صنعاء: نبرد مارب متجاوزان را وادار به ایجاد راه حل سیاسی برای یمن می‌کند - کراپ‌شده

معاون نخست وزیر دولت نجات ملی یمن تاکید کرد که نبرد مارب بخشی از نبرد بزرگ یمن برای دستیابی به مرحله‌ای است که متجاوزان را به ایجاد راه حل سیاسی برای یمن وادار می‌کند.

به گزارش مشرق، معاون نخست وزیر در امور دفاع و امنیت دولت نجات ملی یمن تاکید کرد که طرح آمریکا برای آتش‌بس در راستای منافع خودش و دیگر متجاوزان علیه یمن و نه منافع ملت یمن است.

خالد الرویشان در گفت‌وگو با شبکه المسیره با بیان اینکه پیشنهاد آمریکا درباره یمن چیز جدیدی نداشت، گفت: آمریکا اشتباه دولت‌های پیشین را در تعامل با صنعاء تکرار کرد یعنی بار دیگر ریاض آن را وادار به تحمیل پیشنهادهای بی فایده کرد.

الرویشان تاکید کرد: آمریکایی‌ها و به همراه آنها اروپایی‌ها می بایست اول به دغدغه اصلی یمنی‌ها یعنی توقف تجاوز و رفع محاصره رسیدگی کند و سپس پای میز گفت‌وگو بیاید.

این مقام یمنی افزود: پیشنهاد آمریکا در وهله نخست تنها بیانگر منافع آمریکاست و مسائل حقوق بشری و منافع دیگران آخرین مسئله موضوع توجه آنهاست.

معاون نخست وزیر در امور دفاع و امنیت دولت نجات ملی یمن گفت: ما از هر گونه دعوت آشکار برای صلح مبتنی بر پایان جنگ و رفع محاصره استقبال می‌کنیم.

الرویشان نبرد در مارب را بخشی از نبرد بزرگ یمن خواند و گفت: این یک مبارزه جزیی نیست و درگیری‌ها در مارب در مناطق صرواح و هیلان از زمان آغاز تجاوز ائتلاف سعودی ادامه داشته است.

وی تاکید کرد: جنجال و سرو صدایی که جامعه بین المللی درباره مارب به راه انداخته است در راستای خواسته کشورهای متجاوز است تا به جایی نرسیم که از طریق آن یمنی‌ها به یک راه حل سیاسی برای یمنی‌ها دست یابند.

«تیموثی لیندرکینگ»، فرستاده ویژه آمریکا در امور یمن بعد از ظهر امروز جمعه در یک نشست خبری مدعی شد که این کشور به دنبال توقف درگیری در یمن است و واشنگتن طرحی را برای آتش بس در این کشور به انصار الله ارائه کرده است.

او با بیان اینکه بدون آتش‌بس، یمن وارد درگیری و بی‌ثباتی بزرگی وارد خواهد شد، افزود: «آمریکا منتظر نشانه‌ای از پاسخ انصارالله به طرح آتش بس جدید است». لیندرکینگ گفت که تثبیت اوضاع اقتصادی در یمن و حفظ توانایی بازپرداخت بانک مرکزی اهمیت زیادی دارد.

این دیپلمات آمریکایی مدعی شد که رهبری عربستان سعودی از تلاش‌های واشنگتن برای پایان دادن به جنگ در یمن کاملا حمایت می‌کند. او گفت که در این راستا تماس‌هایی با فرستاده سازمان ملل در امور یمن، عمان و دیگر طرف‌های منطقه‌ای داشته است.

لیندرکینگ گفت که به محض اینکه انصارالله یمن و دولت نجات ملی آماده مذاکره شد، فورا به منطقه بازخواهد گشت. این مقام آمریکایی اظهار داشت که جنبش انصارالله یمن نقش مهمی در یمن ایفا می‌کند و  کسی نمی‌تواند آن را نادیده بگیرد.

آمریکا هفته‌ای اخیر بارها مدعی شده است که به دنبال راهی برای  توقف درگیری در یمن است. با این حال، دولت نجات ملی هرگونه توقف درگیریها را منوط به توقف حملات هوایی و محاصره ائتلاف متجاوز به یمن دانسته است.

سید عبدالملک الحوثی، رهبر انصار الله یمن اخیرا در سخنرانی خود گفته که آمریکا و حامیان ائتلاف سعودی هرگاه دیدند که ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در حال پیش‌روی هستند از آتش بس سخن گفته و ژست انسانی به خود گرفته‌اند. هم‌اکنون نیروهای ارتش یمن عملیات آزادسازی استان مأرب را که جزو استان‌های مهم از نظر انرژی است، پیش می‌برد و همین مسئله باعث نگرانی ریاض و حامیان غربی آن شده است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۲۲:۳۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
  0 0
  یمن تسلیم نمی شود غربیان و غرب .رایان از شدت ناراحتی بمیرند مگر راه حل مناسب وبه نفع مورد تجاوز قرار گرفته ها باشد. درود بر سید عبدالملک بدرالین وانصارلله وحق گرایان جهان۵۳۴۵
 • IR ۲۳:۰۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
  0 0
  انصارالله باید سریع کار مارب را تمام کند چون گذشت مان اصلا به سود انصارالله نیست و در جنگ حلوا پخش نمی کنند باید قبالیل مارب بهایی بدهند بخاطر همراهی با عربستان- انصار و ارتش باید بدون ملاحظات انسانی این شهر را سریع آزاد نماید