یارانه معیشتی

در راستای حمایت از خانوارها در شرایط شیوع بیماری کرونا بسته کمک معیشتی جدید از نیمه دوم آذرماه به واجدین شرایط پرداخت می‌شود.

به گزارش مشرق، روز شنبه اول آذرماه رئیس جمهور در نشست ستاد ملی مقابله با کرونا درباره اقدامات حمایتی و جبرانی دولت برای حمایت از مشاغل گفته بود از آنجایی که کسب و کارها و فعالیت اقتصادی برای دو هفته تعطیل می‌شود باید در حد امکان مردم را یاری کنیم.

طبق گفته‌های رئیس جمهور در جلسه هیئت دولت مقرر شد به یک سوم جامعه به مدت ۴ ماه بسته کمک معیشتی ارائه شود که براساس آن ۳۰ میلیون نفر ماهیانه و تا پایان سال ۱۰۰ هزار تومان بلاعوض دریافت می‌کنند ضمن اینکه برای ۱۰ میلیون خانوار هم وام یک میلیون تومانی با اقساط ۳۰ ماهه در نظر گرفته شده است.

بیشتر بخوانید:

هر ایرانی سالانه چقدر یارانه حمایتی می‌گیرد؟

در راستای عمل به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص حمایت از خانوارها در شرایط شیوع بیماری کرونا و بند ۱۲ مصوبه چهل و یکمین نشست ستاد ملی مدیریت کرونا، سازوکار حمایت جبرانی معیشت خانوارها از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام شد.

در این طرح پرداخت کمک بلاعوض ماهانه مبلغ یک میلیون ریال به ازاء هر یک از اعضای خانوار از آذرماه تا پایان سال جاری به مدت چهار ماه، به سرپرست خانوار پرداخت می‌شود و تعداد اعضای خانواده نیز با توجه به زمان پرداخت وام اول یعنی فروردین سال ۱۳۹۹ درنظر گرفته می‌شود.

چه کسانی مشمول کمک معیشتی جدید می‌شوند؟

لازم به ذکر است که خانوارهای مشمول دریافت یارانه کمک معیشتی که منبع درآمد ثابت ماهیانه ندارند و در مرحله قبل متقاضی تسهیلات کرونایی خانوارها بوده‌اند، حدود ۲۹.۷ میلیون نفر (۱۱ میلیون خانوار)، تحت پوشش این طرح حمایتی قرار می‌گیرند.

بیشتر بخوانید:

پاسخ وزارت کار به ۹ سوال و ابهام درباره یارانه جدید معیشتی خانوارها

علاوه بر کمک بلاعوض پرداخت وام یک میلیون تومانی به سرپرست خانوار نیز در این طرح گنجانده شده است و تمامی افرادی که درنوبت قبل، وام کرونای معیشتی دریافت کرده اند و درآمد ثابت ندارند، می‌توانند وام یک میلیون تومانی دریافت کنند.

گفتنی است در این طرح افراد دارای درآمد ثابت از جمله کارمندان دولت، شرکت‌های دولتی یا نهادهای عمومی غیر دولتی، بازنشستگان، بیمه پرداز سازمان تامین اجتماعی یا سایر صندوق‌های بازنشستگی شامل این طرح نمی‌شوند.

نحوه درخواست حمایت جبرانی معیشت خانوار

در همین راستا حامد شمس سخنگوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: افرادی که مشمول دریافت حمایت جبرانی معیشت خانوار می‌شوند باید کد ملی سرپرست خانوار را از شماره همراهی که در مراحل قبل در سیستم به ثبت رسیده است به سرشماره ۶۳۶۹ ارسال کنند.

به گفته وی پس از بررسی و پالایش‌ها به کمک سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی در اسرع وقت پرداخت‌ها انجام می‌شد.

زمان پرداخت حمایت جبرانی معیشت خانوار

کمک هزینه بلاعوض که برای مدت ۴ ماه تا آخر سال در نظر گرفته شده است از نیمه دوم آذرماه پرداخت می‌شود و پرداخت تسهیلات یک میلیونی بعد از دریافت و پالایش اطلاعات صورت می‌گیرد.

نحوه بازپرداخت تسهیلات یک میلیون تومانی

بازپرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه یک میلیون تومانی با نرخ کارمزد ۴ درصد از محل باقی‌مانده منابع بسته جبرانی مصوب جلسه دوازدهم مورخ ۱۳۹۹/۰۱/۰۹ ستاد ملی مدیریت کرونا، با اقساط ۳۰ ماهه و از منابع یارانه معیشتی ماهیانه خانوار خواهد بود.

نحوه اقساط به صورت ماهیانه ۳۰ ماه از محل بسته حمایتی معیشتی افزاد است؛ اقساط بسته حمایتی که در فرودین ماه پرداخت شد، به صورت ۳۰ ماه از حساب یارانه آن‌ها کسر می‌شود، اما برای این وام از بسته حمایت معیشتی که هر ماه پرداخت می‌شود کسر می‌شود.

همچنین حسین قاسمی در گفت‌وگو با میزان درباره بسته حمایتی دولت از اصناف گفت: در بحث صنوف نیز امتیازات و کمک‌هایی در حوزه مسائل بیمه‌ای، مالیاتی، عوارض و خدمات پیشنهاداتی به ستاد ملی مقابله با کرونا ارسال شده است که بخش عمده آن مصوب شده و برای ابلاغ به صنوف به وزارت صمت اعلام شده است.

به گقته دبیر کمیته امنیتی و اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا بسته‌های حمایتی از مشاغل شامل یک سری مساعدت‌های مالی در بخش اظهارنامه‌ها و مباحث ماده ١٦٨ اصناف و روش صدور پروانه‌ها است که در حال اجرایی شدن است که امیدواریم کمکی به صاحبان مشاغل در این ایام کرونایی باشد.

سوالات متداول درخصوص چگونگی حمایت جبرانی معیشت خانوارها در محدودیت‌های کرونایی

آیا افرادی که یارانه بگیر هستند، ولی بسته معیشتی را دریافت نمی‌کنند و حقوق ثابت و بیمه نیز ندارند مشمول دریافت این بسته می‌شوند؟

خیر، بسته جدید یارانه معیشتی فقط به افرادی تعلق می‌گیرد که بسته حمایت معیشتی دریافت می‌کنند.

آیا کارگرانی که بیمه تامین اجتماعی دارند، مشمول دریافت بسته حمایتی یارانه می‌شوند؟

خیر، این بسته به افرادی تعلق می‌گیرد که اولاً درآمد ثابتی نداشته باشند، دوم متقاضی وام یک میلیون تومانی کرونایی در ابتدای سال بوده باشند، سوم اینکه دریافت کننده بسته حمایت معیشتی باشند.

چرا بسته جدید یارانه معیشتی به تمام یارانه بگیران تعلق نمی‌گیرد؟

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی صرفا مجری سیاست‌های ستاد مقابله با کرونا و تصمیمات اتخاذ شده در این زمینه است.

اگر کسی وام یک میلیونی را درخواست کند آیا مشمول دریافت کمک بلاعوض یکصد هزار تومانی نیز می‌شود؟

بله، افراد مشمول بسته جدید معیشتی، یکصد هزار تومان بابت هر یک از اعضای خانواده در چهار ماه پایانی سال و همچنین وام یک میلیون تومان را نیز دریافت می‌کنند. این افراد در مجموع ۲۹ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر هستند.

تا چه زمان امکان تقاضای دریافت وام یک میلیون تومانی بسته یارانه معیشتی وجود دارد؟

از تاریخ چهارم تا یازدهم آذرماه به مدت یک هفته

چرا در برخی از موارد امکان ارسال کد ملی، به سرشماره ۶۳۶۹ وجود ندارد؟

تنظیمات برخی از گوشی‌های تلفن همراه به گونه‌ای است که نیازمند اضافه کردن ۹۸+ قبل از ۶۳۶۹ هستند. در واقع در این گوشی‌ها ارسال پیامک به صورت ۹۸۶۳۶۹ + خواهد بود.

من یک کارگر باربر هستم و حقوق ثابت ندارم آیا مشمول دریافت این بسته جدید حمایتی می‌شوم؟

هر فردی که حقوق ثابت نداشته باشد و در فهرست معیشتی بگیران است و در فهرست اول سال حضور داشته باشد مشمول دریافت این بسته می‌شود.

آیا این بسته معیشتی به اعضای انجمن صنفی کارگران ساختمانی که دارای پرداخت بیمه هستند تعلق می‌گیرد؟

اگر فردی مشمول پرداخت بیمه شود چه کارگر ساختمانی و چه کارگر غیر ساختمانی مشمول دریافت این بسته نمی‌شود. به زبان دیگر، تمامی بیمه شدگان تامین اجتماعی مشمول دریافت این بسته نمی‌شوند.

چگونه می‌توان پیگیری کرد که آیا وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیامک‌های ارسالی را دریافت کرده است؟

همان‌طور که در اطلاعیه وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در خصوص بسته جدید حمایت معیشتی اعلام شد، به افرادی که مشمول دریافت این بسته هستند به نحو مقتضی اطلاع رسانی خواهد شد.

منبع: میزان

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 33
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • امیر AU ۱۴:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
  2 3
  الان یه عده پیدا میشن میگن این یارانه باید به همه داده بشه!!! من نمیدونم ماها کی اینقدر خود خواه شدیم
 • IR ۱۶:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
  2 1
  تزریق نقدینگی. پمپاژ نقدینگی. در این چند سال اینقدر به مردم یارانه و معیشتی و سهام به اصطلاح عدالتو هزارتا و زهر مار دادند که نتایج این اقدامات مخرب در آینده مشخص میشود. هر چند در همین سال ها هم داریم نتایجش رو میبینیم
 • IR ۱۹:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
  8 1
  ملت شریف این 100 تومان ها به همون 30 میلیونی تعلق میگیره که معیشتی بهشون میدن. یعنی همون هیشکی ها . ما که از هرکی پرسیدیم بهش تعلق نگرفته بود. (از قشر کارگران فصلی جامعه) دلخوش به این دولت نباشید تا 1400 صبر کنید و با انتخاب عاقلانه برای خودتون و هموطنانتون گشایش رقم بزنید.
 • محمدرضااحمدی IR ۱۹:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
  2 0
  کارگران ساختمانی که حقوق ثابت ندارن وکارندارن ازکجا خرجی بیارن بنظرمن دولت بایدبه این قشر پرداخت کنه چون الان کارگران ساختمانی بیکارند وخودشان دارند بیمه پرداخت میکنن ازکجا بیترن
  • مهدی پاک IR ۰۰:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
   0 0
   والامن هم موندم راننده تاکسی بدبخت چرابهش نمی دن..این انصاف نیست
 • FR ۱۰:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  4 0
  باسلام افراد ی از دوستانم میشناسم تمامی اعضای خانوار دارای درامد خیلی خوب دارند هم خانه دارند وهم خودرو نه یکی بلکه دوتا. یاراته معیشتی میگیرند من که مستاجرم بایک حقوق بازنشستگی معیشتی نمیگیرم این کجای عدالت شد وهیچ منبعی جوابگو نیست .
 • IR ۱۴:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  1 0
  سلام من مغازه لوازم خانگی داشتم الان هم هیچ خرید فروشی نداریم مغازه اجاره ی بیمه ندارم خونه هم اجاره به ما تعلق میگیره
 • علی اکبر نوروزی نیک JP ۰۴:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
  0 0
  من که در نوبت اول سیم کارت بنامم نبو د ندادند این بار هم که بنامم سیم کارت خورده ندادن چرا ؟؟
 • حجی گلدی پرویزی IR ۱۷:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
  0 0
  ما هم کارگر هستیم در دور افتاده ترین منطقه ایران کنار مرز ایران هستیم به ما یعنی تعلق نمیگیره ولی به پولدارا ثروتمندا تعلق میگیره ما هم انسانیم بچیه همین ایرانیم بخدا
  • م IR ۲۲:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۱
   0 0
   این برای پولداراست نه من وشما
 • IR ۲۱:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
  1 0
  یک سوم جامعه هم لابد همان ژن خوب ها هستند. چرا با مسولان متخلف برخورد نمی شود؟ والا خیلی از مردم به همین یارانه ها زنده اند.دلار۴۲۰۰ حداقل۶برابر شده اما ده سال است یانه همان ۴۵۵۰۰مانده است
 • محمود IR ۱۷:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۱
  0 0
  من سیم کارت به نام خودم ندارم وحقوق بگیر نیستم وهچی ندارم به من وام 100000تومان میدهند
 • لیلا غفارپور IR ۲۰:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۱
  0 0
  ما احتیاج داریم نمیدین
 • فتح الله عبدلی IR ۲۲:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۱
  0 0
  چرا بمن که حسابدار هستم وام و یکصد هزار تومانی نمیدهید والا ظلمه در حق من و خانواده ام بااین گرانی اگر گردش حساب بانکی ملاک است فقط یک یادو روز است بخاطر صاحب کارم که بحسابهای دیگر ایشان واریز نمایم .
 • IR ۰۲:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
  0 0
  ایا بازنشتگان بیمار کرونایی ندارند با این حقوق کم چگونه میشود بدون دارو ودرمان زندگی کرد مگر بازنشسته خونواده ندارد چگونه تصمیم گرفته اید مگر بازنشسته ها همه دکتر مهندس هستند
 • جلال گودرزی IR ۰۲:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
  1 0
  سلام اگر کسی وام یک میلیونی درخواست نکرده ودرامده ثابت ندارد اما یارانه بگیر ومعیشتی بگیر است این معیشتی 100بهش تعلق میگرد
 • مريم مومن IR ۱۰:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
  0 0
  با سلام شوهر من كارگر است و جو هفته به خاطر كرونا تعطيل شد و بعد از اونم به خاطر بدي هوا نميتونه بره سر كار الان كرايه خونه ما و قسط بانكي ما عقب افتاده و وام و دريافت كرديم فقط كرايه خونه دادم الان قسد بانكم عقب مونده و هزينه خورد و خوراك من با دوتا بچه مونده ما بايد چكار كنيم
 • اصغر صادقی IR ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۵
  0 0
  چرا نباید این ۱۰۰ هزار تومان مغیشتی به بازنشستگان تعلق نگیرد درحالی که این افراد مثل من حداقل حقوق بخور نمیری میگیرن واقعا ظلمه ۱میلیون را هم ندادن این حق بازنشستگان تامین اجتماعی نیست
 • زهرا IR ۱۵:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۵
  0 0
  اقای شمس خداازت نمگذرچرااینقدرحلال وحام میکنیدمن سه تا بچه دارم درخواست وام ودادم ولی پرداخت نکردنکدملی همسرم ...هیچ گونه درامدی ندارم خواهش میکنم رسیدگی کنیداین وام وبرای ما واریزکنیدبه خداخیلی احتیاج دارم
 • ۱۳۹۹ IR ۱۷:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۶
  0 0
  چرا ما شامل طرح کمک معیشتی نمی شویم بیمه در شرکت غیر دولتی هستیم ولی وقتی حقوق ثابتی که دولت برای کارگران مقرر کرده به ما نمیدن و در تامین خرج روزانه دچار مشکل هستیم ،پس دولت به ما هم نظری بکنه بد نیست دردمون رو به کی بگیم
  • فاطمه سلگی IR ۱۹:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۷
   0 1
   من حقوق ندارم ولی دوماهه یه خیربیمه تامین اجتماعیم کرده واقعا انصافه وام کرونا بمن که زیرخط فقریم تعلق نگیره ما که حقوق بگیر نیستیم
 • IR ۱۰:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۸
  0 0
  ما در ابتدای سال وام یک میلیون تومانی دریافت کردیم اما برای وام جدید درخواست دادیم ولی برامون نریختن خانواده ما هشت نفره که هیچکدوم درآمد ثابتی نداریم و تازه برای دو سه ماهه که داریم بیمه کارگری تامین اجتماعی رد میکنیم و اینکه یارانه معیشتی هم دریافت میکنیم حالا به ما تعلق میگیره یانه اگه به ما تعلق نمیگیره پس باید به چه کسانی تعلق بگیره؟
 • مهرداد IR ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۸
  0 0
  چرا واسه ما واریز نمیشه
 • منصور IR ۱۵:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۸
  0 0
  سلام من هم یارانه هم معیشتی هم یک میلیون سریع قبل رو گرفتم اما این معیشتی جدید رو نریختن برای من چرا؟
 • بابک CA ۲۱:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۸
  0 1
  عدالتتون همین بود اون بدبختی که بیکاره بهش تعلق نمیگیره ولی بازنشسته ها که هم خونه دارن هم ماشین هم شغل دوم گرفتن اگه میگید اینطور نیست بیاید من ده موردشو بهتون نشون میدم
 • مهدی RO ۰۱:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۹
  0 0
  والا من نه حقوق بگیرم نه بیمه دارم نه چیزی راننده آژانسم و بهم تعلق نگرفته .ولی خیلی هارو میشناسم وضعشون خوبه و گرفتن
 • سعید قاسمی IR ۲۰:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۹
  0 0
  چرا راننده تاکسی که درآمد ثابت ندارد و در تعطیلات کرونا کاملا بیکار میشود کمک یارانه معیشتی دریافت نمیکند
 • NL ۲۰:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۹
  0 0
  ولا من هم یه کارگرم یارانه ومعیشتی دارم ولی این ۱۰۰ تومن برام واریز نشده ما باید چکار کونیم تو این بیکاری بد بختی
 • قاسم IR ۲۳:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۹
  0 0
  من کارگرساختمانی هستم.مراهم. دریابید.دوستان
 • محمودیعقوبی نیا IR ۱۴:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۳۰
  0 0
  یک بچه من بیمه پرداخت میکنه اماوام یک میلیون تومانی رانه خودم دادن نه دوفرزنددیگرم کمک معیشت هم پرداخت نکردن
 • IR ۱۹:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۳۰
  0 0
  چرا به ما این یک تومن ندادین
 • علیرضا طاهر IR ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۱
  0 0
  سلام من حقوق ثابت و بیمه ندارم وام و معیشتی هم دریافت میکنم ولی صدهزارتومان کمک معیشتی برام واریز نشده
 • IR ۲۲:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۵
  0 0
  به ما نه وام یک میللونی داد نه 100 هزار تومن من کارگر حقوق ثابت ندارم شما گفتید یارانه معیشت داریم گفتید به آوایی معیشت دارن میدم ام به ما ندادید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس