کد خبر 1151409
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۲
یک سوال درباره بذل و بخشش امروز آقای رئیس جمهور؛ «منظورتان از موفقیت، کدام شاهکار اقتصادی است؟»

جناب آقای رئیس جمهور امروز در سخنان کنایه آمیز از بذل و بخشش موفقیت‌های دولت به دیگران سخن گفت. حال این سوال پیش می اید که منظور آقای روحانی دقیقا کدام موفقیت یا شاهکار اقتصادی است؟

به گزارش مشرق،‌ " هیچ عجله‌ای نکنیم و هول نکنیم. اگر دولت موفقیتی به دست آورد، این موفقیت را تقدیم شما خواهد کرد" ؛ اینها بخشی از جملات آقای حسن روحانی رئیس جمهور است که امروز در آیین افتتاح و بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت نیرو بیان کرد.

او گفته است: "همه آن‌هایی که در کشور مشغول خدمتند، چه در مجلس، چه در قوه قضائیه و چه در نیروهای مسلح، همه دست به دست هم بدهیم و همه در پی امید و ثبات باشیم. هیچ عجله‌ای نکنیم و هول نکنیم. اگر دولت موفقیتی به دست آورد، این موفقیت را تقدیم شما خواهد کرد. ما دست همه را خواهیم بوسید. بگذارید با حوصله، تحمل، خردورزی و آن‌هایی که تجربه بیست و چند ساله در این امر دارند و در دیپلماسی موفق بودند و در دیپلماسی بارها و بارها آمریکا را در سازمان ملل شکست دادند، کارشان را انجام بدهند. البته ما می‌دانیم هر قوه‌ای هر کاری می‌کند با نیت خیر است، اما با هم مشورت کنیم، همفکری کنیم و کارها را دقیق‌تر و پخته‌تر پیش ببریم."

این اظهارات آقای روحانی احتمالا در واکنش به طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌هاست که طی روزهای اخیر توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و شورای نگهبان نیز آن را تأیید کرد. 

با این حال اما هدف در این گزارش واکاوی جزئیات طرح مجلس و علت مخالفت دولت روحانی نیست، بلکه اظهارات طعنه آمیز امروز آقای رئیس جمهور مبنی بر موفقیت‌های دولت و هول نکردن دیگران (منظور مجلس) و تقدیم این موفقیت‌ها به رقبا است. با این جملات، این سوال پیش می آید که منظور آقای رئیس جمهور از موفقیت‌هایی که می خواهد به رقبا تقدیم کند، دقیقاً کدام موفقیت و کدام شاهکار اقتصادی است که اخیراً یا در سالهای گذشته کسب شده و ما خبر نداریم؟

آیا جهش بی سابقه قیمت ارز در دولت آقای روحانی را باید بعنوان موفقیت بدانیم؟ افزایش قیمت دلار از ۳ هزار تومان به ۳۲ هزار تومان را در کدام قسمت جدول موفقیت‌های دولت باید ثبت کنیم؟ جهش قیمت ارز موجب شد تا در این سالها قیمت تمام کالا و خدمات رشد بی سابقه ای را تجربه کنند آنهم درحالی که آقای روحانی و کابینه محترم‌شان سرگرم برجام و پسابرجام بودند.

قیمت سکه در دولت آقای روحانی رکورد ۱۶ میلیونی را ثبت کرد؛ قیمت پراید به ۱۶۰ میلیون تومان هم رسید؛ قیمت مسکن در تهران از متری ۱۷ میلیون تومان به بیش از ۳۰ میلیون تومان رسید، گوشت گوسفندی از ۱۴۰ هزار تومان عبور کرد، مرغ نرخ ۴۰ هزار تومانی را به خود دید، قیمت برنج هندی که بین ۸ تا ۱۰ هزار تومان فروخته می شد و دهک‌های پایین جامعه بیشتر از آن استفاده می کردند به واسطه مدیریت اقتصادی دولت روحانی به بیش از ۲۲ هزار تومان رسیده است!

همین افزایش قیمت ها را در سایر بازارها و کالاهای اساسی شاهد هستیم؛ نمونه ای از موفقیت‌های ستاد تنظیم بازار در دولت روحانی را در بازار روغن شاهد بودیم و کماکان هم هستیم! روغن جامد که مدت‌هاست در فروشگاه ها و بازار یافت نمی شود و اگر هم پیدا شود با قیمت های غیرقابل بارو به فروش می رسد، بعنوان مثال روغن جامد ۴ کیلویی که قیمتش ۴۳ هزار تومان بود در برخی فروشگاه ها انهم در صورت موجود بودن به بیش از ۲۰۰ هزار تومان هم رسید! روغن ۱۷ کیلویی که قیمت هایی در حدود ۵۰۰ هزار تومان راهم دیده بود.

البته این وضعیت درحالی در بازار کالاهای اساسی وجود دارد و هر روز هم نوبت نرخ شکنی یکی از محصولات اساسی مردم می رسد که آقای روحانی معقتد است دیگر مردم برای خرید کالاها صف نمی کشند، او گفته است: اگر به سال ۹۱ و ۹۲ برگردیم می‌بینیم که تحریم سال ۹۰ در دو سال چه میزان بود و مردم برای کالاهای اساسی صف می‌بستند.

در اوج محدودیت‌های کرونایی طی روزهای اخیر، با پرواز قیمت مرغ، مردم مجبور به حضور در صف‌های طولانی برای خرید «مرغ دولتی» شده بودند. حالا هم که نوبت گرانی تخم مرغ رسیده و شاهد هستیم که برای تأمین حداقل های زندگی مردم باید با سختی همراه باشند.

مردم به لطف سیاست‌های اقتصادی دولت و البته نظارت‌های دقیق میدانی بر قیمت کالاهای اساسی هر روز باید هنگام خرید مایجتاج روزانه با شوک همراه شوند، هر روز قیمت یک کالا پرواز می کند و گویا سریال گرانی ها بخصوص در اقلام ضروری مردم پایانی ندارد؛ در مقاطعی هم البته راه حل های مسئولان خیلی جالب است، آنجا که می گویند: فعلاً نخرید، ارزان می شود! اینکه چه زمانی ارزان می شود هم سوال بی پاسخی است که مدام تکرار می شود.

جدا از بازار کالاهای اساسی، در سایر بازارهای اقتصادی نیز وضعیت همین است و گلایه مردم و فعالان بازار هم احتمالاً به گوش دولتی ها نمی رسد که کاری بکنند. تحریم هم بهانه ای شده تا آقایان کلاً دست از کار بکشند و بگویند تحریم هستیم! همین نگاه مدیریتی در بخش های مختلف موجب شده تا سیاست اقتصاد مقاومتی و تقویت تولید داخلی به فراموشی سپرده شود درحالی که بسیاری از مشکلات با تقویت تولید داخل حل می شود اما احتمالاً موفقیت های مد نظر رئیس جمهور در حوزه سیاست های خارجی برای لغو تحریم هاست که در این سال‌ها برعکس عمل کرده و بجای اینکه تحریم ها برداشته شود روز به روز بیشتر هم می شود.

شاید هم منظور آقای رئیس جمهور از موفقیت، اتفاقاتی هست که در سال جاری در بورس رخ داده و به واسطه شاهکار مدیریتی دولت، شاخصی که با سرعت هر چه تمام تر اوج گرفت، به یکباره سقوط کرد و شد آنچه نباید می شد. وضع تولید ملی و جهش تولید هم که مشخص است و نیاز به بازگویی ندارد.

وقتی عملکرد اقتصادی دولت جناب آقای روحانی را در سالهای گذشته به ویژه یکی دو سال اخیر در حوزه های رشد اقتصادی، تولید، تورم، بیکاری، بورس، معیشت، عدالت و فاصله طبقاتی، گرانی مسکن و اجاره بها، خودرو، کالاهای اساسی و ده‌ها موارد دیگر مرور می کنیم، مملو است از شاهکارهایی که نمی دانیم می شود اسمش را موفقیت گذاشت یا نه؟ یا کسی پیدا می شود که این پیش کشی آقای رئیس جمهور را بپذیرد یا نه؟ 

با این حال اما با آغاز فعالیت دور جدید مجلس شورای اسلامی شاهد تکاپوی جدیدی با پیشنهاد طرح‌های حمایتی از مردم و ... هستیم که فوراً با مخالفت دولت همراه می شود و دست آخر هم آقای روحانی با کنایه به مجلس می گوید که هول نکنید، اگر دولت موفقیتی به دست آورد، این موفقیت را تقدیم شما خواهد کرد.

به نظر می رسد، آنچه در واقعیت در حال رخ دادن است، خلاف اظهارات بخشش مابانه آقای رئیس جمهور است و دولت نه تنها حاضر نمی شود، موفقیت‌های حاصل نشده را به دیگران بذل و بخشش کند، بلکه اگر قوه دیگی مثل مجلس هم بخواهد درپی کم کاری دولت، حرکتی از خود نشان دهد تا مشکلی از مردم حل شود، در مقابل آن مقاومت می کند تا خدای نکرده کوچکترین موفقیتی به اسم دیگران ثبت نشود. نمونه اخیر آن هم طرح یارانه کالاهای اساسی بود که مجلس پیشنهاد کرد، دولت به بهانه اینکه پول ندارد، با طرح مجلس مخالفت کرد، ولی دقیقا همان کار را به شیوه ای دیگر در هیات دولت مصوب کرده است و اینگونه بود که معیشت مردم هم گرفتار سیاسی کاری های دولت شد.

جمله آخر خطاب به آقای رئیس جمهور اینکه، اگر مجلس شورای اسلامی در تصویب برخی طرح‌ها عجله می کند و هول است، نه برای اینکه خدای نکرده موفقیت‌های شما را به اسم خودش رقم بزند، بلکه تدبیری است که جلوی شاهکارها را بگیرد تا بیش از این معیشت مردم و اقتصاد کشور ضربه نخورد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 44
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 13
 • IR ۱۶:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  37 0
  ایشون خودشو گفته یه شاهکاره
  • هم وطن IR ۱۹:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
   16 0
   برادر قیمت نجومی پوشک بچه...سیل سال۹۸ و آبگرفتگی آق ثبت و خصوصا خوزستان و... و بعد ۱ سال نیم آب گرفتگی دوباره خوزستان بعد از یک بارندگی... ترور ناجوانمردانه سردار عزیز حاج قاسم و اخیرا شهید فخری زاده.. بازم هست دل دیگه هسته شدم.......
  • آدریان دریا IR ۲۲:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
   14 0
   گستاخی و بی شرمی بعضیا حد نداره
 • میثم IR ۱۶:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  38 2
  برید دارایی مسئولان رو حساب کنید ببینید تو این 8 سال چند برابر شده اونوقت می فهمید کدوم موفقیت
  • IR ۱۶:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
   7 20
   تو اون 8 سال که خیلی زیاد شد انواع و اقسام اختلاس هایی که هنوز پرونده هاشون بازه هیئت دولتی که اکثرشون بابت فساد مالی افتادن زندان دکل های نفتی ای که مثل اب خوردن غیب میشدن
  • IR ۰۲:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
   7 0
   جناب 16.25 /// آدرس دکلها رو برو از پسر مهاجرانی (وزیر خاتمی) پیگیر شو /// کسی که 7 سال خودش رو به خواب بزنه، با لگد آمریکاییها هم بیدار نمیشه
 • حمید IR ۱۶:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  24 0
  شاید هم دولت و کابینه‌اش در کشور دیگری زندگی می‌کنند. چرا که در کشور ما در این ۷ سال، قیمت دلار، سکه، مسکن، خودرو، کالاهای اساسی و ... چندصد درصد رشد کرده، تا جایی که حتی آمارش هم ازدستمان در رفته است. سالهاست که دارید کارتان را می‌کنید و نتیجه‌اش جز نابودیِ زندگی و آرزوهای ایرانیان نبوده است. نتیجۀ کارتان زندگی ۸۰ میلیون ایرانی را به فلاکت کشید عحیب است که بعد ۷ سال شکست و فلاکت و بدبختی هنوز هم از رو نمی‌روید.
 • IR ۱۶:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  27 0
  برجام بهانه ای برای در قدرت ماندن بی هنرها و ترسوها
  • IR ۱۷:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
   15 0
   احسنت
  • IR ۱۸:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
   20 0
   خدا لعنت کند باعث وبانی وضعیت مردم را هیچ دشمنی اندازه این دولت به کشور ضربه نزد سردار ودانشمند کشور ودیگر نابغه ها که ترور شدند
 • امین IR ۱۶:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  20 0
  احسنت. توی دنیای خیالی روحانی و ظریف ایران داره در اوج قله های های موفقیت و بهروزی پرواز میکنه و تازه قراره با ورود بایدن به این دنیای خیالی، ایران بره بالای ابرها و همه از خوشحالی بال در بیارن، ولی این قالیباف حسود چشم نداره این همه شاهکار رو ببینه و داره از چنگشون همه رو در میاره تا سند بزنه به نام خودش! الحق که خیلی پرت تشریف دارین
 • محمد IR ۱۶:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  20 0
  عزیزم شما فقط مذاکره کن الان جدیدا بایدن گفته عربستان و اماراتم باید جزو 5+1 باشن ینی باید بشه 5+1+2 علی برکت اله
  • هم وطن IR ۱۹:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
   12 0
   ژاپن هم گفته من باید باشم........
  • IR ۰۶:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
   2 0
   جیبوتی گفته تا روحانی رییس جمهوره من هم باید تو مذاکرات باشم. چون روحانی باید منافع من رو هم در نظر بگیره
 • وحيد US ۱۶:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  0 10
  فراواني مواد غذايي و بهداشتي در تحريم اقتصادي موفقيت است .
 • رسولی IR ۱۶:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  6 21
  انسانیت.وجدان.شرف. غیرت و... خورده اید که همانند رادیو اسراییل. منافقین.سلطنت طلب ها و.. علیه دولت قلم فرسایی می کنید . مردم را با بزرگ کردن قیمت گوشت و مرغ و...گول می زنید . آخه قدری هم وجدان هم خوب چیزی هست . همین دولت تا سال 96 مگر تورم را یک رقمی نگه نداشت.چطور شد یک دفعه از سال 96 به بعد قیمت ها سر به فلک کشید.چرا شما ها عین طرفداران تیم های استقلال و پر سپولیس هستید .هیچ گاه شکست و پیروزی را نه برای طرف می خواهید نه قبول دارید.من به ضرس قاطع می گویم همین انتقاد کنند گان که بیشتر بدنبال اتنقام گرفتن هستند اگر یک مدرسه را بهشان بدهند نمی تونید ادراه کنید .وای به حال اینکه بخواهید یک مملکت را مدبریت کنید . ضمن احترام به سردار دکتر قالیباف اما بادمجان و نون به نرخ خور ها نمی گذارند مردم و کشور یک روز خوش به خودش ببیند.
  • IR ۱۷:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
   17 0
   معلوم هست چی میگی ؟ تمام ابزار قدرت کشور را که دکتر با جانفشانی شهریاریها تولید کرده بود به هیچ حراج کنی و نفت را فروختن و کشور اداره کردن شد هنر اخرش هم که امریکای کدخدا بزنه زیر میز و هیچی به هیچی و این فلاکت مملکت چرا از اون روزهای باشکوه دولت قبل نمیگی تا اخر مجبور شدید با کودتای رنگین و سیگنال تحریم فلج کننده اوضاع را دگرگون کنید ؟؟؟
  • IR ۱۸:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
   9 0
   میشه بفرمایی چرا دقیقا الان امریکا و اسراییل و عربستان و بیبیسی و ... از مصوبه همزمان براشفتند؟
  • IR ۲۱:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
   1 0
   اشتباه مثبت دادم
  • IR ۲۱:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
   10 0
   با کمال تاسف اگر ابر قدرت هم بودیم !ابن دولت مایه شرمساری در برابر وجدانمان است.
  • محمد IR ۲۱:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
   6 1
   شما درست می فرمایید اما وقتی فقر و بدبختی و نکبت به خانه ای وارد شود دین و ایمان از در دیگه میره بیرون. حالا می خواهد دولت ایکس باشه یا کس دیگه. مردم سفرشان را می بینند هر روز داره کوچیکتر میشه خوب باعث و بانی آن کی هست . این دولت . آن دولت. مردم یک روز خوش نمی بینند. یک روز آب خوش از گلوشان پایین نمیره. کی باید جواب بده؟
  • IR ۲۲:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
   1 0
   یک مقایسه از قیمت های سال ۹۶ که مورد علاقه شماست پراید در زمان نبود برجام و شرایط تحریم از هفت میلیون به ۱۴.۶۰۰ رسید و با برجام و تا ابتدای روی کار اومدن ترامپ به ۲۵ میلیون تومان رسید در تمان سال ۹۶ که شما میفرمایید یعنی بدون برجام ۷ میلیون گران شد و با برجام هم ۱۰ میلیون و با پسابدجام و دوره موفقیت های مورد اشاره روحانی به ۱۳۰ میلیون رسید
 • امید IR ۱۷:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  10 0
  موفقیت نه آقای روحانی >>> توهم موفقیت
 • مصطفی IR ۱۷:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  1 0
  ؟
 • عشق IR ۱۷:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  8 0
  با سلام بنظرم این اصلاح طلب ها نه از سیاست چیزی سر در میارن و نه اینکه موفقیتی تو سیاست داشتن فقط لاف میزنن و توهم خبرگی تو این کار رو دارن بنظرم بهترین کار برای این جماعت اینه که برن تو کار تحقیق و پژوهش تو دانشگاها
 • عشق IR ۱۷:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  10 0
  آقای دولت موفقیت یا توهم موفقیت؟
 • محمدرضا پیروزرام IR ۱۷:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  13 0
  تنها کسی که توانست آمریکا وایدیش را سر کاربگذار آقای جلیلیبود کسی حق ندارد حرف رو حرف رهبر بیارد بانجام بی بانجام مجلس حرف اول را می‌زند چون خانه ملت است وحرف ملت است
 • IR ۱۸:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  9 0
  خدایی حداقل این چند ماهه آخری یکی دولتو بیدار کنه بره سره جاش بخوابه
 • IR ۱۸:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  6 0
  خدایی حداقل این چند ماهه آخری یکی دولتو بیدار کنه بره سره جاش بخوابه
 • IR ۱۸:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  13 0
  واقعا رفتار و صحبتهای اخیر آقای روحانی در شان رئیس جمهور مملکت اسلامی نیست. کاراشون عین بچه ها شده.. و لج و لجبازی و..
 • IR ۱۸:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  5 1
  خب برکنارش کنید.
 • IR ۱۸:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  10 0
  اگر شما هم هفتصد سکه بخاطر برجام به جیب میزدی دقیقا منظور از موفقیت رو متوجه میشدی
 • یاسر IR ۱۸:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  14 0
  مطمئن هستم نه تنها خودش بلکه خانواده و اقوامش هم در میان مردم نیستند اگه بودند این طور مردم را خوشبخت نمی دانستند که بگویند موفقیتها برای شما پدر بیامرز مملکت ویران شده از خواب بیدار شو
 • IR ۱۸:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  9 0
  منظورشان همان تقریباً هیچ است !!!!
 • IR ۱۹:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  8 0
  موفقیت بیشمارت رامردم طی 7و8 گذشته دیده اند و از برجام سیب گلابی های بیشمار چیده اند چه میوه های رنگارنگی ())(( مردم از دیپلماسی انفعال چیزی عایدشآن نشده است بجز تحریم وگرانی مطلق
 • احمد IR ۱۹:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  11 0
  بهترین موفقیت از دست دادن سردار سلیمانی شهید فخری زاده حمله به رژه اهواز حمله به مجلس و حرم امام بمب گذاری شیراز قتل عام مرزبانان کشور . . . .
 • IR ۱۹:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  10 0
  پررویی ام حدی داره
 • نادر IR ۱۹:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  10 0
  رئیس جمهور غرق در توهم مردم غرق در تورم
 • IR ۲۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  8 0
  یک نظر سنجی از عملکرد روحانی بگذارید نتیجه اش را هم اعلام کنید.
 • IR ۲۳:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  4 0
  برو خونه تا انتخابات بخوابید
 • محمدایوب IR ۰۰:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  2 1
  لطفاً بفرمایید سیمای جمهوری اسلامی وعده های انتخاباتی وبرجامی ایشان را پخش کند. وعده آبی که محقق شده و وضعیت امروز راهم مقایسه کند و حداقل سخنرانی نکند وبه مردم خون دل کمتر بدهد ویا اگر ایشان معتقدند که شق القمر کردند رودررو با دو اقتصاد دان منتقد. گفتگو کنند
 • IR ۰۶:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  4 0
  . ما از شرّ رضاخان و محمدرضا خلاص شدیم، لکن از شر تربیت یافتگان غرب و شرق به این زودی‏ها نجات نخواهیم یافت. امام خمینی ره
 • SE ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  1 0
  نزد عده ای نارسیسیسم هم هنر بحساب میاد
 • IR ۲۰:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  1 0
  واقعا ما رو احمق فرض کردند؟! به قول خودشان معیار جیب مردم است. یک نگاه به جیب خودتان بیاندازید و سپس از موفقیت ها بگویید و مردم هم برای تان جشن خیابانی راه میاندازند.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس