ناآرامی در برخی از شهرهای تونس/ استقرار نیروهای امنیتی مقابل مراکز حساس دولتی

در پی اعتراضات و ناآرامی در برخی از شهرهای تونس، نیروهای امنیتی این کشور در مناطق حساس و مراکز مهم این کشور مستقر شدند.

به گزارش مشرق به نقل از شبکه خبری المیادین، نیروهای امنیتی تونس در تعدادی از مناطقی که طی چند روز گذشته شاهد اعتراضات بوده، مستقر شدند.

بر اساس این گزارش، قیس سعید رئیس جمهور تونس در پی ناآرامی و اعتراضات در این کشور نشست امنیتی تشکیل داد و با فرماندهای امنیتی درباره اعتراض‌های اخیر در برخی از مناطق این کشور بحث و تبادل نظر کرد.

همزمان با دهمین سالروز انقلاب تونس، تعدادی از شهرهای این کشور شاهد تظاهرات و درگیری شدید معترضان با نیروهای پلیس بود.

اعتراضات شبانه از پنج‌شنبه شب به دنبال اعمال محدودیت‌هایی برای مقابله با شیوع کرونا آغاز شد.

وزارت دفاع تونس اعلام کرد که واحدهای نظامی برای مقابله با اقدامات خشونت آمیز احتمالی جلوی مراکز حاکمیتی و تاسیسات عمومی در چندین استان این کشور از جمله در سلیانة، القصرین، بنزرت و سوسة مستقر شدند.

به گفته وزارت دفاع تونس، نیروهای ارتش به همراه نیروهای امنیتی در تمامی مناطق کشور به گشت زنی مشترک اقدام کردند.

 بر اساس گزارش الجزیره قطر،  شب گذشته درگیری بین نیروهای امنیتی و تعدادی از جوانان در استان القصرین و باجه و حی التضامن در پایتخت تونس رخ داد.

وزارت کشور تونس از ارسال تجهیزات امنیتی به تعدادی از استانهای این کشور که شاهد درگیری های شبانه با نیروهای امنیتی بود خبر داد.

بر اساس اعلام وزارت کشور تونس، ۲۴۲ نفر که در پی ناآرامی و اقدامات خرابکارانه و غارت اموال عمومی در برخی از استانهای این کشور دست داشتند، دستگیر شدند.

از دو ماه پیش نیز تونس به صورت پراکنده شاهد اعتراضاتی در برخی مناطق در اعتراض به شرایط اقتصادی و بیکاری است.

هفدهم سپتامبر ۲۰۱۰ بود که خودسوزی محمد البوعزیزی، جوان تونسی به شعله ور شدن آتش خشم و نفرت مردم تونس در سرتاسر این کشور و در نهایت به سرنگونی دیکتاتور تونس و در ادامه حرکت‌های مردمی علیه حکومت‌های خودکامه در جهان عرب منجر شد.

مردم تونس در ۱۴ ژانویه ۲۰۱۱ رژیم دیکتاتوری زین‌العابدین بن‌علی را سرنگون کردند. این انقلاب تأثیر شگرفی در جهان عرب گذاشت به‌گونه‌ای که مردم مصر و لیبی علیه دیکتاتورهای کشورهای خود به‌پاخاستند.

هرچند برخی معتقدند ریشه اصلی قیام مردم تونس، اعتراض به نابرابری و شرایط نابسامان اقتصادی بود، اما شاید بتوان سنگ بنای اساسی خیزش مردم این کشور عربی واقع در شمال آفریقا را موضوع مبارزه با دیکتاتوری و استبداد دانست.

 فساد روزافزون و گسترش فاصله طبقاتی و افزایش حاشیه نشینی در کنار شهرها و منحصر شدن فعالیت های تجاری و بازرگانی به یک طبقه خاص از مردم یعنی نیروهای امنیتی و ارتش از دیگر عوامل شعله ور شدن آتش انقلاب یاس(ثوره الیاسمین) در تونس عنوان شده است و البته خودسوزی جوانی به نام  بوعزیزی جرقه اصلی را روشن کرد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس