کد خبر 1149541
تاریخ انتشار: ۸ آذر ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۸
سعدالله زارعی*نمایه - کراپ‌شده

اقدام واکنشی ایران اگر هوشمند و دقیق اجرا شود، قطعاً به بازدارندگی می‌رسد چرا که آمریکا و رژیم اسرائیل و عوامل آن به هیچ وجه آمادگی شرکت در یک جنگ و مواجهه نظامی را ندارند ...

به گزارش مشرق، سعدالله زارعی طی یادداشتی در روزنامه کیهان نوشت: اقدام تروریستی که منجر به شهادت دانشمند نامدار ایران «سردار محسن فخری‌زاده» گردید، یک شوک مهم به جامعه و نظام سیاسی ایران به حساب می‌آید؛ نه از این رو که فردی خدمتگزار بعد از عمری مجاهدت خالصانه با چهره‌ای خونین به سلسله پرابهت شهیدان پیوسته است که این به تعبیر امام زین‌العابدین علیه‌السلام (در مواجهه با یزید ملعون) «أَنَّ الْقَتْلَ لنا عادَهًٌْ و کرامَتَنا الشهادهًٌْ»، این شوک از آن روست که «اقتدار» نظام مقتدری را نشانه رفت که همه دنیا به حق، آن را برهم زننده نظام سلطه جهانی و خنثی‌کننده نقشه‌های متعدد آن می‌شناسند به گونه‌ای که دنیا حداقل در تاریخ ۲۰۰ سال اخیر، نمونه دیگری که تا این حد به اساس نظام سلطه و عوامل آن آسیب زده باشد، نمی‌شناسد.

دنیا به هم خوردن نظام ظالمانه دوقطبی را از نتایج انقلاب دینی ایران می‌داند؛ دنیا به هم خوردن ده‌ها و بلکه صدها توطئه پیچیده علیه فلسطین مظلوم را از ایران می‌شناسد؛ دنیا شکست آمریکا و اسرائیل و... در ۹ جنگ بزرگ که در حد فاصل ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۷ در این منطقه - حد فاصل افغانستان و یمن تا فلسطین و لبنان - به راه ‌انداختند را به نام ایران ثبت کرده است؛ دنیا بر باد رفتن اعتبار نظامی-امنیتی و اطلاعاتی رژیم صهیونیستی را از ایران می‌داند؛ دنیا شکست انواعی از ائتلاف‌های غربی و عربی علیه سوریه، عراق و یمن را از ایران می‌داند؛ دنیا شکست توطئه پیچیده تکفیری‌های وابسته و تروریست که توأمان در چند کشور منطقه تاخت و تاز می‌کردند را از ایران می‌داند؛ دنیا شکست زنجیره انقلاب‌نماهای مخملی و از دور خارج شدن آن را از ایران می‌داند، دنیا تداوم مقاومت پیروز آمریکای لاتین را از ایران می‌داند؛ دنیا شکست طرح پیچیده و پرهزینه «خاورمیانه جدید» را از ایران می‌داند؛ دنیا علت شکست ترامپ در آمریکا را مقاومت ملت ایران می‌داند؛ دنیا علت خروج نظامیان آمریکایی از عراق (۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱) و از افغانستان (۲۰۰۹ تا ۲۰۱۷) را از ایران می‌داند... این ایران است. خب در این راه هزینه‌هایی هم داده و خود را برای دادن هزینه‌هایی دیگر نیز آماده کرده است. چنان اقتدار و چنان نتایج بزرگی بدون فدیه نمی‌شود، کما اینکه امام عظیم‌الشأن می‌فرمودند اسلام آن‌قدر اهمیت دارد که مثل سیدالشهدایی باید فدای آن شود. اما این یک سوی ماجراست.

رخنه امنیتی در حریم جمهوری اسلامی چیزی نیست که در یک نظام مقتدر برخوردار از هزاران نیروی مجرب قابل پذیرش باشد. رخنه اطلاعاتی و رخنه عملیاتی در ایران و استفاده از نیروهایی در این کشور موضوع ساده‌ای نیست و این قلم بدون آنکه منکر زحمات نیروهای خدوم اطلاعاتی کشور شود و بدون آنکه بخواهد امکان رخنه را به طور کلی غیرممکن جلوه دهد، وضع کنونی که سبب از دست رفتن سرمایه‌های بسیار بزرگی شده است را غیرقابل توجیه می‌داند. پرورش شخصیتی مثل سردار محسن فخری‌زاده به تعبیر دقیق حجت‌الاسلام خسروپناه به پنجاه سال زمان نیاز دارد و جمع سرمایه‌ای با این مشخصات، جنبه فوق راهبردی دارد. کما اینکه حوادثی که در سال‌های اخیر در مورد برخی مراکز حساس امنیتی کشور افتاد هم بسیار حائز اهمیت است و گذشت زمان نمی‌تواند بسیاری از این خسارت‌ها را جبران کند. بنابراین به هیچ وجه نمی‌توان از قصورهایی که در بحث نفوذ اتفاق افتاده است، چشم پوشید.

در اینجا با توجه به حجم خسارتی که از شهادت سردار شهید فخری‌زاده به جمهوری اسلامی خورده است، می‌توانیم بگوییم پاسخی که ما در ماجرای شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی به دشمن داده‌ایم، «بازدارنده» نبوده است کما اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی حمله موشکی ایران به عین‌الاسد را در حد یک سیلی و نه پاسخی درخور فاجعه‌ای که اتفاق افتاده بود، دانستند و چندین نوبت بر قطعی بودن انتقام ایران از آمریکا تأکید کردند. اگر واکنش ما به ماجرای ترور شهید سلیمانی بازدارنده بود، نباید سردار فخری‌زاده به شهادت می‌رسید. بنابراین در این زمینه باید به تأملی دوباره بنشینیم و به واکنشی بیندیشیم که واقعاً بازدارنده باشد.

الان ما با فاصله کمی از ماجرای عصر جمعه آبسرد دماوند مواجه هستیم. اولین گام ما طبعاً بررسی دقیق حادثه و شناسایی عوامل و راه‌های نفوذ و احیاناً «انتقال‌دهنده‌ها» (Katalizor)، خواهد بود. این موضوعی است که با دقت تمام و در نظر گرفتن جزئیات و ملزومات آن که یکی از این ملزومات، اطلاع‌رسانی دقیق و جزء به جزء و در طول زمان به افکار عمومی است. حجم خسارتی که به جمهوری اسلامی وارد شده است، می‌گوید ما باید یک کمیته قضایی بین‌المللی برای پیگیری ترور شهید فخری‌زاده (و سایر شهدای هسته‌ای) تشکیل دهیم. این کمیته می‌تواند با حضور قضاتی شاخص از کشورهای دوست در قاره‌های آسیا، آمریکا، آفریقا و اروپا تشکیل شود و در سازمان ملل هم به ثبت برسد. این کمیته می‌تواند به عنوان داوری ملل به تحقیقات انجام شده وجاهت بین‌المللی ببخشد و جای خالی دادگاه لاهه و... را که در تیول آمریکا هستند، پر کند. این تصمیم با توجه به مدارک موجود به نظر نمی‌آید به زمان زیادی نیاز داشته باشد و می‌تواند در یک زمان سه‌ماهه به سرانجام برسد.

نکته بسیار مهم در اینجا واکنش ایران است که حتماً باید «بازدارنده» باشد؛ یعنی از درجه‌ای از قاطعیت و هوشمندی برخوردار باشد که مطلقاً اجازه تکرار حوادثی حتی بسیار کوچک از سوی دشمن را در محیط امنیتی ایران ندهد. الان صحبت این است که این ترور با طراحی، مدیریت و عوامل رژیم صهیونیستی روی داده است و البته این با خصوصیاتی که از این رژیم شرور می‌شناسیم، تطبیق می‌کند. اگر واقعاً دستگاه‌های اطلاعاتی ما به اقناع رسیده‌اند که این کار رژیم‌صهیونیستی است، تکلیف ما از دو جهت معلوم است یکی از جهت شناختن عامل حادثه و دیگری از نظر تجربه‌ای که با آن داریم. ما در بحث‌های امنیتی، در سال‌های اخیر - از زمان حمله رژیم صهیونیستی به پایگاه تی‌فور(T۴) در ۲۰ فروردین ۱۳۹۷/ ۹ آوریل ۲۰۱۸ - این رژیم را تجربه کرده‌ایم. در ماجرای تی‌فور، رژیم صهیونیستی از خط قرمز عبور کرد و به پایگاهی حمله کرد که می‌دانست نیروهای ما در آن حضور دارند. در این حمله، هفت نفر از نیروهای جان بر کف جوان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به شهادت رسیدند. در این ماجرا نخست‌وزیر اسرائیل سراسیمه از روسیه، آلمان و آمریکا خواست که ایران را متقاعد کنند تا دست به واکنش نزند و وقتی ماجرا را جدی دید از طریق واسطه از ایران خواست واکنش متقابل باشد و از آن فراتر نرود. ما درست یک ماه پس از آن و در شرایطی که دشمن همه توان خود و دیگران را بسیج کرده بود تا از زمان واکنش و حجم واکنش ایران مطلع شود، عملیات سنگینی را در منطقه حساس بلندی‌های جولان به اجرا گذاشتیم و در واقع توان و عزم واکنش خود را به دشمن نشان دادیم و نتانیاهو در میانه این عملیات با رسانه‌ها مصاحبه کرد و گفت ما هر اقدام علیه ایران را متوقف کرده‌ایم. اما واقعیت این است که عملیات تلافی‌جویانه ما در جولان از آنجا که ناظر به وارد کردن ضربه بر تأسیسات و نه نیروهای نظامی دشمن بود، نتوانست به بازدارندگی برسد و پس از آن اگرچه رژیم جعلی اسرائیل در مورد وارد کردن تلفات انسانی به ایران در سوریه ملاحظه داشت اما در عین حال دست از شرارت هم برنداشت و گاهی به حوالی مقرهای ایران نیز حمله کرد و در همان حال ما با توجه به سیاست اصولی خود واکنش عملی نشان ندادیم.

اگر نقش رژیم اسرائیل در ترور شهید عظیم‌الشأن فخری‌زاده برای شورای عالی امنیت ملی ایران به اثبات برسد و البته همه شواهد این را نشان می‌دهد، ما لزوماً باید آنچنان ضربه‌ای به این رژیم بزنیم که موضوع حمله به نیروها یا مراکز ایرانی در هر کجا که باشند - از آبسرد تا کاراکاس - از دستور کار هر دشمنی برای همیشه خارج شود. ما در مواجهه با اسرائیل چند نوبت اعلام کرده‌ایم اگر اسرائیل دست از پا خطا کند حیفا را می‌زنیم. الان با فرض اثبات نقش رژیم صهیونیستی در این شهادت عظیم، می‌توانیم این تهدید را عملیاتی کنیم اما نه به این معنا که به عملیاتی دراندازه اقدام موشکی که علیه پایگاه نظامی عین‌الاسد داشتیم، بسنده کنیم و نه با ملاحظات آن عملیات، بلکه به این معنا که به طور واقعی شهر مهم بندری حیفا را آنچنان مورد حمله قرار دهیم که علاوه بر انهدام تاسیسات با تلفات سنگین انسانی نیز توأم باشد تا بازدارندگی ما به «نقطه اطمینان» برسد.

اقدام واکنشی ایران اگر هوشمند و دقیق اجرا شود، قطعاً به بازدارندگی می‌رسد چرا که آمریکا و رژیم اسرائیل و عوامل آن به هیچ وجه آمادگی شرکت در یک جنگ و مواجهه نظامی را ندارند و این به معنای واقعی کلمه بر پرونده جنگ و ترور در منطقه ما نقطه پایان می‌گذارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 24
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 13
 • Fanoos62 LU ۰۰:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  12 15
  حوصله خندیدن ندارم رویا پرداز خوبی هستی...
  • IR ۰۶:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
   1 11
   خواهرم، برادرم صبر استراتژيك.
  • IR ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
   3 8
   اگر پاسخ مي دهيد مثل پاسخ به ترور سليماني باشد كه هم پاسخ داده باشيد هم اتفاق خاصي نيفته. به قول معروف نه سيخ بسوزه نه كباب
  • دیده بان IR ۰۹:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
   0 1
   می نویسم و چند جا کپی می کنم. باشد که مسئول صاحب نظری ببیند و کاری بکند: اگر ضرب شصت جانانه نشان اسراییل جنایتکار ندهید ، سریال جدید ترورهای دانشمندان هسته ای را شاهد خواهید بود. باید برای دو هفته الی یک ماه تلاویو و صهیونیست های جنایتکار را شب و روزشان را یکی کنید. جوری که سگ لرز بزنند و برای چندثانیه خواب آرام برایشان حرام شود. زمانش هم مهم است. همین الان هم دیر شده. باید بفهمند. تمام سکنه ی اسراییل باید بفهمند که چرا دارند می خورند. از ما گفتن!!!!
 • IR ۰۰:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  8 2
  پس این موشک ها کی باید به کار بیابند با آن تل آوید وحیفا را بکوبید یا اینکه چند از سران ودانشمندان هسته‌ای شون از بین ببرید تا به باز دارندگی کامل برسیم
 • IR ۰۱:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  8 3
  یقینا نقاطی در اسراییل، نقطه ای در عربستان و مقر منافقین در تیرانا باید موشک باران شود. بازدارندگی یعنی این. و اگر غیر از این عمل کنیم باید منتظر اقدامات بعدی باشیم. ضمن اینکه وزارت دفاع و سازمان انرژی اتمی نیاز به پالایش نیرو و گزینش مجدد دارند
 • علی US ۰۱:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  14 4
  دمت گرررررم دکتر احسنــت
 • داود IR ۰۱:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  15 4
  احسنت
 • US ۰۲:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  8 3
  بسم الله الرحمن الرحیم علت این ترور پاسخ ناقص ما به شهادت حاج قاسم سلیمانی است. پاسخ ما باید بسیار بزرگتر از انهدام پایگاه عین الاسد باشد. باید به بهانه شهادت حاج قاسم پایگاه دریایی آمریکا در بحرین را تصرف می کردیم و به عبارت دیگر بحرین را به آغوش وطن باز می گرداندیم.
 • US ۰۳:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  14 3
  هم پاسخ کوبنده، هم تعلیق عضویت در npt تا زمانی‌ که مجرمین تروریست و آمران استرداد و محاکمه شوند.
 • پیمان DE ۰۳:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  5 2
  درود به شرف شما بزرگان و وطن پرستان...باید همینطور که گفته شد ضربه ای به این رژیم جعلی و تروریست وارد شود که در ذهن تمام دنیا نقش ببندد و درس عبرتی شگفت برای تمام متجاوزین و تروریستها باشد.
  • ڪیان IR ۱۶:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
   0 0
   آقاپیمان‌بنظرمن‌وطن‌پرستی‌خوب‌نیست‌وطن‌دوستی‌درسته. انقلابی‌ها وطن‌دوست‌هستند‌نه‌وطن‌پرست
 • IR ۰۴:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  5 2
  نفوذی زیاد داریم، برای انتقام اونا رو بذارین پای دیوار اعدام کنین
 • رضا IR ۰۴:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  6 2
  اى جان ! اين شد تحليل ! درود به شرفت سعدالله جان ! حقيقتاً يه ذره حالم خوب شد ، اميدوار شدم ، چه ميدونيد اين داغ ها چه كردن با دل با ملت ؟! سران جنايت كار اسرائيل را تو رو خدا ادب كنيد، اين رژيم ديوانه جز بدست ايران زنجير نخواهد شد ! آهاى مسولين محترم جمهورى اسلامى ! با شما هستيم ! اجازه نديد ملت و مملكت تان را ، ايران عزيز را بيش از اين تحقير كنند ، بخداوندى خدا ديگه طاقت نداريم.
 • IR ۰۵:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  11 1
  الله اکبر..همینکار را باید کرد...باید حیفا را شخم بزنیم ..
 • IR ۰۶:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  7 3
  به عنوان یک شهروند ایرانی که اصلا کار نظامی نکرده حاضر جان خود را در راه نابود کردن اسرائیل بدهم تحلیلی خوبی است ولی این دولت این کار را نمی کند
 • IR ۰۷:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  4 2
  حیفا و ایلات را شخم بزنید دست بردارید از بچه بازی های حسن و دار و دسته
 • US ۰۷:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  7 2
  تعلیق عضویت در npt تا زمانی‌ که ۱- مجرمین تروریست و آمران استرداد و محاکمه شوند. ۲- کشورهای مجرم توسط شورای امنیت تحریم کامل شوند و در لیست سیاه تروریسم قرار بگیرند ۳- اسراییل به npt بپیوندد. اینطور میفهمند چه غلطی کرده‌اند.
 • کاربرجدید IR ۰۷:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  4 2
  سلام . اقاي زارعي ي سوال با بودن روحاني در شوراي عالي امنيت ملي به نظر شما مطالب گفته شده اتفاق مي افتد ////لطفا نظر!!!!!
 • تجربه IR ۰۷:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  2 3
  با گاردی که این اقایان گرفته اند منتظر باشید هرچند ماه یکی از نیروهای خدوم کشور ترور شود این خیلی دور از انتظار نیست
 • IR ۰۸:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  3 2
  هزینه عدم مناسب پاسخ به ترور سردار نتیجهای جز این ندارد بلافاصله با آزاد سازی جاسوس تیم ترور ۱۲ نفره اقدام میکند. لبخند آقای عراقچی پاسخی جز این ندارد. مدیران امنیتی کشور آغوش خود را برای رایزنی با تروریست باز کنند. وجود جاسوس در تیم مذاکره برجام نیز قابل هضم خواهد بود.
 • IR ۰۹:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  3 3
  بنظرم آمدن بمب افکن هاشون هفته قبل برای پشتیبانی از همین کار بوده . برگرداندن حاکمیت بحرین و یا منهدم کردن بمب افکن ها هم در نظر داشته باشید. البته که خداوند راهکارهای خیلی زیادی را برای پیروزی اسلام باز گذاشته از جمله سرعت گرفتن انتقام نهایی و اخراج آمریکا از غرب آسیا
 • Ali DE ۰۹:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  0 0
  تا زمانیکه ایران اتمی نشده اینگونه تحقیر ها وترورها نیز ادامه داشته و خواهد داشت!
 • NL ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  0 0
  ساختمان وزارت جنگ رژیم منحوس+ساختمان موساد جنایتکار فاز اول مورد تهاجم قرار گیرد ک تبدیل به تلی از خاک شود

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس