کد خبر 1146702
تاریخ انتشار: ۲ آذر ۱۳۹۹ - ۰۸:۲۱
کارگزاری بورس نمایه

بررسی روندهای درونی بازار نشان می‌دهد که سهام‌داران در روز یکشنبه در بیم و امید دو روی متفاوت بازار خواهند بود. آیا روند صعودی بورس متوقف خواهد شد؟

به گزارش سرویس بورس مشرق، در معاملات روز ‌شنبه، بورس توانست هفتمین روز مثبت را ثبت کند و رکورد ارزش معاملات خرد نیمه دوم سال را بشکند، اما شاخص کل فرابورس اندکی نزول کرد و روند رو به رشد مازاد تقاضا در بازار متوقف شد. در پایان معاملات اولین روز آذر ماه، ارزش صف‌های فروش از ارزش صف‌های خرید بیشتر شد. آیا مازاد عرضه در بازار روند صعودی بورس را در روز یکشنبه متوقف خواهد کرد؟

برترین تقاضاها

در پایان معاملات روز شنبه، ۷۲ نماد صف خرید داشتند، هر چند ارزش صف‌های خرید نسبت به روز معاملاتی قبل ۶۷ درصد کاهش یافت. در بورس، نمادهای شپنا (پالایش نفت اصفهان)، شتران (پالایش نفت تهران) و بترانس (شرکت ایران ترانسفو) بیشترین تقاضا را داشتند و در فرابورس نماد کگهر (صنعتی و معدنی گل‌گهر) بیشترین تقاضا را ثبت کرد. پس از کگهر، بیشترین تقاضا به نمادهای رافزا (رایان هم‌افزا) و غگیلا (پگاه گیلان) اختصاص داشت. 

برترین عرضه‌ها

در پایان معاملات شنبه، ۱۶۳ نماد صف فروش داشتند و ارزش صف‌های فروش نسبت به روز چهارشنبه ۴۷ درصد افزایش یافت. در بورس بیشترین عرضه به نمادهای وملی (هلدینگ ملی)، خودرو (ایران خودرو) و خکمک (کمک فنر ایندامین) تعلق داشت و در فرابورس اوراق مرابحه دولت، اراد ۴۹، اراد ۵۵ و اراد ۵۴ و اراد ۵۳ بیشترین عرضه را داشتند.

بیشترین افزایش قیمت

بیشترین افزایش قیمت در معاملات بورس شنبه به نمادهای کنور، پتایر (ایران تایر) و زمگسا (کشاورزی و دامپروری مگسال) تعلق داشت و در معاملات فرابورس نیز نمادهای غدیس (پاکدیس)، دی (بانک دی) و تلیسه (دامداری تلیسه نمونه) بیشترین رشد ارزش بازار را به خود اختصاص دادند.

بیشترین کاهش قیمت

بیشترین کاهش قیمت در بورس به نماد پسهند (صنایع لاستیکی سهند) تعلق داشت. پس از پسهند، سهام نمادهای چکاوه (صنایع کاغذسازی کاوه) و فسازان (غلتک سازان سپاهان) بیشترین کاهش قیمت را در بازار سرمایه ثبت کردند. در معاملات فرابورس نمادهای فولای (صنایع فولاد آلیاژی یزد)، تملی۸۰۲ (اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی) و وهور (مدیریت انرژی امید تابان هور) بیشترین کاهش قیمت را داشتند. 

پیش بینی بورس امروز

در معاملات روز شنبه بورس توانست با رشد ۲۱ هزار واحدی تا رقم یک میلیون و ۳۶۶ هزار واحد بالا بیاید. بررسی روندهای درونی بازار نشان می‌دهد که سهام‌داران در روز یکشنبه در بیم و امید دو روی متفاوت بازار خواهد بود.

روی امیدوارکننده / رشد ارزش معاملات کل و خرد بورس

در معاملات روز شنبه، معاملات کل بازار سهام با رشد ۳.۶ درصدی نسبت به روز معاملاتی قبل، ارزشی معادل ۲۳ هزار و ۸۵۴ میلیارد تومان داشت. ارزش معاملات خرد بورس نیز با رشد ۸۸ درصدی به ۲۱ هزار و ۸۵۰ میلیارد تومان رسید که بالاترین رقم از ابتدای پاییز تا به امروز است. افزایش ارزش معاملات خصوصا ارزش معاملات خرد علامتی مثبت برای بورس تهران است. اما بورس در روز شنبه روی دیگری هم داشت.

روی ناامید کننده/کاهش تقاضا و رشد عرضه

ارزش صف‌های خرید بورس نسبت به روز معاملاتی قبل ۶۷ درصد کاهش یافت و ارزش صف‌های فروش بازار نیز نسبت به روز چهارشنبه ۴۷ درصد رشد کرد.

پیشی گرفتن ارزش صف‌های فروش از صف‌های خرید

در معاملات شنبه روند رو به رشد مازاد تقاضا در بازار متوقف شد. ارزش صف‌های خرید هزار و ۱۰۴ میلیارد تومان و ارزش صف‌های فروش هزار و ۴۴۰ میلیارد تومان بود.

خروج پول حقیقی از بورس

در روز شنبه، پس از دو روز معاملاتی متوالی، روند مثبت ورود پول حقیقی به بورس متوقف شد. خالص پول حقیقی خروجی از بورس ۲۶۹ میلیارد تومان بود

در مجموع می‌توان گفت اگر امروز بورس مانند دقایق پایانی معاملات روز شنبه با مازاد عرضه روبه‌رو شود و شاهد خروج پول‌های حقیقی از بازار باشیم، ممکن است روند صعودی شاخص‌های بورس متوقف شد.

منبع:اقتصاد نیوز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس