کد خبر 1153106
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۰
حسین شریعتمداری نمایه

مدیرمسؤول روزنامه کیهان نوشت: این سؤال از آقای رئیس‌جمهور نیست چرا با مصوبه‌ای که می‌تواند به زورگویی آمریکا و اروپا خاتمه داده و زمینه را برای لغو تحریم‌ها فراهم آورد، مخالفت می‌کنند؟!

به گزارش مشرق، حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان در یادداشتی تحت عنوان  «گفتاتا ز که نالیم که از ماست که بر ماست!»، نوشت: سه دولت اروپایی فرانسه، انگلیس و آلمان با صدور بیانیه‌ای، نصب سه زنجیره سانتریفیوژ IR-2m در تاسیسات نطنز را «بسیار نگران‌کننده»! و مغایر تعهدات برجامی ایران دانسته‌اند. در این بیانیه از دولت ایران خواسته‌اند مصوبه اخیر مجلس با عنوان «طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران» را اجرا نکند! در این باره گفتنی است؛

۱- در سیاست خارجی کشورمان چه اتفاقی افتاده است که دولت‌های فرانسه و انگلیس و آلمان را به نقطه‌ای از گستاخی رسانده است که به دولت دستور می‌دهند مصوبه مجلس را اجرا نکند؟!

۲- نگاهی هرچند گذرا به مصوبه مجلس به وضوح نشان می‌دهد که صفر تا صد آن در این گزاره خلاصه می‌شود که اگر کشورهای اروپایی به عدم انجام تعهدات برجامی خود ادامه بدهند (که تاکنون داده‌اند)، جمهوری اسلامی ایران نیز از انجام تعهدات خود که تاکنون به صورت یکجانبه اجرا می‌کرده است، خودداری خواهد کرد.

این ابتدایی‌ترین حق قانونی کشورمان است و راهی کارساز و گره‌گشا برای گشایش اقتصادی و لغو تحریم‌هاست و سؤال این است که تروئیکای اروپایی بر چه اساسی به خود حق می‌دهد از ایران بخواهد به وادادگی کنونی در مقابل آمریکا و متحدانش ادامه بدهد و دَم بر نیاورد؟! مگر ایران مستعمره آنهاست که به‌عنوان یک کشور مستعمره به آن می‌نگرند و تا آنجا پیش می‌روند که رسماً بیانیه داده و از دولت می‌خواهند مصوبه مجلس را اجرا نکند؟!

۳- پاسخ این پرسش‌ها را در آن سوی آبها و در ماورای مرزها جست‌وجو نکنید. پاسخ در همین نزدیکی‌هاست. اطراف خودمان، بخوانید! روز چهارشنبه هفته قبل آقای روحانی در جلسه هیئت دولت با اشاره به مصوبه مورد اشاره، یعنی همان «طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران» که در مجلس به تصویب رسیده بود، می‌گویند؛ دولت با این مصوبه موافق نیست و آن را برای روند دیپلماتیک مضر می‌داند».

این سخن با آنچه در بیانیه گستاخانه سه کشور اروپایی آمده است چه تفاوتی دارد؟ در بیانیه اروپایی‌ها آمده است؛ «اگر ایران می‌خواهد فضایی برای دیپلماسی نگه دارد نباید این گام‌ها را عملی کند.»!.. در اظهارات آقای روحانی و بیانیه سه کشور اروپایی این دو گزاره مشترک است.(۱) مصوبه مجلس نباید اجرا شود! و (۲) این مصوبه برای فضای دیپلماسی مناسب نیست!

در بیانیه تروئیکای اروپایی آمده است؛ «این اقدامات ایران فرصت مهم بازگشت به دیپلماسی با دولت بعدی آمریکا را به خطر می‌اندازد»! این بخش از بیانیه سه کشور اروپایی نیز با اظهارات پی درپی برخی از دولتمردان که تمامی سرنوشت کشور و از جمله -و مخصوصاً- تکلیف برجام را به ریاست جمهوری بایدن گره زده‌اند، همخوانی کامل دارد! این درحالی است که بایدن پیشاپیش اعلام کرده است محدودیت صنعت موشکی و پیشگیری از حضور ایران در منطقه، شرط بازگشت وی به برجام - بخوانید جسد متعفن برجام-‌ است! یعنی دقیقاً همان شروطی که ترامپ با تکیه بر آن از برجام خارج شد!

 با توجه به موارد یاد شده که فقط‌ اندکی از بسیارهاست، آیا می‌توان انتظار داشت که تروئیکای اروپایی با وقاحت و گستاخی تمام به دولت کشورمان دستور ندهد؟! و آیا جای این سؤال از آقای رئیس‌جمهور نیست چرا با مصوبه‌ای که می‌تواند به زورگویی آمریکا و اروپا خاتمه داده و زمینه را برای لغو تحریم‌ها فراهم آورد، مخالفت می‌کنند؟!

۴- و در خاتمه، این چند بیت از قصیده معروف ناصر خسرو قبادیانی می‌تواند وصف‌الحال باشد؛

روزی ز سر سنگ عقابی به هوا خاست

و اندر طلب طعمه پر و بال بیاراست

بر راستی بال نظر کرده و می‌گفت؛

امروز همه جای جهان زیر پر ماست

بر اوج چو پرواز کنم از نظر تیز

می‌بینم اگر ذره‌ای ‌اندر کف دریاست

... تا آنجا که ناگهان تیری از چله کمانی به سویش رها می‌شود و بر بالش می‌نشیند و چون در آن می‌نگرد

پَر خویش در آن می‌بیند و ...

گفتا: عجبا، این که ز چوب است و ز آهن

این تیزی و تندی و پریدن زکجا خاست!؟

چون نیک نگه کرد پر خویش بر آن دید

گفتا: ز که نالیم که از ماست که بر ماست!

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 26
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۲۳:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۷
  51 5
  بزرگوار، زیر بقا و حیات جماعت غربگرا در بودن تحریم ها برعلیه مردم و کشور است
 • IR ۲۳:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۷
  3 0
  چند ماه دیگر گر چه استخوان لای زخم یا خار در گلو باشند آقایان، صبر میکنیم که چاره ایم نیست، اما شورای نگهبان، نگهبانی کند و زمام دولت را دست فردی انقلابی بدهد. که اگر چنین بشود در هیچ دوره ای روسای سه قوه در یک خط دیده نشده و این اتفاق را به فال نیک گرفته تا هشت سال آینده را مغتنم شماری برای پیشرفت کشور و ساماندهی اقتصادی و معیشتی مردم
 • IR ۲۳:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۷
  1 0
  بزرگترین حربه ی دشمن تحریم آن هم به کمک پادوهای داخلی است که بهش گرا میدهند وتا خودشان هم از شاخ وبرگ آن بی نسیب نمانند
 • IR ۲۳:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۷
  1 0
  ننگ بر خائنین این مملکت
 • دیده بان IR ۲۳:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۷
  67 7
  احسنت،درود برحاج حسین شریعتمداری عزیز،مثل همیشه حرف حساب ودرست ومنطقی،خداوندحافظ شماباشد. ان شاءالله
 • ایرانی IR ۰۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۸
  14 4
  دولت غافل و غربگدای تدبیر و ناامیدی بعد از گذشت ۷ سال ……؟؟؟!!! هنوز دنبال سیب و گلابی های کذایی و دروغین برجام بی فرجام است…… مردم ایران باید بدانند ؛ از ماست که بر ماست………!
 • IR ۰۰:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۸
  30 5
  خداوند سردارعظیم رسانه ای ما را حفظ کند. احسنت حاج‌حسین عزیز خدا امثال ایشان را زیاد گرداند
 • عباس IR ۰۰:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۸
  9 2
  غربگرایان و غرب اهداف مشترکی در قبال نظام اسلامی و مردم دارند. و از هر فرصتی برای ضربه به مردم دریغ نمیکنند . تجربه 42 سال نشانگر این واقعیت تلخ است.
 • SE ۰۰:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۸
  10 0
  پاینده ابر قدرت ایران
 • SE ۰۰:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۸
  7 1
  مسئول عمده مشکلات کشور عمدتا مسوولان بی کفایت هر دولت هستند و این را همه میدانند
 • IR ۰۱:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۸
  24 6
  برجام دیگر حتی با ورود آمریکا هیچ جذابیتی برای کشورها و شرکت ها نخواهدداشت چون که بدعهدی غربی ها وبه خصوص خروج علنی آمریکا را دیده اند و هر لحظه احتمال برهم خوردن آن را می دهند در برجام دست اول حتی در دوره اوباما هم دلار پایین نیومد فکرشو بکنین برجام دست دوم تعمیری چه خواهد شد؟
 • علی US ۰۱:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۸
  23 4
  فایده نداره یاسین نخون حاج‌حسین آقا
 • رضا IR ۰۱:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۸
  7 23
  دِ چرند ميگى به مولا ! عايا رئيس جمهور مملكت حق نداره در مورد طرحى كه به تصويب نماينده ها رسيده اظهار نظر كنه ؟! جنابعالى اينو بهش ميگى همراهى با غرب ؟! وانگهى مجلس موظفه در اينگونه موارد با وزارت خارجه و شوراى امنيت ملى و نه دبيرخونه اش هماهنگ و نقطه نظرات اونها رو لحاظ كنه شرافتاً كرده ؟! نكرده !
  • IR ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۸
   9 1
   تو چرند میگی ومینویسی بچه ! اول کلمات رو درست بنویس ،بعد بجا بکار بردنشون طلبت! عایا یا آیا ؟؟!!! برو دوغتو بنوش!
  • IR ۱۴:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۸
   1 0
   تازه فارسی یاد گرفتی صهیونیست (عایا) بر شبکه شاد املا یاد بگیر بعد زر بزن
 • IR ۰۱:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۸
  19 6
  آری مصوبه مجلس خوشایند رئیس جمهور نبود/ بواقع باید گفت: این کنج عزلتی که گرفت شیخ شهر/در چشم اهل دید کمینگاه شهرت بود/بعبارتی وی دنبال فرصت بود، بدنبال خودنمایی و ارسال سیگنال مثبت بود،تشنه محبت بیگانه و دو کلام صحبت بود،او با پالس دوباره، درصدد نشان دادن پتانسیل مذاکره و اختفاء نکبت بود، بیچاره آنکه از کودکی تشنه محبت بود و در جستجوی آن بنام تحصیل دکتری مدت مدیدی توی غربت بود، از جیب کدام شخص؟ بماند بعد از آف لود شدن.....
 • دیده بان IR ۰۳:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۸
  11 4
  سلام ودرود برحاج حسین شریعتمداری عزیز،سلیمانی عرصه رسانه !
 • IR ۰۴:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۸
  0 9
  فرمایشات این بزرگوارصحیح است اماعملابایدهمانندسردارسلیمانی شبانه روزدرخط مقدم باشدچون باشعرمعمولا فقط کنایه است
 • IR ۰۵:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۸
  2 13
  هوس ماست کردم
  • IR ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۸
   4 7
   به حسن بگو برات بیاره!!
 • IR ۰۶:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۸
  2 16
  خوب شد یادم انداختی ماستم تمام شده برم بقّال
 • روح الله IR ۰۶:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۸
  18 2
  دولت و مدعیان اصلاحات عالما و عامدا کمر به نابودی ایران بستن و مشکل نفهمیدن ندارن چرا که اگر مشکل نفهمیدن داشتن تا الان باید متنبه میشدن
 • IR ۰۷:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۸
  20 6
  تا قبل از این مورد امیدوار بودم برجام نتیجه حماقت باشد. اما اکنون مطمئن شدم برجام نتیجه خیانت است.
 • IR ۰۸:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۸
  8 5
  عالی بود
 • ایرانی DE ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۸
  1 0
  دیگه کار از غربگدایی و غربزدگی و غربپرستی گذشته. بوی تعفن خیانت میاد.
 • SE ۱۶:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۸
  3 0
  حرف حساب

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس