زنگنه: اوپک‌ پلاس تصمیم عاقلانه‌ای گرفت

وزیر نفت با تأکید بر اینکه صادرات روزانه ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت عملی است، گفت: افزایش تولید نفت حق ایران است و برای افزایش آن از کسی اجازه نمی‌گیرد.

به گزارش مشرق، بیژن زنگنه، در آیین آغاز عملیات حفاری نخستین چاه طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی گفت: با آغاز حفاری فاز ۱۱ پارس جنوبی، نشان دادیم کار در صنعت نفت با وجود تحریم ادامه دارد. در دوران تحریم، توسعه صنعت نفت هرگز متوقف نشد و حتی صادرات نفت با وجود شدیدترین تحریم‌های ترامپ ادامه یافت.

وی اضافه کرد: امیدوارم روزی که گزارش عملکرد این دوران را می‌دهیم مردم از ما راضی باشند.

زنگنه با اشاره به اینکه فشارافزایی یکی از اهداف ما در طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی بوده است گفت: پس از آنکه پیمانکاران خارجی از پروژه کنار رفتند همکاران ما مطالعات فشارافزایی را انجام دادند و هم‌اکنون مطالعات آن پایان یافته است.

وی تاکید کرد: به‌زودی قرارداد ساخت چند کمپرسور و توربین با شرکت ایرانی اوتی‌سی امضا می‌شود و نشان دادیم کار در صنعت نفت با وجود تحریم ادامه دارد.

زنگنه اشاره‌ای هم به تولید گاز کشور کرد و افزود: تولید گاز کشور به روزانه هزار میلیون مترمکعب رسیده است، اما مصرف با توجه به فصل سرد سال افزایش یافته است از مردم می‌خواهیم در مصرف گاز صرفه‌جویی کنند.

وی با اشاره به مصوبه دولت برای بهینه‌سازی مصرف گاز گفت: پیش‌بینی شده است ۳۳ درصد جمعیت زیر پوشش گاز، گازبهای آنها صفر شود.

وزیر نفت تاکید کرد: گاز با شرایط سختی به‌دست می‌آید بنابراین اسراف آن واقعا بی‌انصافی است.

وزیر نفت با بیان اینکه هم اکنون ۹۵ درصد مردم از نعمت گاز استفاره می‌کند گفت: ضروری است کار اکتشافی را در حاشیه پارس جنوبی تقویت کنیم و همکاران ما آن را پیگیری می‌کنند.

زنگنه اضافه کرد: امیدواریم شرکت نفت، گاز پارس و شرکت پتروپارس، توسعه میدان گازی بلال و فرزاد را زودتر آغاز کنند.

صادرات روزانه ۲.۳ میلیون بشکه نفت عملی است

وزیر نفت با تأکید بر اینکه صادرات روزانه ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت عملی است، گفت: افزایش تولید نفت حق ایران است و برای افزایش آن از کسی اجازه نمی‌گیرد.

 بیژن زنگنه پس از آیین آغاز عملیات حفاری نخستین چاه طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی در جمع خبرنگاران درباره اینکه آیا صادرات روزانه ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت در لایحه بودجه ۱۴۰۰ قابل تحقق است، افزود: اگر تحریم نباشد و منابع محدودی که برای احیای چاه‌هایی که تولیدشان به‌دلیل تحریم کم شده است تأمین شود، صادرات روزانه ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت تحقق‌یافتنی است.

اگر تحریم نباشد و منابع محدودی که برای احیای چاه‌هایی که تولیدشان به‌دلیل تحریم کم شده است تأمین شود، صادرات روزانه ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت تحقق‌یافتنی است.

وی با بیان اینکه به‌عنوان وزیر یک دستگاه، هرگز کاری را که نمی‌توانم انجام دهم نمی‌گویم و برای خود تعهد ایجاد نمی‌کنم، تصریح کرد: صادرات روزانه ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت عملی است و بازار آن هم وجود دارد و به نظر من قیمت نفت هم کاهش نمی‌یابد.

وزیر نفت ادامه داد: معتقدم اوپک (سازمان کشورهای صادرکننده نفت) حساسیت و تعهد لازم را برای حفظ قیمت نفت دارد و سازوکار لازم هم تعبیه شده است. باید دید عاقبت تحریم‌ها چه خواهد شد، فعلاً نمی‌توان در این باره اظهارنظر کرد.

زنگنه درباره اینکه در شرایط کنونی که در اوپک بحث کاهش تولید مطرح است، چطور ممکن است ایران تولیدش را اضافه کند و اوپک اجازه این کار را بدهد، گفت: اجازه نمی‌خواهد، افزایش تولید نفت حقمان است و بازار آن وجود دارد، ما برای افزایش تولید از کسی اجازه نخواهیم گرفت، اما باید صبر کرد.

وی به این پرسش که در صورت بازگشت آمریکا به برجام آیا با شرکت‌های خارجی وارد مذاکره خواهید شد؟ افزود: بگذارید برگردد؛ بعد.

زنگنه با اشاره به مصوبه دولت درباره رایگان شدن گازب‌های حدود ۳۳ درصد از مشترکان خانگی از ابتدای دی‌ماه امسال، گفت: بار مالی تأمین این طرح کمتر از ۴۰۰ میلیارد تومان است و بیشتر نمی‌شود و به ما گفته شده است که پس از ۶ ماه می‌توانیم برای جبران آن پیشنهادهایی به دولت ارائه کنیم.

وزیر نفت تأکید کرد: این هزینه ممکن است از مشترکانی که مصرف بالاتری دارند جبران شود، البته امکان دارد دولت چنین طرحی را هم تصویب نکند؛ ۴۰۰ میلیارد تومان هم در هزینه‌های کلان انرژی کشور رقم بزرگی نیست.

زنگنه با اشاره به افزایش مصرف گاز در کشور، افزود: خواهشی که از مردم دارم این است که اسراف نشود و به حد نیاز مصرف کنند، خانه‌ها را به حدی گرم نکنند که پنجره‌ها باز شود، اگر موتورخانه‌ها را هم تعمیر و بهینه‌سازی کنند، ما با سازوکاری که در نظر گرفتیم مبلغ آن را پرداخت می‌کنیم، به این دلیل که اتلاف انرژی زیادی از طریق موتورخانه‌ها انجام می‌شود. با این حال اگر صرفه‌جویی شود ما هم ناچار به محدود کردن گاز صنایع نخواهیم شد.

پیش‌فروش مطلق در لایحه بودجه نیست، نوشته شده است «فروش اوراق مالی یا پیش‌فروش»، این هم سازوکاری است و اگر مجلس تصویب کرد دولت هم می‌تواند اجرایی کند.

وی با اشاره به نشست آینده کمیته نظارتی اوپک‌پلاس، گفت: آن‌ها وضع مراعات‌ها (رعایت سهمیه ها) را بررسی می‌کنند و تصمیم‌گیرنده نیستند؛ فقط درباره نحوه مراعات اعضا گزارش می‌دهند. مراعات هم در مجموع خوب بوده و آنچه بعضی اعضای اوپک به حق انتظار داشتند این است که کشورهایی که در ماه‌های گذشته تولید خود را به اندازه کافی کاهش ندادند، تا مارس ۲۰۲۱ به اندازه آن مقدار کاهش دهند و این مهم‌ترین کاری است که کمیته نظارتی باید درباره آن گزارش دهد.

وزیر نفت در پاسخ به این پرسش که پیش‌فروش ۷۰ هزار میلیارد تومان اوراق نفتی در بودجه ۱۴۰۰ از چه طریق امکان‌پذیر است؟ تصریح کرد: پیش‌فروش مطلق در لایحه بودجه نیست، نوشته شده است «فروش اوراق مالی یا پیش‌فروش»، این هم سازوکاری است و اگر مجلس تصویب کرد دولت هم می‌تواند اجرایی کند.

زنگنه درباره توسعه میدان‌های جدید گازی و نفتی، گفت: فعلاً برنامه‌ای برای توسعه میدان‌های جدید نداریم. در بخش گاز تمرکز ما روی میدان‌های بلال، فرزاد، پارس جنوبی و کیش است و در بخش نفت، غرب کارون، جفیر، سپهر و میدان‌های ایلام است.

پتروپارس چند ماه پیش جکت را نصب کرد، دکل مستقر و امروز حفاری چاه نیز آغاز شد که کار بهره‌برداری از این میدان از پنچ حلقه چاه آغاز می‌شود و با سکوی آماده‌ای که در اختیار داریم نصب می‌شود و خط لوله دریایی کوتاهی هم کشیده می‌شود

وی درباره آغاز عملیات حفاری نخستین چاه طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی، ادامه داد: در نیمه نخست سال ۹۶ قراردادی برای توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی بستیم که سه ضلع داشت، توتال، سی‌ان‌پی‌سی‌آی (شاخه بین‌المللی شرکت ملی نفت چین) و شرکت پتروپارس ایران که توتال با تحریم آمریکا از این قرارداد خارج شد، سهم آن به سی‌ان‌پی‌سی‌آی منتقل شد و آن هم بعد خارج شد و کار به‌عهده پتروپارس گذاشته شد.

وزیر نفت گفت: پتروپارس چند ماه پیش جکت را نصب کرد، دکل مستقر و امروز حفاری چاه نیز آغاز شد که کار بهره‌برداری از این میدان از پنچ حلقه چاه آغاز می‌شود و با سکوی آماده‌ای که در اختیار داریم نصب می‌شود و خط لوله دریایی کوتاهی هم کشیده می‌شود؛ آن‌ها قول دادند که زمستان سال آینده روزانه ۵۰۰ میلیون فوت مکعب گاز به شبکه تزریق می‌شود، این فاز پالایشگاه ندارد، فشارافزایی دارد که آن هم بیش از نصف هزینه ۴ میلیارد دلاری قرارداد را دربرمی‌گیرد.

زنگنه در پاسخ به پرسش دیگری درباره تمدید قرارداد گازی با ترکیه، افزود: فعلاً همین را انجام می‌دهیم. ان‌شاءالله دوستان دولت بعد برای تمدید آن وقت دارند.

امسال برای نخستین بار در لایحه بودجه تبصره‌ای گذاشتیم که به شرکت‌های تابع وزارت نفت اجازه می‌دهد ۸۰۰ میلیارد تومان از منابع داخلی خود برای توسعه فعالیت‌های فناورانه، شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها هزینه کنند، چه به‌صورت کمک بلاعوض و چه با دادن تسهیلات.

وی با تأکید بر توسعه پارک‌های علم و فناوری در کشور، گفت: سرمایه‌گذاری پارک فناوری ری انجام می‌شود و هم‌زمان تأسیس مراکز نوآوری آن در دانشگاه‌ها (نفت، تهران، شریف، امیرکبیر، شیراز و ...) در حال پیگیری است. از سویی امسال برای نخستین بار در لایحه بودجه تبصره‌ای گذاشتیم که به شرکت‌های تابع وزارت نفت اجازه می‌دهد ۸۰۰ میلیارد تومان از منابع داخلی خود برای توسعه فعالیت‌های فناورانه، شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها هزینه کنند، چه به‌صورت کمک بلاعوض و چه با دادن تسهیلات.

وزیر نفت با بیان اینکه پتروپارس هم یک شرکت دانش‌بنیان است که توانایی مدیریت و پیشبرد پروژه را دارد، تصریح کرد: در مجموع شرکت‌های اکتشاف و استخراج همه از منظر دانش‌بنیانی بررسی شدند، نه از نظر داشتن سرمایه و تجهیزات و امکانات. اکنون نیز پیرو سخنان اخیر رهبری که فرمودند توسعه صنعت نفت و گاز با تکیه بر شرکت‌های دانش‌بنیان دنبال شود، در حال تهیه سندی هستیم که به‌زودی تقدیم دولت و ایشان می‌شود که این کار با جدیت بیشتری دنبال شود.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • Mjp. Shiraz IR ۱۸:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
  4 0
  این اهالی تسلیم. پذیر پیشاپیش کیک جشن مذاکره وبرجام خیالی راتقسیم کردن.. ایناساده لوح نیستن بلکه دقیقامنافق و ویران کننده ی انقلاب واقتصادن. یقین بدونیدمخفیانه رابطه دارن باامریکا.. فتنه گران اقتصادی وامنیتی!! دو ونیم ملیون بشکه تاروزقیامت غرب ازایران نمیخره. البته اگه پیش فروش بخوان بکنن بمردم بیچاره مثل سهام پالایشی.
 • احسان صادقی IR ۱۹:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
  2 0
  سلام علیکم خوب بفروشید کسی جلوی شما نگرفته اما کاری که انجام نداد را کارنامه معرفی نکنید، درام رو بریزین توی صندوق توسعه ملی که خالی کردین
 • IR ۲۱:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
  2 0
  حرف مفت که خرج نداره - عرضه داری حالا بفروش بعد ادعا کن که سال دیگه هم میتونم بفروشم
 • پسر IR ۲۱:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
  1 0
  یه متهم تو یه کشور افتاده زندان و متهم دیگه در کشور دیگه شده وزیر وزیری که منصبش با مدرک تحصیلیش فرق داره البته ایشون در ضایع کردن بیت المال مخصوص مردم یدطولایی دارن
 • ho3ein021 IR ۲۳:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
  2 0
  2.3 میلیون بشکه؟؟ غیر واقعی است، 7 سال این دولت نتوانست. حالا سال آخری میخواد انقد بفروشه؟؟
 • IR ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۵
  1 0
  بعضی از دولت مردان دیگر برایشان هیچی مطرح نیست فقط باید اینطوری شود می شود و..... خوب اگر مرد میدان بودید 7 سال است انجام می دادید شما که انقدر کدخدا را بزرگ می پنداشتید که همه چیز از یادتان رفت و مارا بدبخت کردید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس