بایدن ممنوعیت وضع شده در دوره ترامپ برای صدور گرین کارت را لغو کرد

نظرسنجی یک دانشگاه آمریکایی و موسسه کانادایی نشان می‌دهد، اکثریت مردم ایران معتقدند نه تنها ترامپ بسیار متخاصم بود، رییس جمهور جدید آمریکا هم متخاصم است.

به گزارش مشرق، در نظرسنجی جدید دانشگاه مریلند و موسسه کانادایی «ایران پُل» اکثریت مردم ایران اعلام کردند که به ازسرگیری کامل تعهدات برجامی ایران تمایل دارند اما اعلام کردند که این کار باید بعد از بازگشت آمریکا به تعهدات کامل برجامی خود یا همزمان با این کار انجام شود.

نتایج نظرسنجی دانشگاه مریلند و «ایران پُل» شامگاه چهارشنبه (شب گذشته)  منتشر شد و در آن نظر ایرانی‌های شرکت‌کننده در نظرسنجی در خصوص موضوعات مختلف مرتبط با برجام و آمریکا مورد پرسش قرار گرفته است.

بنا بر اعلام دانشگاه مریلند، حدود ۹۰ درصد ایرانی‌های شرکت‌کننده در نظرسنجی گفتند که انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را دنبال کردند و از پیروزی جو بایدن مطلع هستند.

طبق این نظرسنجی، برای اولین بار از زمان اقدام دونالد ترامپ در خارج کردن آمریکا از برجام، ۵۱ درصد از ایرانی‌های شرکت‌کننده در نظرسنجی حمایت خود را از این توافق اعلام کردند.

۵۸ درصد از ایرانی‌ها گفتند که آنها احتمال می‌دهند آمریکا به برجام برگردد و  ۶۰ درصد هم اعلام کردند که تردید دارند وعده واشنگتن برای برداشتن تحریم‌ها اجرا شود.

۴۳ درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی دانشگاه مریلند تاکید کردند که به پایبندی چین، روسیه، فرانسه، انگلیس و آلمان (دیگر طرف‌های برجام) به تعهداتشان اعتماد دارند. در نظرسنجی سال ۲۰۱۹ این دانشگاه، ۳۰ درصد از ایرانی‌ها به این موضوع باور داشتند.

اکثر شرکت‌دهندگان در این نظرسنجی گفتند که آنها انتظار دارند سیاست‌های بایدن در قبال ایران در قیاس با ترامپ کمتر خصمانه باشد اما تفاوت زیادی بین آنها قائل نیستند.

طبق این نظرسنجی، از بین صفر تا ۱۰ (از خصمانه‌ترین حالت تا کمترین خصومت) اکثریت ایرانی‌ها به ترامپ عدد یک را اختصاص دادند و بایدن به عدد سه رسیده است.

از منظر سیاست داخلی و با توجه به انتخابات آتی ریاست جمهوری در ایران، ۶۰ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی دانشگاه مریلند گفتند که آنها خواهان یک رئیس‌جمهوری هستند که برای حقوق ایران ایستادگی و از پذیرش سازش امتناع کند.

۳۵ درصد شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی گفتند، خواهان یک رئیس‌جمهور هستند که روی مذاکرات و زمینه مشترک با دیگر کشورها تمرکز کند.

بخش دیگری از این نظرسنجی به موضوع تحریم‌های آمریکا علیه ایران و تاثیر آن اختصاص داشته است.

از نظر ۸۶ درصد ایرانی‌های شرکت‌کننده در این نظرسنجی، این تحریم‌ها تاثیری منفی روی زندگی مردم عادی دارد. ۶۸ درصد اعلام کردند، وضعیت اقتصادی ایران در حال بدتر شدن است در حالی که در نظرسنجی ماه اکتبر، ۷۲ درصد گفته بودند وضع اقتصادی ایران در حال بدتر شدن است.

از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی سوال شد که از نظر آنها از میان تحریم‌های خارجی یا سوء مدیریت و فساد، کدام عامل تاثیرات منفی بیشتری در ایران دارد. ۳۵ درصد از بین این گزینه‌ها، عامل تحریم‌ها را بیشتر از دیگر عوامل تاثیرگذار دانستند. با اضافه شدن عامل همه گیری ویروس کرونا به عوامل اثرگذار، نظر شرکت کنندگان در نظرسنجی دانشگاه مریلند نشان می‌دهد که تنها ۲۵ درصد معتقدند تحریم‌ها منفی‌ترین تاثیر را بر کشور داشته است.

نزدیک به دو سوم از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی اعلام کردند، هم اکنون و در قیاس با سال قبل، دسترسی به تجهیزات پزشکی و دارویی ساخت خارج از کشور کمتر شده است.

به باور ۷۷ درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی دانشگاه مریلند، حکومت ایران در زمینه مدیریت همه گیری ویروس کرونا عملکرد خوبی داشته و از نظر ۲۸ درصد، عملکرد حکومت «خیلی خوب» بوده است.

از جمله دیگر سوالات این نظرسنجی، پرسش درباره کاهش تعهدات برجامی و افزایش فعالیت‌ها در برنامه هسته‌ای ایران است. ۷۳ درصد از شرکت‌کنندگان اعلام کردند، آنها از قانونی که خواستار افزایش فعالیت‌های برنامه هسته‌ای ایران هستند حمایت می‌کنند.

مرکز مطالعات بین‌المللی و امنیتی دور اول این نظرسنجی را به صورت مصاحبه تلفنی از حدود یک هزار ایرانی در دو نوبت زمانی اول سپتامبر تا دوم اکتبر (۱۱ شهریور تا ۱۱ مهر) و ۲۶ ژانویه تا ۶ فوریه (هفت تا ۱۸ بهمن) انجام داده است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 20
 • در انتظار بررسی: 15
 • غیر قابل انتشار: 2
 • علی IR ۱۴:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۷
  13 3
  ایشون به مراتب از ترامپ احمق متخاصم تر با درجه خصومتی با بکارگیری روش های هوشمند و وقیحانه رفتار قانونی از خودش بروز می ده
  • IR ۰۰:۱۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۸
   1 1
   البته منظورشون ایرانی هاست، نه اصلاح طلبا. به روزنامه هاشون نگاه کنین متوجه میشین!
  • IR ۰۲:۱۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۸
   0 0
   شما به چه معیاری به این نتیجه رسیدی؟
 • IR ۱۵:۴۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۷
  7 1
  ترامپ یک زرد وحشی وبایدن گرگ درنده در لباس روباه هست
 • IR ۱۹:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۷
  7 0
  نتایج نظر سنجی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ مشخص میشه به آمریکا و اروپا هیچ اعتمادی نیست
 • منوچهر IR ۲۲:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۷
  5 1
  فرقی بین ترامپ و بایدن نیست ،فقط روش و سیاست آنها باهم فرق دارد.قدمای عاقل می فرمایند :سگ زرد برادر شغال است .
 • IR ۲۲:۴۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۷
  2 1
  بیگانه ها ما را بدبخت کردند شمال ایران را جدا کردند دست آخر بحرین را جدا کردند مرگ بر آمریکا و انگلیس مکار لعنت به بیگانه پرست و لعنت به دزد های داخلی و اختلاسگران و بیگانه پرستان
 • محمد حسین علیان US ۲۲:۵۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۷
  0 0
  مسلما می بایست تحریمها برداشته شود وراستی ازمایی صورت بگیرد وتعهد بدهد و مکانیسم ماشه حذف گردد تا بتواند برگردد
 • دختر پرشین IR ۲۳:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۷
  0 3
  ما الکی شرط و شروط نذاریم امریکا میاد
 • حسین IR ۰۰:۴۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۸
  0 1
  تحریم برداشته شود
 • بنده ی خدا IR ۰۱:۱۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۸
  9 0
  بسم الله الرحمن الرحیم سلام ابن نظرسنجی نیست این نظر سازی است واقعیت چیزدیگری است از دروغگویی ونفاق چه ایرانی باشه چه آمریکایی باشه چه اروپایی باشه چه چینی چه روسی و... خسته شده ایم در این دنیا ی وا نفسای امروز برای ذره ای صداقت دلتنگ شده ایم خدایا خودت کمک کن! یا علی
 • علی IR ۰۶:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۸
  0 0
  ایران همیشه بدترین ضربه رو از دارو دسته دموکرات‌ها خورده
 • alone IR ۰۷:۰۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۸
  0 0
  دروغی بیش نیست
 • IR ۰۸:۱۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۸
  0 0
  سگ زرد برادر شغاله
 • IR ۰۹:۰۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۸
  0 0
  هر خر دیگری هم در آمریکا روی کار میومد، تحریمها را برنمیداشت و این برگ برنده و اهرم فشار علیه ایران را از دست نمیداد. این ما بودیم که اشتباه کردیم و تمام تعهداتمون را یکجا و بالمره انجام دادیم و بعد از طرف اونا هم گفتیم تمام تحریمها یکجا و بالمره لغو می شود. اما اونا از همون سال 94 که ما این خبط بزرگ را کردیم، سر کارمون گذاشتن و حالا هم به ریشمون میخندن. روسیه و چین هم در عمل با اونا همراهی کردن و کار خاصی به نفع ما انجام ندادن. البته از حق نگذریم اینکه کدخدا بایدن اجازه دادن تو نیویورک یکی دو کیلومتر بیشتر سیر کنیم، خیلی لطف فرمودندشون!!!!!
 • امیرعلی IR ۰۹:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۸
  0 0
  فرقی بین ترامپ و بایدن نیست دوتا سیاست خصمانه ای نسبت به مردم ایران دارند خدا نیست ونابودشون کننند
 • جلالدین IR ۱۰:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۸
  0 0
  منکه گفتم خرهمون خره فقط پالونش عوض شده. بهترین راه ترورترامپ یا نتانیاهو هستش ....
 • ایرانی باشرف IR ۱۰:۳۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۸
  0 0
  منصفانه بگویم تاریخ امریکا وحشی تر بی منطق تر ورذلتراز ترامپ به خودندیده است ,,شخصی که به هیچ پیمانی حرفی قراردادی پایبند نبود الاانچه خودش میگوید وخودش میخواهد دقیقا ادعای خدایی داشت گویی بازفرعون زنده شده است ابدا قیاس کردن بایدن با ترامپ ناشی از کمبود عقل وبی منطقی است ترامپ,, ,,تری کرونایی,پیرخرفت ,,,,,حیثیت امریکاهم بربادداددرتاریخ جهان سابقه نداشته حتی ضعیف ترین کشورتبعه اش راپودرودرچاههای فاضلاب پخش واثاری ازجسد راتحویل بازماندگان یا کشور مدعی ,,امریکا,,ندهندنحوه قتل خاشقجی توسط بن سلمان ونحوه برخورد محبت امیز ترامپ بابن سلمان وریاض لکه ننگی تاابد برپیشانی امریکا باقی خواهدماند,که هیچ کشوری اینگونه درتاریخ تحقیر نشده است ,,هرگز ترامپ رابا هیچ کس مقایسه نکنبد,اودیوانه ای خرفت وخارج ازکنترل بود متاسفانه نظام حاکم برامریکا به جای اینکه این شخص رابه تیمارستان راهنمایی کند به کاخ ریاست جمهوری هدایت کرد,,این مسایل برای امریکاییان هم دردورنج هست ,,,که حیثیت امریکا رااین اشخاص چون ترامپ بربادمیدهندوووبایدن شخصیتی متمایز ازاین جانور پیرخرفت کرونایی وایتکسی دارد
 • IR ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۸
  3 6
  ازاینکه تو قرن ۲۱ زندگی میکنیم و افکار شماها(اونایی که کامنت گذاشتنه) اینهمه پوسیده است وااقعا متاسفم
 • IR ۱۶:۱۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۸
  0 0
  ترامپ و بایدن هریکی از دیگری بی منطق تر هستند.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس