کد خبر 1172145
تاریخ انتشار: ۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۴

به گزارش مشرق، ابوذر گوهری، فعال رسانه‌ای در کانال تلگرامی خود نوشت: درحالی‌که مسلماً بایدن برخی رویکردهای دولت ترامپ در سیاست خارجی را تغییر خواهد داد اما در تغییر برخی سیاست‌های دولت قبل تعجیل نخواهد کرد. به‌عنوان‌مثال بازگشت به پیمان زیست‌محیطی پاریس یا عضویت مجدد در سازمان بهداشت جهانی به‌سرعت صورت پذیرفت؛ برخی اقدامات ترامپ مانند ممنوعیت سفر به آمریکا از مبدأ برخی کشورهای اسلامی یا مقررات سخت‌گیرانه مهاجرتی، توسط فرمان اجرایی جدید لغو شدند اما درنهایت دولت بایدن برخی سیاست‌های ترامپ را همچنان ادامه خواهد داد. به‌عنوان نمونه بنابر اظهارات نامزدهای تصدی مناصب مختلف در جلسات استماع کنگره، نظیر بلینکن وزیر خارجه پیشنهادی وی، دولت بایدن بیت‌المقدس را پایتخت رژیم صهیونیستی دانسته یا خوان گایدو را رئیس‌جمهور مشروع دوره انتقالی ونزوئلا می‌داند، همچنین بایدن در مقطع فعلی تغییر اساسی در جنگ تجاری و تعرفه‌ای با چین ایجاد نخواهد کرد. در همین راستا بایدن نیز مخالف احداث خط لوله نورد استریم دو،  بین روسیه و آلمان است و به اوکراین سلاح‌های تهاجمی خواهد فروخت.

از سوی دیگر بنابر سنت دمکرات‌ها، تأکید بایدن بر مسئله حقوق بشر بیشتر است. بنا بر اظهارات بلینکن قرار است در موردحمایت از سعودی‌ها در مورد حملات به یمن و نیز قرار گرفتن حوثی‌ها در فهرست سازمان‌های تروریستی تجدیدنظر صورت پذیرد. آوریل هینز مدیر اطلاعات ملی بایدن نیز اعلام کرد گزارش قتل قاشقچی را  که بن سلمان را عامل آن می‌داند از طبقه‌بندی خارج خواهد کرد.

مقامات جدید دولت آمریکا بازگشت به برجام را مشروط به بازگشت ایران دانسته و این مسیر را پیچیده می‌خوانند و معتقدند باید در این مسیر با هم‌پیمانان منطقه‌ای خود و رژیم صهیونیستی مشورت نمایند و درنهایت معتقدند توافق با ایران باید شامل برنامه منطقه‌ای و موشکی نیز شود.

درنهایت رویکرد بایدن بازگشت به چندجانبه گرایی است اما تغییر رویکردها در بسیاری از حوزه‌ها به‌سرعت انجام نخواهد شد و صرفا جنبه تاکتیکی خواهد داشت. بایدن تلاش می‌کند تغییرات موردنظرش در سیاست خارجی را در حوزه های کلان، در امتداد و تداوم سیاست‌های ترامپ تعریف نماید.

*بازنشر مطالب شبکه‌های اجتماعی به منزله تأیید محتوای آن نیست و صرفا جهت آگاهی مخاطبان از فضای این شبکه‌ها منتشر می‌شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس