طلبه آچار به دستی که آداب و رسوم غلط را ورانداخت+عکس

سال‌هاست همه از اسراف و برخی رسوم غلط در مراسم عزا و عروسی گله دارند و انگشت اشاره‌شان به سمت روحانیون و علماست که چرا کاری نمی‌کنند. یک طلبه ۳۰ ساله در روستای توتنده شهرستان دنا برای حذف این رسوم در عمل آستین بالا زده است.

به گزارش مشرق، سال‌های سال است که از اسراف و برخی رسوم غلط و انحرافی در مراسم عزا و عروسی شنیدیم. همیشه هم در این مواقع انگشت اشاره مردم به سمت روحانیون و علماست که چرا کاری نمی‌کنند و چرا حرفی نمی‌زنند. از هزینه تالار، لباس و ماشین و ... عروسی گرفته تا تاج گل، سنگ قبر آن چنانی و حضور خواننده با دف و نی در مجالس ختم و ترحیم همه هزینه‌ها گزاف و اضافی است که به خصوص برای متوفی اثری ندارد. روحانیون و علما در رسانه بارها برای جلوگیری حرف زده‌اند اما یک طلبه ۳۰ ساله برای حل این مشکل در روستای خود عملیاتی به میدان آمده است.

طلبه آچار به دست، آداب و رسوم غلط را برانداخت + عکس
حجت‌الاسلام مجید عمویی‌نسب امام محله روستای توتنده

طلبه‌ای که در ۲۵ سالگی امام محله شد

حجت‌الاسلام مجید عمویی‌نسب، طلبه سطح  ۲ سفیران که اصالتش چهارمحال و بختیاری است، اما ۵ سالی است که برای تبلیغ به مسجد امام علی(ع) روستای توتنده شهرستان دنا استان کهگیلویه و بویراحمد رفته است. روستایی که دارای ۱۷ شهید دوران دفاع مقدس است. او می‌گوید: «این روستا حدوداً چهار هزار نفر جمعیت دارد و در ۱۵کیلومتری شهر سی‌سخت که از مناطق توریستی استان است، واقع شده است. شغل اکثر مردم این روستا کشاورزی است، اما متاسفانه با توجه به اینکه هتکارها زمین قابل کشت در روستا وجود دارد، به خاطر نبود آب کشاورزی بی‌استفاده مانده‌اند. در منطقه ما همواره مبلغین تبلیغی با میانگین سنی ۴۰ سال به بالا حاضر می‌شدند و این برای اولین‌بار بود که جوانی به میان آن‌ها آمده بود.»

طلبه آچار به دست، آداب و رسوم غلط را برانداخت + عکس
برگزاری جلسه با ریش سفیدان محله برای رفع رسم و رسومات غلط در عزا و عروسی

حذف آداب و رسم غلط عزا و عروسی

این طلبه از زمانی که وارد روستا به عنوان امام محله می‌شود، کاغذی دست می‌گیرد و شروع به نوشتن معضلات و مشکلات مردم می‌کند. در بررسی‌هایش در سه ساله اول به این نتیجه می‌رسد که در مراسم عزا و شادی مردم هزینه‌های هنگفت اضافه‌ای رسم شده است که به خواننده و پوسترهای عکس و سنگ‌های قبر میلیونی و ... داده می‌شود. او می‌گوید: «با بررسی دقیقی که داشتم دیدم در طول سه سال فقط خواننده‌ها ۵۰ میلیون تومان از مجالس ختم مردم کاسبی کرده بودند. البته این عدد از افرادی به دست آمد که به من گفتند و بسیاری هم بودند که از گزارش من مغفول مانده بود. در حالی که خواندن این افراد واقعا سودی برای میت نداشت و لااقل اگر مداحی بود و ذکر اهل بیت گفته می‌شد، ثوابی به میت می‌رسید.»

حجت‌الاسلام عمویی‌نسب برای حل این مشکل ریش سفیدان روستا را جمع می‌کند و این معضلات را برای آن‌ها شرح می‌دهد و موفق می‌شود این رسم غلط را حذف کند و قاریان قرآن و مداحان اهل بیت را در مراسم‌ها جایگزین کند که همه هزینه چندین برابر کمتر می‌گرفتند و هم اینکه ذکر خدا و پیامبر را می‌گفتند.

طلبه آچار به دست، آداب و رسوم غلط را برانداخت + عکس
حجت‌الاسلام عمویی‌نسب در روستا واسطه ازدواج بیست زوج جوان شده است

پادرمیانی برای ازدواج ۲۰ زوج

در زمینه عروسی هم در این روستا کارهایی با هزینه‌های سنگین و کمرشکن رسم شده بود. مجلس حتما باید در تالار برگزار می‌شد، ارکستر خاصی دعوت می‌شد و مهریه‌ها هم سنگین تعیین می‌شد. این امام محله برای حذف این رسم و رسوم که همه ناشی از چشم و هم چشمی بود، هم آستین بالا زد. او می‌گوید: «حذف این رسم‌های عروسی به مراتب سخت‌تر از مجالس عزا بود، اما تاحدودی موفق شدم البته عده‌ای هم پیروی نکردند. من در زمینه عروسی سنت واسطه‌گری را نیز مجدد احیا کردم، الحمدلله با معرفی و پادرمیانی بنده، بانی ازدواج ۲۰ زوج شدم.»

طلبه آچار به دست، آداب و رسوم غلط را برانداخت + عکس
حجت‌الاسلام عمویی نسب خود فوتبالیست و پا به توب است و با جوانان و نوجوانان در سالن ورزشی بازی می‌کند

جذب جوانان با فوتبال و کیوکوشین

این طلبه اهل ورزش هم بود، خودش در فوتبال پا به توب بود و در زمینه دفاع شخصی هم دوره دیده بود. او با جوانان و نوجوانان محل در سالن ورزشی پا به توب می‌شد و در مسجد برای آن‌ها کلاس آموزش دفاع شخصی کیوکوشین به راه انداخته بود. او می‌گوید: « برگزاری این گونه برنامه‌ها موجب جذب نوجوانان و جوانان به بنده شده بود، طوری که الحمدلله برای هرکاری که بنا داشتیم در مسجد اجرایی کنیم، ۱۰ تا ۱۵ جوان همواره کنار دست من بودند که پتانسیل خوبی برای کارها بود. علاوه بر این هر چندهفته یکبار همایش پیاده روی برگزار می‌کنیم و با قرعه‌کشی در میان حاضران، هدایایی به آن‌ها می‌دهیم که با استقبال بی‌نظیری مواجه شده است.»

طلبه آچار به دست، آداب و رسوم غلط را برانداخت + عکس
برگزاری مجالس عزاداری محرم هرشب به یاد یک شهید

احیای سنت روضه خانگی در روستا

همسر این روحانی نیز دروس حوزوی را گذرانده است و عصای دست او در اجرای برنامه های فرهنگی و تبلیغی برای قشر بانوان است. محرم امسال سنت روضه‌های خانگی با همت همسر این امام محله در روستا احیا شد و روزانه ۱۰ جلسه روضه خانگی در خانه روستاییان برگزار شد. او می‌گوید: «به دلیل کرونا امکان برگزاری جلسات عزاداری مثل هرسال نبود اما امسال در کنار روضه‌های خانگی جلسه هیأت محرم  را هرشب به یاد یک شهید برگزار کردیم که با استقبال بسیاری مواجه شد. هرشب عکس شهید را در بالای مجلس قرار می‌دادیم و خانواده شهید نیز در حد توان مقدمات مثل ماسک و ... را فراهم می‌کردند. این جلسه ما در سطح استان رتبه اول را به دست آورد. بعد از محرم ۵۰فرش مسجد را با کمک جوانان در رودخانه شستیم. علاوه بران همسرم برای بانوان کلاس احکام برگزار می‌کند و برای دختران جوان و نوجوان برنامه قصه‌گویی در صحرا را دارد که با جمعی به صحرا می‌روند و برایشان قصه می‌گوید و کتاب می‌خواند»

طلبه آچار به دست، آداب و رسوم غلط را برانداخت + عکس
شست و شوی فرش‌های مسجد با کمک جوانان در رودخانه

تربیت یک گوینده صداوسیما در روستا

این طلبه جوان معتقد است هم محله‌ای‌هایش در تکلم به زبان فارسی دچار مشکل هستند که این امر در دانشگاه و مجامعی که غیر از گویش لری باید صحبت داشته باشند نقطه ضعفی برای آن‌هاست. او برای رفع این مشکل در مسجد کلاس فن بیان برگزار کرد و می‌گوید: « این کلاس با استقبال مردم مواجه شد که حتی موجب بروز استعدادهای آن‌ها شد و یکی از خواهران روستا از این کلاس برای اجرا به صداوسیما راه  صحیفه و چندین حافظ کل قرآن را تربیت کرده‌ایم.»

طلبه آچار به دست، آداب و رسوم غلط را برانداخت + عکس
پرورش حافظ قرآن و صحیفه سجادیه در میان نوجوانان و جوانان روستا

طلبه آچار به دست

حجت‌الاسلام عمویی نسب پشت میز نشین نیست و علاوه بر اینکه در نهادهای دولتی پیشنهاد کار به او داده شده اما قبول نکرده و تبلیغ را دوست دارد. او ورزشکار است و آچار به دست و فنی است. بسیاری از خانه‌ها و مدرسه‌های روستا از لحاظ عمرانی مشکل داشته است و این طلبه خود به همراه فرمانده پایگاه بسیج و جمعی از جوانان برای مرمت خانه‌ها به میدان رفته است. او می‌گوید: « سقف ۱۱ خانه روستا را تاکنون ایزوگام کرده‌ام و در مدت کرونا که مدارس تعطیل بود، لوله‌کشی تمامی مدرسه‌های روستا را تعویض کردیم. به کمک جمعی از خیریه حلقه‌ای ۷۰ نفره را تشکیل دادیم که هرکدام ماهانه مبلغی را برای کارهای فرهنگی و خدماتی به صندوق می‌دهند. تمامی کارهای صورت گرفته برای مرمت خانه‌ها و مدارس از محل کمک‌های این خیرین بوده است.»

طلبه آچار به دست، آداب و رسوم غلط را برانداخت + عکس
مرمت خانه‌های مردم به همت امام محله با کمک جوانان

وقف ۱۴ درخت برای امام حسین و مسجد

باتوجه به فقر مردم روستا، برخی روی آوردن به قطع کردن درختان بلوط و درست کردن ذغال اما حجت‌الاسلام عمویی نسب علاوه بر کمک به آن‌ها برای پرهیز از این کار تاکنون هزار اصله درخت بلوط نیز با کمک بسیج کاشته است. او یک رسم وقف درخت هم راه‌اندازی کرد که در این خصوص می‌گوید: باتوجه به اینکه عده ای از اهالی در سطح روستای ما باغ دارند که با صاحبان آن صحبت کردم تا در هر باغ یک درخت را برای امام حسین(ع) و مسجد وقف کنند که تاکنون ۱۴ درخت گردو، سیب  و زردآلو وقف شده است و از درآمد آن کارهای فرهنگی در روستا انجام می‌شود. برگزاری اردوهای زیارتی مشهد مقدس و کربلای معلی از برنامه‌های ما از این محل است که الحمدلله امروز اکثریت اهالی روستا مشرف به کربلا شده‌اند. با کمک مردم و پیگیری این امام محله زمینی نیز از سوی مردم وقف شده است تا در دو طبقه پایگاه بسیج خواهران و برادران احداث شود.»

طلبه آچار به دست، آداب و رسوم غلط را برانداخت + عکس
حجت‌الاسلام عمویی نسب در برنامه‌های مختلف همراه مردم است

پرداخت وام برای اشتغال زایی روستاییان

در زمینه اشتغال زایی که کلید اساسی حل مشکلات روستا است هم این طلبه جوان فعال بوده است. او با کمک سپاه صندوق قرض‌الحسنه‌ای ایجاد کرده است که ۲۰۰ عضو دارد و ماهانه از ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تومان به صندوق واریز می‌کنند و از محل آن به افراد وام اشتغال‌زایی داده می‌شود. عمویی نسب می‌گوید: « بنا داریم در ماه آینده به ۷۰ نفر از این محل وام ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومانی پرداخت کنیم. با کمک بنیاد برکت و جهاد کشاورزی برای اشتغال‌زایی مردم کاشت زعفران، زنبور داری،گیاهان دارویی، پرورش مرغ و قارچ را راه‌اندازی کردیم. برگزاری کلاس‌های اشتغال‌زایی برای حدود ۴۰ نفر از اهالی روستا تحت نظربنیاد برکت درحال برگزاری است.»

طلبه آچار به دست، آداب و رسوم غلط را برانداخت + عکس
راه‌اندازی مرکز نیکوکاری توتنده برای کمک به نیازمندان

کمک ۲۲۰  میلیونی برای مردم برای رفع مشکلات کرونایی

در دوران شیوع کرونا هم در این محله با همت امام خود و کمک مردمش برای رفع مشکلات مردم به میدان آمدند. حجت‌الاسلام عمویی نسب می‌گوید: « با شیوع ویروس کرونا برای رفع مشکلات مردم، مرکز نیکوکاری شهدای توت نده را ایجاد کردیم که در این دوران با کمک ۲۲۰ میلیون تومانی مردم، پوشاک، سبد کالاٰ بسته‌های بهداشتی، طبخ غذای گرم، تهیه لوازم‌التحریر و کیف و کفش، طبخ آش نذری برای بیماران کرونایی و کارت هدیه ۳۰۰ هزار تومانی میان نیازمندان توزیع شد.»

طلبه آچار به دست، آداب و رسوم غلط را برانداخت + عکس
تهیه و توزیع بسته‌های بهداشتی و سبد کالا برای نیازمندان

حرکت و فعالیت‌های این طلبه جوان به قدری مردم را جذب او کرده است که سال گذشته که بنا داشت به زادگاه خود برگردد، مردم با تهیه طوماری و درخواست از سازمان تبلیغات اسلامی او را منصرف کردند تا در محله‌شان بماند. تمام این اقدامات ناشی از این است که این امام جماعت و مبلغ خود را محدود برخی از فعالیت‌های سطحی نکرده و ثمره و تلاش‌های خود را به دل زندگی مردم برده است. 

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 63
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 12
 • IR ۰۸:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  90 7
  واقعا خدا نگهدار این افراد باشد که از پشت میز وصندلی بلند میشوند وباعمل نه باشعار به داد مردم میرسند مسئولین مابخصوص روحانیون هستدند که میتوانند با حرف وعمل درست امید وسرزندگی روبه همه افرد جامعه بخصوص به جوانان این مرزوبوم هدیه کنند .کاراین روحانی عزیز ازجهاد بالاتراست.خداتوی کارش نگهدارش باشه وبه عمرایشان بیفزاید وبی خبران وشکمرپرستان راهم هدایت کند.چرابیشترمردم مابخصوص ازمسئولین وبه خصوص ازروحانی نماهابیزارند چون فقط به فکرخودشان هستند واعتقادات مردم رابا این رفتاروکارشان ازبین بردند.چهره اسلام ومسلمانان راخدشه دارکرده اند.
 • طلبه مكانيك IR ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  68 10
  كثر الله امثالهم...
 • یک ایرانی IR ۰۹:۳۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  60 8
  درود خدا برانسان های شایسته وکار بلد،خدا اجر نیک عطا دهد،مسئولین رده بالا یاد بگیرید!!!!!
 • IR ۰۹:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  55 8
  برای خودش یک سازمان است خدا حفظ کند تمام خوبان عالم را
 • F IR ۰۹:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  59 5
  خدا ازش راضی باشه، کارش درسته دمش گرم، سلامت باشی مرد تا بیشتر در خدمت مردم باشی
  • یک بانوی طلبه IR ۱۰:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
   45 0
   سلام خدا قوت شیر مرد انشالله نگاه و نظر خدا در تمام مراحل زندگیتون حامی تون باشه خدا امثال شما رو زیاد بکنه در هر کسوت و شغلی هستند
 • IR ۰۹:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  65 1
  كار اصلي طلبه اينه تمام....يعني بامردم و در ميان مردم و به فكر دين و كار مردم.
 • IR ۱۰:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  44 1
  احسنت ب این شیرمادر خداحفظت کنه
 • فاطمه IR ۱۱:۱۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  33 1
  باعث افتخاری برادر
 • IR ۱۱:۱۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  27 1
  مرحبا احسنت از این افراد ما کم نداریم
 • زهرا IR ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  21 1
  دمش گرم خدا زیاد کنه امثال ایشون رو مسئولین یاد بگیرن هی نگن بودجه نداریم
 • IR ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  20 1
  خداقوت ان شاءالله.‌کاش ماهم بتونیم به وظایفمون درست عمل کنیم.
 • وحید IR ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  18 1
  سلام خداقوت این چنین افراد سربازان واقعی امام زمان علیه السلام هستند... توفیق رفیق هرروزشون
 • کوروش IR ۱۲:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  28 1
  چه شیخ خوبی ای ول
 • فاطمه IR ۱۲:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  6 0
  طیب الله اگر همه مسولین هر شهر یا محله ....همت شما را داشتند الان مشکلی نداشتیم
 • مریم IR ۱۲:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  5 0
  طیب الله
 • IR ۱۲:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  8 0
  آخوند باید اینطوری باشه حرکت کنه مردم باهاش حرکت کنند نه بشینه رو ممبر لالایی قشنگ بخونه
 • ج د ا IR ۱۳:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  5 0
  خدا حفظشون کنه - مردان بی ادعا - مردان خدایی - مردان بزرگ
 • محب علی IR ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  5 0
  بسیار عالی خداخیرشان دهد امیدواریم همه ی طلاب در این مسیر گام بردارند
 • DE ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  8 1
  این سه گروه با پوشیدن لباس روحانیت باعث خراب شدن چهره خوب سایر روحانیون میشوند باید دقت کرد و جلوی این ها گرفته شود.۱غربگدا ۲نادان۳جاسوس
 • بنده خدا IR ۱۳:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  7 0
  خوشبحالش که چه ذخیره ایی واسه آخرتش درست کرده. تا زمانی که اون شغلها و اون ازدواجها و اون مرمتها و ..... وجود داشته باشه واسه ایشون ثواب مینویسن. ان شا الله همه مبلغین بخصوص در مناطق محروم مثل ایشون باشن. همسرش هم همراه و کنارشه که این خودش بزرگترین دلگرمیه واسش. واقعا غبطه خوردم
 • مهدی IR ۱۳:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  4 0
  دعای امام زمانمان عج پشت و پناه جووون دوست داشتنی و کارکن و مخلص واقعا تو وامثال تویی که امید رو به جامعه تزریق می کنین و با چشم هایی پراشک ودر حالی که داره روی گوشیم میریزه اینو می نویسم خدا به زندگیت برکت بده
 • سارا IR ۱۴:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  5 3
  خدا خیرشون بده ، انشالله همه یاد بگیرن برای براندازی رسم های غلط و هزینه بر، و ازدواج راحت تر جوون ها، ترویج ساده زیستی، احیای ایرانی آباد،
  • علیرضا IR ۰۶:۴۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
   0 0
   سلام ، شما خانوم عسکری راد هستید؟!
 • عباس IR ۱۴:۱۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  5 4
  درود بر روحانیون مردمی
 • علیرضا زنگنه IR ۱۴:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  4 3
  دمش گرم،من هم دوست دارم همچین آدمی باشم
 • مهری IR ۱۴:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  5 2
  خدا خیرشون بده
 • IR ۱۴:۴۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  4 1
  احسنت چقدر لذت بخش
 • DE ۱۵:۱۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  2 1
  آچار = مهره گشا البته پیچ گوشتی هم در اصل پیچ گشی است.
 • IR ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  4 1
  درمشهدطلبه ای دیدم بالباس روحانی آچاربه دست که تعمیرات تاسیسات هتل راانجام می داد.
 • IR ۱۵:۲۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  2 1
  سلام قهرمان واقعا خسته نباشی .اجرت با مولای متقیان حضرت آقا علی بن ابیطالب علیه السلام .
 • IR ۱۶:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  2 1
  دورود و خدا قوت لشگر یک نفره ای حاجی
 • علی IR ۱۶:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  3 8
  اگه تو هر شهر دو سه تا از این طلبه ها داشتیم بدبختیمون کمتر بود
 • IR ۱۷:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  0 0
  درود بر او.ولی خیلی خیلی کم هستند از این افراد.اگر مثل این فرد پیدا بشه ایران ایرانی که میبینیم نمی شد!
 • اقبالی IR ۱۷:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  3 1
  خدا از عمر افرادی که در هر لباسی هستند ولی باعث تضعیف دین و اسلام هستند رو کم و به عمر شما روحانی های که بدون چشم داشت و خالصانه در تایید رهنمودهای رهبری قدم برمیدارید،بیفزاید.
 • مهدی IR ۱۷:۴۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  3 0
  احسنت به این طلبه جوان وسخت کوش خداوندپدرومادرت رابیامرزد
 • IR ۱۸:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  0 1
  درود بر طلبه جهادی و مردمی
 • IR ۱۸:۴۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  2 0
  خدا حفظشون کنه
 • فرزانه IR ۱۸:۵۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  5 4
  خدا خیر بده بهش و واقعا احسنت به همچین آدمهایی
  • IR ۰۰:۰۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
   1 0
   سلام احسنت اجرکم عندالله
 • یمین IR ۲۰:۱۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  0 0
  واقعا خدا خیرتون بده که سنت های خوب را ایجاد میکنین
 • بااارااان IR ۲۱:۱۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  0 0
  درود خدا بر شما بندگان صالح اجرتان با حضرت مهدی (عج )
 • IR ۲۱:۱۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  1 0
  الهی درد بلات بخوره سر این اصلاحات
 • IR ۲۱:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  0 0
  خدا قوت امیدوارم که رفتار این روحانی بزرگوار در بینطلبه های جوان تدریس بشود
 • IR ۲۱:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  0 0
  درود و رحمت خدا بر همه کسانی که خادم دین و مردم هستند
 • IR ۲۱:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  0 0
  کاش همه این طوری بودیم یا بشیم
 • IR ۲۲:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  0 0
  زنده باد جناب عموئی عزیز
 • سرباز اسلام IR ۲۲:۳۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  0 0
  سلام ( نام خداست ) به اين برادر بزرگوار روحاني عزيز اقاي عمويي نسب تبريك عرض مي كنم ايشان به مصداق حديث شريف : كونوا دعاة الناس بغير السنتكم با عملش دين واصول زندگي را به مردم ياد مي دهد نه فقط با سخنش خدا خيرش بدهد
 • ابوذر IR ۲۳:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  0 0
  یک همچین طلبه ای برا یه روستا میخواهیم .
 • IR ۲۳:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
  0 0
  مسئولین یاد بگیرن خدا پدرو مادرت و بیامرزه
 • IR ۰۱:۱۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
  0 0
  احسنت طیب الله ان شاالله درپناه خداسالم و موفق و سربلند باشید
 • حسن IR ۰۱:۳۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
  0 0
  خدا حفظت کنه عمو عمویی
 • DE ۰۷:۴۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
  0 0
  خلا مدیریتی سبب می شود که کار و وظایف برخی افراد نالایق را عده ایی جوان بر دوش بکشد که اصلا خارج از وظایف خودشان می باشد.
 • IR ۰۷:۴۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
  0 0
  خدا توفیقاتش را بیفزاید وبه ما هم چنین تدبیر و روحیه ای بدهد.ان شائ الله
 • سید حسینی IR ۰۹:۳۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
  0 0
  خدابده به مملکت ازین طلبه ها !!! نه ازون طلبه ها!!!
 • توحید IR ۱۴:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
  0 0
  سلام برعالمان دینی
 • ع-الف IR ۲۱:۳۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
  0 0
  تبلیغ دین اسلام یعنی همین کارها خدا رحمت کنه مادرانی که چنین فرزندانی را پرورش می دهند!
 • IR ۲۱:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
  0 0
  خدا حفظشون کنه کارهاشون واقعا ارزشمنده
 • جانم فدای رهبر IR ۲۲:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
  0 0
  خداقوت
 • IR ۲۳:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
  0 0
  آفرین چه آدم خوبی انشاله عاقبت به خیر بشه کاش تو محله ی ما هم از این آدمهای خوب بود
 • فرزاد ب IR ۲۳:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۲
  0 0
  احسنت شیخ عمویی عزیز.بهت افتخار میکنم برادر عزیزم
 • باران IR ۰۱:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
  0 0
  اجرکم عندالله
 • اعظم IR ۱۴:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
  0 0
  خدا حفظش کنه... از این دست طلبه های با اخلاص کم نداریم... به خصوص در این روزهای کرونایی طلبه های جهادگرمون در بیمارستان‌ها و در مراسم تدفین رفتگان کرونایی، در جایی که حتی بعضی از خانواده های متوفیان حاضر به نزدیک شدن به آنها نبودند، خوش درخشیدند.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس