کد خبر 1134553
تاریخ انتشار: ۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۰
بورس نمایه

عرضه ۶۰ درصد سهام عدالت، شائبه افزایش نرخ سود بانکی و عدم حمایت حقوقیها از جمله علل ریزش اخیر بورس است که باید چاره کرد.

به گزارش مشرق، از اواخر مرداد ماه سال جاری شاخص بورس تهران به صورت یکپارچه در مسیر نزولی قرار گرفته است . در روزهای پایانی مرداد ماه شاخص بورس تهران با قرار گرفتن در محدوده ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحد رشد قابل توجهی را نسبت به سنوات گذشته تجربه کرده بود اما وقوع یک سلسله تغییرات اساسی در سیاست‌های پولی و ... شاخص کل و همچنین شاخص هم وزن در مسیر نزولی قرار گرفتند.

متاسفانه باوجود حمایتهای لفظی مسئولان مرتبط و غیر مرتبط دولتی امروز شاخص کل بورس تهران محدوده ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار واحد را نیز از دست داد و چشم انداز روشنی در حال حاضر برای بازگشت شاخص کل دیده نمی شود.

با وجود ریزش ۴۰ درصدی در سال ۸۲ و خاطره تلخ ریزش ۳۵ درصدی در سال ۹۲ اینبار فعالان بازار سرمایه که با پشتوانه اظهارات گاه و بیگاه مقامات دولتی قسمت مهمی از سرمایه خود را به این بازار وارد کرده اند حتی در بعضی موارد به صورت خوش بینانه تا بیش از ۵۰ درصد شاهد کاهش ارزش دارایی خود در شرکتهای مختلف بورسی بوده‌اند.

 بررسی تصمیمات اتخاذ شده در بازه خرداد و تیرماه سال جاری می‌تواند به شفاف شدن دلایل ریزش بورس در مرداد ماه منجر شود. بعد از شیوع کرونا بانک مرکزی برای تامین مالی ارزان تر تسهیلات کرونایی اقدام به کاهش نرخ ذخیره قانونی و سود مازاد سپرده‌ها  کرد. به تبع این تصمیم نرخ بهره بین بانکی با افت قابل توجهی در محدود ۸ درصد قرار گرفت. به واسطه این اقدام بانکها نیز نرخ سود سپرده را در محدود ۱۵ درصد تنظیم کردند و همین عامل کافی بود تا فراخوان اولیه برای سرازیر شدن پولهای سرگردان به بازار سرمایه مورد حمایت دولت وارد شود.

علی سرزعیم اقتصادان در این خصوص می گوید،آنچه بر  آتش بی ثباتی بنزین ریخت تصمیم غیرمنتظره بانک مرکزی در کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی بود. در شرایط تورمی که نرخ واقعی بهره منفی بود منفی‌تر کردن آن تنها موجب شد تا سهم پول از نقدینگی افزایش یابد و عدم تعادل در بازارهای مذکور تشدید شود. به عبارت دیگر سیاست پولی و بانکی به جای اینکه پادچرخه عمل کند در جهت تشدید بی‌ثباتی عمل کرد و اینگونه بود که بازارها آتش گرفت و هیجان عجیبی در بازار سهام ظاهر شد.

اما در ادامه با کاهش التهابات موج اول کرونا  به واسطه  هشدارهای برخی از کارشناسان اقتصادی در خصوص رشد خارج از قاعده بورس رفته رفته سیاست پولی در مسیر عکس قرار گرفت. ابتدا نرخ کف کریدور به ۱۴ درصد بازگشت و نرخ سود بین بانکی نیز در محدوده ۱۸ درصد قرار گرفت. از سوی دیگر در سازمان بورس نیز شاهد اقداماتی نظیر کاهش سقف سرمایه‌گذاری‌ صندوقهای درامد ثابت در سهام و همچنین کاهش اعتبار خرید سهام بودیم. همه این عوامل باعث تغییر مسیر شاخص کل هم وزن در تیر ماه و شروع سقوط شاخص کل در مرداد ماه بود.

متاسفانه امروز سهامداران به واسطه اعتماد به برخی اظهار نظرها، بخش مهمی از سرمایه خود را از دست داده‌اند و با ایجاد نوعی پنیک  با وجود ارزنده شدن سهام ان هم با نرخ ارزی  که اخیرا ۵۰ درصد رشد داشته شاخص کل همچنان در مسیر اصلاح قرار دارد.

در قسمت ابتدایی این گزارش به واکاوی دلایل اصلاح اولیه و تداوم آن به دلیل ترس عمومی سهامداران پرداخته شد. در ادامه تلاش میکنیم تمام راه حلهایی که برای عبور از شرایط فعلی و نگران کننده بورس تهران وجود داشته و بعضا از طرف فعالان و کارشناسان بازار سرمایه نیز مطرح شده را مرور و اقدامات متولیان دولتی نسبت به موارد مذکور را بازخوانی کنیم.

آزاد سازی سهام عدالت، هشدارهایی که نادیده گرفته شد

یکی از چالشهای اولیه بورس تهران در بهار امسال موضوع ازاد سهام عدالت بود. بر اساس سازوکار طراحی شده در سازمان خصوصی سازی و ستاد ازاد سازی سهام عدالت در وزارت اقتصاد تقریبا نیمی از ۴۹ میلیون مشمول سهام عدالت روش مستقیم را انتخاب کردند. بر این اساس با دستور رئیس جمهور در مرحله اول امکان فروش ۳۰ درصد سهام عدالت برای این افراد فراهم شد. با توجه به اینکه شاخص بورس در ان مقطع  در مسیر  صعودی قرار داشت استقبال چندانی از ان نشد. چندی بعد رییس جمهور دستور ازاد سازی ۶۰ درصد سهام عدالت را صادر کرد. این بار موضوع دارای پارامترهای جدیدی شده بود. رفته رفته بورس در مسیر نزولی قرار گرفت مشمولان با توجه به امکان فروش ۶۰ درصد سهام خواستار عرضه  ان شدند.

وزارت اقتصاد که حالا در شرایط نا متعادلی قرار گرفته بود برای ایجاد ثبات و جلوگیری از عرضه ‌های ابشاری سهام عدالت، هرگونه عرضه  سهام را به بازار بلوکی منتقل کند. برررسیها نشان میدهد این روش ان طور که باید و شاید موثر نبوده  و وزارت خانه متولی نتوانتسه  اولا پیش بینی مشخصی از وضعیت  عرضه  سهام عدالت داشته باشد و در ثانی نظارت موثری در عرضه  بلوکی  این سهام نیز با ابهاماتی همراه بود.

شائبه‌های گاه و بیگاه  افزایش نرخ سود بانکی 

بعد از سقوط شاخص بورس در مرداد ماه بسیاری از فعالان بازار سرمایه ریشه اولیه التهاب و میل فروش در بازار را ناشی از افزایش  نرخ سود بانکی و بین بانکی دانستند. این موضوع به قدری جدی شد که نمایندگان  عضو  شورای  عالی بورس نیز به این بحث ورود کردند.
 محسن علیزاده عضو کمیسیون اقتصادی مجلس میگوید پس از رایزنی با مدیران بانک مرکزی، طرح افزایش نرخ سود سپرده های بانکی توسط بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار تکذیب شد.
از طرف دیگر خانکی از فعالان بازار تاکید دارد،در حال حاضر موضوع  افزایش  نرخ سود بانکی تکدیب شده است اما نکته حائز اهمیت موضوع افزایش نرخ سود بین بانکی است که ظاهرا از ۲۰ درصد عبور کرده و این موصوع خبر خوشی برای بازار سرمایه نیست.
به گفته باغبانی از فعالان بازار سرمایه، به جای اظهار نظر بیهوده بایستی به این سوالات پاسخ داده شود؛ یک درصد منابع صندوق توسعه ملی چه شد؟چقدر سهام عدالت فروخته نشده داریم؟چند شرکت صندوق بازارگردانی تاسیس کردند؟چقدر سهام خزانه خریداری کرده و چقدر اوراق تبعی منتشر کردند. به نظر میرسد علاوه بر چالش سود بانکی و عرضه‌های آبشاری  سهام عدالت توجه به این موارد حائز اهمیت است.

سرنوشت نامشخص وعده حمایت از بازار با منابع صندوق توسعه ملی

چند هفته ای از وعده مسئولان  وزارت اقتصاد در خصوص حمایت از بازار سرمایه با سرمایه گذاری یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی میگذرد اما هنوز مشخص نشده به چه دلیلی در اجرای نهایی این حکم قانونی  تعلل صورت میگیرد. بعد از تداوم  ریزشها در بازار سرمایه امروز رییس هییت عامل صندوق تثبیت  بازار  اعلام کرده است،منابع مصوب از صندوق توسعه ملی به بازار سرمایه تزریق می‌شود .

محمد ابراهیم آقابابایی رئیس هیأت عامل صندوق تثبیت بازار سرمایه گفت: ابهاماتی در صندوق توسعه ملی درباره نرخ و مدت سپرده گذاری و شیوه باز پرداخت این منابع وجود داشت که قسمت عمده آن، مرتفع شده و ابهامات محدودی باقی مانده است که امیدواریم در چند روزه آینده، این اتهامات نیز برطرف شود.
در مرحله نخست، حدود هزار میلیارد تومان در صندوق تثبیت بازار سپرده گذاری می‌شود و این عدد تا سقف حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان افزایش خواهد یافت.

صندوق توسعه ملی باید این ابهام را رفع کند که نحوه بازپرداخت منابع به چه شکلی باشد که امیدواریم در چند روز آینده این موضوع محقق و منابع به بازار سرمایه تزریق شود.صندوق توسعه ملی باید مشخص کند که می‌خواهد در سود و زیان شریک باشد و یا این منابع به شکل تسهیلات با نرخ مشخص در اختیار بازار قرار گیرد.در اصل مصوبه تخصیص این منابع و همچنین مقدار آن، هیچ ابهامی وجود ندارد و مراحل آن در حال انجام است.

ماجرای حمایت نصفه و نیمه حقوقیها از بورس در شرایط حساس

لزوم حمایت حقوقیها که به اعتقاد بسیاری‌ ازفعالان‌حقیقی یک امر بدیهی تلقی میشود با فراز و نشیبهای جدی همراه بوده است.

امیر حسین قاضی زاده نائب رییس مجلس با اشاره به لزوم حمایت و عدم عرصه از سوی حقوقیها گفته بود،وقتی مصوبه‌ای قطعی شد ملزم به اجرای آن هستیم و همه باید آن را اجرا کنید نه این‌که منافع یک دستگاه یا یک شرکت را در نظر بگیریم. اینجا منافع ملی در میان است ممکن است منافع ملی با منافع اقتصادی مجموعه حقوقی متضاد باشد و یا آن را به طور کامل تامین نکند، ولی قابل قبول نیست که به خاطر منافع اقتصادی شرکت منافع ملی نادیده گرفته شود.

 مجلس شورای اسلامی و قوه قضاییه به صورت جدی به این موضوع ورود کرده و آیت‌الله رئیسی هم دستور دادند؛ ما این جلسه را برگزار کردیم تا به حرف‌های شما دوستان حقوقی گوش کنیم و نکات‌مان را به شما گفته و تاکیدات لازم را داشته باشیم پس بعدا گلایه نکنید که چرا مجلس شورای اسلامی برخورد می‌کند.

آیا تعیین بازارگردان التهابات بورس را کاهش  میدهد؟

وزیر اقتصاد اخیر اعلام کرده بزودی فرایند تعیین بازارگردان برای شرکتهای بورسی تکمیل خواهد شد. یکی از مهمترین اقدامات الزام سازمان بورس به وجود حداقل یک بازارگردان برای شرکت های فعال در بازار سرمایه بود.  بازارگردانی یک فعالیت تخصصی است. بازارگردانان، موسسات و نهادهایی هستند که مسوولیت تنظیم نوسانات قیمت و رساندن آن به سطح واقعی و نیز کنترل ریسک شرکت را در مواقع بحرانی بر عهده دارند.

 هدف اصلی بازارگردانی نه کسب سود، بلکه کاهش دامنه نوسانات قیمت و در واقع کنترل ریسک سهام، حفظ نقدشوندگی سهام و تنظیم جریان عرضه و تقاضای سهم در بازار است.  کارشناسان معتقدند طی سال های اخیر توجه چندانی به راه اندازی بازارگردانی نشده و تنها در زمان های بحران و ریزش بازار و با توجه به شرایط ایجاد شده به سمت استفاده از بازارگردان ها حرکت شده است.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 18
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • کارشناس IR ۱۱:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۴
  16 1
  دخالت نمیکردند بورس وضعش این نبود. دولت و حقوقی ها بلای جان بورس. شاخص سازی با 10 سهم نشان از بی کفایتی مسئولین بورس دارد
 • IR ۱۱:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۴
  7 6
  هر چی بخوای دستی و مصنوعی بالا نگهش داری هزار بار وضعش بدتر میشه . تا کی میشه هر روز خداد هزار میلیارد داد دست حقوقیها تا سهامهای بادکرده تو صف فروش اونم با قیمتهای نجومی و بشدت بالای فعلی رو بخرن . بعد اینهمه سهام گرون رو کی میخواد از حقوقیها بخره ؟ جن و پری ؟ تا نذاری بورس حبابشو تخلیه کنه راه نمی افته . حالا حالاها حباب داره و باید بشدت بیاد پایین راه دیگه ای براش متصور نیست . حالا هی حقوقیها خریدهای کلان داخلش انجام بدن و تورمهای شدید در جامعه ایجاد کنن
  • IR ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۴
   10 1
   درمورد چیزی که دانش کافی و تجربه ندارید افاضات نفرمایید، چه بورس و چه (متأسفانه)بازارهای موازی دیگه به خاطر حجم بیش از حد نقدینگی ایجاد شده اگر اراده کنند حالا حالا ها جای رشد و افزایش قیمت داره ، حالا مونده به این اراده که بخواد برای حفظ ارزش پول ملی و خدمت به سازندگی کشور و رفاه مردم این نقدینگی رو به بازارهای مولد و تولید هدایت کنه و اصولی به بازار سرمایه عمق ببخشه یا اینکه با خیانت و خباثت اون رو برای ایجاد تورم افسارگسیخته راهی بازار ارز و سکه و... کنه، درحال حاضر بازار سرمایه در جذاب ترین شرایط خودش قرار داره اگر سنگ اندازی نکنند و مردم هم با دانش کافی وارد بشوند
  • جواد IR ۱۲:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۴
   18 1
   عزیز با ابن اظهار نظرت نشون دادی در بازار بورس نیستی اولا حقوقی سهامی که خودش مثلا در قیمت هفتصد تومن فروخته حالا بخواد در سیصد تومن بخره لطفی نکرده دوما از ابتدای دولت روحانی تا الان شاخص چند برابر شده دلار سکه خودرو چند برابر شده شفاف ترین بازار ایران بورسه که فرار مالیاتی نداره ب نظر من باید از سایر بازار ها هم همین قدر مالیات گرفته بشه
  • رز GB ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۴
   14 1
   زمان شاخص دو میلیون صد قیمت طلا دلار خودرو چند بود الان چنده ‌؟ مجلس رسما اعلام کرد بورس عامل تورم نیس عامل تورم بانک مرکزی هس که چهارشنبه قبل دلار بیست سه هزار تومن دلال نمیخرید صرافی ملی نرخ خرید بیست پنج اعلام کرد نذاشت بیشتر بریزه
 • امین IR ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۴
  8 6
  سهامداران حواستون جمع باشه.حقوقی های بازار در اوج فروختند تا پس از ریزش قیمت سهام ها باقیمت پایین از چنگتون در بیارن.با این قیمت دلار و افزایش قیمت ها و البته ثابت بودن حقوق پرسنل شرکت ها در ماههای پیش رو شرکت ها گزارش سود خوبی خواهند داشت.
  • مجتبی IR ۰۱:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۵
   0 1
   نظرتان حقیقت محضه به بهانه انتخابات و کارشناسیهای بی اساس و منفعت طلبانه گران فروختند و الان با پایین کشیدن قیمتها میخوان دوباره سهام رو از دست خلق الله دربیارند تا چند وقت دیگه دوباره گران بخورد مردم بدن. سهام دار زرنگ اونیه که نفروشه حتی اگه میتونه بخره و گوش به این یاوه گویی ها نده
 • ناشناس IR ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۴
  15 1
  کل بازار بورس اسیر چند تاسهم شاخص ساز شده که با معامله اونها در منفی کل سهمها ی دیگه هم به ناخودآگاه به سمت منفی ونهایت صف فروش میرن آخه این چه رویه ای که بورس اسیر ودر بند چند شاخص ساز شده که معامله اونها در منفی 30 تا40 هزار شاخص رو منفی نشون میده وبقیه سهمداران دیگر سهمها بادیدن اون عددهای منفی فوری میرن صف فروش
 • سوخته IR ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۴
  11 6
  این دولت از اول اشتباهی بود و کمر به نابودی ایران بسته بود
 • IR ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۴
  5 0
  ولش کنید شاخص میاد پایین یه جا وایمیسته بالاخره دیگه
 • IR ۱۲:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۴
  4 4
  7 ساله کل اقتصاد مملکت زیر و رو هست و شب و روز همش شده برجام بورس برجام بورس برجام بورس برجام بورس برجام بورس برجام بورس برجام بورس برجام بورس برجام بورس برجام بورس برجام بورس برجام بورس برجام بورس برجام بورس برجام بورس برجام بورس برجام بورس برجام بورس برجام بورس برجام بورس برجام بورس برجام بورس برجام بورس برجام بورس برجام بورس برجام بورس . هم آخر عاقبت اون ننگنامه رو دیدیم هم آخر عاقبت این کازینو رو
  • جواد IR ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۴
   9 3
   کم لطفی نکن بزرگترین رکود تاریخ بورس زمان همین روحانی بین سال نود دو تا نود چهار یا حتی میشه گفت نود شش بود الان یک سالی هس که روحانی سوار بر موج اقبال مردم ب بورس ازش استفاده کرد و جز دولت و کارگزاری ها کسی از بورس سودی نبرده در ضمن ب بورس میگی کازینو من خیلی درآمد بورس حلال تر از خرید دلار و طلا و احتکار مواد غذایی میدونم
  • IR ۱۷:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۴
   1 3
   رشد بورس دوره روحانی حبابی و کاملا جعلی بود. برعکس رشد بورس دوره احمدی نژاد.
 • IR ۱۳:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۴
  6 1
  رشد 10 برابری بورس ظرف یکسال اونم در یک اقتصاد بحران زده و بشدت راکد باعث هجوم سیل آسای سودجویان و طمع ورزان به اون شد تا بدون ذره ای عرق جبین و بدون یک ذره کار و تلاش یکشبه ثروتمند بشن . کاری کردن خیلی از کاسبها میگفتن کاسبی راکده صرف نمیکنه میزنیم تو کار سفته بازی و دلالی سهام راحت هر روز بدون دردسر و کار تو خونه لم میدیم 5 درصد خالص و تضمینی میریزیم جیب . اشاعه فرهنگ تنبلی و کار نکردن ، طمع برای 10 برابر و 20 برابر شدن سرمایه ظرف یکسال اونم بدون ذره ای تلاش و ایجاد نوسانات شدید تورمی در بازارها دستاورد بورسی بود که انفجاری برده شد بالا . حالا سیل خروج و فرار پیش اومده چون 90 درصد سهامدارها افراد هیجانی بودن که حالا همشون بشدت پول لازمن و میخوان به هر قیمتی شده خارج بشن و برن دنبال گرفتاری هاشون
  • جواد IR ۱۶:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۴
   4 6
   شاخص از پانصد هزار در اوج بازار شد دو میلیون ب این میگن ده برابر؟؟؟؟ حقتون همونه که ملت پولشون ببرن در بازار طلا و ارز بدون دادن مالیات تورم ببرن بالا
 • IR ۱۳:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۴
  3 2
  اختلاسگران را گردن زد......!
 • IR ۱۷:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۴
  7 0
  برای توقف سقوط بورس چه باید کرد؟ هیچی. انتخابات آمریکا را زودتر برگزار کنیم!
 • IR ۱۶:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۵
  0 0
  باید چه کرد؟ فقط دعا

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس