نفت عربستان

در حال حاضر بحران داخلی در عربستان و روی کار آمدن رقبای جدید، سعودی‌ها را در معرض از دست دادن سلطه خود در بازار جهانی نفت قرار داده است.

به گزارش مشرق؛ سعودی‌ها هم‌اکنون در داخل عربستان با مشکل کسری بودجه مواجه هستند و در خارج از مرزهای خود نیز از چند جهت با موانع جدی در کنترل بازار نفت مواجه هستند.

یکی از این موانع رویکرد شکل‌ گرفته در حوزه بین‌الملل برای رفتن به سمت انرژی‌های پاک بوده که نفت را به عنوان اصلی‌ترین کالای صادرات عربستان به خطر انداخته و از طرف دیگر شاهد ورود بازیگران قوی‌تر در بازار نفت هستیم.

اوایل ماه جاری عربستان به شکلی ناگهانی و خوشحال‌کننده از تصمیم خود برای کاهش عرضه نفت به بازار جهانی خبر داد و وزیر نفت این کشور گفت که پادشاهی عربستان می‌خواهد به صورت داوطلبانه و برای بالا بردن قیمت یک میلیون بشکه روزانه از عرضه نفت خود به بازار جهانی را بکاهد.

اما از آن زمان به بعد ایران تولید نفت خود را افزایش داد و می‌خواهد به سطح صادرات ۲ میلیون بشکه روزانه یا بیشتر از این میزان برسد که همین امر باعث شد تا قیمت نفت در بازارهای جهانی کاهش یابد.

آژانس بین‌المللی انرژی چشم‌اندازی نسبتاً بدبینانه را برای بازار جهانی نفت ترسیم کرده است. براین اساس تصمیم سعودی‌ها برای کاهش عرضه نفت به بازار جهانی رویکرد درستی بود. با این حال اما پایین آوردن تولید برای سعودی‌ها به معنی کاهش صادرات و کاهش صادرات هم یعنی پایین آمدن درآمدهای نفتی.

براساس آخرین آمار که برای ماه نوامبر سال ۲۰۲۰ صادرات نفت عربستان ۲۵درصد کاهش یافته  به طوری که از ۲۱.۵۴ میلیارد دلار مدت مشابه سال ۲۰۱۹ به ۱۵.۵ میلیارد دلار رسیده است.

میزان حجم صادرات نفت این کشور اما عملکرد بدتری داشته و در همین بازه ۴۰ درصد پایین آمده است. 

نگاه واقع‌گرایانه این است که چشم‌انداز تقاضا نفت نسبت به ماه نوامبر بهبود یافته است که یکی از دلایل  آن تولید واکسن کرونا و آغاز واکسیناسیون در برخی کشورهای جهان بوده است. این مسئله قیمت نفت را مثبت کرده و همین امر باعث بهبود وضعیت بودجه سعودی‌ها شده است.

البته روند رشد قیمت نفت به خاطر آنکه مشخص شد روند واکسیناسیون آن گونه که انتظار می‌رفت سریع نخواهد بود کمرنگ‌تر شد. اما همزمان با آغاز عقب‌نشینی قیمت نفت عربستان با یک حرکت افت قیمت نفت را معکوس کرد. 

در حالیکه همواره این تصور وجود دارد هرگونه کاهش عرضه نفت از سوی عربستان و اوپک به نفع تولیدکنندگان نفت شیل آمریکا تمام شده و آنها تولید خود را افزایش می‌دهند و کاهش عرضه نفت از سوی اوپک و عربستان خنثی می‌شود اما در شرایط کنونی به نظر می‌رسد شرکت‌های نفت شیل آمریکایی بیش از آنکه به فکر افزایش تولید باشند رویکردی محتاطانه‌تر را در پیش گرفته‌اند.

قیمت نفت بالا رفته اما کسی نمی‌داند تا کی بالا خواهد ماند. بنابراین شرکت‌های نفت شیل تلاش می‌کنند تا برای تصمیم‌گیری در رابطه با تولید نفت خود برای آینده به جای آنکه به سمت اضافه کردن دکل‌های نفتی بروند روی قیمت کنونی حساب کنند.

اگرچه تولیدکنندگان نفت شیل فعلاً محتاط هستند، اما باید گفت که آنها سررسید بدهی دارند و ممکن است برخی از آنها همانند گذشته دست به افزایش تولید بزنند. 

یکی دیگر از مشکلات سعودی‌ها در مدیریت بازار نفت چشم‌انداز بازگشت ایران به بازار است و این در حالی اتفاق می‌افتد که هم رقیبی مانند عراق در صادرات نفت به بازاری نظیر هند وجود دارد و هم سعودی‌ها با مشکل کمبود بودجه مواجه هستند. 

در واقع چشم‌انداز تقاضا برای نفت که اصلی‌ترین صادرات عربستان است، همچنان پایین است و در صورتی که شاهد جدی‌تر شدن روند گزار به سمت انرژی‌های پاک باشیم ممکن است شرایط برای عربستان سخت‌تر از گذشته شود.

از طرفی دیگر رقابت در بازار جهانی نیز روز به روز جدتر می‌شود و نکته اینجا است که سعودی‌ها برای مقابله با این روند گزینه‌های زیادی ندارند و هرگونه اقدام آنها در آسیب زدن به رقبای بین‌الملل ممکن است اثرگذار باشد، اما می‌تواند تبعات جدی‌تری را برای خود آنها در پی داشته باشد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 8
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • شیرازm IR ۲۲:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
  6 1
  گاوشیرده کم کم پیروناتوان میشه وشیرشم خشک خواهدشد. قانون طبعیت اینه هرخبیثی وجنایتکاری پابرجانمونه. ای کاش نفتهای عربستان خشک میشدوتمام نوددرصدتروریست هاازبین میرفتن.. واینهمه مسلمان هم کشته نمیشدن. لعنت به ال کفتار
  • IR ۰۱:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۸
   1 6
   شتر در خواب بیند پنبه دانه
 • IR ۲۳:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
  1 11
  به امید روزی که همانند اندونزی از صادر کننده نفت خام به وارد کننده این ماده تبدیل شویم.
 • مهران IR ۲۳:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
  4 4
  سعودی نفت را که ازدست داد که هیچ.از عربستان به عرپستان شیرده تبدیل شد.
 • IR ۰۷:۱۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۸
  2 4
  این وضعیت برای ایران هم هست دیگه. تا سال ۲۰۳۰ خودروی بنزینی و دیزلی خیلی جاها ممنوع میشه و تولید انرژی های پاک بسیار بیشتر از الان خواهد بود. درضمن با پیشرفت تکنولوژی مصرف انرژی بسیار کم خواهد شد. کشورهای نفتی مشکلات بسیاری خواهند داشت. در عوض کشورهای وارد کننده نفت مثل ترکیه و پاکستان در منطقه پرواز خواهند کرد.
 • حسن IR ۱۳:۴۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۸
  0 1
  حتمن جای بازار نفت عربستان را ایران میگیره باتوجه به کشورهای دوستی که داریم از اروپا تا کشوهای خلیج فارس ماشالا با اینهمه کشورهای دوست حتمن جای فروش نفت عربستان رانیگیریم
 • مهدی رنجبر IR ۱۸:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۸
  1 0
  این به خاطر وابستگی بودجه به نفت همون چیزی رهبرعزیزگفت وابستگی بودجه به نفت راصفرکنیدصادرات بکنیدولی پولش راخرج بودجه جاری نکنید بلکه برای توسعه ملی وعمرانی و سرمایه گذاری در صنایع کشاورزی وغیره خوب
 • رضا IR ۰۱:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۹
  0 0
  کاری به عربستان ندارم ما فقط باید روی چاههای مشترک با قطر پدرسوخته تمرکز کنیم تا ما بیشتر برداشت کنیم از چاههای مشترک .. نه اونها

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس