غریب‌آبادی: درز گزارش محرمانه آژانس را بلحاظ حقوقی پیگیری می‌کنیم

سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین المللی با اشاره به انتشار گزارش محرمانه اخیر آژانس در یکی از رسانه های غربی تصریح کرد: بزودی پیگیری های حقوقی ایران در این زمینه بطور جدی دنبال می شود.

به گزارش مشرق، کاظم غریب آبادی روز شنبه در گفت وگو با شبکه خبر، ابعاد بیشتری از این موضوع را تشریح کرد و گفت: اعتراضات و پیگیری های حقوقی ایران از آژانس در زمینه حفاظت از اطلاعات  محرمانه،   سابقه ای بیش از دو دهه دارد. قبل از پرداختن به ریشه این مشکلات، باید اشاره کنم که در مقاطع مختلف و براساس تعهدات کشورمان و ماموریتی که به آژانس از سوی شورای حکام داده شده، آژانس گزارشاتی را ازراستی آزمایی اجرای تعهدات تهیه و در اختیار شورای حکام قرار می دهد. در یک برهه طولانی، گزارشات پادمانی آژانس که بسیارمفصل هم بودند تهیه و میان اعضا توزیع می شد و در پنج سال اخیر نیز گزارشات برجامی جایگزین شدند.

نماینده دائم ایران در ادامه  اظهار داشت:  اما در این مسیر،   دو مشکل وجود دارد: اول،  این که  چه میزان از جزئیات فعالیت های پادمانی باید در  این گزارشات منعکس شوند و دوم این که مکانیسم  اطلاع رسانی گزارشات به اعضای آژانس کاملا نقص دارد و این گزارشات  قبل  از  اینکه  از  محرمانه بودن خارج شوند  که در این مورد  هم ملاحظه جدی داریم،  به رسانه ها  درز پیدا می کنند.  به آژانس گفتیم که انتشار اطلاعات جزیی در گزارشات،  باید به حداقل برسد و داده های غیرضروری نباید منعکس شوند.  اخیرا هم پیگیری این موضوع را مجددا با آژانس شروع کردیم.

سفیر کشورمان افزود: تمامی گزارشات پادمانی و برجامی و همچنین مکاتبات ایران با آژانس و بالعکس، محرمانه هستند. آژانس نیز گزارشات خود  را در سایت داخلی خود که فقط در دسترس  اعضای آن است، قرار می دهد. بیش از ۱۹۰ کشور به این سایت دسترسی دارند. آژانس مدعی است که این  گزارشات از طریق آژانس به  رسانه ها درز پیدا نمی کند و در واقع، مفهوم غیرمستقیم آن این است که امکان  دارد یک یا چند  کشور مبادرت به این کار کنند.   برای جمهوری اسلامی ایران،   مسوولیت اساسی حفاظت از اطلاعات محرمانه، با آژانس بین المللی انرژی اتمی است؛ چرا که اگر این مکانیسم اطلاع رسانی ایراد دارد، باید آن را اصلاح و مورد تجدیدنظر اساسی قرار دهند. در این زمینه، مطلبی که اخیرا توسط رویترز منتشر شد نیز مبنای آن گزارش محرمانه آژانس است که در همین سایت داخلی قرار داده  شده بود و  طبیعتا می تواند از طریق برخی کشورها همزمان برای برخی رسانه ها نیز ارسال شود. در اینجا، آژانس مسوولیت مستقیم دارد و از کشورها که به این اطلاعات محرمانه دسترسی پیدا می کنند نیز سلب مسوولیت نمی شود.


غریب آبادی این موضوع که از گذشته، گزارشات آژانس متعاقبا با تصمیم شورای حکام بطور علنی منتشر می شوند را نیز دلیل موجهی برای انتشار زودتر از موعد آنها توسط آژانس و کشورها ندانست و گفت: هرگونه انتشار اطلاعات محرمانه پیش از سیر روال حقوقی خود، منحصرا در اختیار جمهوری اسلامی ایران، به عنوان دارنده و مالک این اطلاعات می باشد.

وی در پایان اعلام کرد که بزودی پیگیری های حقوقی ایران در این زمینه بطور جدی دنبال می شود.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیروز جمعه با انتشار گزارشی محرمانه، از برنامه ایران برای نصب سه آبشار سانتریفیوژهای جدید در نطنز خبر داد. انتشار این گزارش به فاصله کمی پس از تصویب کلیات طرح اقدام راهبردی مجلس شورای اسلامی برای لغو تحریم‌ها در رسانه‌های غربی خبرساز شد.

غریب ابادی پیش تر با انتشار پیامی در توییتر به این تحول واکنش نشان داد و تصریح کرد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نسبت به حفاظت از اطلاعات محرمانه پادمانی کشورها مسئول است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • IR ۲۳:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
    2 0
    آژانس نوکر صهیونیسهاست کی می خواهید این قبول کنید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس