حملات به «آرامکو» سعودی؛ «معادله بازدارندگی موشکی» رقم خورد

ارتش و کمیته های مردمی یمن با هدف قرار دادن تأسیسات نفتی «آرامکو» به وسیله موشک‌های بالدار و استراتژیک «قدس ۲» موفق شدند «معادله بازدارندگی موشکی» را در برابر متجاوزان محقق سازند.

به گزارش مشرق، «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن روز گذشته اعلام کرد که این نیروها موفق شده‌اند شرکت آرامکو در جده را هدف قرار دهند. وی افزود: این حمله با استفاده از موشک بالدار «قدس ۲» صورت گرفت. سریع بیان کرد: این موشک به دقت به هدف مورد نظر اصابت کرد. هدف از این حمله، واکنش طبیعی و مشروع به تداوم محاصره ظالمانه ملت یمن و تجاوز علیه این کشور به شمار می‌رود.

نیروهای مقاومت یمن با هدف قرار دادن تأسیسات استراتژیک «آرامکو» بار دیگر نشان دادند که عمق خاک سعودی در تیررس‌شان قرار دارد افزون بر این، سخنگوی نیروهای مسلح یمن امروز نیز در صفحه توئیتر خود اعلام کرد که پایگاه هوایی «ملک خالد» در جنوب عربستان با ۵ فروند پهپاد «قاصف k۲» هدف قرار گرفته است. وی با بیان این مطلب افزود: این حملات که اهداف مهم و حساس در پایگاه هوایی ملک خالد در منطقه خمیس مشیط را هدف قرار داد در واکنش به حملات هوایی ائتلاف سعودی و محاصره ملت یمن صورت گرفته است.

یحیی سریع خاطرنشان کرد: صبح امروز نیز پهپادهای یمنی موفق شدند مواضع مهمی را در پایگاه هوایی ملک خالد و فرودگاه بین‌المللی أبها هدف قرار دهند. این حملات با ۳ پهپاد از نوع «صماد ۳» و «قاصف k۲» صورت گرفته است.

واقعیت آن است که این اولین باری نیست که ارتش و کمیته های مردمی یمن موفق می شوند تأسیسات نفتی استراتژیک و راهبردی عربستان سعودی در شهر جده را هدف قرار دهند. پیشتر نیز یمنی ها بارها تأسیسات مذکور را به وسیله موشک های خود هدف قرار داده بودند. یمنی ها با عملیات اخیر خود نشان دادند که همچنان نیز قادر به هدف قرار دادن عمق اهداف عربستان سعودی در خاک این کشور هستند.

حملات به «آرامکو»؛ «معادله بازدارندگی موشکی» رقم خورد

شرکت نفتی «آرامکو» عربستان

آنچه که در این میان اهمیت دارد این است که عملیات موشکی موفقیت آمیز و منحصر به ‌فرد یمنی ها علیه تأسیسات نفتی آرامکو دارای ابعاد مختلفی است. یکی از ابعاد مهم عملیات مذکور این است که این عملیات به وسیله موشک هایِ بالدار «قدس ۲» انجام شد. موشک های «قدس ۲» در واقع در زمره موشک های جدیدی هستند که به ساختار نظامی یمنی ها اضافه شده اند. این موشکها تاکنون نقش مهمی در خلق معادله بازدارنگی موشکی ایجاد کرده اند.

البته لازم به ذکر است که موشک های مذکور از مدتها پیش توسط ارتش و کمیته های مردمی یمن مورد استفاده قرار گرفته اند. پیشتر نیز نیروهای یمنی از این موشک ها در جریان نبردهای داخل شهری استفاده کرده بودند. نیروهای یمنی با استفاده از موشک های مذکور در جبهه هایی نظیر الحدیده، تعز و البیضاء، معادلات میدانی را به نفع خود تغییر داده بودند. اکنون نیز یمنی ها به صورت تهاجمی تر دست به استفاده از موشک های قدس ۲ زده اند.

یمنی‌ها با بکارگیری موشک‌های بالدار و استراتژیک «قدس ۲» موفق شدند معادله «بازدارندگی موشکی» را در برابر سعودی خلق کنند در حقیقت می توان گفت که ارتش و کمیته های مردمی یمن با هدف قرار دادن تأسیسات نفتی «آرامکو» به وسیله موشک‌های بالدار و استراتژیک «قدس ۲» موفق شدند «معادله بازدارندگی موشکی» را در برابر متجاوزان محقق سازند.

یحیی سریع خود پیشتر اعلام کرده بود که قدس ۲ یک موشک جدید است که پیشتر بارها در عمق سعودی از آن استفاده شده است.

در سایه حملات اخیر به تأسیسات نفتی آرامکو به نظر می رسد که استفاده از موشک استراتژیک مذکور موفقیت آمیز بوده است. سخنگوی نیروهای مسلح یمن تأکید کرده است که موشک های قدس ۲ از قابلیت تخریب بالایی برخوردار هستند و می توانند خسارت های فراوانی را به دشمن تحمیل کنند؛ کما اینکه این موشک ها اهداف خود را به دقت مورد اصابت قرار می دهند. قابلیت دیگری که این موشک ها دارند، این است که می توانند در ارتفاعات پایین به پرواز درآیند.

حملات به «آرامکو»؛ «معادله بازدارندگی موشکی» رقم خورد

موشک‌های «قدس ۲» ارتش و کمیته های مردمی یمن

این بدان معناست که سامانه های دفاع موشکی دشمن سعودی در رهگیری موشک های قدس ۲ دچار مشکل می شوند. علت هم آن است که فعالیت رادارهای سامانه های دفاع موشکی در مقابل موشک هایی که ارتفاع پایین دارند، مختل می شود. تاکنون موشک های قدس ۲ از چندین سامانه دفاع موشکی پیشرفته عبور کرده اند که از جمله آنها می توان به پاتریوت، سامانه تاد و… اشاره کرد.

از سوی دیگر، اینکه موشک های قدس ۲ توانسته اند به مرکز ساحل غربی عربستان سعودی در دریای سرخ برسند بدان معناست که در آینده نیز می توانند تمامی تأسیسات راهبردی و استراتژیک عربستان سعودی را به راحتی مورد اصابت قرار دهند. بنابراین، از این پس دیگر اهداف راهبردی سعودی از حملات موشکی یمنی ها در امان نخواهند بود.

نه ‌تنها عربستان سعودی بلکه رژیم صهیونیستی نیز باید از افزایش قدرت موشکی یمنی‌ها نگران باشد، چرا که ممکن است اراضی اشغالی نیز در بانکِ اهداف مقاومت یمن قرار گیرد تمامی آنچه که گفته شد، بدان معناست که فرایند خلق معادله بازدارندگی موشکی در برابر عربستان سعودی توسط نیروهای مقاومت یمن به درستی طی شده است. این یک پیشرفت و دستاورد برای یمنی ها محسوب می شود. بنابراین، ارتش و کمیته های مردمی یمن در حال حاضر از لحاظ نظامی دست برتر را در برابر عربستان دارند و می توانند قدرت خود را به متجاوزان و متحدان آنها تحمیل کنند.

ذکر این نکته ضروری است که یمنی ها نمی توانند اسرائیل را جدایِ از عربستان سعودی ببینند، چرا که آنها معتقدند صهیونیستها و سعودیها در تجاوز نظامی علیه یمن شریک و همدست یکدیگر هستند.

بنابراین، صهیونیستها نیز از قدرت موشکی ارتش و کمیته های مردمی یمن باید در هراس باشند. علت هم آن است که موشک های بالدار و استراتژیک قدس ۲ از این پس اهدافی فراتر از جده را نیز می توانند هدف قرار دهند و ممکن است اراضی اشغالی یکی از گزینه هایشان باشد.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 7
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۲۱:۵۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۵
  4 0
  جنگ یمن بدون آزادی مارب و پیشروی به سوی سواحل تعز امکان پذیر نیست و عربستان تسلیم شکست نمی شود پس هرچه زودتر باید شهر مارب را آزاد نمود
  • IR ۲۳:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۵
   2 0
   زدن نیروگاه و تاسیسات برق ضربه هایی موثر است. با توجه به اینکه جایگزین کردن برق یک نیروگاه موجب صرف زمان طولانی است و برق بعنوان مادر حرکت اقتصادی ال سعود است
 • IR ۲۱:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۵
  2 0
  باید یمنی ها از پهبادهای بمب افکن استفاده کنند کمی از آذربایجان یاد بگیرند در 40 روز ارمنستان را واردار به اعتراف کردند
 • IR ۲۲:۰۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۵
  1 0
  خوب یمنی ها باید از موشک های قائم 114 که بردی در حدود 8 کیلومتر و وزنی 45 کیلویی دارد استفاده نماید ایران باید ای سی ها و نحوه ساخت خود موشک را به یمنی ها با پهباد برساند خودشان بسازند
 • IR ۲۲:۰۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۵
  2 0
  خوب چرا با پهباد چیپ های موشک های ضدزره هدایت سیمی را به یمنی ها نمی رسانید مثل آی سی های تاو و کورنت و مالیوتکا و یا حتی ضدهوایی دوش پرتاب میثاق
 • IR ۲۲:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۵
  2 0
  یمنی ها باید به سیستم های پدافندی پسیوحرارتی و پسیوراداری هم مجهز شوند مثل حرز نهم چون قابل سرکوب شدن توسط موشک های ضدرادار هواپیماهای دشمن نیست
 • IR ۱۳:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
  1 0
  بهترین کار برای وادار کردن آل سعود به تسلیم وارد کردن خسارات سنگین به زیرساختهای عربستان بخصوص پالایشگاهها و تاسیسات آب شیرین کن آن کشور میباشد .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس