حسن روحانی علی اکبر صالحی

یک عضو هیات رئیسه مجلس از شکایت نمایندگان از روحانی و صالحی به خاطر استنکاف از اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها خبر داد.

به گزارش مشرق، حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی، گفت: نمایندگان به خاطر نقض و استنکاف از اجرای قانون مجلس درباره اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها از حجت‌الاسلام حسن روحانی و علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی طبق ماده ۲۳۴ آیین نامه داخلی مجلس شکایت کردند.

بیشتر بخوانید:

بیانیه مشترک ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره ادامه همکاری‌ها

وی افزود: این شکایت تاکنون به امضای ۴۰ نفر از نمایندگان رسیده و همچنان این امضاها در حال افزایش است.

متن کامل شکایت نمایندگان از رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی به شرح زیر است:

هیأت رئیسه محترم

خواهشمند است، درخواست اجرای ماده ۲۳۴ آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، اینجانبان/ این کمیسیون از جناب آقای علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و جناب آقای حسن روحانی رئیس جمهور محترم در خصوص رسیدگی به موارد اعلامی ذیل را به کمیسیون تخصصی ذی‌ربط ارجاع فرمایید.

موارد اعلامی نقض و استنکاف از اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران و نقض اصول ۷۷ و ۱۲۵ قانون اساسی

بر اساس ماده ۶ قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران مصوب ۱۳۹۹/۹/۱۲ «دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است در صورت  عدم اجرای تعهدات کشورهای متعاهد از جمله کشورهای ۱+۴ (آلمان، فرانسه، انگلستان، چین و روسیه) در قبال ایران و عادی نشدن روابط کامل بانکی و عدم رفع کامل موانع صادرات و فروش کامل نفت و فرآورده‌های نفتی ایران و برگشت کامل و سریع ارز منابع منابع حاصل از فروش، دو ماه پس از لازم الاجرا شدن این قانون در مجلس شورای اسلامی، نظارت‌های فراتر از پادمان از جمله  اجرای داوطلبانه سند (پروتکل) الحاقی را متوقف کند.

تبصره - منظور از دولت در این قانون حسب مورد قه مجریه، هیأت وزیران و کلیه دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط است.» و مطابق اصل هفتاد و هفتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران «عهدنامه‌ها، مقاوله‌نامه‌ها، قراردادها و موافقت‌نامه‌های بین المللی باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد.» و مطابق اصل یکصد و بیست و پنجم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران «امضای عهدنامه‌ها، مقاوله‌نامه‌ها، موافقت‌نامه‌ها و قراردادهای دولت ایران با سایر دولت‌ها و همچنین امضای پیمان‌های مربوط به اتحادیه‌های بین المللی پس از تصویب مجلس شورای اسلامی با رئیس جمهور یا نماینده قانونی اوست.»

با وجود احکام مذکور متأسفانه علیرغم حکم صریح ماده ۶ قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران مصوب ۱۳۹۹/۹/۱۲ و عدم اجرای کامل تعهدات کشورهای متعاهد از جمله کشورهای ۱+۴ (آلمان، فرانسه، انگلستان، چین و روسیه) در قبال ایران و عادی نشدن روابط کامل بانکی و عدم رفع کامل موانع صادرات و فروش کامل نفت و فرآورده‌های نفتی ایران و برگشت کامل و سریع ارز منابع حاصل از فروش و زمان اجرای حکم ماده ۶ قانون مذکور جناب آقای دکتر علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی نسبت به امضای تفاهم‌نامه با آژانس بین المللی انرژی اتمی و تمدید مهلت سه‌ماهه و عدم توقف سند (پروتکل) الحاقی اقدام نموده است. این اقدام رئیس سازمان انرژی اتمی نقض و استنکاف از اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران و نقض اصول ۷۷ و ۱۲۵ قانون اساسی است و با توجه به حکم صریح ماده (۸) قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران مبتنی بر این که «مسؤول اجرای صحیح و کامل این قانون رئیس جمهور، مقامات و مسؤولان مربوطه و دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط می‌باشند.» نقض و استنکاف از اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران و نقض اصول ۷۷ و ۱۲۵ قانون اساسی از سوی آقایان علی اکبر صالحی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی و جناب آقای حسن روحانی رئیس جمهور دولت دوازدهم آشکار است و مطابق ماده ۲۳۴ قانون آیین‌نامه داخلی تقاضای بررسی نقض و استنکاف از اجرای قانون توسط ایشان و معرفی آنها به مقامات صالحه قضایی جهت رسیدگی و اعمال اشد مجازات قانونی مذکور در ماده (۹) قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران را داریم.

ماده ۹ قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران «ماده ۹- مستنکفین از اجرای این قانون به تناسب امتناع یا ممانعت از اجراء به مجازات تعزیری درجه دو تا پنج قانون مجازات اسلامی محکوم می‌شوند.»

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 17
 • در انتظار بررسی: 4
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۴
  32 0
  دست مریزاد به شما نمایندگان .باید ریشه این ها را خشکاند.
  • IR ۱۴:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۴
   11 0
   اححححححححححححححححححححححسنت بر شما عزیزان . فدای تو سردار عشق . ت. را به خون شهدا کوتاه نیانی.
 • IR ۱۳:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۴
  0 14
  مجلس نمیتونه طرح بده آمریکا رو تحریم کنیم،حسابهاش مسدود و دارائیهاش بلوکه بشه؟؟بعد اروپارو هم تهدید کنیم اگه با آمریکا همراهی کرد اونارو هم تحریم میکنیم و داراییهاشونو مسدود میکنیم؟؟
  • IR ۱۴:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۴
   0 6
   چرا فقط منفی میدین؟؟ یکی از شما عاشقان مجلس جوابشو بده..
 • IR ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۴
  21 0
  ظاهرن دولت روحانی تا پایان مدت پرخسارتش نمیخواد از گذشته عبرت بگیره. خدا بخیر کنه
 • محمد IR ۱۳:۰۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۴
  17 0
  با توکل به خدا این شکایت را به وسیله طومار وبا حفظ امنیت از نرده مجلس دراختیار حداقل مردم تهران برای تایید و امضاء درمعرض عموم قرار دهند
 • IR ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۴
  14 0
  اینها خسارت استیضاح نکردن روحانی است نمایندگان محترم وقتی مصلحت نیست می کردید باید این روزها رو می دیدید
 • IR ۱۳:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۴
  8 1
  دولت منحرفه ما الان منتظره تا از دورن حاکمیت باهاش مقابله بشه تا ثابت کنه ما میخواستیم خدمت کنیم اما نگذاشتن. بهترین راه مقابله با این اقدام و سایر اقدامات موزیانه ی دولت اینه که مثل خودشون با زیرکی عمل کرد نه شدت عمل.یعنی کاری کرد که اقدامات و توافقات دولت بی اثر باشه ولی جوری رفتار کرد که انکار کاری به دولت ندارن تا اونوقت ببینی چجور جیغشون در میاد و خودشون را رسوا میکنن. شدت عمل مال وقت محاکمه و حسابرسیه. باید دولت را تبدیل کرد به یک عروسک خیمه شب بازی.
 • IR ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۴
  14 0
  خبر خوش حال کننده بود متخلفین باید مجازات بشوند اگر این موضوع با شون برخورد نشود دست به تخلفات بزرگتری خواهند زد از مجلس انقلابی انتظار می رود بامستنکفین برخورد شود
 • محمد مهدی IR ۱۳:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۴
  23 0
  خدایا مملکت کی از دست این ادمهای نفوذی وابسطه خلاص میشه .خیلی دردناکه .
 • حاجی اذری IR ۱۳:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۴
  13 0
  ملت هم ازاین غربگدایان شاکیست خداملت وکشور عزیزماراازشرشان برهاند.
 • IR ۱۴:۱۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۴
  6 0
  توافق دیروز دولت عملا سه ماه به امریکا دوباره فرصت داد یعنی تا انتخابات، و متاسفانه این حقیقت که تحریمی برداشته نخواهد شد اثبات شد برای بار هزارم ولی گوش شنوایی در دولت نیست، برید بکنید اون دوربین ها رو و همین طور اخراج کنید بازرسان
 • IR ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۴
  7 0
  وای به حالتون اگر بیانیه ی سراسر تحقیر سازمان انرژی اتمی با جاسوسان اژانس اجرایی بشه. ۳ ماه فرصت برای چی؟ وای به حال این مجلس انقلابی. بدا به حالتون.
 • IR ۱۴:۳۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۴
  8 0
  ساده لوحیه اگر فکر کنیم اصلاحات به این سادگی‌میزارن این شیش ماه تموم بشه
 • شریف IR ۱۷:۳۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۴
  3 0
  جناب صالحی از دبه یادت میاد؟ ازموده را ازمودن خطاست
 • IR ۱۸:۱۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۴
  4 0
  شکایت فایده نداره دولت از حد نصاب بی اندازید
 • مجید IR ۲۲:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۴
  0 3
  اینها دعوای جناحی است خصوصا حاج دلیگانی که به جای کارکردن برای حوزه خود فقط انتقاد شکایت وفریاد کشیدت

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس