کد خبر 1147551
تاریخ انتشار: ۴ آذر ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۸
ترامپ بایدن ترامپ

با گذشت چندین روز از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ همچنان بر وقوع تقلب در انتخابات تاکید دارد این در حالی است که جو بایدن خود را پیروز انتخابات می‌داند.

به گزارش مشرق، آنگونه که تصور می‌شد در پی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا میان دونالد ترامپ و جو بایدن اتفاقات تندی در این کشور بیفتد، هنوز رخ نداده است.

چرایی واقع نشدن آنچه که در تحلیل‌ها و پیش بینی‌ها وجود داشت و تاکنون واقع نشده، چند دلیل دارد که مهم‌ترین آن وجود یک نظام سیاسی و میلیتاریستی در آمریکاست.

بیشتر بخوانید:

وکیل ترامپ: کار را به دادگاه عالی می‌کشانیم

حتی رسانه‌های آمریکایی و تحلیلگران سیاسی و نخبگان این کشور نیز پیش بینی می‌کردند که کشور به شدت به آشوب کشیده خواهد شد و حتی جنگ داخلی میان هواداران دو رقیب اتفاق خواهد افتاد.

گوشه‌هایی از درگیری‌ها و اعتراضات هواداران ترامپ و هواداران بایدن در برخی از شهرهای آمریکا دیده شد، اما نه آنگونه که پیش بینی می‌شد.

یکی از دلایل اصلی جلوگیری از تشدید اختلافات و بروز درگیری و جنگ داخلی در آمریکا نظام لیبرال سرمایه داری حاکم بر این کشور است که سلطه خود را در همه آمریکا پهن کرده و اجازه بروز خطراتی که باعث تضعیف و سرنگونی نظام حاکم شود، نمی‌دهد.

زمانی که در آمریکا از سوی یک شرکت داروسازی این کشور خبر ساخت واکسن کرونا با تبلیغات گسترده اعلام شد، درست زمانی بود که اختلافات میان بایدن و ترامپ بالا گرفته بود و این خبر عاملی برای فروکش کردن خشم مردم در هر دو سوی ماجرای ادعای تقلب از سوی ترامپ در آمریکا و اعلام پیروزی بایدن در این رقابت بود.

بیشتر بخوانید:

ترامپ با انتقال قدرت به بایدن موافقت کرد

اعتراض دونالد ترامپ به شرکت تولید کننده واکسن کرونا «فایزر» به خاطر آن بود که چرا این موفقیت که البته هنوز در ابهام است، در زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری از سوی فایزر اعلام نشد.

ترامپ اعتقاد داشت که اگر ساخت واکسن کرونا در زمان رقابت‌های انتخاباتی اعلام شده بود بر روی آراء او تاثیر زیادی می‌گذاشت و به همین خاطر معتقد است شرکت داروسازی فایزر، سیاسی رفتار کرده است.

از سوی دیگر ایالاتی که ترامپ نسبت به آرا آن اعتراض داشت، یکی پس از دیگری اعلام کردند که هیچ تخلف و تقلبی در انتخابات صورت نگرفته است.

در سوی دیگر ماجرا، سازمان اطلاعاتی و امنیتی آمریکا یعنی سیا در ماجرای انتخابات ریاست جمهوری و تنش‌هایی که میان دو رقیب به وجود آمده است، بی‌تاثیر نیست.

سازمان سیا اگرچه رییس آن را رئیس جمهور تعیین می‌کند، اما ساختار آن به گونه‌ای است که حتی در جایی اگر ببیند رییس جمهور خارج از چارچوب‌ها و قوانین تصمیم می‌گیرد و اقدام می‌کند، از اجرای آن سر باز می‌زند و حتی مانع آن می‌شود.

پنتاگون و ارتش آمریکا نیز یکی دیگر از بازیگران اصلی در عرصه سیاست داخلی و خارجی است.

رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا چندی پیش در سخنانی گفته بود «ما به شخص قسم نخورده‌ایم بلکه به قانون اساسی و منافع ملی آمریکا پایبند هستیم.»

مفهوم این سخن این است که با وجودی که ترامپ همچنان رییس جمهور است و ۲ ماه دیگر در کاخ سفید حضور دارد، اما اگر بخواهد تصمیماتی بگیرد که این کشور به آشوب کشیده شود و درگیری‌ها و تنش‌ها افزایش یافته و گسترش یابد، ارتش بی طرف نخواهد بود و ورود خواهد کرد.

حتی اگر ترامپ با فرستادن مایک پمپئو، وزیر خارجه دولتش به کشورهایی که دوست و همپیمان آمریکا هستند قصد دارد تا حمایت آنها را از ترامپ جلب کند و مانع از اعلام تبریک به بایدن شود چرا که رسمیت یافتن بایدن در جامعه جهانی مانعی بر سر راه ترامپ خواهد بود.

«مایک پمپئو»، وزیر خارجه آمریکا، چندی پیش در سخنانی گفته بود «یک انتقال قدرت آرام به دولت دوم ترامپ را شاهد خواهیم بود.»

این گونه اظهارات نمی‌تواند در روند نتایج آرا جو بایدن تاثیر گذار باشد و تنها نشان یک جنگ روانی است، اما برخی تصور می‌کنند که سخنان پمپئو در جایگاه وزیر خارجه که سابقه ریاست سازمان سیا را نیز در کارنامه خود دارد، احتمال وقوع اتفاقاتی از جنس کودتا، انقلاب و یا شورش و جنگ داخلی در آمریکا را بالا می برد.

اگر ترامپ همچنان بر پیروزی خود اصرار داشته باشد و تن به ترک کاخ سفید ندهد، با وجود همه گونه تدابیر در آمریکا که گفته شد، احتمالات را نباید نادیده گرفت.

هر گونه وقوع اتفاقاتی در آمریکا وجود دارد؛ دنیا از افول و زوال نظام لیبرال سرمایه داری حاکم بر آمریکا که دنیا را نیز به چالش کشیده، خسته است و در آرزوی نابودی آن است.

این اتفاق خواهد افتاد ترامپ جریان نابودی نظام لیبرال سرمایه داری را به راه انداخته است.

آینده نه چندان دور شرایط و اوضاع آمریکا را روشن خواهد کرد.

منبع: میزان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • مهرناز IR ۰۹:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
  1 0
  موافقت ترامپ برای انتقال قدرت به جو بایدن " نشان می دهد جمهوری خواهان صیهونیستی " کمی عقب نشینی کردند " تا پایگاه مردمی خود در جامعه امریکا را بیشتر از این از دست ندهند " روی ترامپ هزینه نکنند.
 • ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
  1 1
  اول وآخر این مقاله با هم در تناقض اند
 • DE ۱۲:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
  1 0
  ترامپ: در انتخابات تقلب شده و رای مردم خداجوی را هپل هپو کردند.ولی من خودم جوبایدن را رییس جمهور میکنم و از حق قانونی خودم میگذرم کلی کارهام رو زمین مونده .ملانی پاشو خرت و پرت هات رو جمع کن بریم.
 • دیده بان IR ۱۲:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
  0 0
  ان شاءالله به اذن الهی چنان آشوب وهرج ومرج ودرگیری وجنگ داخلی غیرقابل تصوری درآمریکا به راه بیفتدکه به فکرکسی خطورنکندوازطرفی حوادث غیرمترقبه وبلایای طبیعی وسیل وطوفان وآتش سوزی های گسترده وطغیان بیماری و...نیز حادث شود.اما اینها خواست ما است وبرای تحقق آن ودراصل برای نابودی نظام آمریکا دعامیکنیم ولی تاخواست ومشیت الهی چه باشد!همه مصائب بشریت ازهوای نفس و وسوسه ابلیس رجیم است که خداوندمتعال خلقش کرده وبه اوتاروزمعلوم وقت داده است وازطرفی ازبندگان خودنیزعهدوپیمان گرفته که جزخداوندنپرستیم وجزازاونترسیم وبدانیم که کید ومکرشیطان ضعیف است وفقط بایدبه خداوندتوکل کردوثابت قدم واستواربودوکفارومنافقان رانیزبه دوستی نگرفت! ما مسلمانان خصوصا شیعیان، ماموربه تکلیفیم ونتیجه رابه خداوندواگذارمیکنیم ولی به تکلیف و وظیفه خود بایددرست وکامل تحت امر ولایت عمل کنیم .درنابودی دشمنان وپیروزی اسلام شکی نیست ولی عملکردتک تک ما درتعیین زمان وپیش بردن یاتعویق وقوع این وعده الهی موثراست!متاسفانه با اشتباهات وانتخاب غلط جماعتی ازمردممان دولتی برسرکارآمدکه دوستی باکفار ومنافقان را بر ایمان واعتقادراسخ به وعده الهی ترجیح دادو....آنچه نبایدشده است وبایددعاکنیم و درانتخابات پیش روعمل درست داشته باشیم و ارشاد وراهنمایی اطرافیانمان بابت خسارتهای دولتیها ومذاکره وبرجام و...(البته بدون جدل وناراحتی)جهت انتخاب اصلح درانتخابات پیش رو، مصداق عینی امربه معروف است تاخدا چه خواهد.یاحق.
 • مجید IR ۱۳:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
  5 0
  به همان سویی که اصلاح طلبان و دولتشان میرود
 • دیده بان IR ۱۵:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
  4 0
  گوربالای آمریکا وترامپ وبایدن و....مانبایدمنتظرلبخندوهمراهی آنان ورفع تحریمها ویا بروز جنگ داخلی آنان وفروپاشی ومشکلاتشان باشیم،امیدواری بیخودی وگره زدن مشکلات کشور ورفع آن به این مسائل اشتباه وخسارت وفرصت سوزی است ،هم رفع همه تحریمهارادوست داریم وهم عزت وغرور ایرانی واسلامی مان را وهم نابودی وذلت وخواری استکبارجهانی ودشمنان را،ولی مابایدکار و وظیفه خودرا درست انجام دهیم.فکری اساسی برای نفوذی ها وغرب زده ها وخائنین داخلی ومنافقین جدید ومشکل سازان داخلی ازهرگروه ودسته وباندوحزب وجریان ودرهرلباس وعنوان وکسوت وجایگاه وباهر سابقه وروابط و رسانه هایشان، بدون رافت اسلامی کرده ودرست انتخاب کنیم! تشکیل دولت جوان حزب اللهی الزامیست!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس