تغییر کاربری غیرقانونی اراضی به هیچ عنوان مجاز نیست

رئیس قوه قضائیه گفت: تغییر کاربری اراضی خلاف قانون چه از ناحیه افراد حقیقی و چه از ناحیه افراد حقوقی مجاز نیست.

به گزارش مشرق، آیت الله سید ابراهیم رئیسی به مناسبت روز درختکاری و هفته منابع طبیعی، پیش از ظهر امروز یک اصله نهال میوه غرص کرد.

رئیس قوه قضائیه پس از کاشت نهال در سخنانی با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری پیرامون موضوع گسترش فرهنگ درختکاری گفت: به تاسی از رهبر معظم انقلاب اسلامی که همواره مردم، مسئولان و دستگاه‌های کشور را به درختکاری، توسعه فضای سبز و حفظ زیست امروز توصیه کرده‌اند، به عنوان دستگاه قضائی کشور وظایف مهمی بر عهده داریم.

ببینید:

فیلم/ حجت‌الاسلام رئیسی: با تغییر کاربری اراضی برخورد می‌شود

رئیسی با اشاره به مسئولیت همه دستگاه‌های کشور در خصوص حفظ محیط زیست و منابع طبیعی کشور گفت: دستگاه قضائی در حوزه نظارت و قضاوت پیرامون حفظ محیط زیست و منابع طبیعی مسئولیت مهمی بر عهده دارد.

رئیس دستگاه قضا در ادامه از محیط زیست، جنگل‌ها و منابع طبیعی کشور به عنوان ذخایر و گنجینه‌های ملت یاد کرد و گفت: امروز حفظ این ذخایر و گنجینه‌ها وظیفه همگان است.

وی سپس با تاکید بر اینکه تعرض به جنگل‌ها، محیط زیست و منابع طبیعی از ناحیه هیچکس با هیچ توجیهی پذیرفتنی نخواهد بود، افزود: تغییر کاربری اراضی خلاف قانون چه از ناحیه افراد حقیقی و چه از ناحیه افراد حقوقی مجاز نیست.

ببینید:

عکس/ کاشت یک اصله نهال میوه توسط رئیس قوه قضاییه

رئیس دستگاه قضا ضمن تاکید بر لزوم رعایت دقیق انضباط در تغییر کاربری اراضی گفت: کمیسیون‌های مسئول در این زمینه باید کار را به نحو قانونی انجام دهند تا از این طریق افراد و دستگاه‌هایی که خلاف قانون و با نفوذ و قدرت سازمانی، قصد تغییر کاربری اراضی را دارند شناسایی شوند؛ تغییر کاربری از سوی یک سازمان اداری در یک شهرستان بدون اخذ مجوزهای قانونی پذیرفتنی نیست.

تغییر کاربری غیرقانونی اراضی به هیچ عنوان مجاز نیست/ تعرض به محیط زیست با هیچ توجیهی پذیرفتنی نیست

رئیسی با تاکید بر لزوم سرزنش و پیگیری تخلف شخصیت‌های حقیقی و حقوقی متخلف در حوزه تغییر کاربری اراضی، به تمام سازمان‌ها و دستگاه‌های اداری کشور توصیه کرد که بیش و پیش از دیگران خود را نسبت به حفظ محیط زیست، رعایت قوانین و مقررات در حوزه تغییر کاربری‌ها از جمله تغییر کاربری اراضی کشاورزی به فضاهای غیر کشاورزی اعم از فضاهای مسکونی، اداری و خانه‌های سازمانی، موظف بدانند.

رئیس دستگاه قضا در ادامه همگان را نسبت به اجرای قانون در حوزه حفظ محیط زیست، منابع طبیعی، جنگل‌ها و تالاب‌ها موظف دانست و با اشاره به پیگیری قانونی متخلفان در این عرصه عنوان کرد: امروز گزارش‌ها نشان دهنده آن است که مجموعه این پیگیری‌ها به کاهش تعرض به منابع طبیعی منجر شده لکن این روند کاهشی کافی نیست چرا که هنوز هم در جریان سفرهای استانی گزارش‌هایی در خصوص ترک فعل و حساسیت نداشتن برخی مسئولان در زمینه تعرض به منابع طبیعی به دست ما می‌رسد.

وی با بیان اینکه حساسیت در خصوص حفظ محیط زیست همواره باید در میان همگان وجود داشته باشد، گفت: باید از همه کسانی که در کار حسنه درختکاری و توسعه فضای سبز و حفظ محیط زیست تلاش می‌کنند، تشکر کرد.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به لزوم انجام یک کار متفاوت در زمینه حفظ محیط زیست و جلوگیری از تعرض به منابع طبیعی کشور گفت: همه مسئولان، دستگاه‌ها و سازمان‌ها باید خود را نسبت به رعایت مقررات و قوانین در زمینه حفظ محیط زیست مسئول بدانند.

رئیسی در پایان خاطرنشان کرد: پیام ما در آستانه سال نو این است که حفظ محیط زیست، منابع طبیعی، جنگل‌ها، ذخایر و گنجینه‌های کشور باید بیش از پیش مورد توجه همگان قرار بگیرد.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 0
 • محمدایوب IR ۱۷:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
  2 0
  جناب رییسی هرروز در گوشیهای موبایل آگهی فروش. زمینهای شمال پشت هم. ارسال میشود ویکی نیست جلوی انرابگیرد. زمینهای بزرگ را خرد کرده. میفروشند علی برکت الله
  • IR ۱۷:۳۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
   1 0
   زعمده زمین های شمال تحت قیمومیت بنیاد ها و نهاد ها خاص است
 • مرتضی IR ۲۱:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
  0 2
  واقعا اقای رئیسی دستتون درد نکنه
 • قاسم IR ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
  2 0
  جناب قاضی القضات! من کاری به پولدارانی که از روی شکم سیری حمله می کنند به اراضی ملی و کشاورزی و باغ و ویلا می سازند ندارم. اما فکر نمی کنید چهارتا آدم بدبخت که از سر نداری مجبور به ساخت مسکن در زمین کشاورزی بدون آب و برق و راه دست و حسابی می شوند مقصر نیستند؟ فکر نمی کنید اگر مسئولین بخش مسکن کم کاری نمی کردند کسی تو زمین کشاورزی ساخت نمی کرد؟ چرا با دولتی که اصلا به فکر مسکن مردم نیست برخورد نمی کنید؟ چرا فقط چارتا آدم بدبخت تاوان بدهند؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس