کد خبر 1178424
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۹
بورس نمایه

دو روزی می شود که رئیس جدید سازمان بورس از ۸ برنامه جدید برای بورس سخن گفته است.

به گزارش سرویس بورس مشرق، با توجه به تصمیماتی که طی دو روز گذشته در جلسه‌ی شورای عالی بورس و هیئت مدیره مدیر بورس در رابطه با دامنه حجم مبنا، افزایش همچنین الزام انتشار اوراق اختیار فروش تبعی برای همه ناشران و افزایش ضریب اعتبار خرید کارگزاری‌ها تصمیم براین شد که برای برای بررسی بیشتر و شفاف سازی بیشتر ماجرا با یک کارشناس ذی صلاح بازار سرمایه و مسئول مربوطه به گفت‌وگو بنشینیم.

افزایش ضریب اعتبار خرید کارگزاری ها چه عایدی برای سهامداران به دنبال دارد؟

روح الله میر صانعی دبیر کل کانون کارگزاران در گفت‌وگو با خبرنگار بورس باشگاه خبرنگاران جوان در رابطه با جزئیات ضریب اعتبار خرید کارگزاری ها، اظهار کرد: حساب تضمین مشتری یکی ازموارد تعیین کنده در رابطه با میزان اعتباری است سهامدار می‌تواند از کارگزاری دریافت کند، هرچه میزان تضمین افزایش یابد به تبع آن خدمات و اعتباری که مشتری می‌تواند از کارگزاری مد نظر خود دریافت کند نیز بیشتر است البته ناگفته نماند که روش‌های دیگر در این رابطه وجود دارد.

او افزود: تا قبل از این تصمیم سهامدار هر تعداد سهمی که در بازار سرمایه داشت، قیمت روزش در ۴۵ درصد ضرب می‌شد و در حساب تضمین جا می‌گرفت، اما اکنون با توجه به افزایش ضریب مذکور حساب تضمین یافته سهامدار نیز ارتقاء می‌یابد که در اصل می‌توان گفت این مسئله یکی از سیاست‌های سمت تقاضا خواهد بود.

بازار نیاز به افزایش ضریب اعتبار ندارد؟

دبیر کانون کارگزاران تاکید کرد: البته به نظر بنده بازار اکنون خیلی دغدغه گرفتن اعتبار را ندارد به دلیل آنکه خریداران با توجه به شرایط بازار محتاطانه  عمل می‌کنند، لازم به ذکر است افزایش ضریب اعتبار کارگزاری‌ها به تنهایی نمی‌تواند اعتماد بازار را باز گردانند.

تغیر دامنه نوسان به متقارن اثر چندانی بر بازار  سرمایه نمی گذارد؟

میرصانعی در رابطه با تصمیمات دیروز شورای عالی بورس مورخ ۱۸ بهمن ۹۹ درباره  تغییرات دامنه نوسان نامتقارن به منفی ۲ تا مثبت ۶ و میزان اثر گذاری آن برشاخص  بورس،  گفت: اینکه اکنون دامنه نوسان را نامتقارن کردند باید گفت که تاثیر چندانی بر جهت بازار سرمایه نخواهد گذاشت، به علت آنکه  اگر جو بازار مانند چند ماه گذشته منفی بماند تازه دامنه منفی ۲ سبب افزایش صف‌های فروش خواهد شد.

نهادهای مالی نیازمند حمایت از جانب دولت

او تاکید کرد: پس باید گفت تصمیمی که در رابطه با تغییرات دامنه نوسان گرفته اند تاثیر چندانی بر صف‌های فروش نه تنها نمی‌گذارد بلکه طول و عرض آن را هم اضافه می‌کند، به نظر می‌رسد دولت باید در زمینه بنگاه‌های اقتصادی اقداماتی را اعم از حذف قیمت‌های دستوری در تمام صنایع، حمایت از تولیدکنندگان انجام دهد در غیر این صورت نمی‌توان انتظار داشت که تصمیمات مختلفی که اتخاذ می‌شود اثر چندانی بر بازار سرمایه بگذارد.

دبیر کانون کارگزاران بیان کرد: اگر شاخص بازار  بعد از عملی شدن تغییرات دامنه نوسان مثبت شد باز هم  نمی‌توان گفت که به سبب این امر بوده که یک عده سرمایه گذار نسبت به تصمیمات خوش بین شده اند یا آنکه مسائل دیگری پیش آمده است.

منفی های فرسایشی در انتظار بازار سرمایه

میرصانعی اظهار کرد: اگر بازار بعد از یک بازه کوتاه مدت منفی شود قطع به یقین منفی آن از نوع فرسایشی خواهد بود به سبب آنکه وفتی اجازه نمی‌دهند که به یکباره  شاخص تعدیل شود پس نمی‌توان انتظار داشت که روند آن مانند بازارهای موازی باشد  به صورتی که به همین منظور می‌توان به نرخ دلار پس از انتخابات بایدن اشاره کرد اگر دولت مانع کاهش قیمت آن می‌شد صدرصد صف‌های فروشی تشکیل می‌شد که خریداری نداشت.

سازمان بورس تا چه زمانی می خواهد زمان اعطای مجوزها را به تعویق بیاندازد؟

دبیر کانون کارگزاران در رابطه با تصمیماتی که شورای عالی بورس  و سازمان درباره کاهش زمان برای اعطای مجوز به نهادهای مالی گرفته اند، تصریح کرد: یکی از کارهای اصولی که سازمان بورس باید برای آن اقدامی را انجام دهد  در رابطه با تسریع روند مجوزدهی است به سبب آنکه اگر بخواهند یک مجوز برای نهادهای مالی دریافت کنند یک فرایند طولانی و پیچیده‌ای را باید پشت سر بگذارند، لازم به ذکر است، اکثر مقراراتی که به منظور در یافت مجوز  وجود دارند اعم از نوشته یا نانوشته  الزامی  نیستند.

انتشار اوراق اختیار فروش به ۳۰۰۰ سهام عمده

مهدی قلی پور کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار بورس باشگاه خبرنگاران جوان در رابطه با تصمیمات روز جمعه هیات مدیره و جلسه دیروز شورای عالی بورس، اظهارکرد: قرار شده برای ۳۰۰۰ سهام عمده حاضر در بازار اوراق انتشار داده شود، فایده‌ این اوراق در اصل آن ست که، چون ناشر متعهد می‌شود که سهام را در قیمت بالاتر باز خرید کند به نوعی انتظار می‌رود که قیمت‌ها در بازار سهام کاهشی نباشند.

افزایش حجم نقدینگی به شرط ضریب اعتبار خرید 

او افزود: مصوبه دوم در رابطه افزایش ضریب اعتبار خرید از ۴۵ درصد به ۶۰ درصد که این سبب افزایش حجم نقدیگی در بازار خواهد شد که این مسئله می‌تواند یک خبر خوبی برای سهامداران باشد.

این کارشناس بازار سرمایه در رابطه اوراق خزانه، گفت: سهام خزانه سهام یک شرکت است که توسط ناشر خریداری می‌شود، اما نکته‌ای وجود دارد ما دراین گونه از خریدها با  محدودیت‌هایی مواجه هستیم که قرار است طبق دستور العملی که در هفته گذشته بیان شد این محدودیت‌ها کاهش یابد و باید گفت که چنین مسئله بر تقاضا تاثیر می‌گذارد.

تغییر در دامنه نوسان یا دستکاری قیمت ها 

قلی پور در رابطه با دامنه نوسان گفت: به منظور جلوگیری از ریزش شاخص بازار سرمایه قرار است که دامنه نوسان نامتقارن بشود به گونه‌ای که زمانی که شیب شاخص صعودی از مثبت ۶ و زمانی که  شیب نزولی از منفی ۲ استفاده شود ناگفته نماند که این امر در کوتاه مدت می‌تواند به نفع بازار باشد.

او گفت: امیدواریم زمانی که شاخص به تعادل رسید محدودیت‌ها برداشته شود به علت آنکه تغییر دامنه نوسان به نوعی تغییر دامنه دستکاری در قیمت‌ها به حساب می‌آید.

در پایان باید گفت به نظر می رسد با توجه به صحبت های صورت گرفته گویی تصمیماتی که طی دو روز گذشته توسط هیئت مدیره سازمان بورس و شورای عالی بورس گرفته شد؛ نباید انتظار معجزه داشت بلکه باید به فکر راه های بلند مدت بود.

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 12
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • رامین IR ۱۰:۳۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۰
  12 0
  شما قطعا فعلا نمی خواهین بورس رشد کند
 • IR ۱۰:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۰
  3 0
  دست از دستکاری قیمتها به نفع شرکت های دولتی بردارید. حجم مبنای شرکتهای کوچک را متاتسب با سهم شرکتشان کم کنید تا انها هم بتوانند صعود کنند. الان بازار به سمت شرکتهای بزرگ که غالبا دولتیست رفته چون انها میتوانند حجم مبنا پرکنند.
 • IR ۱۰:۴۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۰
  1 1
  مجلس دست از حرف زدن برداره و به صورت عملی ورود کنه. با دستورات جدید بورس تنها شرکتهای بزرگ که بیشترشان دولتیند سود می برند. باز هم سهم های دولتی حبابی میشن و دولت زیر پای سهامدارها رو خالی میکنه. به فکر کل شرکتهای بورس باشید نه به فکر خالی کردن جیب مردم.
 • US ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۰
  3 0
  همین حالا چند حقوقی با کد به کد حقوقی به حقوقی چند سهم بنیادی با پی به ای کم رو منفی پنج کردند‌. فساد از این علنی تر؟؟؟؟؟؟؟ قوه قضاییه چرا به عملکرد این حقوقی ها ورود نمیکنه؟؟؟؟ این نظارتها رو سازمان بورس باید انجام بده که متاسفانه به عمد اون رو انجام نمیده.کسی نمیخواد به این فسادها رسیدگی کنه؟؟؟؟؟؟
  • IR ۱۷:۱۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۰
   0 0
   امروز حقوقی های شرکت دارویی با نماد دتماد، با کد به کد حقوقی به حقوقی، سهم رو منفی پنج کردند. جالبه فردا هم تاسیس کارخانه بزرگ ‌دارویی دارند. این روند چند روزه این سهم هست چون حقوقی میخواد سهم رو برای خودش جمع کنه. کسی هم رسیدگی نمیکنه. نظارت بورسی چیزی شبیه جوکه. هر چند فقط ما گریمون میگیره تا خنده. لعنت به همشون
 • یه بنده خدا که خاکستر شد IR ۱۲:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۰
  1 0
  نه به اون تبلیقاتتون که در بورس ال می شود وبل مشود نه به الانه که فاتحه خونده تومال واموال مردم
 • IR ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۰
  1 0
  اقای رییس جدید دولتی اومده یکسری قوانین گذاشته که به نفع شرکتهای دولتیست. مگر با فرمول شما، شرکتهای کوچیک میتونن حجم مبنا پر کنن؟ میخواید دوباره شرکتهای دولتی رو باد کنید بدید دست مردم؟
 • LU ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۰
  1 0
  خسته شدم به خدا ، دست بردارید جمع کنید بریر دنبال کارتون همش دزدی ، بی عدالتی و پدر ..... بازی
 • IR ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۰
  0 0
  دل مردم را اشوب کردند با دستکاری در بازار درد مردم را بیشتر کردند با قراردادن مردم در دست انداز خداوند خانه هایتان را اشوب کند طوری دها رقم غذا سر سفره تان باشد و هرگز میل به خوردنش را به شما ندهد.ما که ده درصد سرمایمون موند بقیش رفت
 • صاحب نظر IR ۱۴:۴۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۰
  1 0
  قصدی برای بهبود نیست.یکی. دو روز سبز. بی نتیجه هم برای در قال را گذاشتن است. خانه از پی بست ویران است. پول زحمتکشی که به دلیل گرانی ها برای تقویت آن و خرید جهیزیه گذاشتم به حدود نصف رسیده و سبز شدن این دوروز هم هیچ چاره ای نبوده. پول بازنشستگی و صندوق ذخیره که حاصل سی سال زحمت و خون دل بود را از کف دادم.
 • IR ۱۵:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۰
  0 0
  به داد خمهرکه برسید از همه نمادها بیشتر ضررکرده چرا لوازم یدکی هر از روز قبل گرانتر نزول خمهرکه تا ۸۵درصد هیچ نفهمی هم اینو قبل نداره
 • آریایی IR ۰۸:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۱
  0 0
  لعنت به اون کسایی که مسئول این کارها هستند و هیچ کاری برای مردم عزیز ما نمی کنند ما هم خدایی داریم اگر واقعا خدایی وجود داره بهشون رحم نمیکنه مطمئن باشید خدا تلافیشون سرشون درمیاره من که از ته دلم بهشون نفرین کردم انشالله که خدا نابودشون کنه از بزرگ تا کوچیک