فیلم| بی‌توجهی به ظرفیت‌های بالای انرژی‌‌های تجدیدپذیرِ ایران

یازده درصد از انرژی کلی تولیدی در دنیا از روش‌های تجدیدپذیر تأمین می‌شود، اما در کشور ماکمتر از یک درصد از انرژی کلی و برق تولیدی از انرژی‌های تجدیدپذیر تأمین می‌شود.

به گزارش مشرق، محمدجواد رحیمی کارشناس انرژی‌های تجدیدپذیر در یادداشتی به وضعیت استفاده از ظرفیت‌های انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور ما نسبت به سایر کشورها پرداخته است.

بخشی از این یادداشت به شرح زیر است:

"استفاده بی‌رویه از سوخت‌های فسیلی علاوه بر کاهش ذخایر این منابع خدادادی منجر به مشکلات زیست‌محیطی فراوانی در دنیا شده است. هنگامی که یک سوخت فسیلی سوزانده می‌شود،  منجر به تولید مقادیر منابهی گاز گلخانه‌ای co۲  می‌کند، این گاز گلخانه‌ای باعث افزایش دمای متوسط جهانی می‌شود.

در حال حاضر یک درجه سانتیگراد دمای متوسط جهانی افزایش یافته است، در صورت افزایش ۱.۵ درجه‌ای دمای متوسط جهانی، مشکلات گوناگونی از قبیل بارانهای سیل‌آسا و کاهش تنوع گونه‌های  زیستی و منابع غذایی و فقیر شدن صدها میلیون نفر از مردم کره زمین اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.

یازده درصد از انرژی کلی تولیدی در دنیا از روش‌های تجدیدپذیر تأمین می‌شود، اما در کشور ما علی‌رغم وجود پتانسیل‌های بالای استفاده از این این انرژی‌ها، کمتر از یک درصد از انرژی کلی و برق تولیدی از انرژی‌های تجدیدپذیر تأمین می‌شود".

کشور ایران با دارا بودن اقلیم‌های آب وهوایی متنوع دارای مزیت رقابتی در انرژی‌های تجدیدپذیر است، کل ظرفیت انرژی تجدیدپذیر نصب شده در ایران در حدود ۸۲۵ مگاوات معادل با یک درصد برق تولیدی در کشور است، ایران با دارا بودن بیش از ۳۰۰ روز آفتابی در سال از پتانسیل بالایی در بهره‌گیری از انرژی خورشیدی برخوردار است.

به عنوان مثال کشور آلمان نیمی از پتانسیل انرژی خورشیدی کشور ما را دارد، اما میزان تولید برق تجدیدپذیر این کشور بیش از ۹۰ برابر میزان برق تجدیدپذیر ایران است.

ادامه توضیحات این کارشناس حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر را در این فیلم مشاهده کنید:

دانلود

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 1
  • غیر قابل انتشار: 0
  • DE ۱۸:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
    0 0
    با این انرژی عظیم میشه هزاران کارخانه روبه حرکت دراورد و چرخهای صنعتی ایران رو چرخوند و میلیون ها تن کالا برای مصارف داخلی و صادرات با شرط بازگشت ارز به کشورتولید کرد. ابهای کشور رو دررونق بخش کشاورزی برای رفع نیازهای مواد غذایی استفاده کرد. با تقسیم عادلانه اب بین استانها برای هر استانی شناسنامه عادلانه اب تدوین کرد تا هر نوع اختلافات استانی برای همیشه از ریشه کنده بشه و سطح همکاری استانها با هم بیشتر و مستحکم تر بشه.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس