عراقچی در گفت و گو‌ با ریانووستی: آتش بس در مرحله دوم طرح ایران برای حل مناقشه قره باغ قرار دارد - کراپ‌شده

معاون وزیر خارجه گفت: خیلی دقت کردیم که در تبیین این پیشنهاد واقعیت صحنه درگیری و اهداف هر دو طرف را در نظر بگیریم و به شکلی آن را طراحی کنیم که قابل پذیرش باشد.

به گزارش مشرق، سید عباس عراقچی فرستاده ویژه جمهوری اسلامی ایران برای حل مناقشه قره باغ که به منظور معرفی این طرح به کشورهای درگیر و همچنین کشورهای تاثیرگذار در سفر منطقه ای حضور دارد، روز پنجشنبه در دومین مقصد این سفر رایزنی هایی را در مسکو داشت و با خبرگزاری ریانووستی گفت و گو کرد.

بیشتر بخوانید:

بازی خطرناک ائتلاف آذربایجان، ترکیه و رژیم صهیونیستی در شمال رود ارس به بهانه آزادی «قره باغ» + نقشه میدانی و عکس

عراقچی درباره ابتکار تهران برای دستیابی به صلح در قره باغ و اینکه آیا این به معنای تشکیل فرمت جدید مذاکره ای برای حل و فصل در قره باغ با کشورهایی که شما به آنها سفر می کنید، است؟ بیان کرد: مهمترین ویژگی طرح ایران در این است که یک رویکرد منطقه ای دارد و از طریق یک رویکرد منطقه ای و با مشارکت کشورهایی که در منطقه تاثیرگذار هستند با این بحران مبارزه و مواجهه بکنیم. طبیعتا روسیه از مهمترین این کشورها است و همینطور ترکیه.

وی افزود: ویژگی دوم آن واقع بینی آن است و توجه به واقعیات. همانطور که می دانید تاکنون سه دور آتش بس در قره باغ برقرار شده که شکست خورده است. به نظرم یکی از دلایلش این است که واقعیت منطقه و واقعیات میدانی در آن لحاظ نشده است. طرح جمهوری اسلامی ایران در واقعیت آتش بس را به مرحله دوم می برد و در قدم اول بر یکسری اصول تاکید می کند و از کشورهای درگیر می خواهد که آنها هم پایبندی خودشان را ثابت کرده و عملا آن را نشان دهند و به آن احترام بگذارند.

معاون وزیر خارجه بیان کرد: این اصول شامل اصول پذیرفته شده بین المللی به علاوه یکسری اصول خاص که مربوط به این بحران می شود که شامل خاتمه اشغال، احترام به تمامیت ارضی، احترام به حاکمیتها، اصل تغییر ناپذیری مرزها که خیلی مهم می باشد، احترام به حقوق اقلیت ها ، احترام به حقوق بشردوستانه، عدم حمله به مراکز و افراد غیر نظامی، بازگشت آوارگان و اصولی از این دست که مورد پذیرش بین المللی قرار دارد. بر پایه این اصول است که می بایست مذاکرات شکل گیرد و حتی آتش بس نیز بر پایه این اصول شکل گیرد.

این دپیلمات ارشد ایرانی یادآور شد: ما خیلی دقت کردیم که در تبیین این پیشنهاد واقعیت صحنه درگیری را در نظر بگیریم، اهداف هر دو طرف را نظر بگیریم، هم آذربایجان و هم ارمنستان و به شکلی آن را طراحی کنیم که قابل پذیرش باشد، کشورهای تاثیرگذار منطقه در آن حضور و مشارکت داشته باشند و امیدوار هستیم که این طرح بتواند راهی را برای صلح پایدار در منطقه قره باغ ایجاد کند.

وی متذکر شد: البته کار به این راحتی نیست و مشکلات عدیده ای وجود دارد و دخالتهایی از خارج از منطقه و توسط کسانی وجود دارد که چندان تمایلی به صلح در این منطقه ندارند.

عراقچی خاطرنشان کرد: تلاشها و ابتکار جمهوری اسلامی ایران نافی سایر ابتکارات و تلاشها برای حل و فصل این مناقشه نیست، اما ما معتقدیم بحرانهای منطقه ای راه حل منطقه ای دارند.

فرستاده ویژه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به این سوال که آیا واقعا ایران آماده است در حل و فصل قره باغ میانجگیری کند؟ آیا شما این مسئله را با رودنکو معاون وزیر خارجه روسیه در میان گذاشتید؟ عنوان کرد: با توجه به اهمیت موضوع و روابط خوبی که جمهوری اسلامی ایران با هر دو کشور ارمنستان و آذربایجان دارد و همچنین شرایط و حساسیتهای خاص این منطقه، ایران به طور جدی همواره آمادگی خود را برای برای "برقراری آتش‌بس، آغاز گفتگو و استقرار صلح و آرامش" اعلام کرده است. در گفتگوهایی که در این سفری که به آذربایجان انجام شد و در مسکو ، ایروان و آنکارا ابتکار و طرح جمهوری اسلامی ایران که مبتنی بر سازو کارهای منطقه ای است را با مقامات عالی این کشورها مطرح و مورد گفتگو قرار خواهیم داد.

معاون وزیر خارجه در پاسخ به این پرسش که چه قدمهای مشخصی را ایران در راستای تشدید تنش نظامی در کنار مرزهایش برخواهد داشت؟ آیا ایران با در نظر داشتن اینکه چندی پیش پهپاد منهدم شده در خاک ایران فرود آمد، مرزهایش با آذربایجان و ارمنستان را با سیستم های ضد هوایی تقویت خواهد کرد؟ و اگر پاسخ مثبت است (یعنی ایران در نظر دارد استقرار سیستم های ضد هوایی را تقویت کند) آیا این کشور مذاکراتی را با روسیه در خصوص خرید سیستم های S-400 صورت خواهد داد و یا سیستم های تولید داخلی «باور-373» را به کار خواهد گرفت؟ عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران از ابتدای آغاز این درگیریها به دلیل همجواری با کشورهای آذربایجان و ارمنستان اوضاع را مورد رصد قرار داده و اقدامات و تمهیدات لازم را به مورد اجرا گذاشته است.

وی گفت: ایران از توان دفاعی و نظامی خوبی برخوردار است و سیستمها و تجهیزات نظامی بومی کشورمان از قابلیت های بالایی برخوردار می باشند. قطعا در هر کجا که احساس نیاز شود برای تامین و تهیه نیازهایمان اقدام خواهیم کرد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 14
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • US ۲۱:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۹
  4 0
  ارمنستان با مذاکره قره باغ رو اشغال نکرده با وحشیگری و نسل کشی آذربایجانیا قره باغ رو اشغال کرده الانم با وحشیگری چون در جبهه جنگ عرضه منگ ندارن مردم عادی رو بمباران می کنند که جوابشو در جبهه جنگ جوری میگیرند که سربازاشون حتی اسلحشونو میزارن فرار میکنن ارمنی ها یا با زبان خوش میرن بیرون یا اجسادشون زیر پای سربازان آذربایجان میمونه
 • IR ۲۱:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۹
  35 26
  زنده باد ایران عزیز
 • وطن پرست DE ۲۳:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۹
  3 0
  شما اگه بیل زنی باغچه خودتو بیل بزن. سکه های برجامی رو پس دادی؟
 • IR ۲۳:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۹
  33 24
  آزاد سازی قره باغ آرزوی ماست
 • CO ۲۳:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۹
  20 14
  ایران عزیزمان موضع بسیار خوب و خردمندانه ایی داشته است
 • US ۲۳:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۹
  35 25
  قره باغ جزئ لاینفک و جدا ناپذیر خاک آزربایجان است
  • IR ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۰
   2 4
   آذربایجان بی سواد
  • IR ۱۴:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۰
   3 2
   تو برو کلاس اول را مرور کن بعد بیا نطر بده اولا صحیحش آذربایجانه
  • IR ۰۱:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۲
   0 0
   آزربايجان درسته....در کتب تاریخی هم آزربايجان بوده مثل کلمه طهران که از بعدا شد تهران آزربايجان هم از بعد شد آذربایجان
 • پاسدار بازنشسته IR ۲۳:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۹
  2 0
  بزرگواران بنظر شما آیا ایران راهبرد قابل قبولی در قبال قره باغ اتخاذ نموده است ، زمانی که ارمنستان دست رد بر سینه هیئت ایرانی میزند و تنها راه حل را هیئت مینسک متشکل از فرانسه و روسیه میداند . آیا زمان آن نرسیده که ایران از قدرت گرفتن اسرائیل با حمایت از آذربایجان تغییر راهبرد دهد . مگر سخن مقام رهبری که قره باغ را خاک اسلام نامید تعیین کننده استراتژی ایران نیست پس این راهبرد دوگانه برای چیست .
 • IR ۰۱:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۰
  4 0
  ارمنستان طرح ایران را قبول نکرد
 • DE ۰۱:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۰
  1 0
  مثلا چه طرحی دارین؟؟؟
 • ازاد IR ۰۳:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۰
  0 1
  ما باید خودمان در این مسئله وارد شویم.
 • IR ۰۸:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۰
  5 0
  من پیشبینی میکنم از اذربایجان را وادار به مذاکره نکنند و روسیه وارد میدان نشه انشالله تا عید جمهوری ارمنستان مغلوب خواهد شد.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس