اخبار ویژه روزنامه ها

خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: در خصوص مسئولیت آژانس در حفظ محرمانگی متاسفانه این دفعه اولی نیست که اسناد به رسانه ها درز پیدا می کند، ما قبلا هم مسئولیت های آژانس را به آنها متذکر شدیم.

سرویس سیاست مشرق- روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

**********

کیهان

وقتی متهمان افزایش تحریم‌ها زرنگ‌بازی درمی‌آورند


یک روزنامه زنجیره‌ای مدعی شد دولت نباید درباره ابعاد تحریم‌ها سکوت کند.
اعتماد به قلم عباس عبدی نوشته است: «یکی از نقدهای جدی که به دولت وارد است، باز نکردن ابعاد و آثار تحریم‌ها است. بزرگترین تحریم‌هایی که علیه یک کشور اجرایی شده است. البته انگیزه اصلی این سکوت تاحدی قابل درک است، ولی بی‌فایده یا حتی زیانبار بودن آن نیز بر کسی پوشیده نیست. شاید به علت همین سکوت است که مخالفان دولت نیز دچار اشتباه محاسبه شده‌اند و گمان می‌کنند که تحریم اهمیتی ندارد و به قول مرادشان اگر از آنان درباره تحریم بپرسی، خواهند گفت تحریم چی هست؟ تحریم نمدی؟!!


نتیجه این بی‌اطلاعی همین مصوبات خواهد شد علت مسکوت گذاشتن ابعاد تحریم این است که نمی‌خواهند مردم دچار یاس شوند شاید هم می‌خواهند جلوی عامل تحریم بگویند که ما تحمل می‌کنیم. مسئولان کشور در مواردی به موضوع تحریم‌ها اشاره کرده‌اند ولی چندان جامع نیست. بد نیست مقایسه‌ای کلی از اقتصاد کشور در سه سال اخیر با پیش از آغاز تحریم‌ها داشته باشیم. اقتصاد کشور تا پایان سال 1399 نسبت به سال 1396 حدود 17 درصد کوچک‌تر شده است و اگر رشد جمعیت کشور را در نظر بگیریم درآمد سرانه کشور با قیمت ثابت حدود 21 درصد نسبت به سال 1396 کاهش یافته است. نرخ بیکاری به بیشترین درصد در سال‌های اخیر خواهد رسید به معنی این است که جمعیت بیکار کشور تا پایان سال آینده حداقل 1 تا 1/5 میلیون نفر افزایش خواهد یافت و به 4/5 تا 5 میلیون خواهد رسید. برای ایجاد اشتغال این افراد ده‌ها میلیارد دلار سرمایه‌گذاری ارزی لازم است. حجم بازرگانی خارجی کشور در شش ماهه اول سال نسبت به سه سال پیش کاهش بسیار زیادی یافته است. آثار منفی آن در اشتغال و معیشت مردم به وضوح دیده می‌شود. ابعاد تحریم بسیار بزرگتر از این آمار و ارقام است. برای نمونه اگرچه کانال مالی اروپا به ظاهر فعال است تا تجارت مواد غذایی و دارویی دچار مشکل نشود ولی واردات واکسن آنفلوآنزا در عمل، زمانی به نتیجه رسید که فایده چندانی ندارد هم پول دادیم و هم واکسن موثر نداریم. برای واکسن کرونا نیز محدودیت‌های بانکی امکان خرید امن و قطعی را فراهم نکرده است. اینها همه به کنار کاهش فروش نفت و عدم دسترسی به منابع مالی کشور و افزایش شدید هزینه واردات را باید مورد به مورد شرح داد.»


نوشته روزنامه زنجیره‌ای در واقع، فرار به جلو به جای پاسخگویی است. به عبارت دیگر آنها باید پاسخ دهند که چرا تحریم‌ها در پسابرجام(با عملکرد خائنانه هر دو دولت اوباما و ترامپ) چند برابر شد؟ این چیزی نیست که بشود از صاحب‌نظران مطالبه کرد چه این‌که صاحب‌نظران منتقد، درباره خسارت‌های اعتماد بلاوجه به دشمن در برجام هشدار می‌دادند اما متهم به بی‌سوادی و بزدلی و کاسبی تحریم شده و به جهنم حوالت داده می‌شوند. اکنون هم متهم اصلی ماجرا روزنامه‌های زنجیره‌ای و سیاسیون غربزده‌ای هستند که به جای صیانت از منافع ملی، در حد کارچاق‌کن‌های دشمن با افکار عمومی خدعه و خیانت کردند.

بایدن نمی‌خواهد اما حتی اگر بخواهد نمی‌تواند به برجام برگردد


یک روزنامه زنجیره‌ای مدعی شد بایدن برای بازگشت به برجام به اجازه کسی نیاز ندارد.
آرمان از قول فریدون مجلسی نوشت: بایدن باز هم اعلام کرد که به برجام بازخواهد گشت و بارها اعلام کرده که خروج دونالد ترامپ از برجام یک اشتباه بزرگ بوده است و این اقدام را قبول ندارد. بنابراین او مشخصا پس از روی کارآمدن به برجام باز خواهد گشت و به‌صورت اتوماتیک این کشور باید به تعهدات خود در برجام عمل کند. از همین رو برخی تحریم‌هایی را نیز که ایالات‌متحده به صورت یک‌طرفه فعال کرده است نیز ملغی خواهد شد. بنابراین ایالات‌متحده سیاستش این خواهد بود که به‌راحتی به برجام بازگردد و در این راستا دولت بایدن نیاز به اجازه گرفتن از هیچ‌کسی را ندارد. آنها پس از بازگشت به برجام از ایران خواهند خواست که به تمامی تعهدات خود عمل کند. هدف نهایی آنها این است و در این راستا گام خواهند برداشت.


این سخنان در حالی است که اولا بایدن برای بازگشت به برجام، شرط‌های متعددی گذاشته و در حقیقت به اسم برجام می‌خواهد، باب مذاکره طلبکارانه با ایران را بگشاید و نه اینکه تحریم‌ها را بردارد. ثانیا دولت اوباما، کنگره آمریکا(اتفاق دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان) و ترامپ تحریم‌های متعددی مانند تحریم‌ ویزا، آیسا، سیسادا، و کاتسا را تصویب و به اجرا گذاشته‌اند که نوعا پای دولت جدید آمریکا را- حتی اگر اراده بازگشت به برجام را هم داشت - کاملا می‌بست. از این جهت ادعای بازگشت به برجام و تداوم همه این تحریم‌ها، اظهاراتی مضحک است که صرفا می‌خواهد دست غربگرایان عوام‌فریب را در داخل ایران پر کند.


ثانیا حتی در دولت اوباما نیز، او هر سه ماه یک‌بار به کنگره گزارش می‌داد و مجوز مشروط سه ماهه کنگره برای ادامه کار در برجام را می‌گرفت. در واقع دولت آمریکا عمدا برجام را به کنگره نبرد و به تصویب نرساند و به همین دلیل برجام، از همان ابتدا، توافقی پا در هوا بود و حال آنکه در مقابل، ایران تعهدات خود را نقدا و یکجا در همان دو ماه اول (قبل از سررسید اجرای برجام در دی‌ماه 94) به انجام رسانده بود.

مأموریت کارمند آشنا برای تحریک یک اتفاق مهم


یک کارمند حسام‌الدین آشنا ضمن روایت وارونه از ماجرای تصویب قانون ضدتحریمی مجلس مدعی شد این کار بسیار بد، مضر و خطرناک است.
دیاکو حسینی که از مدیران زیرمجموعه آشنا در مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری محسوب می‌شود، در روزنامه همشهری نوشت: مصوبه اخیر مجلس موسوم به «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» در ایجاد توافق ملی ناکام بوده و موجب شکل‌گیری چندصدایی درباره یکی از مهم‌ترین مسائل سیاست خارجی و منافع ملی شده است.


صرف‌نظر از ناکامی این طرح در جلب رضایت عمومی، به‌نظر می‌رسد که نخستین شکاف درباره این طرح مجلس در شورای‌عالی امنیت ملی اتفاق افتاد. درحالی‌که رئیس‌جمهور به‌عنوان رئیس شورای‌عالی امنیت ملی به صراحت مخالفت خود را با این طرح ابراز کرده است، دبیرخانه این شورا که قاعدتا باید در هماهنگی با ریاست شورا عمل کند، در بیانیه خود اقدام مجلس را مورد تأیید قرار داده است.


وی با اشاره به مخالفت وزارت خارجه ادامه می‌دهد: طبیعی بود مجلس در این طرح، نظر مذاکره‌کنندگان، دیپلمات‌های باسابقه و به‌زعم رئیس‌جمهور کسانی که 25سال در این حوزه کار کرده‌اند را جویا می‌شد که گفته‌اند کار را باید به کاردان سپرد.
این بدعت بسیار بد، خطرناک و مضری است که قوای سه‌گانه در چنین سطحی از تعارض قرار داشته باشند و این تعارض ناشی از عدم‌هماهنگی‌های ابتدایی و اولیه‌ای باشد که انتظار می‌رود در حوزه سیاست خارجی و امنیت ملی نقش داشته باشد.
طرح مجلس به‌خوبی نشان داد که ما به‌دلیل این عدم‌هماهنگی و این تصور نادرست و ناپخته که مجلس باید در همه حوزه‌ها دخالت کند، در چه وضعیت خطیری قرار گرفته‌ایم. این تصور ناپخته، به شکل‌گیری طرح‌های ناپخته‌ای در مجلس منجر شده است که نتیجه آن بروز تعارض و تضاد میان طرح‌های مجلس و سیاست‌های رسمی، اعلام و پیگیری شده از سوی دولت و سایر نهادها، شده است.


روشن است که طرح مجلس به اتحاد و انسجام ملی کمک نمی‌کند؛ ضمن اینکه اهمیت این طرح نادرست در زمانی که ما در آستانه ورود به دوران تازه در سیاست خارجی قرار داریم، دوچندان است.  درحالی‌که دولت و رئیس‌جمهور منتخب آمریکا تمایل خود برای بازگشت به برجام را اعلام کرده‌اند و درحالی‌که دولت و ملت ایران 3سال مقاومت و فشارهای حداکثری را تحمل کرده‌اند و برای حفظ دستاوردهای برجام و تسلیم‌نشدن در برابر زورگویی آمریکا تلاش کرده‌اند، در چنین موقعیت حساسی، طرح مجلس به جایگاه حقوقی قدرتمند ایران آسیب خواهد زد و در این شرایط طرح مجلس برای منافع ملی کشور یک تهدید محسوب می‌شود.


دیاکو حسینی در پایان خواستار مسئولیت‌پذیری مجلس درباره پیامدهای مصوبه اخیر شده است!


فضاسازی توأم با تخریب مدیر زیردست آقای آشنا در حالی است که برخی مدیران دولتی و رسانه‌های همسو، در ابتدا مدعی شدند این گونه تصمیم‌گیری‌ها در صلاحیت شورای عالی امنیت ملی است نه مجلس و مجلس نظر شورا را اخذ نکرده است. اما بیانیه قاطع دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی- که آقای روحانی خود به مدت 16 سال دبیر آن بوده- ثابت کرد مجلس کاملاً با شورا هماهنگی داشته، طرح در جلسات شورا طرح و بررسی (اصطلاحاً چکش‌کاری) شده و به تأیید شورا رسیده است. یادآور می‌شود مجلس چهار ماه قبل رأساً می‌توانست طرح را تدوین و تصویب کند اما طولانی شدن موضوع به خاطر همین رسیدگی و تصویب در شورای عالی امنیت ملی بوده و عجیب است که محافل دولتی مورد اشاره، ضمن نشر اکاذیب، اقدام به کتمان واقعیت مصوبه «ش‌.ع.‌ام» کردند. عبارت این موضوع این می‌شود که فلان مدیر دولتی یا وزارت خارجه باید مؤاخذه شود و پاسخگو باشد که چرا پس از مصوبه نهایی شورا، اقدام به انکار آن و تخطئه اقدام قانونی مجلس کرده‌اند؛ در واقع آنها هستند که تصمیم اجماعی را زیر سؤال برده و به شکل مشکوک که تنها مطلوب آمریکا و اروپای عهدشکن است، القای اختلاف می‌کنند. نکته قابل تامل دیگر طلبکاری کارمند آقای آشنا مبنی بر ضرورت سپردن کار به افراد کاردانی است که 25 سال است در این حوزه کار کرده‌اند. اشاره وی ظاهرا به توافقات مشعشع سعدآباد و پاریس و بروکسل در سال‌های 82 تا 84 است که اروپا پس از 2 سال سر دواندن در لغو تحریم‌ها (تعهد خود) مدعی شد ایران باید تعلیق هسته‌ای داوطلبانه 6 ماهه را دائمی و اجباری بپذیرد. حتی در خاطرات آقای روحانی و... نیز از این دوره به‌عنوان دوره‌ای تلخ و عبرت‌آموز یاد می‌شود و عجیب است که کسانی هنوز اصرار دارند کلاه گذاشتن غرب بر سرشان را به نماد افتخار و کاربلدی خود جا بزنند!! در ماجرای کلاهبرداری‌های برجام هم که مسئله روشن است.


از همه مضحک‌تر، ادعای به ثمر نشستن مقاومت به واسطه مذاکره با دولت بایدن است و حال آنکه به تصریح گزارش‌های وزارت خارجه، دولت دموکرات‌ اوباما برجام را با رگبار تحریم‌های پیاپی زیر پا گذاشت. نویسنده به این واقعیت نمی‌پردازد که مصوبه مجلس، بازدارندگی را به توافق یکطرفه شده بازمی‌گرداند و اتفاقا سند راستی‌آزمایی آمریکا و اروپاست که یا موضوع را جدی می‌گیرند و به تعهدات خود عمل می‌کنند و یا به بی‌اعتنایی ادامه می‌دهند که سند محکم برای اقدام متقابل و متوازن است.

ایران

رئیس اسبق سیا: ترور فخری‌زاده باید محکوم شود  

 خبر اول اینکه، «جان برنان» رئیس پیشین «سیا» در گفت‌وگو با شبکه «فاکس نیوز ساندی» تصریح کرد که ترور «محسن فخری‌زاده» دانشمند هسته‌ای و دفاعی جمهوری اسلامی ایران باید محکوم شود. به‌گزارش فارس‏، برنان در خصوص نقش رژیم صهیونیستی در ترور شهید فخری‌زاده گفت:‌ «فکر می‌کنم که هنجارها و استانداردهایی از رفتارهای بین‌المللی برای کشورهای مستقل وجود دارد که ما به آن پایبند هستیم و (طبق این استانداردها) ترور را باید محکوم کرد». وی ادامه داد: «در صورتی‌که چین یک دانشمند هسته‌ای تایوان را ترور می‌کرد یا اینکه روسیه یک دانشمند هسته‌ای اوکراین را ترور می‌کرد، به‌صراحت محکوم می‌شد و (محکوم کردن) اقدام درستی هم است صرف اینکه ممکن است اسرائیل پشت این ترور بوده باشد، موجب نمی‌شود که این اقدام (ترور دانشمند ایران) به یک اقدام درست تبدیل شود».

پاسخ رسول جعفریان به سعید جلیلی

  خبر دیگر اینکه، رسول جعفریان، پژوهشگر و استاد تاریخ دانشگاه تهران به سخنان سعید جلیلی از مخالفان برجام و سیاست مذاکره واکنش نشان داد. به‌گزارش خبرآنلاین وی در پاسخ به این اظهار نظر سعید جلیلی که «سال ۹۲ به پشت خیمه دشمن رسیده بودیم، گفتند خزانه خالی است»‏ ‏ نوشت: اولاً دست از سر تاریخ بردارید. ثانیاً اصلاً با این همه تحریم ناشی از مذاکره عجیب شما، وقتی خزانه خالی است، آن طرف خیمه هم برسید، بی‌مایه، فطیر است. باید سلاح و پول و مردم باشند تا بشود کاری کرد.

دفاع وزیر خارجه عراق از گفت‌وگوی ایران و امریکا

  شنیدیم که، وزیرخارجه عراق با اشاره به اینکه کشورش روابط خوبی با تهران و واشنگتن دارد تأکید کرد که بازگشت این دو کشور به گفت‌وگو تأثیر مثبتی بر اوضاع منطقه و عراق دارد. به گزارش ایسنا فؤاد حسین، در حاشیه نشست گفت‌وگوی منامه گفت: روابط ایران و عراق باید بر مبنای همکاری میان دو کشور باشد و این مسأله هم به سود ایران و هم به سود عراق خواهد بود. وی گفت: ما روابط‌مان را بر اساس احترام متقابل و عدم دخالت در امور داخلی بنا می‌کنیم و ما این مسائل را در گفت‌وگو با هرکشوری خواه تهران باشد یا آنکارا یا هر کشور همسایه دیگری مطرح می‌کنیم و به نظرم روابط‌مان با ایران در همین راستا حرکت می‌کند.

 تصمیم پاکستان برای حصارکشی مرزهایش با ایران

  دست آخر اینکه،  وزیر امور خارجه پاکستان گفت که کشورش قصد دارد مرزهایش با ایران را حصارکشی کند. به‌گزارش ایسنا به نقل از روزنامه پاکستانی نیشن، شاه محمود قریشی، در جمع خبرنگاران گفت که کشورش قصد دارد علاوه بر حصار کشی مرزهایش با افغانستان، مرزها با ایران را نیز حصارکشی کند.
او گفت که حصارکشی مرزها پیش از پایان سال‌جاری کامل خواهد شد. این در حالی است که «سلیمان سویلو» وزیر کشور ترکیه هم روز یکشنبه از اتمام ساخت دیوار مرزی ۸۱ کیلومتری این کشور با ایران خبر داد.

خراسان

ورود جدی نهادهای نظارتی به «فوق العاده خواری»


یک نهاد نظارتی در نامه های جدید خود خطاب به تعدادی از دستگاه های اجرایی، با اشاره به مصوبات سال های گذشته در خصوص صدور مجوز دریافت فوق العاده سختی کار از سوی برخی کارمندان و مدیران این دستگاه ها، متذکر شده شمول چنین فوق العاده ای، نیازمند اثبات فعالیت در محیط های غیرمتعارف و ورود فشار به مستخدمان آن دستگاه است، لذا دلایل در نظر گرفته شده برای پرداخت چنین مبالغی، بر خلاف قوانین بوده و از طریق دستگاه قضایی، ابطال خواهد شد.

آرمان ملی

پشت پرده ویدئوی محسن افشانی

ویدئویی در فضای مجازی منتشر شده است که در آن محسن افشانی در حالی که روی صندلی نشسته توسط یکی از به اصطلاح شاخ‌های اینستاگرام تهدید می‌شود و او، افشانی را وادار می‌کند به خودش توهین کند. این ویدئو خیلی زود در شبکه‌های اجتماعی مخصوصا اینستاگرام منتشر شده اما هنوز ساعاتی از انتشار آن نگذشته بود که فیلمی از پشت صحنه این درگیری منتشر شد که نشان می‌داد این دعوا ساختگی است. البته از قبل هم بارها گفته‌ایم که این نوع رفتارها شگرد برخی از شاخ‌های اینستاگرامی برای جذب مخاطب و کشاندن آنها به سایت‌های قمار است.

محرومیت دیگر برای آل کثیر!

باشگاه پرسپولیس گراندز (رای کامل حکم) پرونده عیسی آل‌کثیر را چندی پیش از کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) درخواست کرد تا آن را بیشتر بررسی کند. شانس سرخ‌ها در این پرونده بسیار کم است. حکم محرومیت عیسی آل کثیر سبب شده است تا او نتواند همراه پرسپولیس به قطر سفر کند و حتی بازی فینال لیگ قهرمانان آسیا را از نزدیک تماشا کند. حالا گفته می‌شود از آنجا که این بازیکن به‌طور کامل از لیست قرمزها خارج است، حتی مدالی برای عنوان کسب شده احتمالی نخواهد گرفت.

پاسخ به شایعات درباره سلامت رهبری

معاون رسانه دفتر رهبر انقلاب به شایعات درباره وضعیت جسمانی رهبر انقلاب واکنش نشان داده است. مهدی فضائلی نوشت: در پی فضاسازی و شایعات برخی رسانه‌های خارجی درباره وضعیت جسمانی رهبر انقلاب، معاون رسانه دفتر رهبر انقلاب در توئیتی نوشت؛ به کوری چشم دشمنان و به فضل الهی و با دعای خیر ارادتمندان، حضرت‌آقا سلامت و با نشاط به انجام برنامه های خود طبق روال مشغول هستند.

احضار کلانتری به دادسرا

در پی انتشار اظهارات عیسی کلانتری معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست در خصوص حضرت امام(ره) و ریشه‌های انقلاب اسلامی در گفت‌وگو با رسانه‌های مجازی، کلانتری به شعبه هفتم دادسرای کارکنان دولت احضار و تفهیم اتهام و با قرار تامین آزاد شده است. عیسی کلانتری رئیس سازمان محیط‎زیست در پاسخ به سوالی درباره علت حضورش در دادسرای کارکنان دولت گفت: علت حضورم در دادسرا مربوط به تالاب انزلی بوده است و در این باره صحبت کرده‌ام. وی درباره مطالب منتشره در خصوص احضارش به دادسرای کارکنان دولت به دلیل اظهارات توهین‌آمیزش به بنیانگذار انقلاب و همچنین آزادی‌اش با قرار تامین سکوت کرده و در این باره صحبتی نکرده است.

بازداشت اعضای باند سقط جنین

اعضای باند سقط جنین در یکی از بیمارستان‌های دولتی بابل در استان مازندران بازداشت شده‌اند. با تلاش سربازان گمنام امام زمان(عج) سپاه استان مازندران و شهرستان بابل و دستور دادستان این شهرستان، در یک اقدام اطلاعاتی پس از چند ماه رصد، اعضای باند بزرگ سقط جنین در بابل شناسایی و بازداشت شده‌اند. ماموران و سربازان گمنام امام زمان(عج) چند نفر از کارکنان و پزشک یکی از بیمارستان‌های بابل را که در این اقدام غیرقانونی دخیل بوده‌اند بازداشت و مقادیر زیادی دارو و آمپول‌های سقط جنین از آنها کشف و ضبط کرده‌اند.

کنایه تند به سعید جلیلی

یک فعال رسانه‌ای اصولگرا به اظهارات سعیدجلیلی درباره برجام و مذاکره واکنش نشان داده است. محمد مهاجری در حساب کاربری‌اش در توئیتر با هشتگ سعید جلیلی، انتخابات 1400 و مذاکره نوشته است: وقتی آقای سعید جلیلی که این روزها برای انتخابات 1400 کت وشلوار دوخته، به برجام و مذاکره بد می گوید یاد توصیف آن شخصیت عزیز می‌افتم که در باره او گفته بودند: «او نه فقط مذاکره کردن بلد نیست، بلکه نمی داند که این کار را بلد نیست!»

تکذیب برگزاری جلسه خبرگان

شبکه خبر اعلام کرد: دیروز تصویری ساختگی از زیرنویس شبکه خبر با موضوع جلسه مجلس خبرگان رهبری در شبکه‌های اجتماعی فضای مجازی دست به دست می‌شود. این تصویر جعلی است و خبر آن تکذیب می‌شود.

واکنش به درز اطلاعات محرمانه

خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: در خصوص مسئولیت آژانس در حفظ محرمانگی متاسفانه این دفعه اولی نیست که اسناد به رسانه ها درز پیدا می کند، ما قبلا هم مسئولیت های آژانس را به آنها متذکر شدیم و متاسفیم برخی جریان های درون آژانس به دنبال به هم زدن مسیر فنی هستند که ایران و آژانس شروع کردند.

اعطای نشان فداکاری به 4 فرمانده شهید

با تصویب شورای عالی نشان‌ها در ارتش نشان فداکاری به چهار تن از فرماندهان شهید ارتش تعلق گرفت. برابر تصویب «شورای عالی نشان‌ها» در ارتش، به پاس فرماندهی و مدیریت جهادی شهدای والامقام ارتش جمهوری اسلامی ایران در صحنه‌ها و برهه‌های سرنوشت‌ساز، نشان فداکاری به شهیدان سپهبد سید محمدولی قرنی، سپهبد علی صیاد شیرازی، سرلشکر منصور ستاری و سرلشکر سیدموسی نامجو، مردان بی‌ادعایی که سرسختانه در خط مقدم دفاع از استقلال، تمامیت ارضی و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایستادند و در این راه خون پاک خود را تقدیم اسلام و میهن اسلامی کردند تعلق گرفت.

ارسال بزرگ‌ترین ناوگان نفتی به ونزوئلا

بزرگ‌ترین ناوگان نفتی ایران در حال حرکت به سمت ونزوئلاست. به گزارش الجزیره، ایران در حال ارسال بزرگ‌ترین ناوگان نفتی خود به ونزوئلاست. این ناوگان برای کمک به ونزوئلا برای جبران کمبود نفت در این کشور به ونزوئلا ارسال می‌شود. این ناوگان شامل ده شناور است.

احتمال نقش منافقین در ترور شهید فخری ‌زاده

یک عضو جداشده از گروهک منافقین ضمن اشاره به ترور شهید فخری‌زاده گفت: احتمال دارد که حادثه تروریستی «شهید فخری‌زاده» با مشارکت گروهک منافقین صورت گرفته باشد. ایسکانیوز نوشت: یعقوب معراجی، از اعضای جداشده گروهک منافقین که اخیرا گزارش فساد مالی آن گروهک را به پلیس فرانسه ارائه داده است، در خصوص احتمال مشارکت و نقش گروهک منافقین در آخرین حمله تروریستی صورت‌گرفته در ایران که متعاقب آن یک مقام مسئول ایرانی ترور شد، به گفت‌وگو پرداخت.

جابری ‌انصاری استعفا کرد

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیروز از پذیرش استعفای حسین جابری‌ انصاری از سمت معاونت کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه از سوی محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه خبر داد و گفت که سیدکاظم سجادی به عنوان معاون کنسولی وزارت خارجه منصوب شده است. سیدکاظم سجادی پیش از این سفیر ایران در ارمنستان، مدیرکل امور ایرانیان، مدیرکل اقتصاد مقاومتی و مشاور وزیر امورخارجه بوده است.

جزیره فریزر استرالیا طعمه آتش شد

آتش در بیشه‌زارهای جزیره فریزر استرالیا در اواسط اکتبر بر اثر روشن کردن غیرقانونی آتش شروع شد و هم‌اکنون نیمی از این جزیره در محاصره آتش قرار دارد و دچار حریق شده است. یکی از مسئولان خدمات اضطراری کوئینزلند می‌گوید این امیدواری وجود دارد که آتش تا حدی مهار شود، اما فعلا تهدید پابرجاست. وی گفت: ما از مردم خواسته‌ایم محل را تخلیه کنند، اما برخی تصمیم گرفته‌اند بمانند و از خانه‌های خود حفاظت کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۰:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۸
  20 5
  کلیات بودجه 1400 پیشنهادی دولت نباید تایید شود چون آخرین میخ دولت تبخیر امید بر تابوت اقتصاد ایران است آن هم میخ طویله
 • IR ۱۰:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۸
  15 5
  خبر دیگر اینکه، رسول جعفریان، پژوهشگر و استاد تاریخ دانشگاه تهران به سخنان سعید جلیلی از مخالفان برجام و سیاست مذاکره واکنش نشان داد این پژوهشگر چرا در مقابل تحریفات روحانی وتوهینهای اصلاحاتیها در مورد اهل بیت مذاکره امام با عمر سعد و عاشورا و.... چرا چیزی نگفت
  • IR ۱۷:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۸
   0 2
   پارسال وقتی روحانی درمورد امام حسین و صلح صحبت کرد جعفریان در مورد تفسیر جناحی حادثه عاشورا انتقاد کرد. یک سرچ بکن بعد پیام بذار
 • ۱۲:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۸
  2 0
  رسول جعفریان خودش دست از تاریخ فرمایشی اش بردارد مردان خدا هرگز بی مایه نیستند که فطیر دست شان بماند. با کار و تلاش این کشور را به تارک دنیا می رسانیم و اجازه تسلیم کشور را به شما نمی دهیم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس