راه نفوذ قدرت‌های تفرقه‌افکن را با صلح‌سازی میان همسایگان ببندیم

سخنگوی دولت گفت: بستن راه نفوذ قدرت‌های تفرقه افکن فقط با شعار ممکن نیست بلکه ما باید سازوکارهای حل اختلاف همسایگانی را در سطح مناسبات منطقه‌ای ایجاد کنیم.

به گزارش مشرق، علی ربیعی سخنگوی دولت ظهر امروز (سه‌شنبه) درنشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: در آستانه هفته وحدت قرار داریم و اواخر این هفته متقارن با شروع هفته وحدت شده است. ابتکار هفته وحدت از دل یک اختلاف ساده تقویمی در خصوص میلاد نور زاده شد.

ربیعی افزود: نفس ابتکار هفته وحدت، نمادی است که نشان می دهد این امت در کلیت محمدی خود می تواند اختلاف ها و آشفتگی ها را تبدیل به نقطه قوت کند.

وی ادامه داد: انقلاب اسلامی پس از آن ممکن شد و در افق رویت پذیر جامعه اسلامی قرار گرفت که پیشگامان روشنگری دینی از علامه نایینی تا اقبال لاهوری و شهید مطهری و شریعتی و دیگر بزرگان موفق شدند یک نوع اتصال و پیوند میان هویت ملی و هویت امت بوجود آورند.

سخنگوی دولت تاکید کرد: نمی توان از وحدت سخن گفت و از  علامه اقبال لاهوری سخن نگفت که جغرافیای وحدت را به گفتار شاعرانه خود در آورد: «هر ذره این خاک گره خورده نگاهی است / از هند و سمرقند و از عراق و همدان خیز»، اقبال از لاله زار کشمیرِ دلش، شاهراهی به شیراز و حجاز گشود و کل این حوزه تمدن اسلامی را به شکل یک واحد به هم پیوسته، به گفتمان بدیع خود درآورد.

ربیعی تصریح کرد: از این منظر وحدت در سطح منطقه ای نیز اهمیت مضاعف دارد و بدان معناست که ما در مقام باشندگان این جغرافیای وسیع اسلام باید نگرانی های مشروع امنیتی یکدیگر را به رسمیت بشناسیم. هفته وحدت به این اعتبار، باید تبدیل به یک فرصت جهت اندیشیدن به موضوع صلح سازی در گستره همسایگانی و منطقه‌ای شود.

وی گفت: ما همیشه از نفوذ تفرقه افکنانه  قدرت های برون منطقه ای در منطقه سخن گفته‌ایم اما باید توجه داشت که بستن راه نفوذ قدرت‌های جنگ افروز و تفرقه افکن در پیکره امت، فقط با شعار وحدت ممکن نخواهد شد. ما باید مکانیزم های حل و فصل اختلاف همسایگانی را نیز در سطح مناسبات منطقه‌ای ایجاد کنیم. توانمندسازی سازمان همکاری در منطقه یکی از این مکانیزها می‌تواند باشد که تقویت وحدت امت اسلامی در منطقه و جهان را به همراه خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:

ربیعی: اگر شیوع کرونا کنترل نشود، سیاست‌های سخت‌گیرانه‌تری اعمال می‌شود

سخنگوی دولت گفت: از سوی دیگر هفته وحدت فرصتی است تا مقوم‌های وحدت ساز داخلی خود و الزاماتی را که همگان باید برای حفظ وحدت به آن پایبند باشیم، مرور کنیم. امروز در داخل کشور، ‌همان گونه که رهبر انقلاب نیز در دیدار با اعضای ستاد ملی کرونا مطرح کردند، نیازمند شناخت عمیق از مهمترین مسائل و اقدامات یکپارچه بین ملت و حاکمیت هستیم.

ربیعی خاطرنشان کرد: همچنین بخشی از فرمایشات رهبر معظم انقلاب در تقارن با هفته وحدت، معنابخش مسیر پیش‌ روی قوا، انسجام ملی و پشتوانه پشت سر گذاشتن بحران‌هایی است که کشور در این مقطع با آن مواجه است.

وی افزود: در هفته های اخیر شاهد هجمه‌های ناجوانمردانه‌ زیادی به دولت بودیم. اگر این رویه ناصواب ادامه داشت و به جامعه تسری می یافت، قطعا آسیب‌های جبران‌ناپذیر تحمیل می‌کرد، آسیب‌هایی که فکر می کنم وحدت و یکپارچگی کشور را نشانه گرفته بود و اگر با هشدار صریح رهبر انقلاب متوقف نمی‌شد، تضعیف ما را در مسائل جهانی و منطقه موجب می شد و نهایتا باعث انشقاق ملی نیز می‌شد.

سخنگوی دولت گفت: همان طور که رهبر انقلاب فرمودند باید بین نقد و اهانت تفکیک قائل بود. نقد بخشی از ادب جمهوریت است، اهانت و هتک حرمت نیز ناقض ادب اسلامی است و رهبری با درکی عمیق از این دو مولفه، نسبت به نارسایی که در حال شکل‌گیری بود، هشدار دادند. نارسایی که اخلاق سیاسی و انسجام ملی را نشانه گرفته بود.

ربیعی گفت: از مقام معظم رهبری به خاطر روشنگری‌های مبتنی بر بینش اسلامی و منطق حکمرانی که همواره رهنمون داشته‌اند؛ سپاسگزارم. دولت نیز همچون گذشته خود را مقید و موظف به تبعیت از رهنمودهای ایشان دانسته و امیدواریم توجه به رهنمون‌های اخیر ایشان در شرایط فعلی کشور، مورد اهتمام همه ارکان و گروه‌ها قرار بگیرد.

وی در ادامه گفت: تصمیماتی که در ستاد ملی کرونا که با حضور مقام معظم رهبری اتخاذ شد ما را وارد مرحله جدیدی کرده است. تاثیر گذاری کرونا بر عرصه های سلامت، اقتصاد و جامعه و حتی امنیت هر روز ابعاد جدیدی یافته و در حال گسترش است.

سخنگوی دولت گفت: تصور آنکه کرونا در چند ماه به پایان خواهد رسید، امروز به یک خوش خیالی خطرناک می ماند. برخی حتی چشم انداز ۳ ساله برای دستیابی و امنیتی عمومی را مطرح می کردند و برخی کرونا را ویروس ماندگار مانند آنفولانزا برای آن به کار بردند. لذا ما با خصوصیات بحرانی با طول زمان زیاد و اثر شدید و ریسک بالا و پرمخاطره روبرو هستیم. جهش ویروس غیرقابل پیش بینی است.

ربیعی خاطرنشان کرد: امروز اگر ما تا دیروز با دو متغیر جان - سلامت و جان - معیشت روبرو بودیم امروز ابعاد روانی و اجتماعی و امنیت اجتماعی به آن افزوده شده است. بنابراین ما نیازمند حکمرانی مبتنی بر کرونا هستیم. ما به سطح بالایی از نظم ساختاری و نظم اجتماعی و نهادینه شدن رفتارهای مبتنی بر مقابله با کرونا هستیم.

وی ادامه داد: بی توجهی و عدم همراهی با پروتکل ها و دستورالعمل‌های بهداشتی بنابر تحقیق صورت گرفته و همچنین تغییرات جهشی در ویروس که ضریب ابتلا را از ۱.۳ به ۱.۹ رسیده است باعث افزایش ابتلا به آن شده است. البته در دنیا هم وضعیت مشابهی را داریم. برخی از کارشناسان ما معتقدند ویروسی که از چین تسری پیدا کرد با ویروسی که از غرب و اروپا است متفاوت تر است.

سخنگوی دولت گفت: دولت در یک مرحله فقط ۶۰ میلیارد تومان به بحث مطالعات و تحقیقات علمی در حوزه  بهداشت و درمان تخصیص داده است. خوشبختانه مقالات علمی زیادی از سوی ایرانیان در جهان منتشر شده است. ما با طرحهای تحقیقاتی سازمانی بهداشت جهانی مشارکت داریم.

ربیعی تاکید کرد: باز هم آخرین بررسی سازمان بهداشتی این است که هیچ یک از داروها تاثیر چندانی ندارد و راهی جز بهداشت و پیشگیری نداریم. ما امروز نیازمند برنامه ریزی حداقل برای یک سال آینده هستیم. مطالعات نشان می دهد عامل جمعیت در سنین بالا، دیابت، فشار خون،  چاقی، بیماریهای قلبی و عروقی در ایران منجر به افزایش تعداد مرگ و میر شده است.

وی افزود: دولت اقدامات خود را برای تولیدات مورد نیاز ادامه داده است. از همین تریبون از انتظار برای تولید یک میلیون هم صحبت شد اما امروز روزانه ۲۱ میلیون عدد ماسک تولید می‌کنیم و تجهیز و اضافه کردن تخت های بیمارستانی را هم در دست اقدام داریم.

سخنگوی دولت تاکید کرد: توجه دولت به فضای مجازی و دولت الکترونیک در این ایام به ما کمک کرد. سرعت بخشیدن به دولت الکترونیک یکی از اقدامات زیرساختی برای مقابله با گسترش ویروس است. کمک به زندگی اقشار آسیب دیده از کرونا از موضوعات مهمی است که این روزها در دستور کار دولت قرار دارد. و در بخش سوالات به آن خواهم پرداخت. اما رسیدگی به افرادی که مشاغل آزاد داشتند و مشمول هیچ بیمه ای نبودند شناسایی این افراد توسط وزارت رفاه صورت گرفته و در یک مرحله هم به ۳ میلیون از این افراد بسته غذایی تخصیص یافت و چگونگی کمک به آنها در دستور کار قرار دارد.

ربیعی گفت: به هرحال باید زنجیره شیوع شکسته شود. مبدا شکستن زنجیره راه اصلی مقابله با شیوع است. بیماران قطعی با انضباط بیشتری مورد نظر قرار خواهند گرفت و قزنطینه برای آنها اجباری است. اطرافیان و افراد مورد تماس نیز باید مورد آزمایش قرار گیرند.

وی افزود: تصمیماتی در زمینه تعطیلی های ناگریز برای شکستن زنجیره اتخاذ شد و همراه با کنترل مراکز دنبال خواهد شد و  در صورت لزوم در مورد تداوم زمانی و گسترده کردن طبقه بندی ها تصمیم گیری جدید خواهد شد.

آمریکا بخواهد به برجام بازگردد باید برای عدم تکرار کارشکنی‌ها تعهد بدهد

ربیعی در رابطه با اینکه اگر بایدن پیروز انتخابات آمریکا باشد و آمریکا به برجام برگردد ایران تمام توافقات را می پذیرد؟ گفت: این سوالی است که این روزها بسیاری از رسانه ها آن را مطرح می کنند. شرایط ما برای انجام کامل تعهدات در برجام روشن است. سیاست ما از روز اول روشن است. ما با خروج ترامپ از برجام خارج نشدیم. تصور می کردند ما خارج می شویم و تحریم ها با حمایت جهانی علیه ایران اعمال می شود که ما خارج نشدیم و امروز آثار آن را می بینیم.

وی افزود: همان‌قدر یعنی حدود بک سال به اروپا فرصت دادیم. امروز هم اعلام می کنیم کاهش تعهدات ایران در پاسخ به ممانعت از بازگشت به برجام بوده است. از ابتدا گفتیم بازگشت به تعهدات برگشت پذیر است. به نظر می رسد تقدم و تأخر مذاکرات به میزان همان تقدم و تأخر انجام مذاکرات باشد و برای ما فرقی ندارد چه کسی رئیس جمهور آمریکا شود و تصمیم به بازگشت به برجام داشته باشد. هر رئیس جمهوری که چنین تصمیمی بگیرد ما از آن استقبال می کنیم. آمریکا باید آماده سپردن تعهدات دیگر برای عدم تکرار این قبیل کارشکنی‌ها باشد.

تعدادی از کشورها منابع ارزی ایران را بازگرداندند

سخنگوی دولت در رابطه با ارزهای بلوکه شده در کشورهای منطقه عنوان کرد: ما ده ها میلیارد دلار ارز در کشورها داریم که بانک مرکزی و وزارت خارجه با کمیته ای مشترک تلاش خود برای بازگرداندن ارزها را انجام می دهند. تا کنون تعدادی از کشورها یا به شکل تهاتر یا اشکال دیگر ارزها را بازگرداندند. این ارزها به دو شکل هستند یا به صورت پشتوانه پولی در بانک ها هستند یا به صورت مخارج عمومی در حال استفاده هستیم. ما در مورد کره جنوبی نگرانی های خود را اعلام کردیم. اخیرا مسیر دارو را باز کردند و ما استقبال کردیم اما پاسخ ما این نبوده است‌.

دولت خزانه دوم و سوم ندارد

ربیعی در رابطه با حساب خاص رئیس جمهور و واریز ۲۷ میلیارد در سال گذشته و عدم شفافیت در آن به ادعای نمایندگان مجلس بیان کرد: باز هم با یک خوانش نادرست و یک القای ناصحیح مواجه هستیم. امیدوارم اینگونه سوالات در چارچوب نقد روشنگرانه باشد و نه چیز دیگری.

وی ادامه داد: واقعیت این است که ما هر روز با حرف‌های جدیدی مواجهیم. مثلا گفته شده سه خزانه وجود دارد! باید بگویم که این ادعا اساسا غلط است و یک خزانه بیشتر در کل کشور نداریم و همه درآمدها نیز در خزانه کل کشور است. اینکه می‌گویند خزانه سومی به نام «حساب خاص»، درست شده، کذب محض است.

سخنگوی دولت تاکید کرد: هیچ بند، عنوان و حسابی به نام «بودجه خاص» نداریم و این، فقط یک بیان لفظی و مبتنی بر اولویت بندی است. هدف از بیان آن هم یعنی اجرای طرح‌ها و پروژه‌های نیمه تمام که دارای اولویت هستند. بنابراین مجددا تاکید می‌کنم این، بیشتر یک لفظ و عنوان برای برخی مصارف است و نه یک حساب یا پولِ در اختیار. اما متاسفانه برخی طوری القا کرده‌اند که چنین برداشتی در افکار عمومی به وجود آمده است.

ربیعی گفت: این شبهه نیز به شکل جفاگونه‌ای طرح شده که البته برای دولت تازگی ندارد و در طول این سالها بارها با چنین بداخلاقی‌هایی مواجه بوده است. بنابراین دوباره صراحتا تاکید می‌کنم بودجه یا حساب خاص، صرفا یک لفظ برای پروژه‌های نیمه تمامِ با اولویت است. تخصیص آن هم مثل همه تخصیص‌ها از سوی سازمان برنامه و بودجه داده می‌شود.

وی تاکید کرد: همچنین شبهه دیگری مطرح و ادعا شده خزانه دومی هم تحت عنوان خزانه سازمان هدفمندی یارانه‌ها وجود دارد! این نیز کاملا کذب و نادرست است. افرادی که این شبهه را مطرح کرده‌اند به خوبی می‌دانند آنچه که بعنوان خزانه دوم می‌گویند، مربوط به سازمان‌ هدفمندی یارانه ها و تبصره ۱۴ قانون بودجه است. در این باره لازم است دو نکته را بگویم. اول اینکه سازمان هدفمندی یارانه‌ها نه در دولت ما بلکه در دولت قبل ایجاد شده و هیچکس هم به آن معترض نبوده است. ضمن آنکه تخصیص آن هم کاملا تحت نظر سازمان برنامه و بودجه است.

سخنگوی دولت گفت: نکته دیگر که جالب است بدانید آنکه افرادی که امروز چنین شائبه‌ای مطرح می‌کنند، در گذشته کاملا در فرایند تصمیم‌گیری و تصویب آن بوده و نقش داشته و موافق آن هم بوده اند .برای همین تعجب می‌کنیم که چنین شبهات نادرستی از سوی برخی افراد که از قضا از مطلعین امر هستند، گفته می‌شود. قاطعانه اعلام می‌کنم هیچ پولی خارج از خزانه واحد نداریم.

برخی طرح‌های مجلس رضایت آنی ولی تلخی بلند مدت دارد

ربیعی درباره ارزیابی خود از طرح های ارائه شده در مجلس با توجه به شرایط کشور که هیچ محل منابع مشخصی ندارد؟ گفت: طرحی که بدون هماهنگی با ارکان اجرایی کشور تهیه می شود با سختی در اجرا مواجه خواهد شد. این طرح به ما نشان داد هر تصمیم این چنینی باید با همکاری دولت جلو برود و قطعا ما از هیچ کاری که وضعیت معیشت مردم را بهبود دهد نه دریغ خواهیم کرد نه محدود خواهیم کرد.

وی ادامه داد: نباید طوری شود طرح ها زندگی مردم را تلخ تر و سخت تر کند و رضایت آنی ایجاد شود و تلخی بلند مدت داشته باشد. ابتدا گفتند از محل تبصره ۱۴ این پول را بردارند. ما اجازه گرفتیم ۴۰ هزار میلیارد اوراق بفروشیم و نشد. گفتیم از تراکنش های بانکی پول برداریم. اینها قابل محاسبه در دراز مدت است‌. امروز صبح دکتر همتی طرحی پیشنهاد دادند که در نتیجه به این رسیدیم این طرح افزایش قیمت به همراه دارد بنابراین منصرف شدیم. استراتژی درست دولت افزایش حقوق ها است و ما باید به این سمت برویم. اخیرا راه حلی را پیشنهاد دادند که ۳۰ هزار میلیارد دیگر دولت اموال به برخی نهادها بفروشد. اینکه آن نهاد چقدر توان مالی دارد مشخص نیست‌.  

سخنگوی دولت افزود: دولت با این طرح مخالف است و معتقد است هر راه حلی باید بدون آثار تبعی در بلند مدت و دراز مدت باشد و از ترمیم دریافتی ها و افزایش قدرت خرید مردم استقبال خواهد کرد.

ربیعی گفت: در آستانه ارائه بودجه ۱۴۰۰ هستیم. در سال ۹۹ تصمیم به همسان سازی گرفتیم، به دهک‌های پایین سبد داده شود و همه اینها انجام شد بنابراین بنای ما این است آنچه فکر می‌کنیم به طور ماندگار صورت گیرد را دنبال کنیم. با هر کمکی به زندگی مردم موافقت کنیم اما معتقدیم امکان این طرح وجود ندارد.

ابطال برخی واگذاری‌ها باید قانونی باشد

وی در پاسخ به سوال مبنی بر اینکه «کمیته ای در دولت و زیر نظر معاون اول رییس جمهور موسوم به کمیته رونق تولید تشکیل شده که به اعتقاد برخی نمایندگان مجلس سعی در موجه جلوه دادن برخی تخلفات در واگذاری بنگاههایی نظیر شرکت های ماشین سازی تبریز، کشت و صنعت مغان، پالایش نفت کرمانشاه، تولید نیروی برق شاهرود، ایران ایرتور توسط سازمان خصوصی سازی، دارد. نظر دولت درخصوص ابطال واگذاری های مذکور چیست و آیا اراده ای برای جلوگیری از ابطال واگذاری این شرکت ها در دولت وجود دارد؟»، گفت: این کارگروه مطابق مطالبه و دستور مقام معظم رهبری تشکیل شد و تایید سران قوا را هم دارد و دو نفر از دو قوه دیگر در این کارگروه حضور دارند.

سخنگوی دولت تاکید کرد: این کارگروه تصمیمات بسیار خوبی اتخاذ کرده و اگر لازم باشد برای بخش خصوصی واقعی تصمیم‌گیری کند، حتما انجام می‌دهد. برای مثال ۲۰ میلیارد برای بخش مسکن همین کارگروه تصویب کرد. در مورد اخذ مجوزها و استعلام ها تصمیمات مهمی گرفته شده و این کارگروه متشکل از نمایندگان سه قوه است. آیا جای چنین دیدگاهی در این کارگروه وجود دارد؟ نهادی یک اطلاعیه می دهد که خصوصی سازی ابطال شد. حرف این است که ابطال خصوصی سازی قانون می‌خواهد و یک شورا دارد. حل اختلاف قانون دارد. شورای میان قوه‌ای دارد. همه بحث این است که بحث‌ها در این مسیر دنبال شود. انگار این خصوصی سازی‌های صورت گرفته اشتباه بوده است.

ربیعی گفت: بکی از کارهای مهم آقای جهانگیری تشکیل این کارگروه بوده که با حضور سه قوه دنبال می‌کنند. بیان این موارد کشور را دچار هرج و مرج می‌کند. آنچه در جلسه کمیته رونق تولید مطرح شده است این بوده که تمام افراد و دستگاه های مختلف از چند منظر درمورد خصوصی سازی صحت و عدم صحت آن اظهار نظر می‌کنند.

وی ادامه داد: تعدادی از نمایندگان مجلس به یکی از این محیط ها رفته و در جمع اظهار نظر کرده اند، این وضعیت کشورداری نیست. خصوصی سازی روال خاص خود را دارد، واگذاری آن با حضور نهادهای مختلف از جمله نهادهای مدنی همانند اتاق بازرگانی و... تصمیم‌گیری می شود و هر گونه ابطال هم باید بر اساس شورای حل اختلاف صورت می گیرد. اصرار دولت تنها اجرا قانون است و به هیچ عنوان در صورتی که ابطال طبق قانون باشد، از آن  جلوگیری نمی کند.

دو سیاست تثبیت شغل و کمک به معیشت را پیش گرفتیم

سخنگوی دولت در رابطه با تامین یکسری منابع برای حمایت افراد در کرونا و راهکار دولت برای تامین این منابع چیست، گفت: کرونا تمام اقتصاد جهان را تحت تاثیر قرار داد و این تاثیر برای ما مضاعف بود. ۸۰ درصد جهان متاثر از این شرایط بودند. ما به منابع مالی خود دسترسی نداشتیم و کرونا هم آمد. در مطالعات اولیه احساس کردیم حدود ۶ میلیون شغل در ایران مورد تهدید قرار گرفت، از این میزان ۳.۵ میلیون در مشاغل رسمی و ۳.۵ میلیون در مشاغل غیر رسمی بود.

ربیعی تاکید کرد: دو سیاست تثبیت شغل و کمک به معیشت آسیب دیدگان ناشی از بیکاری کرونا را پیش‌بینی کردیم. بالغ بر ۱۴ میلیارد تسهیلات در نظر گرفته شد و حدود ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار شغل را تحت پوشش قرار می داد. ۸۵۰ هزار نفر ثبت نام کردند که تحت پوشش بیمه بیکاری قرار گیرند و بالای یک میلیون نفر را تخت پوشش این بیمه قرار دادیم. در موج دوم ثبت نام ۱۶۹ هزار نفر برای ثبت نام جدید اقدام کردند که نشان می دهد برخی به بازار کار برگشتند.

وی افزود: در مورد مشاغل روزمزد هیچ گونه بیمه‌ای نبود که بسته غذایی برایشان تخصیص داده شد.‌ اعطای وام را در نظر گرفتیم. مسأله دیگر این بود که علاوه بر اینها ۳ میلیون بیکار داشتیم.‌ در مجموع اینها نگرانی‌های ماست که باید دنبال کنیم. تاکید مقام معظم رهبری بر گروهی از شاغلین غیررسمی بود. در مرحله اول از محل یک میلیارد دلار به سازمان تامین اجتماعی کمک کردیم.  شناسایی افراد برای ما مهم بود. اینکه بتوانیم بنگاه های تعطیل شده را برگردانیم یک سیاست دیگر است.

سخنگوی دولت درباره ادعای دخالت ایران در انتخابات آمریکا خاطرنشان کرد: البته تصمیم گرفته شد وزارت امور خارجه کشورمان به دنبال ادعاهای بی‌اساس مطرح شده سفیر فرانسه را احضار کند و تذکر لازم را به او بدهد که انجام شد. ما هیچ انگیزه‌ای برای دخالت در امور داخلی کشورها من‌جمله آمریکا نداریم و معتقدیم مردم باید براساس اراده خود سرنوشت کشور خود را انتخاب کنند.

ربیعی افزود: چگونه ایران می‌تواند دخالت کند؟ برای ما اهمیتی ندارد چه کسی رئیس‌جمهور می‌شود، مهم برای ما برگشتن حق از بین رفته مردم ایران است. دولت آمریکا به دلیل اینکه دخالت می‌کند و پول خرج می کند مطالبی را مطرح می کند اما کسی چنین دروغی را باور نخواهد کرد.

مشکلات مالی ناشی از عدم تصویب FATF را هشدار داده بودیم

وی در رابطه با مواضع دولت در مورد لوایح مربوط به FATF و اینکه آیا از دستور کار دولت خارج شده است، گفت: ما معتقد هستیم می‌توانستیم و می‌توانیم آن لوایح مذکور را دنبال کنیم. متاسفانه به رغم مشکلات مالی که در صورت عدم تصویب لوایح دادیم هشدار داده بودیم.، امروز همان‌ها بیشترین حمله را می‌کنند. آنها اعلام کردند در مسائل پولشویی نمی‌توانند کمکی به ایران کنند. گفتند حاضر هستند در مقابل تحریم آمریکا بایستیم اما در مورد مسائل پولشویی این امکان نیست.

سخنگوی دولت تصریح کرد: نمونه‌ای شنیدم که در بانک اسپانیا حساب تعدادی از ایرانی‌ها بسته شده است. در برخی نقاط مانند آلمان خواستار بسته شدن حساب ایرانی‌ها شدند. البته ما اینها را غیرقابل قبول می‌دانیم و معتقدیم این رفتارها قابل قبول نیست. معاونت حقوقی به دنبال اقداماتی برای رفع موانع هستند. وارد شدن اسم ایران به لیست سیاه در شرایط فعلی اثرگذار است و ما این موارد را پیش از این گفتیم. امیدواریم با خلاقیت‌هایی که ارائه می‌شود بتوانیم آن سرعت از این لیست خارج شویم.

بخشی از افت بورس دلایل روانی دارد

وی در رابطه با بازار سرمایه و نقش قالیباف در ابن شرایط گفت: آقای قالیباف با انتخاب اکثریت انتخاب شدند. بورس همواره از نگرانی‌های ماست و دولت به دنبال حمایت از بورس است. بورس حساب بانکی نیست بلکه میان مدت و دراز مدت بورس شاخص روبه رشدی بوده است اما وقتی با جهش مواجه می‌شود با افت طبیعی هم روبرو می‌شود. بخشی هم دلایل روانی دارد. ما عمل واحدی داریم و تغییر مدیر و رئیس نقشی ندارد.

۱۰ هزار تخت بیمارستانی تا پایان سال اضافه خواهد شد

ربیعی در رابطه با آمار تخت‌های بیمارستانی و اینکه آیا نیاز به استفاده از بیمارستان صحرایی شده است؟ بیان کرد: در مجموع ما دوبرابر دولت یازدهم تخت و تجهیزات پزشکی اضافه کردیم و علاوه بر آن کل تخت‌ها را بازسازی کردیم. البته هنوز هم نسبت تخت هزار نفر باید افزایش پیدا کند. بعد از کرونا تدابیری که کردیم ۲۰۰۰ تخت آی سی یو اضافه شد. حداقل ۱۰ هزار تخت هم تا پایان سال اضافه خواهد شد. اصولاً هیچ جای دنیا تا زمانی که بیمارستان‌های تجهیز شده وجود دارد توصیه به استفاده از بیمارستان صحرایی صورت نمی‌گیرد. مگر اینکه با کمبود تخت‌های موجود مواجه شویم که در آن صورت از بیمارستان‌های صحرایی استفاده خواهیم کرد.

رئیس‌جمهور برای قرارگاه مرکزی ستاد کرونا شخصی را انتخاب خواهد کرد

سخنگوی دولت در رابطه با راه اندازی قرارگاه مرکزی ستاد کرونا تاکید کرد: بعد از صحبت با مقام معظم رهبری به دنبال بازآفرینی هستیم. تنوع کار کمیته‌ها بیشتر شده است، کمیته علمی امنیت بیشتری پیدا کرده است. قواعد انضباطی بیشتری باید به کار گرفته شود و نیاز به ساختار جدیدی در دل ستاد ملی برای اثربخشی دولت الکترونیک بر فاصله گذاری اجتماعی باید سامان پیدا کند.

وی افزود: مقام معظم رهبری بحث مهمی در زمینه آموزش بیان کردند و اینکه چطور باید بخش آموزش و رسانه را تجهیز کنیم که نیاز به برنامه جدید دارد. به کارگیری نهادهای مدنی برای کمک به کنترل بیماری تمهیدات نوینی می‌خواهد. قرارگاه هم مورد تاکید مقام معظم رهبری بود که با وظیفه کنترل، نظارت، ارزیابی و پیگیری اجرا خواهد شد. ستادهای استانی به عنوان قرارگاه با چند وظیفه، پیگری، اجرا، نظارت و کنترل خواهند داشت‌. رئیس جمهور برای این قرارگاه شخصی را انتخاب خواهند کرد. بخشی از تصمیمات ستاد کرونا اقتصادی و اجتماعی است. ابعاد اجتماعی کرونا از کودکانی که به مدرسه نمی‌روند تا مسائل دیگر مانند سختگیری کنترل‌ها را باید بررسی کنیم.

ربیعی در خصوص اینکه چرا دولت به دنبال قرنطینه کامل خصوصاً در تهران نمی‌رود؟ عنوان کرد: تعطیلی طولانی مدت در هیچ کشوری به صورت سراسری انجام نگرفته است. مقابله با کرونا عرصه‌های مختلفی دارد. اقتصاد، زندگی مردم، امنیت و… از این موارد هستند. سیاست ما این است منحنی اقتصاد، سیاست، امنیت اجتماعی در نقطه مناسبی قرار گیرند. سیاست‌های قرنطینه‌ای را به گونه‌ای تایید خواهیم کرد که مانند استفاده از ماسک و تست‌های روزانه در کنار هم نتیجه بهتری داشته باشند. احیاناً در مورد مشاغل دو، سه و چهار تغییراتی ایجاد شود. این توازن با نظر وزارت بهداشت با اولویت بحث سلامت دنبال خواهد شد.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص تحریم‌های جدید آمریکا و سیاست فشار حداکثری، گفت: این نه تنها اعترافی آشکار به پایان تحریم‌ها بلکه اقرار به شکست سیاست فشار حداکثری در به زانو انداختن ملت ایران هم هست. ارزیابی اشتباه دولت آمریکا در بزرگنمایی توان خود برای اعمال فشار بر ایران از یک طرف و دستکم گرفتن اراده و استواری ایران برای مقاومت در برابر قلدری و زورگویی از طرف دیگر، امروز رهبران آمریکا را در مخصمه ای خودساخته گرفتار کرده است.

وی ادامه داد: اکنون زمان آن رسیده که دولت آمریکا تکبر و لجاجت را کنار بگذارد و درصدد جبران خطاهای گذشته برآید. آمریکا نمی‌تواند این واقعیت را تغییر دهد که حداکثر فشار ممکن به ملت ایران نتیجه‌ای جز جنایت علیه بشریت، قانون شکنی در مقیاسی بی‌سابقه در دوران مدرن و بی‌اعتبار کردن آمریکا در جهان نداشته و باید اطمینان داشته باشد که ادامه این مسیر نیز هیچ نتیجه بهتری نخواهد داد.

ربیعی خاطرنشان کرد: ما مانند هر ملت برآمده از تمدنی غنی که درس‌های تاریخ را به خوبی آموخته است، قصدی برای زانو زدن در برابر هیچ حد و اندازه‌ای از زورگویی نداریم؛ امیدواریم رژیم آمریکا هم درس‌های خود را از تاریخ بیاموزد و در نهایت آنگونه رفتار کند که در شأن ملت آمریکاست.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 8
 • IR ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۶
  9 1
  خصوصی سازی از دید دولت چپاول ثروتهای ملت است
  • IR ۲۰:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۶
   2 0
   جالبه!!دولت و کل مطبوعات اصلاحطلب هیچ وقت صحبتای رهبری درباره مقاومت،انرژی هسته ای، مذاکره، صلح و سازش و فتنه ۸۸ رو پوشش نمیدادن. ولی الآن که رهبری داره درباره احترام به مسئولان حرف میزنه، طوری این مسئله رو بازتاب میدن که انگار به روحانی چی گفتن! اینا همین مسئله رو میکنن دستمایه برای انتخابات ۱۴۰۰.
  • IR ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
   0 0
   وقتی واگذاری های دوستان هم جناحی شما غیر قانونی بوده بازپس گیری غیر قانونی دیگه چه صیغه من در آوردی است؟
 • IR ۱۶:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۶
  2 1
  باید به این دولت محترم و زحمت کش خسته نباشید گفت
 • IR ۱۶:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۶
  6 1
  مشرق شما پیشنهاد بده چه کلمه ایی جز وقاحت بی حد و حصر میشه برای این حرف ربیعی که گفته ابطال واگذاری های رانتی ما مثل هفت تپه و دشت مغان باید قانونی! باشد آورد
 • سرباز IR ۱۷:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۶
  7 1
  آخه کسی نیست بگه نابغه وقتی همه معاملات بانکیت توسط fatf بره خزانه داری آمریکا چجوری می خوای تحریم دور بزنی؟؟؟؟؟؟؟؟؟ عقل هم خوب چیزیه
 • مسعود IR ۱۸:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۶
  16 0
  حالا که از کشور ها برخی از مطالبات را گرفتید پس چرا ارز و مواد غذایی همچنان رو به افزایش و کمر شکن است لطفا یکروز تشریف ببرید و خرید کنید شاید وجدان شما مطالبی برای شما بگوید
 • جواد IR ۲۱:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۶
  27 0
  همین ابطال واگذاری ها چپاول گران ب فکر انداخته قیمت سهام شرکت‌ها پایین آوردن و بعد خرید سهام دار درصدی و صاحب سیت های مدیریتی میشن و قابل ابطالم نیس
 • Hatmi NL ۰۷:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
  0 0
  باید کارکنان وزارت نفت باشد . آنها به طور مداوم پاسخ مشتریان جدید . آنها می دانند که بسیاری از زبان . آنها تبلیغات جذاب را منتشر می کنند . و آنها خلاقیت تجاری دارند ...کارکنان نفت ایران نوآوری تجاری ندارند زیرا هنوز 3 میلیون بشکه صادر نکرده اند . این ضعف کارکنان است.
 • IR ۰۷:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
  0 0
  این جمله یعنی چی؟ (( بنابراین مجددا تاکید می‌کنم این، بیشتر یک لفظ و عنوان برای برخی مصارف است و نه یک حساب یا پولِ در اختیار )) بیچاره تنخواه گرفته برای برخی مصارف .بعد اونا رو در یک حسابی ریخته . حالا خزانه سوم نه بجای آن بگید حساب مترقبه یا همان یهویی .
 • محمدایوب IR ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
  0 0
  حتما صحیح میفرمایید ابطال واگذاری ها باید قانونی باشد شاید همنشینی با حقوق دان درشما اثر گذاشته. بروی چشم انشاالله.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس