کد خبر 1169850
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۴
انتقاد آیت الله مکارم شیرازی از گرانی‌ها - کراپ‌شده

آیت الله مکارم شیرازی یکی از چالش‌های مهم که زمینه ساز گرانی‌های افسارگسیخته شده است را مسئله از بین رفتن تولید دانست.

به گزارش مشرق، آیت الله مکارم شیرازی از مراجع تقلید در مراسم سوگواری سالروز شهادت حضرت صدیقه طاهره (س) که در مدرسه امیرالمؤمنین (ع) با حضور جمعی از علما، اساتید و فضلای حوزه و با رعایت شیوه نامه ‌های بهداشتی برگزار شد، اظهار کرد: مردم باید از مکتب حضرت زهرا (س) الگو بگیرند؛ عزاداری به جای خود، اما الگو گرفتن از این اسوه بزرگ یکی از اهداف جلسات و مراسم‌های عزاداری است.

او با تأکید بر ضرورت تبیین فضایل حضرت صدیقه طاهره (س) به گونه‌ای که قابل الگوبرداری باشد، ادامه داد: هدف نخست از برگزاری مجالس عزاداری، تربیت نفوس و آمادگی افراد برای پیمودن مسیر تقرب به خداوند و دومین هدف بیان راه حل گرفتاری‌ها و مشکلات اجتماعی است.

آیت الله مکارم شیرازی با تبیین گوشه‌ای از فضایل حضرت صدیقه طاهره (س)، اسناد حدیث شریف کساء را از دیدگاه کتب شیعی و اهل سنت مورد اشاره قرار دادو گفت: اجمال مسئه حدیث کساء و خمسه طیبه و نزول آیه مبارکه تطهیر در کتب مختلف مورد قبول واقع شده است، اما در جزئیاتش اختلاف‌هایی وجود دارد و به گمان بنده برخی تعصبات نگذاشته است تا برخی راویان، حقیقت را نقل کنند.

این مرجع تقلید در بیان آیه تطهیر عنوان کرد: مراد از پاکی از «رجس» در این آیه شریفه، پاکی از هرگونه گناه بوده و به بیان دیگر حاکی از عصمت اهل بیت (ع) است؛ ما باید آن فضایلی که این خمسه طیبه را به این جایگاه رفیع رسانده است را مورد توجه قرار دهیم و تلاش کنیم به آن‌ها عمل داشته باشیم.

استاد برجسته حوزه علمیه قم گفت: کتابی را با عنوان «فاطمه برترین بانوی جهان» می‌نوشتم و تصمیم گرفتم ۴۰ حدیث درباره فضایل و احوال ایشان بنویسم؛ هنگامی که به تحقیق مشغول شدم مشاهده کردم که هر ۴۰ حدیثی که در باب فضایل حضرت صدیقه طاهره (س) به دنبال آن‌ها بودم، در کتب اهل سنت ذکر شده است.

او در ادامه به بیان مسائل و مشکلات اجتماعی مردم پرداخت و گفت: از جمله مشکلاتی که مردم دارند و به صورت مرتب بیان می‌کنند و می‌خواهند که ما آن‌ها را به مسئولان تذکر دهیم، مسئله گرانی فوق العاده‌ای است که در میان جامعه وجود دارد. امروز حقیقتاً عده‌ای از مردم کارد به استخوانشان رسیده است و برخی دیگر نیز به خاطر وجود بیماری کرونا کار و درآمد خودشان را از دست داده اند و با هزینه‌های بالای زندگی مواجه شده اند؛ افزون بر این بسیاری از مردم که شاغل هستند نیز درآمد محدودی دارند و با این درآمد محدود پاسخگوی هزینه‌های زندگی نیستند.

آیت الله مکارم شیرازی یکی از مشکلات و چالش‌های مهم کشور که زمینه ساز گرانی‌های افسارگسیخته شده است را مسئله «از بین رفتن تولید» توصیف و تصریح کرد: اگر تولید نباشد، اقتصاد در هم می‌شکند؛ امروز تولید به خاطر عملکرد بانک‌ها از بین رفته است؛ این بانک‌ها با آن سودهای کذایی و جریمه‌های تاخیر آن چنانی، بلایی برای تولید محسوب می‌شوند. همه دلسوزان نسبت به بانک‌ها و عملکردشان تذکر می‌دهند، اما تا به حال کسی نتوانسته جلوی آن‌ها را بگیرد و بانک‌ها نیز به همان شکل به رویه خود ادامه می‌دهند.

این مرجع تقلید نظارت نکردن را دومین عامل زمینه ساز مشکلات و گرانی‌ها دانسته و تأکید کرد: گاهی از اوقات می‌شنویم که کامیون‌های قاچاق از کانال‌های رسمی هم چون گمرک جلوی چشم مسئولان وارد می‌شود؛ این چه نظارتی است؟ آیا نظارت این گونه است که کامیون‌های قاچاق بدون مانع وارد کشور شود؟

مرجع تقلید شیعیان با بیان این که بی انصافی برخی کسبه سومین عامل تشدید گرانی‌ها و مشکلات معیشتی مردم است، افزود: برخی از کسبه جنس‌ها را هر روز به یک قیمتی ارائه می‌دهند یا می‌گویند باید تلفن بزنیم و بپرسیم نرخ ساعت فعلی چه مقدار است تا با شما حساب کنیم! برخی دیگر نیز جنس را امروز فروخته اند و بیعانه هم دریافت کرده اند، اما موقع تحویل جنس دبه در می‌آورند و می‌گویند باید قیمت امروز را بدهید!

او ادامه داد: این سه عامل دست به دست هم دیگر داده و اوضاع اقتصادی را خراب کرده است و اگر مسئولان می‌خواهند وضعیت را بهبود ببخشند باید ابتدا بانک‌ها را مهار کرده، سپس نظارت خود را بر ورود و خروج سرمایه‌ها تقویت کنند و همچنین کارهای فرهنگی انجام دهند.

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به این که حل مشکلات معیشتی و مهار گرانی‌ها مستلزم عزم جدی از سوی مسئولان است، تأکید کردند: تا عزم جدی نباشد مشکلات حل نخواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس