انتقاد یک پرسپولیسی به انتشار فیلم پنالتی زدن سمیعی/ مدیریت فوتبال با ریاست حراست تفاوت دارد/ باید پروین را به قطر می‌بردند

پیشکسوت فوتبال پرسپولیس گفت: ایرادی ندارد مدیرعامل و معاون باشگاه در تمرین قبل بازی با اولسان پنالتی زدند اما چرا فیلمش را منتشر کردند؟

به گزارش مشرق، سیدضیاء عربشاهی درباره شکست 2 بر یک پرسپولیس مقابل اولسان هیوندای کره جنوبی در لیگ قهرمانان آسیا اظهار داشت: پرسپولیس قبل از شروع ادامه دیدارهای گروهی خود، برخی نفرات را طبق نظر یحیی گل محمدی اضافه کرد که بیشتر آنها سابقه بازی زیر نظر این مربی در تیم هایی مثل شهر خودرو و ذوب‌آهن را داشتند. این نفرات جایگزین بازیکنانی مثل ترابی و علیپور شدند و یحیی کاملا روی آنها شناخت داشت. با اینکه بازیکنان جدید هم فقط یک هفته قبل از مسابقات به تیم اضافه شدند، عملکرد پرسپولیس تا دیدار نیمه نهایی خیلی خوب بود و این تیم توانست قهرمان غرب آسیا شود.

وی ادامه داد: پس از این، حدود 35 درصد تیم برای فینال محروم شدند و شجاع خلیل‌زاده هم از پرسپولیس جدا شد. بازیکنانی مثل امیری، پهلوان و آل کثیر مانند خلیل‌زاده در مرحله گروهی تا فینال عملکرد بسیار خوبی داشتند و محرومیت آنها به ضرر تیم شد. شجاع هم با توجه به پول خوبی که از تیم قطری دریافت می‌کرد، حق داشت جدا شود و کار خلافی را انجام نداد.

پیشکسوت پرسپولیس عنوان کرد: جدایی نفرات تاثیرگذاری مانند ترابی، علیپور و خلیل زاده به دلیل نفوذ 5-4 مدیر برنامه‌ای است که سوار تیم شده‌اند و آقایانی هم که ادعای مدیریت دارند، قراردادی با آنها بستند که مشکلات فراوانی برای پرسپولیس ایجاد کرد. پس از این اتفاقات، شاهد کم لطفی سازمان لیگ نسبت به پرسپولیس بودیم. این سازمان می‌توانست دست کم دیدار مقابل نساجی را به جای لغو کردن، در تهران برگزار کند.

عربشاهی اظهار داشت: مسأله حضور پرسپولیس در فینال لیگ قهرمانان یک بحث ملی بود. باشگاه نساجی و سازمان لیگ باید به نماینده ایران کمک می‌کردند تا این تیم بتواند در بهترین شرایط، از حیثیت فوتبال کشورمان دفاع کرده و ثابت کند در بالاترین سطح آسیا است. درباره بازی با ذوب‌آهن حرف خاصی ندارم اما مانده‌ام درحالی که 8-7 بازیکن این تیم تست کرونایشان مثبت شده، چگونه پس از اعلام منفی شدن تست، بار دیگر کرونا گرفتند.

وی افزود: این موضوع هم جای شک و شبهه زیادی داشت که خواهش می‌کنم سازمان لیگ با دقت بیشتری بحث را پیگیری کند. پرسپولیس باید در شرایط مسابقه قرار می‌گرفت تا با توجه به محرومیت امیری، پهلوان و آل کثیر، نفرات جایگزین بتواند قبل از برگزاری فینال مورد ارزیابی قرار بگیرند. در سوی مقابل تیم اولسان تا یک هفته قبل از فینال مشغول برگزاری بازی‌های خود در لیگ قهرمانان بود، پس از برتری مقابل حریف ژاپنی هم یک جلسه ریکاوری و 4-3 جلسه هم تمرینات فنی کرد و به این ترتیب آماده فینال شد.

پیشکسوت تیم فوتبال پرسپولیس ادامه داد: به جز 15 دقیقه اول دیدار نهایی که بازیکنان پرسپولیس تا حدی مضطرب و با استرس کار کردند، در ادامه جریان بازی تغییر کرد. البته نباید این نکته را هم فراموش کرد که کاش پرسپولیس می توانست از مهاجمی استفاده کند که ضمن موقعیت‌سازی قرار گرفتن در موقعیت حفظ توپ کند تا بازیکنان کناری به وی اضافه شوند. این موضوع تا حدی کم‌رنگ بود اما به مهدی عبدی اعتماد و اعتقاد داشتم و قبل از بازی هم گفتم این مهاجم جوان یک گل برابر اولسان به ثمر می‌رساند. در آن گل فضاسازی بشار و حرکت پا به توپ خوب عبدی نقشی کلیدی داشت.

بیشتر بخوانید:

۳۰ نفر مدیر و عوامل پرسپولیس در دوحه خوردند و خوابیدند

عربشاهی خاطرنشان کرد: قانون فوتبال می‌گوید بعد از به ثمر رسیدن گل، جلوی فشار تیم حریف طبق با طمأنینه بازی کردن و حفظ و مالکیت توپ گرفته شود. بعد از گل عبدی فقط 4-3 دقیقه تا پایان نیمه اول زمان باقی مانده بود و یحیی گل محمدی به جای نگاه کردن باید با بازیکنان صحبت می‌کرد تا بازی را نگه داشته و آن را آرام کنند، زیرا تیم حریف می‌خواهد فشار وارد کند. متأسفانه کادر فنی هم مانند بازیکنان عجول بود و استرس داشت که درنهایت احمد نوراللهی پنالتی اول را مرتکب شد.

وی تصریح کرد: گل دوم را هم مانند اولین گل روی اشتباهات فردی دریافت کردیم و در حقیقت پرسپولیس به خودش باخت. سرمربی وظیفه داشت پس از گل دوم حریف، خود را به آب و آتش زده و هرچه در چنته دارد را به زمین بیاورد. آرمان رمضانی و علی شجاعی دیر به زمین آمدند. من بازیکن بودم و می‌فهمم در آن شرایط توان امید عالیشاه تمام شده بود. سمت چپ پرسپولیس بدون تحرکی خاص تنها مانده بود؛ در حالی که حریف از ابتدا روی ارسال از جناحین تمرکز داشت زیرا عمق دفاع پرسپولیس با دو هافبک دفاعی و دو مدافع بلندقد پوشانده شده بود.

هافبک اسبق سرخ‌‍پوشان تصریح کرد: سؤال من از گل محمدی این است که چرا عالیشاه را زودتر از زمین خارج نکرد. وقتی تیمش دو بر یک در دیدار مهمی مانند فینال لیگ قهرمانان عقب بود، باید زودتر رمضانی را وارد بازی می‌کرد تا سیستم تیم به 2 مهاجمه تبدیل شود. شجاعی هم به جای اینکه در دقیقه 90 وارد زمین شود، باید خیلی سریع‌تر جایگزین امید می‌شد تا تیم در آن وضعیت موقعیت‌های بیشتری روی دروازه اولسان به وجود می‌آورد.

عربشاهی در باره این که آیا یحیی گل محمدی هم تحت تأثیر بازی قرار گرفته بود، توضیح داد: ما این همه گل محمدی را در بوق و کرنا می‌کنیم و از وی حمایت می‌شود. گل محمدی سابقه سال‌ها فعالیت به عنوان سرمربی و سال‌ها حضور در تیم ملی به عنوان بازیکن و کاپیتان را دارد، به همین دلیل تحت تأثیر قرار گرفتن وی جای تعجب داشت. مربی تیم کره‌ای هم مانند یحیی بازیکن تیم ملی کشورش بوده اما چرا وی تحت تأثیر قرار نگرفت و در بهترین زمان ممکن گل مساوی و برتری تیمش به ثمر رسید. پس از پایان نیمه اول به دوستانم گفتم، هدف اصلی اولسان ارسال از جناحین است و مدافعان کناری و وینگرهای حریف مدام برای مهاجم برزییل سانتر می‌کنند.

وی افزود: اینجا باید یحیی گل محمدی باید خودش را نشان می‌داد و ثابت می‌کرد چه هوشی دارد. باید راه‌های ارسال از سوی حریف را می‌بست. 70 درصد حملات اولسان از جناح راست و 30 درصد از جناج چپ طراحی می‌شد. امید عالیشاه باید از ابتدای بازی کنار مدافع راست اولسان حرکت می‌کرد و اجازه موقعیت‌سازی را به وی نمی‌داد. من به عنوان یک بیننده این موضوع را فهمیدم ولی یحیی گل محمدی و همکارانش لب خط ایستاده و فقط نگاه می‌کردند.

پیشکسوت پرسپولیس عنوان کرد: چرا آنها باید دچار استرس شوند؟ مگر آنها کم در فوتبال ایران تجربه دارند؟ اعتقاد دارم اگر رمضانی زودتر به بازی می‌آمد، موقعیت‌های خطرناکی ایجاد می‌شد. البته این بازیکن هم دچار استرس بود. برخی افراد را بیش از حد بزرگ‌شان می‌کنیم.

عربشاهی گفت: قبل از بازی جعفر سمیعی و ابراهیم شکوری به عنوان مدیرعامل و معاون اجرایی وسط زمین تمرین رفته و به هم پنالتی می‌زنند. این موضوع ایرادی ندارد اما اینکه برای خودنمایی فیلم پنالتی زدن را منتشر می‌کنند، جای بحث دارد. بارها گفته‌ام برخی مدیران از مدیریت فقط پیراهن دست گرفتن و عکس گرفتن با بازیکنان را بلد هستند و از این راه می‌خواهند سرشناس شوند. سال‌هاست سمیعی را می‌شناسم و می‌ دانم پرسپولیسی‌است و با یکی از بهترین بازیکنان فوتسال ایران هم آشنایی نزدیکی دارد. 

وی تصریح کرد: خودم که نزدیک 14 سال در این تیم بازی کرده‌ام را نمی‌گویم اما از سمیعی می‌پرسم آیا شناسنامه پرسپولیس امثال علی پروین و محمود خوردبین هستند یا نیستند؟ چرا جای اینکه با بردن شناسنامه‌های باشگاه به قطر، شرایط روحی بازیکنان و کادر فنی را افزایش بدهید، نفرات دیگری را با تیم بردید؛ همان‌هایی که عامل جدایی بشار رسن شدند. علی رغبتی می گوید با انتقال این بازیکن به قطر نزدیک به 380 هزار دلار سود کردیم. این بازیکن عراقی خلوص نیت داشت و یکی از بهترین بازیکنان تیم بود. 

بازیکن اسبق پرسپولیس ادامه داد: زمانیکه مهدی ترابی و علی علیپور در پرسپولیس بودند هر موقع بشار در زمین بود، تیم راه می‌افتاد. این بازیکن واقعا فوتبال را بلد بود اما عضو هیات مدیره‌ای که می‌توانست چنین بازیکنی را در تیم نگه دارد، الان می‌آید و می‌گوید فلان مبلغ سود کرده‌ایم. آقایان سرمربی تیم از جدایی بشار کاملا ناراحت است. چه سودی کردید؟ واقعا متاسف هستم.

عربشاهی توضیح داد: مدیریت فوتبال با ریاست حراست تفاوت دارد. فوتبال مردمی است و چرا نباید دست کم یکی دو نفر از شناسنامه‌های باشگاه مانند پروین و خوردبین عضو هیات مدیره این تیم باشند؟ خدا را شاهد می‌گیرم مدیریت بلد کردن را بلد هستند. پروین همان آدمی است باید از بین 13 ملی پوش، 11 بازیکن را به زمین می‌فرستاد اما به شکلی رفتار می‌کرد که همه با هم رفیق بودیم. به همین دلیل مدیریت را بلد است. 

وی ادامه داد: روی صحبت من با مسعود سلطانی فر است. از وی می‌خواهم مدیرانی کاربلد را برای اداره پرسپولیس به کار بگیرد و حداقل از پنج عضو هیات مدیره، یکی دو نفر جزو بچه‌های پرسپولیس باشند. اگر بعد از انقلاب نفراتی مثل پروین، خوردبین و محراب شاهرخی نبودند، اکنون چنین تیمی وجود نداشت و مثل خیلی از تیم‌های دیگر منحل می‌شد. صندوق عقب ماشین پروین لباس کنی ما شده بود. آن موقع وزارت ورزش و سازمان تربیت بدنی سابق کجا بودند که اکنون می‌خواهند در کوچک ترین مسائل این تیم دخالت کنند. پدر پرسپولیس علی پروین است که این تیم را سرپا نگه داشت.

هافبک اسبق پرسپولیس درباره اظهارات گل محمدی مبنی بر اینکه با جدایی بشار در صورت نتیجه نگرفتن پرسپولیس امثال رغبتی، علیپور و رسول پناه مقصر هستند، توضیح داد: یحیی درست می‌گوید. آنها بدون اطلاع سرمربی تیم چنین توافقی با بشار داشتند و اکنون هم اگر تیم نتیجه نگیرد باید جوابگو باشند. امثال رغبتی در سفر به قطر چه کار مثبتی کردند و فقط دیده‌ام کری خوانده و روپایی زد. مدیرعامل و معاون باشگاه هم که پنالتی زدند و فیلم گرفتند. می‌خواستند بگویند ما بلد هستیم فوتبال بازی کنیم.

عربشاهی اضافه کرد: آیا در این شرایط حساس فردی مثل پروین نباید کنار تیم باشد. پرسپولیس در فینال لیگ قهرمانان می‌خواست از حیثیت فوتبال ایران دفاع کند اما از خودش ضربه خورد. سمیعی که تازه به پرسپولیس آمده را محکوم نمی‌کنم اما اگر یک مدیر می‌خواهد در تمرین تیم پنالتی بزند، نباید اجازه بدهد از وی فیلم بگیرند تا برخی سوء استفاده کنند. البته باید عملکرد اعضای هیات مدیره در این مدت را به شدت زیر سوال برد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • IR ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۲
    0 1
    وزیر به ظاهر پرسپولیسی با نقش آفرینی بی نظیر با آوردن امثال عرب و رسول پناه و حالا سمیعی و مدیریت در خروج برانکو و 5 بازیکن اصلی، معلوم شد که هدفش بعد از کسب 3 قهرمانی پرسپولیس، نابود کردن تیم بوده و هست.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس