ» دبیرکل ناتو با تمجید از مواضع «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا گفت: «من از تعهد صریح بایدن برای بازسازی اتحاد و تقویت ناتو استقبال می‌کنم. اکنون فرصت داریم فصل جدیدی از روابط را بگشاییم و ما باید از آن استفاده کنیم تا یک برنامه بلند پروازانه و آینده نگرانه در اجلاس ناتو در اواخر سال جاری تنظیم کنیم.»

وی درخصوص روابط با کشورهای خلیج فارس گفت،  ما مشارکت با کشورهای خلیج فارس را به عنوان بخشی از چارچوب «ابتکار همکاری استانبول» که چند سال پیش توافق شد، بسیار قدردانی می‌کنیم.

استولنتبرگ در خصوص مرکز آموزشی ناتو در کویت گفت: «ما البته از مرکز آموزش منطقه ای که در کویت داریم نیز  استقبال می کنیم. من چندین بار افتخار بازدید از این مرکز را داشتم. از این واقعیت استقبال می‌کنم که ما در آن مرکز متحدان ناتو، شرکای منطقه را گردهم می آوریم و مشارکت خود را تقویت می کنیم و در مورد طیف وسیعی از وظایف و موضوعات مشخص با هم همکاری می‌کنیم.»

و ی در ادامه گفت: «برای همکاری بیشتر با شرکای خود در منطقه خلیج فارس آماده هستیم. بنابراین، ما به مشورت و همکاری با شرکای مختلف در آن منطقه ادامه می‌دهیم، زیرا منطقه خلیج فارس، منطقه مدیترانه، هر دو منطقه مهم برای متحدان ناتو مهم و ما از این همکاری با بسیاری از کشورهای آن منطقه استقبال می‌کنیم.»

«طرح استانبول برای همکاری» مربوط به نشست ۲۰۰۴ اعضای ناتو است و کشورهای امارات، قطر، کویت و بحرین را شامل می‌شود و هدف از آن تقویت همکاری امنیتی بین ناتو و کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس است. اعضای ناتو در نشستی  که در  ژوئن ۲۰۰۴ در استانبول برگزار شد تصمیم گرفتند با چهار کشور مذکور همکاری‌ داشته باشند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • AU ۰۱:۰۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۸
    1 1
    این کشورهای عربی منطقه رو پر کردن از یک سری ادمکش غربی. خاک عالم بر سرشون.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس