کد خبر 1187023
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۶

بازار بزرگ دلگشا مرکز خریدی است که درست در قلب بازار تهران می‌خواهد پیوند دهنده سنت و مدرنیته باشد. هر چقدر هم که مراکز خرید جدید در تهران شکل بگیرند، بازار هنوز بازار است. رفتن به بازار تهران برای اهالی این شهر تبدیل به سنتی شده که حتی در میان مرفه‌ترین و مدرن‌ترین خانواده‌ها نیز هنوز جریان دارد. برای بسیاری از ما سنت خرید عید یا سنت خرید آجیل شب یلدا و چهارشنبه‌سوری از بازار تهران همچنان برقرار است.

نگاهی به بازار بزرگ دلگشا

با این همه نمی‌توان انکار کرد که قلب تپنده اقتصاد ایران و یکی از تاریخی‌ترین مراکز تجارت کشور این روزها با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می‌کند. بافت فرسوده، سازها غیر ایمن، بار اضافه بر سازه‌ها، تجمع بالای فروشندگان در فضاهای غیراستاندارد و البته مشکلاتی ریشه‌ای‌تر مثل عدم ایمن بودن در برابر آتش‌سوزی یا مشکلات مربوط به فاضلاب تنها بخشی از دردسرهای بازار تهران است.

مشکل وقتی اهمیت مضاعفی پیدا می‌کند که بدانید مساحت بازار تهران به ۱۰۵ هکتار می‌رسد و محدوده بزرگی را در قلب تهران به خود اختصاص داده است و یک زلزله، یک حریق بزرگ و هر حادثه عظیمی دیگری می‌تواند یک فاجعه عظیمی اقتصادی و انسانی در این منطقه رقم بزند.

علی بیت‌اللهی، مدیر بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به مخاطرات در سطح بازار می‌گوید در محدوده بازار تهران تقریباً بیش از ۹۰ درصد ساختمان‌ها فرسوده و مخروبه بوده و تنها حدود ۱۰ درصد آنها نوسازی شده‌اند، ضمن آنکه در این منطقه ساختمان‌های مقاوم‌سازی شده وجود ندارد و سازه‌هایی که مقاوم‌سازی شده‌اند نیز به بافت سنتی و تاریخی بازار لطمه فراوانی وارد کرده‌اند.

بازار بزرگ دلگشا پرچمدار نسل جدید مراکز خرید

در چنین شرایطی ظهور مراکز خرید جدید در قلب بازار امری ناگزیر به نظر می‌رسد. ساخت مراکز خرید جدید، مدرن و اصولی که مبتنی بر هویت بازار است، می‌تواند یکی از راه‌هایی باشد که علاوه بر بازسازی بازار و حفظ سرمایه‌های اقتصادی و اجتماعی آن از آسیب بیشتر به این بافت تاریخی نیز جلوگیری کند.

نگاهی به بازار بزرگ دلگشا

بازار بزرگ دلگشا یکی از مرکز خریدی که در قلب بازار تهران و در میدان ۱۵ خرداد قرار دارد و تلاش دارد در کنار دیگر مراکز خرید با وفاداری به ساختارهای سنتی بازار، استانداردهای مختلف آن را افزایش دهد. این استانداردها از ایمنی ساختمان تا افزایش ساعت کار بازار را شامل می‌شود.

نگاهی بازار بزرگ دلگشا

شاید این سؤال برای شما هم پیش بیاید. چرا با وجود مناطق مرفه نشین تهران یا مرکز شهر باید شاهد افتتاح مرکز خریدی در دل بازار باشیم؟ بازار یا همان سرای دلگشا اولین مجتمع تجاری نیست که در بازار فعالیت می‌کند و آخرین آن‌ها نیز نخواهد بود.

واقعیت غیرقابل‌انکار این است هنوز اعتبار یک حجره کوچک یا یک دفتر ساده در بازار با اعتبار یک مغازه بزرگ، شیک و لوکس در بهترین مجتمع تجاری تهران برابری می‌کند. هنوز حضور در بازار تهران به معنای وصل شدن به شاهراه‌های اصلی اقتصاد ایران است.

بازار تهران آسیب‌پذیر، خطرناک و پر از ضعف شده است، اما هنوز که هنوز است مشتریان خود را دارد. هنوز که هنوز است بخش عمده‌ای از کالاهای کشور از مبدأ بازار تهران پخش می‌شوند و حضور در آن به معنای حضور در تپنده‌ترین بخش اقتصاد ایران است.

نگاهی به بازار بزرگ دلگشا

بازار بزرگ دلگشا تلاش کرده از مزیت‌های بازار تهران بهره ببرد، آن‌ها را ارتقا دهد و ضعف‌های مختلف بازار را رفع کند. این مرکز تجاری در مساحت ۵۰ هزارمتری ساخته شده است و با ۱۶۰۰ واحد تجاری در ۱۰ طبقه به طور متوسط هر واحد باعث اشتغال مستقیم سه نفر و اشتغال غیرمستقیم ده‌ها نفر دیگر شده است. این یعنی سرای دلگشا با احتساب نیروهای خدماتی خود مجموعاً ۵۰۰۰ شغل مستقیم ایجاد خواهد کرد.

این به آن معنا است که با محاسبه حداقل ضریب ۱ به ۱۰ بیش از ۵۰ هزار خانوار از این مجتمع سود می‌برند و به طور مستقیم و غیرمستقیم از آن منتفع خواهند شد. این عدد فارغ از مشاغل دیگری است که در حاشیه این بازار شکل می‌گیرند.

ویژگی‌های سرای دلگشا

یکی از بزرگ‌ترین ضعف‌های بازار مربوط به ضعف سازه‌های آن و عدم ایمنی آن در برابر حوادث است. سرای دلگشا این مشکل را به شکلی جدی حل کرده است و نه تنها سازه‌ای مدرن مهیا کرده است، بلکه داری سازه‌ای مقاوم در برابر زلزله است که امکانات کافی برای مقابله با حوادثی مثل آتش‌سوزی را نیز دارد.

از طرف دیگر طراحی این مرکز خرید به گونه‌ای صورت گرفته است که فضای کافی به فروشندگان اختصاص یابد و آن‌ها با مشکل فضا مواجه نباشند.

امکانات رفاهی

نکته مهم دیگر امکانات رفاهی قابل توجه سرای دلگشا است. شما تمام امکاناتی را که برای یک خرید آرامش بخش نیاز دارید در اختیار خواهید داشت. فودکورت مجهز و مدرن، گردش هوای مناسب مجموعه که در دوران کرونا خودی نشان داد و سرویس‌های بهداشتی پاکیزه و کافی باعث می‌شود تا شما از دغدغه‌های معمولی یک خرید طولانی در بازار راحت شوید.

به جز این مالکان این مرکز خرید پروژه تأسیس یک پارکینگ مجهز در خیابان خیام را نیز آغاز کرده‌اند که نه تنها مشکل پارکینگ این مجتمع، بلکه مشکل پارکینگ بخش زیادی از آن حل را حال می‌کند.

امنیت

نه تنها سرای دلگشا، بلکه دیگر مجتمع‌های تجاری شبیه آن نیز می‌توانند باعث امنیت محیط‌های تجاری شوند. ارتباط مستقیم این مراکز تجاری با کلانتری‌ها و حضور نیروهای حفاظتی در ساختمان باعث می‌شود استاندارد امنیتی به شدت افزایش پیدا کند. به جز تجهیزات امنیت مدرن سرای دلگشا باعث آرامش خاطر بیشتر فروشندگان و خریداران می‌شود.

در انتها باید گفت که یکی دیگر از امتیازات قابل توجه سرای دلگشا امکان دسترسی خوب آن است. هم با وسایل نقلیه داخل بازار به سادگی می‌توان به سرای دلگشا دسترسی داشت و هم با مترو ۱۵ خرداد می‌توان در کمترین زمان به این مرکز خرید رسید.

اگر قصد سرزدن به بازار را دارید به بازار بزرگ دلگشا سری بزنید و خرید آسوده، امن و البته ارزان را در این مرکز خرید تجربه کنید. سرای دلگشا با حذف واسطه‌ها، میزبان معتبرترین برندهای ایرانی و خارجی است و کالاهای را با بهترین قیمت به شما عرض می‌کند.


این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس