2 محکوم اعدام شده در آذربایجان غربى مستحق عفو نبودند

اعدام در آمریکا برخلاف تبلیغات انجام شده از سوی این کشور، موضوع چندان بی سابقه ای نیست و در سطح ایالتی روندی معمول محسوب می شود.

به گزارش مشرق، در میانه هجوم خبرهای مربوط به اعدام یک زن در آمریکا پس از ۷ سال در ساختار فدرال، واقعیتی پنهان مانده است؛ ۵۲ زن آمریکایی و عمدتا اهل ایالت «کالیفرنیا» در صف اعدام ایالتی قرار دارند.
به گزارش «اِی جِی سی، اینترنشنال آبزرویتوری هیومن رایت و اکسپرس اند استار»، آمریکا، در سال‌های اخیر تنها کشور در قاره آمریکاست که همچنان از اعدام استفاده می‌کند.
استفاده از مجازات اعدام از سال ۱۷۸۹ به عنوان مجازاتی قانونی در سیستم قضایی آمریکا مطرح شد؛ در حالی که تبلیغات زیادی در مورد توقف اعدام در آمریکا در ۱۷ سال گذشته انجام می‌شد، این نکته عمدتا مورد غفلت واقع می‌شد که اعدام در سطح فدرال در آمریکا متوقف شده بود و این مجازات در ایالت‌های مختلف این کشور در حال انجام بود.
بیشتر بخوانید
بالاترین نرخ اعدام ایالتی مربوط به ایالت «تگزاس» است.
نکته مهم در این زمینه، سهم بالای اقلیت‌های نژادی در آمار اعدامی‌های آمریکا و تعیین این مجازات برای تنبیه فرد خاطی در ۷۵ درصد پرونده‌ های قتل افراد سفیدپوست است.
این در حالی است که در صورت برابر بودن رقم مقتولان سیاه پوست، مجازات اعدام کم تری در نظر گرفته می‌شود.
آمریکایی‌های آفریقایی تبار در حالی که ۱۳ درصد از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند، ۴۲ درصد از محکومان در صف اعدام و ۳۴ درصداز اعدام‌ها را به خود اختصاص داده اند.
با آزاد شدن مجازات اعدام فدرال در آمریکا در سال ۲۰۲۰ تاکنون ۸ نفر اعدام شدند و نهمین اعدام فدرال نیز در ماه دسامبر برای مجازات یک زن انجام خواهد شد.
«لیزا مونتگومری»، زن ۵۲ ساله سفیدپوستی که در سال ۲۰۰۴ دستگیر شد، در ۸ دسامبر (۱۸ آذر) در زندان فدرال ایالت «ایندیانا» اعدام می‌شود.
اگرچه زنان یک درصد آمار اعدام‌های فدرال را به خود اختصاص می‌دهند، اما در ایالت‌ها، اعدام زنان چندان مورد نادر و بی سابقه‌ای محسوب نمی‌شود.
وزارت دادگستری آمریکا برای روز دهم دسامبر (۲۰ آذر) نیز اعدام دیگری برنامه ریزی کرده است.
منبع: میزان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس