صالحی اعلام کرد: شناسایی سلول‌های سرطانی با فناوری کوانتومی - کراپ‌شده

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه وارد عرصه فعالیت کوانتومی شدیم، گفت: با فناوری کوانتومی توانستیم سلول‌های سرطانی را شناسایی کنیم و در یک افق چهار ساله می‌توانیم در ماهواره این فناوری را پیاده کنیم.

به گزارش مشرق، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی امشب (دوشنبه) در مراسم رونمایی از سومین آزمایش انتقال اطلاعات به روش کوانتومی بین برج میلاد و سازمان انرژی اتمی عنوان کرد: در آستانه دهه فجر و در ماه اقتدار و عزت ملت ایران ماه بهمن قرار داریم و امروز هم روزی به یادماندنی است.

وی با بیان اینکه بحث فعالیت کوانتومی را از سال ۱۳۹۵ آغاز کردیم و اولین آزمایش در هم تنیدگی ذرات فوتون که ذرات نور است را در سال ۱۳۹۷ در فاصله آزمایشگاهی انجام دادیم، اظهار داشت: در سال ۱۳۹۷ در فاصله یک مقدار بیشتر و در خرداد ۱۳۹۹ در فاصله ۳۰۰ متری و الان در بهمن ۱۳۹۹ در فاصله ۱۶۵۰ متری با اختلاف ارتفاع ۳۰۰ متر این کار را انجام دایدم.

ببینید:

صالحی در تشریح این فعالیت عنوان کرد: کلید ورود به فناوری کوانتومی بحث درهم تنیدگی ذرات نور است که نام آن را فوتون گذاشته‌اند.

رئیس سازمان انرژی اتمی در بیانی ساده‌تر گفت: فرض کنید هر دو دست من هر کدام ذره نور هستند و این دو ذره نور ابتدا باید در هم تنیده و جفت باشند. باید بتوانیم این جفت فوتون‌های در هم تنیده را تولید کنیم. سال ۱۳۹۷ که این کار را انجام دادیم شاید ما در بین کشورهای اسلامی اولین کشوری بوده و هستیم که این کار را صورت دادیم.

وی خاطرنشان کرد: بعد از اینکه جفت فوتون‌ها و ذرات نور را ایجاد کردیم این جفت را در هر فاصله‌ای که مدنظرمان باشد از هم جدا می‌کنیم. این یک امر خارق العاده است. حال اگر به هر یک از ذرات نور تکانی بدهید، جفت دیگر نور همان لحظه متوجه می‌شود. بدون هر ارتباطی به صورت آنی ارتباط بین آنها برقرار می‌شود.

صالحی گفت: اگر یک جفت فوتونی را در فاصله سال‌های نوری ایجاد کنید یکی از ذرات نور را تکان بدهید ذره دیگر همان لحظه متوجه می‌شود و نیاز نیست اطلاعات سال‌های نوری طول بکشد که به ذره دیگر برسد. این بحثی است که انیشتین گفت یک امر شبح وار است و نمی‌توانم چنین پدیده را باور کنم.

رئیس سازمان انرژی اتمی بیان کرد: ما در ۱۳۹۷ توانستیم جفت فوتون‌های در هم تنیده را تولید کنیم و الان در فاصله ۱۶۵۰ متری آن را کلید زدیم و این ارتباط برقرار شد و وقتی این فوتون‌ها ایجاد می‌شوند در ذات خودشان کلید رمزنگاری نهفته است و این یکی از آیات الهی است.

صالحی همچنین گفت: از این رمزنگاری نهفته استفاده و اطلاعات رمزگذاری شده را بین دو نقطه برقرار می‌کنیم. امیدواریم تابستان آینده هفت کیلومتر این آزمایش را بین برج میلاد و برج آزادی انجام دهیم و بعد از تابستان ۱۴۰۰ چند ماه بعد با پهپاد و بالن و در سال ۱۴۰۴ برای ماهواره آماده می‌شویم.

معاون رئیس جمهور درباره انتقال داده‌های دیگر نیز خاطرنشان کرد:  هر داده‌ای که بخواهید می‌توانید منتقل کنید. عکس، متن و ...و ما سال دیگر این را در فیبر نوری پیاده می‌کنیم و می‌توانیم در ۲۰ فروردین سال آینده ان‌شاءالله در فاصله ۱۰ کیلومتر در فیبر نوری انتقال اطلاعات رمز شده را برقرار می‌کنیم و در یک فاصله یک ساله می‌توانیم به  یکصد کیلومتر برسانیم و وقتی این کار صورت بگیرد استفاده‌های گوناگونی دارد به خصوص نیروهای مسلح و سیستم‌های اطلاعاتی و مخابراتی و مجموعه کسانی که نیاز دارند اطلاعات خود را رمز شده ارسال کنند می‌توانند این اطلاعات را ارسال کنند بدون اینکه کسی بتواند این اطلاعات را هک کند.

صالحی همچنین در جمع خبرنگاران گفت: ما توانستیم با یک هزارم هزینه‌ها به دستاوردهای بزرگ برسیم.

وی خاطرنشان کرد: ما نسبت به دنیا در این خصوص شش الی هفت سال عقب هستیم. ما با این کار وارد عرصه فعالیت کوانتومی شدیم. یک بخش مربوط به مخابرات است. بخش دیگر تصویربرداری، کامپیوترها، حس‌گرها، رادار و رادار کوانتومی راداری است که نمی‌توان از آن فرار کرد.

رئیس سازمان انرژی اتمی بیان کرد: امیدواریم در آینده نه چندان دور این رادار را عملیاتی کنیم. در خصوص تصویربرداری قدم‌های بلندی برداشتیم. تجهیزات آن در حال خریداری است. آزمایشگاه بزرگ در سازمان ساخته‌ایم و تجهیزات خریداری شده و نصب شده ولی چون همه هزینه‌ها را نمی‌توانیم تامین کنیم ولی دانشگاه‌های مختلف را شناسایی کردیم و از آنها خواستیم در این فناوری کار کنند و این آزمایشگاه‌ها را هم افزا کامل کنیم که از کل ظرفیت کشور استفاده کنیم. ضمنا برنامه‌های درسی را تدوین کردیم و این رشته در دانشگاه‌ها در سطح دکترا آغاز خواهد شد. کتاب‌های درسی نوشته شده و دانشجویان پسادکترا را در این زمینه بگیریم که به سرعت خود بیفزایم که این فاصله شش الی هفت ساله بین ما و غرب را کوتاه‌تر کنیم.

وی گفت: کاربرد این فناوری وزارت مخابرات، دفاع، ارتش، وزارت اطلاعات و ... است. در حال انعقاد قراردادهایی با این مجموعه‌ها هستیم که بتوانیم انتقال فناوری و اطلاعات کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: در یک افق چهار ساله می‌توانیم در ماهواره پیاده کنیم. این یک سرعت فوق العاده‌ای که سازمان انرژی اتمی داشته است و همکاران و دوستان ما شب و روز کار می‌کردند که این فاصله را بین ما و غرب کم کنند.

صالحی گفت: ما توانستیم با فناوری کوانتومی سلول‌های سرطانی را شناسایی کنیم و ما این کار را با کمک پزشکان دانشگاه تهران و سازمان انرژی اتمی انجام داده‌ایم. امیدواریم تصویربرداری شفاف را در یک سال آینده کاربردی کنیم. به جای استفاده از گاما و ایکس ری از این طریق استفاده می‌شود که آسیبی به فرد وارد نمی‌کند و شفاف نیز هست.

وی افزود: در زمین شناسی و شناسایی معادن می‌توان از این فناوری کوانتومی استفاده کرد.

معاون رئیس جمهور خاطرنشان کرد: الان هند یک میلیارد تا دو میلیارد دلار در این فناوری سرمایه گذاری کرده است. نمی‌توانیم بگوییم ما صبر کنیم و دیگران این فناوری را جلو ببرند و ما خریداری می‌کنیم. باید زمینه‌ها را فراهم کنیم که اگر خواستیم چیزی بخریم بدانیم چه می‌خریم.

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره تبادل علمی با دیگر کشورها خاطرنشان کرد: تبادلات علمی ما مینیمم (حداقل) است. ما از مقالات علمی دیگران و کتاب‌های علمی استفاده کردیم و خودمان که کشف نکردیم و اگر دانشمندان ما رفت و آمد داشته و بیشتر در تماس باشند سرعت ما یقینا بیشتر خواهد بود.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 28
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 12
 • حامد IR ۲۲:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۶
  6 23
  بزرگ نمایی هایی کرده و مشخص است خودش هم بحث درهم تنیدگی رو خوب متوجه نشده. بخش مهم تحصیل کرده های فیزیک هر سال به خارج مهاجرت می کنند و بخش اندکی هم که می مانند جزو بیچاره ترین اقشار می شوند. علی برکت اله
  • IR ۰۱:۰۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
   11 12
   بزرگنمایی یک پروژه نصفه نیمه با رنگ و بوی انتخاباتی است
  • IR ۰۱:۳۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
   5 4
   خفه
  • US ۰۲:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
   27 7
   صالحی استاد دانشکده انرژی دانشگاه شریف هست و رشته تحصیلی اش هم در دکتری، فیزیک هسته ای از دانشگاه MIT بوده، بعد تو می گی بحث در هم تنیدگی که جز معروف ترین بحث های کوانتوم هست رو متوجه نشده؟! :)) :)) :))
  • IR ۰۸:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
   7 16
   عزیزی که زیر پرچم امریکا ،کامنت داری.این همــــــــــــــــــــــــــــه علم کسب شده در ام ای تی ! چرا برای ساخت تنها یک پیچ در صنعت هسته ای به کار نرفته وفقط در جهت بتن ریزی و پودر کردن وتخته کردن به کار رفته وبعد فقط پز بیمارستان هسته ای ! و...را میشنویم !
  • وطن پرست DE ۱۳:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
   0 0
   جواب به پرچم امریکا. عزیزم دکتر شهریاری و فخری زاده که به ملت خدمت کردن همشون داخل ایران درس خوندن. اساسا امریکایی ها فقط دانشمندانی رو ترور می کنن که داخل ایران درس خوندن چون خیالشون از MIT رفته ها راحته.
  • IR ۲۰:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
   0 0
   ‍فکر میکردم صالحی دانشگاه آمریکایی بیروت تحصیل کردن نگو ام ای تی بودن
 • حامد IR ۲۲:۵۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۶
  6 0
  عجب
 • IR ۲۲:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۶
  20 1
  حضرت محمد (ص)فرمودند قوم سلمان فارسی اگر علم در ثریا باشد عاقبت به آن میرسند حالا به کمک خدا و دانشمندان عزیزمان به آن چیزی که حضرت رسول (ص)فرمودن داریم میرسیم درود بر شرف شهیدان دانشمندان اسلام بخصوص فخری زاده و دکتر زید عبدالمنعم استاد دانشگاه المستنصریه بغداد و در جای دیگر حضرت رسول (ص)میفرمایندقوم سلمان فارسی اسلام را نحات میدهند پس درود بر شرف و مردانگی شهیدان اسلام بخصوص حاج قاسم و ابومهدی المهندس
 • IR ۲۲:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۶
  12 1
  شادی شهدا و امام شهدا صلوات
 • IR ۲۳:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۶
  6 1
  واووو؛ واقعاً چنین چیزی ممکنه ..!
 • IR ۲۳:۰۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۶
  10 1
  بسیار خوب و عالی . آینده این علم خیلی وسیع و مهم است . مثل ارتباط امن . و پزشکی و زمین شناسی که اشاره شده . که هر چه جلوتر بروند . حیطه و میدان های جدیدی شناسائی میشود که از این علم میشود استفاده کرد . در ضمن دسترسی آسان و ارزانی آنهم مهم هست .. فقط متوجه نشدم نحوه و وسیله و مسیر ارتباط چگونه است .
  • IR ۰۸:۴۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
   3 2
   البته مثل هسته ای که دیگران کاشتند واینها کلا دروش کردند وپودر کردند ،اگر به اینهاست که اینها رو هم یه جا بتن میریزند وپودر میکنند ومیزارن توی انبار=برجام هزارم.
 • انقلابی IR ۲۳:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۶
  18 9
  جمع کن آخرای دولت برای اینکه در دولت بعد هم در قدرت بمونی شروع کردی به خبرسازی کوانتومی. تو همون بودی که سر سفره احمدینژاد برای هسته ای به ظاهر جون می دادی و در دولت روحانی سیمان زدی. حالا گیر دادی به کوانتوم بازی. حداقل میذاشتی یه کارشناس حرف بزنه
 • IR ۲۳:۳۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۶
  16 6
  آقای صالحی ! فوتونها رو آزاد بگذار روی اونها بتن نریز.
  • IR ۱۳:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
   2 0
   احسنت.
 • علی IR ۰۲:۳۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
  7 3
  به نظر نیاز نبود که اینقدر آقای صالحی ریز نکات را بگویند،چون بیشتر برنامه های آینده را گفتند و این دشمن را حساس میکند مخصوصا سازمان های جاسوسی دشمن،و شاید ضربه به این برنامه ها بزنند،اگر برنامه ها را کامل تمام کنید و به نتیجه برسید بهتر است از اینکه از همین الان اعلام کنید و شاخک های دشمن را حساس کنید،مطمئن باشید اگر برجام بود و با اروپا ارتباط عملی برقرار بود الان این فناوری کوانتومی نبود و يا خرابکاری شده بود و دانشمندان این حوزه در خطر بودند،از نیروهای امنیتی تقاضا داریم با توجه به حساسیت این فناوری و حساسیت دشمن به این موضوع،چتر امنیتی خود را بر سر دانشمندان عزیز این عرصه افتخار آفرین بگسترانند
 • US ۰۳:۴۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
  6 7
  با این فناوریهای کوانتمی و انچنانی نمی شود اصولگرایان و اصلاح طلبان اختلاس گر و رانتخوار را که مانند سلولهای سرطانی در اقتصاد و سیاست ریشه دوانده اند را از بین برد. شاید مشکل مرغ، تخم مرغ،گوشت، روغن، مسکن،.....هم حل شود؟ یا شاید رئیس انرژی اتمی و امثالهم جزیی از اون سلولهای سرطانیند؟ هر چه بگندد نمکش می زنند، وای بروزی که نمک بگندد!
  • محمد رضا IR ۰۷:۱۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
   1 0
   من همیشه برای شفای بیماران ومریضها دعا میکنم .
  • IR ۰۹:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
   3 0
   خودت فهمیدی چی گفتی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • علیپور IR ۰۷:۲۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
  5 1
  اکبر خان چه خبر از سازمان؟؟؟؟ چه خبر از مجلس؟؟؟؟ چه خبر از فسم جلاله؟؟؟؟ واقعا چقدر ما باید ضعیف باشیم که برای یه پست اینقدر دست و پا بزنیم
 • هادی IR ۰۸:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
  5 0
  هنوز به ولله تل لله هات ازیادمان نرفته
 • US ۰۹:۳۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
  8 1
  چشم‌! میگیم آقای صالحی مرد لایق و ‌قابلیه اصلا هم اهل مسامهه و دروغ ‌ تظاهر و نفاق و خیانت و .... نیست. جمع کن بابا، مردم از شر جهرمی راحت شدن، حالا با دغل و در‌وغ ‌ و غلو میخوان این رو کاندیدای ۱۴۰۰ کنن و شو تبلیغاتی و انتخاباتی راه انداختن.
 • مهران IR ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
  0 0
  جناب صالحی سال 1396 فرمودند باتری هسته ای با عمر 50 ساله ساختیم چرا دیگر خبری از آن اختراع نشد؟
 • DE ۱۶:۳۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
  0 0
  شناسایی سلول‌های سرطانی با فناوری کوانتومی. جدید نیست ملت الان سالهاست بدون کوانتم غده های سرطانی اصلاح طلبی و غربگدایی را شناسایی کرده اند. حالا شما هی دنبال آنتوم بگرد بگو کو آنتوم کجاست آنتوم؟ خخخخ // خاک کفش شما دانشمندان فیزیک کوانتم را با هزار هزار غربگدا نمیشه عوض کرد خدا قوت و نیرو بدهد شما را برو بچ باسواد درون نگر .پایه های اقتصاد مقاومتی .آفرین.
 • محمد IR ۰۰:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۸
  0 0
  یعنی همیشه باید ما منتظر باشیم علم تو آمریکا تولید بشه بعد ما بفهمیم چی بود...خودمون هیچ وقت ابتکار نداریم.خدایا شکرت...
  • IR ۲۳:۵۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۲
   0 0
   ۹۰ سال پیش ساخته شده در ضمن ما تو اختراع اولیم البته به غیر از دولت روحانی
 • IR ۰۱:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۸
  0 0
  چرا مرغ گرونه؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس