نمکی: پیرو تقاضاهای مکرر ما، مردم از سفر پرهیز کنند

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: به هیچوجه موافق در سفر در تعطیلات نوروز نیستیم، التماس می‌کنیم، مردم حتی اگر راه‌ها باز باشد هم به مسافرت نروند.

به گزارش مشرق، سعید نمکی  وزیربهداشت روز سه شنبه در مراسم آغاز گام چهارم طرح بسیج ملی شهید سلیمانی در وزارت بهداشت افزود: هر آمد و شدی باعث بیماری کووید۱۹ و مرگ می‌شود، مردم حتما رعایت می‌کنند، ویروس را در گوشه‌ای از کشور به گوشه دیگر نبرند. باید جایگزینی ویر، س جهش یافته را با ویروس قبلی طولانی‌تر کنیم.

وی گفت: در بررسی که در خوزستان انجام شد، ۵۷ درصد بیماران جدید به ویروس جهش یافته انگلیسی مبتلا بودند، این خطر بزرگی برای نظام سلامت است، زیرا با ویروسی با قدرت سرایت بالاتر و مرگ آفرینی بسیار خطرناک‌تر مواجه هستیم

وزیر بهداشت افزود: هر چه چرخه انتقال را به نفع کاهش سرعت انتقال این ویروس انجام دهیم بازی را برده ایم. نباید فردی این ویروس را به شهر و روستای دیگری ببرد. این ویروس سوغات مرگ آوری است.

نمکی ادامه داد: التماس کردیم، تماس نباشد. وزیر بهداشت همیشه باید خواهش و تمنا کند؛ دست ببوسد، پا ببوسد، تا کار انجام شود؛ در جاهای دیگر دنیا وقتی وزیر بهداشت موضوعی را نوشت انجام می‌شود.

ببینید:

فیلم/ تشکر وزیر بهداشت از مردم

وی گفت: در جمعیت ساکن غیر شناور مدیریت ساده‌تر می‌شود وقتی جمعیت مواج باشد مدیریت سخت می‌شود، از مردم می‌خواهیم مسافرت نروید، بمانید. حضرت عباسی نروید اگر بروید ضرر می‌کنید، خدا نکند چند خوزستان خلق کنیم. اگر خدای نکرده چند خوزستان دیگر شکل گرفت نمی‌توانم روی تاب آوری نظام سلامت قسم بخورم. برخی می‌گویند تاب آوری مردم کم شده است، تاب آوری همکاران نظام سلامت به شدت کم شده است. در خوزستان ۷۸ همکار من به ویروس حهش یافته آلوده شده اند.

نمکی افزود: نمی‌توانم پرستاری را از یک منطقه دیگر به خوزستان ببریم، وقتی در طول یک هفته پرستار و کار بهداشت و درمان نیم ساعت پلک نزده است و بی خوابی ایمنی بدن او پایین می‌آید و بیمار می‌شود و کار سخت می‌شود.

وی گفت: یک ماه قبل به روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی گفتم خود را برای یکی از سخت‌ترین ایام مدیریت کرونا که آن هم مدیریت ویروس جهش یافته است، آماده کنیم. نه غیب گو و نه فراتر از پاکیزگان هستیم، اما پیش بینی من مبتنی بر علم و دانش و تجربه، درست از آب درآمد.

نمکی افزود: راه سختی برای مدیریت کرونا در پیش داریم آنچه به علم و دانایی و تجربه بر می‌گردد این است که وقتی نظام بهداشت و درمان محکم انگلیسی به زانو در می‌آید یعنی ویروس چموش‌تر از آن چیزی است که تصور می‌کنیم.

وزیر بهداشت ادامه داد: این ویروس ۷۲ ساعت بیشتر وقت نمی‌دهد و با ویروس قبلی تفاوت دارد. روزانه با افراد موثر در استان‌ها در تماس هستم. اکنون در خوزستان با طوفان سهمگینی مواجه هستیم و اگر همکاری‌ها و مدیریت نبود، وضعیت بسیار سختی داشتیم.

وی گفت: در مدت کوتاهی ۲۵۰ تخت «آی سی یو» فراهم کردیم. در عرصه مدیریت کرونا، بی اعتمادی و بی آبرویی برای کشور رقم نزدیم و این افتخاری بزرگ برای کشور است. این طوفانی سهمگین‌تر از طوفان ویروس ووهان است. تشدید بیماریابی که با همکاری بسیج تجربه می‌کنیم، خیلی باید بیشتر از مرحله قبل و با دقت و وسواس اجرا شود.

ببینید:

فیلم/ تقاضای وزیر بهداشت از مردم

نمکی ادامه داد: تقاضا کرده بودیم امسال سفر را امسال منتفی کنیم و از مردم تقاضا می‌کنیم کمک و همراهی کنند، گر چه مردم در این روزهای سخت در آپارتمان خسته شده اند. از عدم دید و بازدید یک قوم عاطفی که همواره با هم مهمانی و دورهمی‌های دلگرم کننده داشته اند و خرید را کنار گذاشته اند و دیدن بزرگتر را کنار گذاشته است، ممنونیم.

وی گفت: التماس می‌کنیم حتی اگر همه دروازه‌ها باز شد به سفر نروید. نگذارید خوزستان‌های دیگر ایجاد شود، التماس می‌کنم تماس‌ها از منطقه آلوده به مناطق دیگر را قطع کنید مگر موارد خیلی ضروری با تست‌های قبلی مطمئن.

بیش از ۲۵ درصد تست‌های منفی، کاذب است

وزیر بهداشت افزود: اگر مسافرت باشد نمی‌شود از یک کانون جدید آلوده جلوگیری کرد. هر روز باید چرخش ویروس را به جاهای دیگر نظاره کنیم. به عنوان یک متخصص می‌گویم، چه تست سریع و چه «پی سی آر» انجام شود. درصد زیادی بین ۲۵ تا ۳۸ درصد «پی سی آر»‌های در مدرن‌ترین مراکز دنیا منفی کاذب است ممکن است میزان ویروس تا حدی باشد که نتوانیم تشخیص دهیم. تست سریع هم منفی کاذب دارد.

سفر، خطرناکترین عامل گسترش کروناست

وی گفت: حداقل احتمال این است که ۲۵ درصد افراد ناقل شناسایی نشوند. «پی سی آر» کشورهای دیگر هم همیشه قلابی نبوده که موارد قلابی هم بوده است، اما ممکن است افرادی و مسافرانی را با تست منفی سوار اتوبوس، قطار یا هواپیما کنیم در حالی که ناقل است. همه را در اتوبوس مبتلا می‌کند سفر یک از مهمترین عوامل گسترش ویروس است.

نمکی ادامه داد: هر شب آخرین یافته‌های دنیا در مورد کرونا را مطالعه می‌کنم خطرناک‌ترین عامل مسافرت است حتی اگر بلیت مجانی بود، ویزای بیماری و مرگ می‌فرستند.

۸۵ درصد مرگ کرونا در بین سالمندان و بیماران مزمن

وی افزود: در طرح شهید سلیمانی اولین گام مراقبت از ۲۰ تا ۲۵ درصد جمعیت است که ۸۵ درصد مرگ‌ها را رقم می‌زند، یعنی جمعیت سالمند و مبتلایان به بیماران زمینه‌ای که تاکنون بین ۸۰ تا ۸۵ درصد از مرگ‌ها رقم زده اند.

نمکی گفت: ویروس جهش یافته امروز بچه‌ها و جوانترها را هم مبتلا می‌کند. تابلوی خوزستان نشان داد، جوانترها بیشتر از قبل از بین رفتند بیشتر آن‌ها وقتی به بیمارستان رسیدند گاهی فرصت لوله گذاشتن تنفسی برای آن‌ها نبود. اما باز هم آمار کلی خوزستان نشان می‌دهد، این ویروس افراد با بیماری زمینه‌ای و سن بالاتر را بیشتر مبتلا می‌کند.

وی ادامه داد: در کل کشور حدود ۲۰ هزار تست داشتیم، اما امروز به بالای ۱۰۰هزار تست رسیدیم. در خوزستان اکنون روزی ۲۰ هزار تست انجام می‌دهیم این کار خیلی بزرگی است. بین تست سریع و «پی سی آر» تفاوت وجود دارد، اما در ۱۷۶۰ تست سریع در مقایسه با «پی سی آر»، فقط ۸.۷ درصد تست‌های سریع منفی، «پی سی آر» مثبت داشتند، این مقایسه همچنان انجام می‌شود.

وزیر بهداشت گفت: در «پی سی آر» سراغ افراد علامت دار می‌رویم و قطعا درصد مثبت آن‌ها بیشتر است این به معنای بی اعتباری تست سریع نیست. البته تست‌های در خوانش ژن ان و اس ویروس کرونا مشکلاتی داشتند که ممکن بود ۵۰ درصد منفی کاذب داشته باشد که به سازندگان این کیت گفتیم اصلاح کنند.

وی ادامه داد: باید تعداد تست‌ها را بالا ببریم و مجبوریم از تست سریع هم استفاده کنیم. موارد مشکوک را با تست سریع مجدد یا «پی سی آر» دوباره چک می‌کنیم. سه تولید کننده جدید کیت تست سریع هم هم داریم.

نمکی ادامه داد: ۱۰ دی ماه به دانشگاه‌های علوم پزشکی نامه نوشتم با کم شدن موارد بیماری تست‌ها را کم نکنید و پیوند مقدس با بسیج را هم کم نکنید.

وی گفت: درمان ضد ویروس برای کاهش میزان لود ویروس از روز اول بیماری اجباری است. اگر این کار را نمی‌کردیم زیر موج بستری خوزستان می‌ماندیم. اقدام بعدی قرنطینه خانگی است، امکان چرخش مجدد را به ویروس ندهید. مریض را باید در اختیار داشته باشیم. نمی‌توانیم مریض را سرگردان رها کنیم. این شیوه مدیریت نیست از بسیجیان می‌خواهم این کار را با مسئولیتی که تقبل کردند انجام دهند. قول می‌دهم هر نوع حمایتی بودجه‌ای و غیر بودجه‌ای لازم باشد را انجام دهم.

وزیر بهداشت افزود: همه این کمک‌ها و هزینه‌ها به مراتب خرج و هزینه‌ای است که اگر انجام نشود نظام جمهوری اسلامی بعدا باید بیشتر از آن را متحمل شود. بیماران شناسایی شده را رها نکنیم. بیماری که مبتلا به بیماری کووید۱۹ شد باید تحت کنترل باشد. این مهمترین مساله است و تاکنون بیشترین ضربه را به علت غفلت از آن خوردیم.

نمکی ادامه داد: وقتی ویروس چرخش می‌کند، قدرت آن بالا می‌رود. در هر سه چرخش قدرت آن تصاعدی بالا می‌رود. میزان خطر ویروس در انگلستان وقتی وارد ژنتیک و فضای جدید می‌رود قابلیت‌های جدید پیدا می‌کند. هر اقلیم و استان ایران مشابه کل اروپاست و انتقال ویروس از خوزستان به سیستان و بلوجستان یا کردستان، بحران را تشدید می‌کند.

ایران بهار ۱۴۰۰ قطب واکسن کرونا می‌شود

وزیر بهداشت با اشاره به تامین واکسن گفت: تامین واکسن اولین هدف وزارت بهداشت است. برخی می‌گویند برای خرید واکسن کوتاهی می‌کنیم گویی تریلی‌های یخچال دار حامل واکسن پشت مرز صف کشیده اند تا به ما بفروشند و ما نمی‌خریم.

نمکی افزود: واکسن امروز در دنیا کم است ژاپن متحد قدیمی آمریکا که سازنده فایزر و مدرناست از هشت روز پیش تعداد محدودی واکسن گرفته است. کانادا همسایه قدیمی و متعهد آمریکا، هنوز دستش به واکسن نرسیده است. ممکن است گروه‌های کوچکی را شروع کرده باشند، اما تعداد واکسن آن‌ها نیز بسیار محدود است.

وی گفت: این طور نیست واکسن در دنیا سرریز شده و ما نمی‌زنیم، یکسری کشورهای محدود می‌سازند اول هم برای خودشان می‌سازند. همه جا این جریان حاکم بر دنیاست به همین علت تا زمانی که روی پای خود نایستیم باید التماس کنیم.

وزیر بهداشت افزود: برای اینکه روی پای خود بایستیم هم سازمان غذا و دارو به میدان آمد. میدان رقابت هم برای تولید واکسن در داخل ایجاد کردیم.

وی ادامه داد: ایران در بهار امسال یکی از تولید کنندگان بزرگ واکسن دنیا می‌شود، ترددید نکنید. بعد از مدت کوتاهی صادر کننده می‌شویم همان طور که در بحث ماسک، ضدعفونی کننده‌ها و ونتیلاتور که از وارد کننده، تولید کننده و صادر کننده شدیم. این اتفاق در مورد واکسن هم رقم می‌خورد چه من باشیم چه نباشم. این اتفاق می‌افتد؛ زیرا کار روی ریل افتاده است.

نمکی گفت: اولین واکسن‌های پاستور فروردین تزریق می‌شود، واکسن برکت خرداد تولید می‌شود و واکسن رازی تابستان می‌آید و واکسن مجموعه سپند نیز بعد از آن رونمایی می‌شود. اولین کار تکیه بر دانش داخلی است تا التماس نکنیم. شأن این ملت این نیست که به بیرون دست دراز کند، اما تا قبل از تولید واکسن برای واکسینه کردن جمعیت پر خطر مجبوریم از دنیا واکسن بخریم.

وی ادامه داد: من به سفرای خارجی، سازندگان خارجی واکسن به همه التماس می‌کنم، اما واکسن نیست، اگر مواد اولیه واکسن هم باشد مواد جانبی آن مثل ژل در دنیا نایاب شده است شرکت‌های دانش بنیان به میدان آمده اند که این مواد را هم بسازند. شاید در این زمینه هم بتوانیم در ماه‌های ژل و مدیا را هم خود بسازیم، سرنگ انسولین همان سرنگ قلم واکسن سازهاست که این هم در دنیا کم شده است، چون انبوهی از تقاضا در دنیا شکل گرفته است.

وزیر بهداشت گفت: تولید واکسن اسپوتنیک هم به زودی به صورت تولید مشترک روسیه با یک شرکت ایرانی انجام می‌شود، به زودی ۴۰۰ یا ۵۰۰ دوز دیگر واکسن اسپوتیک هم وارد می‌کنیم و به مرور سهمیه کوواکس که خریدیم هم که ۱۶.۸ میلیون دوز است البته با تاخیر می‌گیریم. به فکر مردم هستیم و این ناجوانمردانه است که عده‌ای بگویند به فکر واکسن مردم نیستیم.

نمکی با اشاره به همکاری بسیج با وزارت بهداشت در مدیریت کرونا گفت: شجره طیبه بسیج این میراث باقیمانده از حضرت امام (ره) را قدر می‌نهیم. خوشحالم که اکثریت مردم پس از روزهای فشارهای ناجوانمردانه شاهد رضایتمندی مردم از اجرای برنامه‌های کنترل و مدیریت کرونا هستیم. دعای همیشگی من این است که ما را شرمنده رهبر معظم انقلاب و شهدای مدافع سلامت نکند.

وی گفت: بر خلاف آنچه فکر می‌کردند که در این باتلاق می‌مانیم و دست تسلیم بالا می‌بریم، شرایط آرامی داریم. رسانه‌ها نیز همکاری کردند. برخی خبرنگاران تا مرز کتک خوردن در انتقاد کردن از پروتکل شکنان پیش رفتند گر چه کم مهری و بی وفایی هم دیدیم، اما خود مردم پای اجرای پروتکل‌ها ایستادند، روز ۱۳ نوروز که در هیچ عصری هیچ ایرانی در خانه نمانده بود با درخواست ما در خانه ماندند.

وزیر بهداشت ادامه داد: با وجود مشکل معیشت باید دست تک تک مردم را بوسید، حماسه بزرگی خلق شد. این دستاورد را مدیون همدلی‌ها می‌دانیم و یکی از این همدلی‌ها اجرای طرح شهید سلیمانی بود.

وی گفت: وقتی این طرح را شروع کردیم گر چه به میزان توفیق آن مومن بودیم، اما نه به این شدت و حدت؛ دستاوردها به شدت بیشتر برآوردها حاصل شد و این برکتی است که خداوند به اندیشه‌ها و قدم‌های مخلص می‌بخشد.

نمکی افزود: در گذشته نیز با همکاری بسیج، طرح بسیج ملی کنترل فشار خون را اجرا کردیم، عده‌ای می‌گفتند نام کمپین برای آن بگذاریم، من گفتم، ولی عنوان بسیج را داریم چرا از کمپین استفاده کنیم و با همکاری بسیج بیش از ۳۰ میلیون نفر از نظر فشار خون بررسی شدند و بیش از دو میلیون فرد دچار فشار خون بالا که از بیماری خود خبر نداشتند؛ شناسایی شدند.

وی گفت: بعد اجرای طرح بسیج ملی سردار سلیمانی را برای کنترل داشتیم که دستاورد بزرگی را رقم زد و اگر این همکاری‌ها نبود، مراکز مطالعاتی دنیا ادامه مرگ‌های سه رقمی را برای ایران پیش بینی کرده بودند، اما جمهوری اسلامی در حالتی آرام از این طوفان عبور کرد.

به گزارش ایرنا، طرح شهید حاج قاسم سلیمانی با همکاری مشترک وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان بسیج مستضعفین همزمان با دوم آذر ماه و آغازین روز از هفته بسیج در سراسر کشور به اجرا درآمده است.

در این طرح بسیجیان و کارشناسان حوزه بهداشت با مراجعه به افراد نیازمند و تأمین نیازهای اولیه آنها، به اجرای بهینه پروژه قرنطینه معکوس یاری می‌دهند.

اطلاع رسانی به موقع و تشخیص مخاطرات در فوریت‌ها می‌تواند جان انسان‌های در معرض خطر را در شرایط اضطراری به شرط اعمال مداخلات موثر، سریع و هماهنگ نجات بخشد.

در این زمینه بهترین و موثرترین راه جلب مشارکت اجتماعی از طریق بهره گیری از کمک نیروهای بسیج و داوطلب مردمی و سازماندهی محله محور مردم است.

این مشارکت محله محور باید بگونه‌ای طراحی شود که ضمن جلب اعتماد مردم، اهداف و فعالیت‌ها توسط گروه‌های مردمی نیز به تحقق برسد. در این راه اطلاعات مرتبط با پیشگیری و مقابله با مخاطرات باید به روشی مورد قبول و منطبق بر فرهنگ و توانایی مردم محله به آنان ارائه شود.

موضوعی که مقام معظم رهبری هم بر آن تاکید و یادآور می‌شوند: بهره گیری از کمک نیروهای بسیج و داوطلب مردمی، کمک بزرگی به رهایی کشور از این عارضه (ویروس کرونا) همه گیر خواهد کرد.

بر همین اساس، طرح «هر خانه یک پایگاه سلامت» از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با محتوای مدیریت و کنترل اپیدمی کووید ۱۹ و برای جلب مشارکت مردم از طریق انتخاب یک سفیر سلامت برای هر خانوار و یک رابط سلامت محله برای هر ۴۰ سفیر خانوار با محوریت بسیج امکانات محله و در جهت بهبود وضعیت اجتماعی (از جمله سلامت)، اقتصادی و فرهنگی جامعه مطرح شد تا با مشارکت مردم و نهادهای مردم محور، محلات از محرومیت خارج شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 25
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۱۴:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۹
  8 4
  بمیرم برات که رئیست باید کمکت کنه اما تک و تنها افتادی. خدا پشت و پناهت باشه
  • IR ۱۶:۱۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۹
   8 0
   حضرت عباسی افرادی که در صف های عریض و طویل مرغ و روغن که اکثرا هم افراد مسن هستند رو کرونا تهدید نمی کنه؟؟ آخه این چه تدبیر و امید مزخرفی است
 • IR ۱۴:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۹
  9 2
  تنها جای دنیا که بجای اعمال محدودیتهای اجباری، التماس میکنن. .
 • دکتر یوسف اویسی IR ۱۵:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۹
  1 0
  بازور محدودیت و پا بوسی مردم و 00000. هرگز این بیماری کنترول نمی شود. برای حفاظت مردم از مرگ و عوارض شدید بیماری های عفونی از جمله کرونا باید التهاب مزمن را کاهش داد. چرا اجازه نمی دهید به مردم اموزش داده شود تا التهاب مزمن خود را کاهش دهند.
 • IR ۱۵:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۹
  9 0
  مدیریت من بمیرم تو بمیری اخرش هم هر افتضاحی بار بیاد گردن ملت است که بی توجه به قسم حضرت عباس اقای وزیر رفتند سفر!!!!!!
 • IR ۱۵:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۹
  2 6
  با تمام ضعف هایی که داره، یکی از تنها کاری ترین وزرای دولت ایشونه. واقعا باید همه دست به دست هم بدیم و رعایت کنیم و نریم سفر
 • IR ۱۵:۱۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۹
  7 1
  ما نمیریم سفر به فک و فامیل هم گفتیم در خونه ما روی مهمان های نوروزی بسته است!
 • دوست IR ۱۵:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۹
  4 1
  واقعا انسان های بی وجدان و بی شعور تو این شرایط مسافرت میکنن یکم از کادر درمان و خانواده‌شان خجالت بکشیم که جون تک تکشون به خاطر بی مسئولیتی ما در خطره
 • IR ۱۵:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۹
  3 5
  خداوند ان شاء الله مقام عالی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی را حفظ بفرمایند
 • امیر IR ۱۵:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۹
  2 1
  جمع کنید بابا یک ساله فقط دارید تمنا میکنید، ده سال دیگه هم تمنا خوهید کرد
 • محسن IR ۱۶:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۹
  6 2
  سلام جناب اقای دکتر لطفا مساعدت فرمایید سفرهای با قطار رو هم ممنوع کنید خیلی شلوغ راه اهن تبریز شیراز اهواز بخصوص مشهد شهر زیارتی
 • مرصاد IR ۱۶:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۹
  2 1
  چرا نباید مقررات بازدارنده ، به درستی اجرا شود و برخی مسئولین ، در اوج بی خیالی باشند ، که وزیر بهداشت ، به التماس کردن بیفتد ؟؟!!
 • مرصاد IR ۱۶:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۹
  6 0
  کنترل های نیم بند ؛ فقط روی مسافرت با خودروی شخصی است ! اما کسی به میلیونها نفری ، که با ؛ اتوبوس ، قطار و هواپیما مسافرت می کنند ، کاری ندارد ! همین قدر مسخره !!
 • مرصاد IR ۱۶:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۹
  6 0
  کنترل های نیم بند ؛ فقط روی مسافرت با خودروی شخصی است ! اما کسی به میلیونها نفری ، که با ؛ اتوبوس ، قطار و هواپیما مسافرت می کنند ، کاری ندارد ! همین قدر مسخره !!
 • IR ۱۷:۱۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۹
  6 0
  کرونا از طریق قطارو اتوبوس و تور منتقل نمیشه. کررونا فقط در ماشین های شخصیه
 • IR ۱۷:۱۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۹
  2 0
  مگر فقط نوروز به سفر رفتن کل سال در سفر بود چون بچه مدرسه ایی نداشتن و آنلاین بودن
 • IR ۲۱:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۹
  1 0
  کی میخواد راه ها باز بشه که شما وزیر نمیتونی جلوش رو بگیری؟؟؟؟
 • IR ۲۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۹
  0 0
  به نظر من باوجود توصیه های پزشکی این عزیزان کس که غیر از کارهای واجب و ضروری به شهرهای کرونایی سفر کند واتفاقی برای خود یا خانواده و اقوامش بیفتد حق ندارد جامعه پزشکی رو متهم کند آنها چه گناهی کرده اند که باید تاوان سهل انگاری و بی توجهی ما را بدهند.پس بیایید همه با هم توصیه های پزشکی روجدی بگیریم تا شاهد از دست دادن عزیزانمان نباشیم. ما میتوانیم چون مردمان با فرهنگی هستیم. انشالله همه با هم کرونا روشگست میدهیم.
 • احمد قاسمی IR ۲۱:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۹
  1 0
  حضرت عباسی چرا شما با این وضعیت بحرانی مانع برگزاریآزمون دولتی سازمان سنجش با تعداد حدود یکصدو هشتاد هزارنفردر مورخه پانزدهم اسفند (سه ، چهار روز قبل ) نشدید ؟ حنای شما دیگه رنگی نداره
 • سلامتی IR ۲۱:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۹
  1 0
  مردم که درطول سال هرتعطیلی که پیش میومد بار وبندیل سفر رو بستن اخه با خواهش وتمنا وقسم دادن کاری درست نمیشه باید همه ی مسئولین مثل همه جای دنیا به توصیه های وزیر بهداشت عمل کنن ووعده ووعید سفر به مردم ندن درثانی چرا جلوی سفرهای با قطار و اتوبوس و هواپیما گرفته نمیشه اونا که بدتر از ماشین شخصی هستن
  • IR ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۰
   0 0
   بعضیا خیلی تعطیلن! بابا اقتصاد کشور بحرانیه. تو خودت جایی نداری بری نمیخاد توصیه کنی! مردم زندگی دارن خانواده دارن که یه ساله ندیدنشون. کسب و کارها ورشکسته شدن! بزارید مردم برن سفر مردم درآمد داشته باشن! اگر واقعا به فکر مردمید صف های مرغ و روغن و تخم مرغ رو درست یه فکری کنید! اینقدر سادهنباشید مردم!
 • ،،، IR ۲۲:۱۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۹
  0 0
  بجای التماس واکسن در اختیار مردم بگذارید
 • بي نام IR ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۰
  0 0
  `پوسيديم بابا، همه چي كه گل بلبله آخه به چي دلمون خوش باشه چي ميگي بنده خدا بگرديم بعد بميريم بهتره
 • محمد علی IR ۰۷:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۴
  0 0
  سلام جای تاسف است وزارت بهداشت از قسمی که خورده پای بند نبود ما همواره قسم یاد میکنیم که حدود الهی و احکام دینی را محترم شمرده و از مسائلی که به ان اگاهی نداریم دخالت نکنیم پس چرا هر روز دلیل گرفتاری را دور همی ها میگوئید در صورتی که خداوند با علم و عدالتش جزای هر خطا کاری را میدهد و خداوند میفرماید فساد در خشکی و دریا اشکار شد ما بعضی اعمالشان را به انان میچشانیم شاید باز ایند و تنها راه نجات مردم را صد کردید راه های دین را شما دین را پاره پاره کردید اگر بلا اشکار شد یعنی مردم از دین پراکنده شدن خود را اصلاح کنند نه اینکه اگر حق نگفتید چنان عمل کنید که چیزی از ایران نماند وای بر شما که بخطا ملتی را بسوی عذاب میبرید و از همه جهانیان سقوط کرده ودر صف اول جهنم
 • صمد IR ۲۳:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۶
  0 0
  واقعا که وزیر بهداشت و هکارانشان نهایت تدبیروار خود گذشتگی وتللش خود را بکار میبرند . خداوند کمکشان بکند . متاسفانه هماهنگی لازم با وزارت بهداشت بعمل نمیآورند وتنهایش گذاشته اند گاهی هم تصمیمات ضد و نقیض میگیرند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس