جانسون و بن‌سلمان درباره نتایج اجلاس گروه ۲۰ گفت‌وگو کردند

بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس روز سه‌شنبه در تماس تلفنی با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان درباره نتایج نشست گروه ۲۰ به میزانی ریاض گفت‌وگو کردند.

به گزارش مشرق به نقل از دفتر نخست وزیری انگلیس، جانسون مباحث مطرح شده درباره بهبود اقتصاد جهانی بر اثر بحران کرونا و راهکارهای مقابله با تغییرات اقلیمی را پربار و سودمند خواند.

دو طرف همچنین درباره پیشرفت‌های حاصل شده در مورد تولید واکسن کرونا و ضرورت دستیابی جامعه جهانی به آن تبادل نظر کردند.

نخست وزیر انگلیس متعاقبا از طرف سعودی برای شرکت در اجلاس تغییرات آب‌وهوایی سال آینده در گلاسکو دعوت به عمل آورد و دو طرف درباره ظرفیت‌های قابل توجه عربستان در زمینه دستیابی به انرژی‌های پاک گفت‌وگو کردند. 

توسعه همکاری‌های تجاری، فرهنگی و دفاعی از دیگر مسائلی بود که جانسون و بن سلمان درباره آن تبادل نظر کردند.

پانزدهمین اجلاس رهبران کشورهای عضو «گروه ۲۰ » در روزهای شنبه و یکشنبه گذشته بصورت مجازی به میزبانی عربستان برگزار شد. 

شیوع بیماری همه‌گیر کرونا و تاثیر آن بر اقتصاد جهانی همچنین مقابله با آن و اتخاذ تدابیر لازم برای تقویت اقتصاد جهانی در دوره پسا کرونا از مهمترین موضوعاتی بود که در اجلاس ریاض رهبران گروه ۲۰ درباره آن سخن گفتند و تبادل نظر کردند.  

در اجلاس یاد شده کشورهای عضو از ابتدای شیوع ویروس کرونا متعهد به پرداخت ۲۱ میلیارد دلار برای مقابله با این ویروس شدند و این اعتبار برای تأمین مالی فوری و به ویژه برای توسعه داروهای تشخیص، واکسن‌ها و درمان‌های تأثیرگذار کرونا اختصاص یافت.  

رهبران کشورهای عضو در صورت ساخت موفقیت‌آمیز واکسن کرونا، خواستار توزیع عادلانه واکسن این ویروس و تسهیل راه‌های دستیابی افراد مورد نیاز به آن شدند و وعده دادند که از هیچ تلاشی برای تضمین دسترسی منصفانه به واکسن کرونا در سطح جهان فروگذاری نخواهند کرد.      

در این اجلاس همچنین کشورهای عضو گروه ۲۰ متعهد شدند که برای محافظت از کره زمین، انتشار گازهای گلخانه‌ای را کاهش دهند و به همین منظور به تلاش‌های خود برای بازنگری در طرح‌ها و توسعه‌ پروژه‌های متناسب با شرایط و اوضاع طبیعی دنیا ادامه دهند.  

تمدید و به تعویق انداختن بازپرداخت بدهی فقیرترین کشورها از دیگر موضوعاتی بود که مورد بررسی رهبران عضو گروه ۲۰ قرار گرفت.  

منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس