کد خبر 1147650
تاریخ انتشار: ۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۷
بورس نمایه

گزارش های شش ماهه شرکت ها در بیشتر موارد رشدهای خوبی را نشان می دهد که ناشی از عوامل مختلفی است.

به گزارش سرویس بورس مشرق، همایون دارابی با بیان مطلب بالا اظهار داشت: نخست بحث تورم در اقتصاد کشور است که رقمهای متفاوتی از آن گزارش شده است؛  در همین حال نرخ ارز نیمایی نیز با جهش زیادی از مرز ۲۶هزار تومان گذشت، ضمن اینکه با خروج رقبای خارجی از بازار ایران،  سهم بازار شرکتهای ایرانی افزایش یافته است.

بیشتر بخوانید:

وضعیت بورس تا پایان سال جاری چگونه است؟

نشانه های بهبود بازار  

دارابی به برخی  نشانه ها و رویدادها در خصوص بهبود بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: از سرگیری عرضه های اولیه، یک عامل بهبود دهنده برای بازار است که می تواند شوک مثبتی برای آشتی دوباره حقیقی ها و بازار باشد.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: در همین حال قیمتها در بازار جهانی نیز پس از نوسان شدید به دلیل کرونا در آخر دوره شش ماه، کمی  بهتر شد اما پتانسیل این تحول یعنی بهبود قیمت کامودیتی ها در بازار جهانی قطعا در ۹ماهه و ۱۲ماهه ، بیشتر خود را نشان خواهد داد.

دارابی در عین حال با بیان اینکه بورس تهران همواره جزو بورسهای مواد خام محور است، گفت: بورس تهران ساختاری شبیه به بورس های استرالیا،  برزیل، روسیه و قزاقستان دارد که شاکله آنها را شرکتهای تولید کننده مواد خام تشکیل می دهد ؛ به همین خاطر،  همواره حساسیت بازار به قیمتهای جهانی مواد خام به ویژه نفت خام بالاست.

وی افزود:  از این نظر با بهبود وضعیت بازار جهانی یا افزایش نرخ برابری ارزها، این شرکتها مورد اقبال قرار می گیرند.

 به گفته دارابی،  با انتخاب حزب دموکرات نیز برداشتها در مورد بهبود وضعیت اقتصادی جهان و کاهش جنگهای تجاری تقویت شده که برای کامودیتی های غیر از نفت مثبت است.

این کارشناس بازار سرمایه توضیح داد: نفت هم البته شرایط پیچیده ای دارد که باید منتظر ماند و دید تقابل دیدگاههای سبزگرایانه دموکراتها و تلاش عربستان و روسیه برای حفظ تعادل و تعامل با ابزار انرژی  به کجا می انجامد.

سه گانه پتروشیمی ،معدنی و فلزی در صدر بازار 

وی خاطرنشان کرد: اگر بپذیریم که فعلا نفت حداقل در سطوح ۴۰دلار باقی بماند ، رشد بقیه کامودیتی ها کمک می کند تا گروه های سه گانه پتروشیمی ،معدنی و فلزی در کنار هلدینگ ها و سرمایه گذاری های وابسته همچنان در صدر بازار قرار گیرد.

دارابی اظهار داشت: در همین حال ما رویکرد مثبتی هم به رشد اقتصادی کشور در سایه کاهش تحریم ها و همچنین بازگشت کشور به دوران برجام و کم شدن شدت تحریمها در ۱۲تا ۲۴ماه آینده داریم که این مساله هم می تواند برای هلدینگ های چند رشته ای ما خبر خوبی باشد.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه با بیان اینکه  بازار سرمایه به دو دسته سیاست برای رشد نیاز دارد ، گفت: بخش اول به سیاست های کلان از جمله همین کاهش نرخ سود بانکی که خیلی مهم است، برمی گردد. در کنار آن حذف نرخ گذاری دستوری محصولات تولیدی شرکتهای بورسی است.

به گفته دارابی، برخی شرکت ها هم اکنون در بازار سرمایه با مشکلاتی مواجه هستند. برای مثال، خودروسازها،  صنایع غذایی و لبنی و ...به دلیل نرخ گذاری ها، دچارمشکلاتی هستند.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت:  مساله دیگری که باید حل شود موضوع شرکتهای  پالایشی و ارتباط آنها با دولت است که این هم یک معضل همیشگی بوده و یک بار نیز به افت شدید بازار در انتهای سال ۹۳منجر شد.  

به گفته دارابی، نبود رگولاتوری ، یک مشکل بزرگ در این بخش است تا روابط میان دولت و بخش خصوصی و عمومی را تنظیم کند.

وی افزود: در کنار مسایل اقتصاد کلان، لازم است درون بازار هم برنامه هایی به اجرا گذاشته شود.

دارابی با اشاره به اینکه هنوز گام های زیادی تا وضعیت مطلوب و بازگشت اعتماد به بازار باقی مانده است، گفت:یادمان نرود که ۳ماه پیش بازار با چه فشاری مواجه بود و الان این فشار کمتر شده است. پس زمان برای توسعه بازار بدهی،صدور مجوزهای نهادهای از جمله کارگزاران ،سبدگردان ها و صندوق های جدید باید غنیمت شمرده شود . اینها مواردی است که باید در دستور کار قرار گیرد .

این کارشناس بازار سرمایه ابراز داشت: در حال حاضر باید نرخ بهره به زیر متوسط درصد سود شرکتهای تولیدی کشور باز گردد؛ نرخی که البته مالیات و هزینه های دیگر هم در آن لحاظ شود .

این کارشناس بازار سرمایه توضیح داد: اگر نرخ بهره به حدود ۸تا ۱۰درصد برسد و در کنار آن بازارهای مخرب از جمله ارز ،طلا و زمین کنترل شود ، می توان به راه افتادن اقتصاد کشور امید داشت؛ امری که می تواند شغل و رفاه اقتصادی با خود همراه داشته باشد و ریل این رشد و ثروتمند شدن مردم ایران، از بستر تولید در فضای بازار سرمایه می گذرد.

منبع:سنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس