کد خبر 1168880
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۱
کتاب «گیل‌مانا» رونمایی شد

فرمانده قرارگاه مرکزی امام حسین(ع) سپاه گفت: گردان‌های گیلانی در عملیات کربلای پنج یکی پس از دیگری وارد صحنه عملیات شدند و حماسه آفریدند.

به گزارش مشرق، سردار محمدعلی حق‌بین در یادمان عملیات کربلای پنج با حضور فرماندهان و رزمندگان گیلانی عملیات کربلای پنج در دوران دفاع مقدس اظهار داشت: گردان‌های گیلانی در عملیات کربلای پنج یکی‌ پس از دیگری وارد صحنه عملیات شدند و حماسه آفریدند؛ ما در شب بیست و سوم همراه گردان امام حسین(ع) با هدف تصرف جزیره بوارین و ام‌طویل وارد عملیات شدیم.

فرمانده قرارگاه مرکزی امام حسین(ع) سپاه پاسداران با بیان اینکه عملیات کربلای پنج در ادامه عملیات کربلای 4 انجام شد گفت: کربلای پنج یکی از عملیات‌های بزرگ دوران دفاع مقدس بود و دشمن سرمایه‌گذاری وسیعی کرده بود و تصور نمی‌کرد که نیروهای نظامی ما بتوانند وارد دژ محکم دشمن شوند و بعد از شکستن این خط به عراقی‌ها ثابت شد که توان و آمادگی جمهوری اسلامی بالاست.

سردار حق‌بین با اشاره به محدودیت‌های منطقه عملیات خاطرنشان کرد: منطقه محدود بود اما می‌توانستیم بیشترین تلفات را از عراقی‌ها بگیریم و رزمندگان ما به تعبیری ماشین جنگی رژیم بعث را در این عملیات از کار انداختند البته بسیاری از رزمندگان ما هم به شهادت رسیدند؛ بیشترین تلفات انسانی ما در طول دفاع مقدس در همین عملیات بود.

وی با بیان اینکه در تصور عراقی‌ها نمی‌گنجید که ایرانی‌ها بتوانند به نقاط حساس دست یابند ابراز داشت: رزمندگان ما در این عملیات از موانع سخت و میدان‌های مین عبور کرده بودند و دشمن وقتی نزدیکی جمهوری اسلامی را دید تمام توان خود را برای مقابله با رزمندگان ما به‌کار گرفت اما نیروهای ما نیروهای خسته دشمن را هم غافلگیر کردند.

سردار حق‌بین گفت: سردار رضایی در سخنرانی مراسم تشییع پیکر سردار شهید همدانی با یادآوری خاطره‌ای از سردار همدانی‌ گفت "ایشان همیشه به من می‌گفت ما سرزمین رسول‌الله را حفظ کردیم و رزمندگان گیلان جزیره بوارین را با وجود وضعیت محاصره شدید دشمن و کمبود مهمات حفظ کردند و این از افتخارات سردار شهید همدانی و رزمندگان گیلانی است که لشکر 16 قدس گیلان توانست جزیره بوارین حفظ کند.

یکی دیگر از فرماندهان دوران دفاع مقدس نیز در این مراسم با بیان اینکه عملیات کربلای 5 با فاصله دو هفته بعد از عملیات کربلای 4 انجام شد اظهار داشت: 8 گردان گیلانی در این عملیات شرکت کردند و نهایتاً به اهداف مدنظر رسیدیم البته سردار شهید همدانی به‌عنوان فرماندهی لشکر نقش بسیار مهمی داشتند.

سردار حمزه فلاح افزود: در فاصله زمانی 4 شب تمامی گردان‌های ما وارد عملیات کربلای پنج شدند؛ در شب نخست، سردار شهید املاکی با گردانش وارد عمل شد و همینطور به‌ترتیب سایر گردان‌ها آمدند و در همان شب نخست، جزیره بوارین تصرف شد و گردان کمیل هم جانانه جنگید.

وی با اشاره به نقش‌آفرینی شهید بامروت گیلانی در دوران دفاع مقدس خاطرنشان کرد: کار عملیات به جایی رسید که تلفات دشمن افزایش و دشمن تجزیه شد و گردان سلمان و شهید بامروت در شب سوم وارد عملیات شدند و نقش مهمی داشتند؛ دو تن از فرمانده گروهان گردان شهید بامروت در یک لحظه تیر خوردند و به شهادت رسیدند.

فرمانده دوران دفاع مقدس با بیان اینکه بسیاری از رزمندگان گیلانی یکی پس از دیگری در عملیات کربلای پنج به شهادت رسیدند اما ایستادند تصریح کرد: شهید شوشتری که رشادت رزمندگان گیلانی را دیده بود پشت بیسیم می‌گفت "بچهای گیلان‌ همچنان ایستاده‌اند."

جانشین سابق سپاه کردستان عملیات کربلای پنج را بعد از عملیات والفجر 8 جزو بزرگترین عملیات‌های دوران دفاع مقدس دانست و خاطرنشان کرد: دشمن وقتی دید رزمندگان ایرانی در حال نزدیک شدن به شهرهای بزرگ عراق از جمله بصره هستند، پیش‌نویس قطعنامه 598 را نوشت و یک‌ سال بعد ابلاغ کرد

سرهنگ رضی‌زاده یکی دیگر از فرماندهان دوران دفاع مقدس نیز در این مراسم به خاطره‌گویی پرداخت و از رشادت‌های رزمندگان گیلانی در دوران دفاع مقدس گفت.

در پایان مراسم کتاب "گیل مانا" خاطرات دوران دفاع مقدس سردار محمدعلی حق‌بین رونمایی شد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس