سنا

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد نامزدهای دموکرات بخت بیشتری برای راهیابی به سنا و به دست آوردن اکثریت این مجلس پس از ۶ سال را دارند.

به گزارش مشرق، مردم آمریکا امروز همزمان با شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری، تکلیف ۳۵ کرسی مجلس سنا را نیز مشخص می کنند. این در حالی است که نظرسنجی ها از بخت بالای دموکرات ها برای کسب اکثریت کرسی های مجلس سنا حکایت دارد.

بیشتر بخوانید:

نتایج انتخابات آمریکا چه‌زمانی معلوم می‌شود؟

در همین رابطه نشریه «دی ولت» آلمان نوشت: نظرسنجی ها انتخابات امروز آمریکا را فرصت مناسب دموکرات ها برای حفظ اکثریت مجلس نمایندگان و بازیابی مجدد کنترل سنا پس از ۶ سال ارزیابی می کنند. بر این اساس در حالی که جمهوری خواهان تقریبا به تصاحب مجدد مجلس نمایندگان اطمینان دارند، اوضاع در سنا چندان مطابق میل آنها نیست زیرا یک رقابت تنگاتنگ برای کرسی های سنا مشاهده می شود.

در حال حاضر از ۳۵ کرسی سنا که امروز برای آنها رای گیری می شود ، ۱۲ کرسی در اختیار دموکرات ها و ۲۳ کرسی در اختیار جمهوری خواهان است. قابل پیش بینی است که دموکرات ها کرسی خود را در آلاباما از دست بدهند. «داگ جونز» دموکرات در این ایالت سنتی جمهوری خواه، در سال ۲۰۱۷ در انتخابات میان دوره ای علیه «روی مور» قاضی سابق که به جرایم جنسی متهم بود ، پیروز شد. اکنون ، در نظرسنجی ها ، جونز پشت سر «تامی توبرویل» مربی سابق فوتبال که نامزد جمهوری خواهان است قرار دارد.

همزمان سناتورهای جمهوری خواه در بسیاری از نقاط تحت فشار هستند. به عنوان مثال در آریزونا «مارتا مک سالی» جمهوری خواه از «مارک کلی» فضانورد دمکرات عقب افتاده است. در کلرادو ، نظرسنجی ها «کوری گاردنر» جمهوری خواه را پشت سر رقیب دموکراتش «جان هیکنلوپر» فرماندار سابق ایالت نشان می دهد. در ایالت ماین «سوزان کالینز» که از سال ۱۹۹۷ از حزب جمهوری خواه در سنا حضور دارد ، در برابر «سارا گیدئون» رقیب دموکراتش چالش سختی دارد.

همچنین وضعیت برای سایر سناتورهای جمهوری خواه که حفظ کرسی هایشان راحت تر به نظر می رسید بطور قابل توجهی دشوار شده است. در جورجیا شکست «کلی لوفلر» و «دیوید پردو» دور از ذهن نیست. پردو پس از آنکه امتیاز خوبی در اولین مناظره اش به دست نیاورد ، ناخواسته دومین مناظره تلویزیونی را با «جان اوسوف» رقیب دموکرات خود لغو کرد. در آیووا وضعیت سناتور «جانی ارنست» جمهوری خواه متزلزل است ، در کارولینای شمالی «تام تیلیس» امیدی به حفظ کرسی خود ندارد با این که کمی پیش از انتخابات «کال کانینگام» رقیب دموکرات او بخاطر اتهام رسوایی اخلاقی سرخط خبرها بود.

یکی از هیجان انگیزترین رقابت های سنا در کارولینای جنوبی است؛ در اینجا «جیمی هریسون» سیاه پوست دموکرات با هجوم بی سابقه کمک های مالی نسبت به «لیندسی گراهام» جمهوری خواه که در حال حاضر رئیس کمیته قضایی سنا است برتری یافته است. گراهام اخیراً چندین بار در برابر دیدگان بینندگان فاکس نیوز به هوادارانش هشدار داده که پول بیشتری برای او ارسال کنند وگرنه باید شاهد افولش باشند.

در حال حاضر در مجلس نمایندگان، دموکرات ها ۲۳۲ کرسی از ۴۳۵ کرسی را در اختیار دارند. به این ترتیب بیشتر نظرسنجی ها به آنها این شانس را قائل می شود که بالاتر از رقم حساس ۲۱۸ رای باقی مانده و اکثریت خود را حفظ کنند.

منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha