کد خبر 1177860
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۹
تصمیم آلمان برای افزایش دخالت در بلاروس - کراپ‌شده

صدر اعظم آلمان روز شنبه از تشدید دخالت این کشور در امور داخلی بلاروس با ادعای حمایت از جنبش‌ دموکراتیک در این کشور خبر داد.

به گزارش مشرق، «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان شنبه در سخنانی خواستار پایان آن چیزی که وی سرکوب جنبش دموکراتیک در بلاروس توصیف کرده، شد.

صدر اعظم آلمان که در سخنرانی هفتگی خود صحبت می‌کرد، گفت: «آلمان و اتحادیه اروپا کسانی را که باعث نقض حقوق بشر در بلاروس می‌شوند را بازخواست خواهند کرد.»

مرکل در ادامه سخنانش گفت: «محاسبات کسانی که در قدرت است به نظر می‌رسد این است که جهان این مردم شجاع را فراموش کند اما ما اجازه نمی‌دهیم این اتفاق بیفتد.»

صدر اعظم آلمان مدعی شد که قصد دارد نیازهای بشردوستانه مردم بلاروس را از جمله دسترسی آسان‌تر به روادید، بورسیه‌های تحصیلی و حمایت از رسانه‌های مستقل را آغاز کند.

بعد از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۹ آگوست (۱۹ مرداد) بلاروس و اعلام پیروزی لوکاشنکو، مخالفان رئیس‌جمهور این کشور ضمن نپذیرفتن نتیجه انتخابات، در مینسک پایتخت و برخی شهرهای این کشور دست به تظاهرات زده‌اند.

این در حالی است که کمیسیون مرکزی انتخابات ریاست جمهوری بلاروس بعد از انتخابات رسما اعلام کرد، لوکاشنکو با ۸۰.۱۰ درصد آرا پیروز شد و «اسوتلانا تیخانوفسکایا» با ۱۰.۱۲ درصد در رده دوم قرار گرفت.

تیخانوفسکایا بعد از اعلام نتیجه انتخابات، مدعی تقلب بزرگ شد و خود را برنده انتخابات معرفی کرد و به فاصله کوتاهی بعد از اعلام نتیجه انتخابات، از بلاروس به لیتوانی گریخت.

مقام‌های ارشد غربی شامل آمریکا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا با سفر به لیتوانی با این سیاستمدار متواری بلاروس دیدار و بر عزم کشورهای متبوع خودشان برای حمایت از او تاکید کردند.

به دنبال این فعل و انفعالات در رابطه با بلاروس، آمریکا و اتحادیه اروپا تحریم‌هایی علیه شخص لوکاشنکو رئیس‌جمهور و برخی دیگر از مقام‌های دولت بلاروس وضع کرده‌اند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha