کد خبر 1160952
تاریخ انتشار: ۸ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۳

ارائه راهکارهای مختلف درمان خانگی در رسانه‌های مختلف موجب سردرگمی بیشتر مردم شده است. این امر موجب شده است افراد در دوراهی استفاده از روش‌های درمانی طب سنتی یا مدرن قرار گیرند. تخصصی قلمداد شدن طب مدرن و ورود افراد غیرمتخصص به حوزه طب سنتی ایران باعث شده رفته رفته اعتماد مردم به این دانش ارزشمند کاسته شود. وجود یک رسانه علمی که مبتنی بر منابع موثق، مفاهیم موجود در طب سنتی را به مخاطبین عرضه کند و خدمات و ابزارهای به روز در این حوزه را در اختیار ایشان قرار دهد، ضروری به نظر می‌رسد. در ادامه سرویس‌های مدرن طب سنتی که با نظر اطبای متخصص این حوزه و با تکیه بر منابع معتبر علمی گردآوری شده‌اند را به شما معرفی خواهیم کرد.  

طب سنتی چیست؟

طب سنتی یا طب مکمل علمی است که نباید ساده انگارانه به آن نگریست. براساس تعریف سازمان جهانی بهداشت، طب سنتی مجموعه ­ای از دانش، مهارت و شیوه­ های مبتنی بر نظریه‌ها، باورها و تجارب بومی در فرهنگ های مختلف است. نکته قابل توجه در طب سنتی، ریشه فرهنگی و بومی این طب است. در مناطق جغرافیایی مختلف، روش های درمان سنتی متفاوت وجود دارد که هم در نظریه­‌ها و هم در حیطه درمانی مانند نوع گیاهان دارویی بومی و کارهای دستی تفاوت دارند. این نکته ما را به کامل‌ترین تعریف طب سنتی می‌رساند. در واقع طب سنتی هر کشوری مختص خود آن است و هر چیزی که ما از گذشتگان خود داریم، در قالب طب سنتی ایران تعریف می‌شود.

طب سنتی یا مدرن؟

همانطور که در توضیحات بالا ذکر شد، توجه به نظر پزشکان متخصص، شرط اول در هر تصمیمی برای درمان است. تجویزهای خودسرانه و بدون توجیه علمی باعث شده است که اعتبار طب سنتی پیش برخی صدمه ببیند. برای انتخاب بین طب سنتی و مدرن لازم است وضع بیمار بررسی شده و سپس تصمیم‌گیری شود. همچنین توجه به مزاج فرد و شرایط او قطعا در تجویزها اثرگذار است. ضمنا باید توجه داشته باشید که طب سنتی تقابلی با دیگر نوع طب‌ها ندارد و حتی در شرایط حاد می‌تواند روند درمان را ساده کند. نکته مهم در این زمینه اطمینان از اعتبار مطالب عنوان شده و نسخه‌های ارائه شده است.

مزایای بهره‌گیری از طب سنتی

طب سنتی همواره در تلاش است تا در مرحله اول، فرد به بیماری دچار نشود و اصطلاحا تمرکزش بر پیشگیری است تا درمان! پایه طب سنتی ایران بر اصلاح سبک زندگی و الگوی مصرف است؛ اما در مباحث مربوط به درمان نیز مزایای زیادی دارد. در تمام نسخه‌های درمانی سعی بر این است تا اثر سوء بر بدن و قسمت‌های دیگر بر جای نماند. این مورد از مزیت‌های بزرگ این طب است؛ زیرا داروهای شیمایی که اغلب استفاده می‌شوند عوارض زیادی دارند که راهی نیز برای آن نیست. این در حالی است که در طب سنتی متناسب با مزاج و نیاز بدن موادی توصیه می‌شوند که اصولا طبیعی هستند و عوارض کمتری نسبت به داروهای شیمیایی دارند. جایگزین‌های طبیعی بسیاری برای قرص‌های شیمیایی در طب سنتی معرفی شده است که می‌توانید از آن‌ها طبق نظر متخصص بهره‌مند شوید.

سرویس‌های طب سنتی

با استفاده از تجربیات پزشکان طب سنتی و بهره‌گیری از تکنولوژی‌های روز، سرویس‌های مختلفی در حوزه طب سنتی آماده شده‌اند که با اطمینان و به سادگی می‌توانید از آن‌ها بهره ببرید. برخی از مهمترین این سرویس‌ها عبارت‌اند از:

مزاج شناسی

گام اول در شناخت بیماری و ارائه هر نوع نسخه درمانی در طب سنتی، شناختن مزاج است. علت بسیاری از ناکامی‌ها در طب سنتی عدم تناسب نسخه درمانی و نوع مزاج شماست. انواع درمان‌ها با طب سنتی ، نسخه‌های خاص خود را می‌طلبد، از جمله چاقی و لاغری، ضعف بینایی، ریزش مو، مشکلات تنفسی و ریوی و... که اگر بدون توجه به مزاج باشد، حتی می‌تواند اثر منفی نیز داشته باشد. برای شناختن مزاج راه‌های مختلفی هست. یکی از روش‌های تشخیص مزاج مراجعه حضوری به پزشک است؛ اما یک راه بهتر و ساده تر در این شرایط کرونایی انجام تست مزاج شناسی به صورت غیرحضوری است! آزمون مزاج شناسی آنلاین یک فرم ساده است که در کمترین زمان ممکن مزاج اصلی شما را مشخص می‌کند. جهت آشنایی با مزاج خود می‌توانید در این آزمون به صورت رایگان و آنلاین شرکت کرده تا از مزاج خود آگاهی یابید.

درمانگاه‌ها و پزشکان طب سنتی

پیدا کردن پزشک مطمئن در حوزه طب سنتی نیاز هر فردی است که برای درمان می‌خواهد روش‌های طب سنتی را به شکلی کاملا تخصصی در پیش گیرد. جهت اطلاع از پزشکان متخصص طب سنتی فعال در هر استان و شهر روش‌های مختلفی وجود دارد. بهترین روش و ساده‌ترین آن‌ها جستجو در اینترنت است اما این اطلاعات به صورت پراکنده در سایت‌های مختلفی ارائه شده‌اند. در این میان صفحه پزشکان طبایع و لیست کامل سلامتکده‌ها در این مجله اینترنتی، کاملترین سرویس در این حوزه است که در اختیار عموم قرار دارد. با مراجعه به این صفحات اطلاعات تماس، آدرس، نظر مراجعین و... را می‌توانید بیابید.

گیاهان دارویی

گیاهان دارویی خاصیت دارویی متعدد و متنوعی دارند. از خاصیت دارویی این گیاهان برای درمان با طب سنتی زیاد استفاده می‌شود. گونه‌های گیاهی فراوانی هستند که خواص درمانی دارند و در مکان‌های مختلفی رشد می‌کنند. هر منطقه گیاهان دارویی خاص خود را دارد که هر کدام از آن‌ها خواص و مزاج متفاوتی داشته که براساس نیاز افراد به آن‌ها توصیه می‌شود. نکته قابل توجه در مصرف آن‌ها توجه به خاصیت و اثری است که بر بدن می‌گذارند. در این رابطه حتما نظر پزشک حاذق را جویا شده و از خوددرمانی پرهیز کنید. مجموعه‌های ارائه دهنده سرویس‌های طب سنتی لیست کامل گیاهان دارویی را همراه با خواص و مزاج آن‌ها ارائه کرده‌اند.

دیگر سرویس‌های کاربردی:

· مشاوره آنلاین طب سنتی

· تقویم حجامت

· مشاوره تغذیه

· دستور پخت غذاها

· خواص غذاها در طب سنتی

· نرم‌افزار جامع برای گوشی‌های هوشمند

· دوره‌های ویژه برای آموزش طب سنتی

· لغت نامه تخصصی طب سنتی

· کتابخانه طب سنتی

· و...

سرویس‌های معتبر طب سنتی را از کجا بیابیم؟

چندین بار تاکید داشتیم که اگر طب سنتی را از منابع معتبر بیابید، نتیجه مطلوب حاصل خواهد شد اما سوال این جاست که منبع معتبر طب سنتی در ایران کجاست؟ همچنین تنوع سرویس‌ها موجب سردرگمی افراد در استفاده از آن‌ها می‌شود، آیا سیستم جامع برای استفاده وجود ندارد؟

برای پاسخ به این سوالات ما مجموعه طبایع را به شما معرفی می‌کنیم. طبایع از سال 1389 با تکیه بر منابع معتبر علمی و پزشکان حاذق در عرصه طب سنتی ایران به عنوان مرجع سرویس‌های طب سنتی فعالیت می‌کند. انواع سرویس‌های معرفی شده به صورت یکجا و کامل در طبایع قابل دسترسی است. استفاده از اغلب این سرویس‌ها رایگان است و دسترسی به آن برای عموم مردم فراهم شده است. همچنین مقالات علمی زیادی به صورت روزانه در مجله اینترنتی طب سنتی طبایع منتشر شده که شما را هر چه بیشتر با این طب آشنا می‌کند و زوایای پنهان آن را به شما معرفی می‌نماید. کافی است عبارت «طبایع» را در مرورگر خود جستجو نمایید یا این لینک را در مرورگر وارد کنید: https://tabaye.ir


** این محتوا صرفا جنبه تبلیغاتی دارد و توسط سفارش دهنده آن تهیه و تنظیم شده است

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس