کد خبر 1132670
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۴
بورس

کارشناس اقتصادی با بیان اینکه بانک مرکزی قادر به حفظ ارزش پول ملی نبوده است، گفت: از ماه گذشته دیگر از رشد افسانه‌ای شاخص‌ها خبری نیست و حباب قیمت‌ها در حال شکستن است.

به گزارش سرویس بورس مشرق، محمود جامساز با بیان اینکه قیمت‌های سهام بورس تورمی و حبابی است، اظهار داشت: قیمت واقعی بسیاری از سهام شرکت‌ها به دلیل اینکه زیان‌ده ‌هستند پایین است، ولی ارزش بازاری آن‌ها در بورس افزایش پیدا کرده که بیانگر غیرواقعی و خیالی بودن این قیمت‌ها است که چون با بخش واقعی اقتصاد همخوانی ندارد محکوم به ریزش است کمااینکه از ماه گذشته دیگر از رشد افسانه‌ای شاخص‌ها خبری نیست و حباب قیمت‌ها در حال شکستن است.

بیشتر بخوانید:

درآمد ۳۳هزار میلیاردی دولت از واگذاری سهام

وی افزود: مردم برای ورود به بورس هجوم آوردند زیرا دولت به‌طور مرتب با تبلیغات فریبنده خود، مردم را برای سرمایه‌گذاری در این بازار تشویق می‌کرد، بعد که شاخص‌ها پایین آمد، تعداد کثیری از سهامداران خرد زیان دیدند و حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه از بورس خارج شد، در این شرایط چه کسی باید زیان مردم را جبران کند و مقصر کیست؟

کارشناس بازار سرمایه عنوان کرد: وقتی تورم افزایش می‌یابد ارزش پول و قدرت خرید مردم کاهش یافته و این کاهش ارزش پول به منزله افزایش قیمت ارز است؛ یکی از سیاست‌های بانک مرکزی باید تثبیت ارزش پول ملی باشد چون وظیفه مدیریت شناور ارزی به‌عهده بانک مرکزی است اما این بانک قادر به حفظ ارزش پول ملی نبوده است.

بانک مرکزی قادر به حفظ ارزش پول ملی نبود

وی بیان کرد: بانک مرکزی بایستی از ذخائر ارزی معتبر به ویژه دلار برخوردار باشد تا در هنگام افزایش بهای ارز در بازار آزاد با  تزریق ارز قیمت را متعادل کند، زیرا در واقع بزرگترین عرضه کننده و تقاضا کننده ارز، خود دولت است؛ متأسفانه بانک مرکزی قادر نبود که ارزش پول ملی را حفظ کند و نهایتاً قیمت دلار به شدت بالا رفت.

جامساز تصریح کرد: عوامل سیاسی، تحریم و حتی سیاست‌های داخلی و اقتصادی اعم از سیاست‌های مالی دولت و سیاست‌های پولی بانک مرکزی در افزایش نرخ دلار تأثیرگذار بوده است؛ در حال حاضر بانک مرکزی هیچ راهی برای کاهش آن ندارد مگر اینکه یک اتفاق عجیب وغیر منتظره به لحاظ تحولات سیاسی رخ دهد که همه قیمت‌ها را تحت تاثیر قرار دهد در آن صورت  تمام قیمت‌هایی که به صورت حباب بالا رفته است به شدت تنزل می‌یابد.

وی با بیان اینکه وضعیت اقتصادی کشور نشان دهنده ضعف و ناکارآمدی مدیریت ارشد اقتصاد دولتی ـ سیاسی است، تصریح کرد: در واقع تمام اهداف اقتصادی در خدمت اهداف سیاسی است، چون سیاستمداران، سیاستگذار اقتصادی هستند و منافع سیاسی را بر مصالح ملی ترجیح می‌دهند که نتیجه آن فقر عمومی و فاصله طبقاتی است؛ همچنین در بحث تأمین منابع همواره اهداف سیاسی بر اقتصاد مقدم است.

لزوم تقویت بخش خصوصی

کارشناس بازار سرمایه بخش خصوصی را موتور محرکه اقتصاد دانست و گفت: در تمام کشورهای پیشرفته، بخش خصوصی جزء زنجیره اقتصاد جهانی است؛ تقویت بخش خصوصی برای حضور رقابتی در بازارهای بین‌المللی یکی از عوامل موفقیت کشورهای پیشرفته است؛ متأسفانه کشور ما مثل یک جزیره است که یک دیوار نامرئی به دور آن  کشیده شده و ارتباط اقتصادی و تجارت خارجی آن با دنیا قطع شده است.

وی اذعان کرد: البته تحریم‌ها هم در این قضیه  بسیار تاثیرگذار بوده و اقتصاد ما را بیشتر در گرداب فرو برده است، این اقتصاد به سامان نمی‌شود مگر اینکه تصمیمات و سیاستگذاری‌ها بر مبنای عقلانیت عملی به‌مفهوم تناسب و سازگاری بین ابزار و اهداف اتخاذ شوند، به طور مثال اگر دستیابی به رشد اقتصادی مثبت، هدف است باید ابزار دستیابی به آن که مهمترین آن سرمایه گذاری‌های مولد است فراهم گردد در غیر این صورت یعنی با رشد منفی سرمایه گذاری این هدف محقق نمی‌شود.

جامساز با بیان اینکه از زمان ریاست جمهوری آقای روحانی تاکنون، ارز حدود ۸۰۰ تا ۸۵۰ درصد افزایش قیمت پیدا کرده، اظهار داشت: در حال حاضر یارانه هر ایرانی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان معادل یک دلار و نیم در ماه است؛ چرا باید کشوری مثل ایران با آن همه سرمایه اجتماعی و سرمایه‌های فیزیکی، ثروت، معادن و ..... به این جایگاه برسد؟ درآمدهای نفتی افسانه ای کجاست؟ چرا آن درآمدها نتوانست در چهار دهه ایران را بسازد؟

افزایش ۸۵۰ درصدی نرخ ارز در دولت روحانی

وی افزود: ما نباید ایران فعلی را با ایران ۴۰ سال قبل مقایسه کنیم بلکه باید با کشورهایی مثل سنگاپور، ترکیه، ژاپن و تایوان مقایسه کرده و ببینیم که این کشورها در این چهار دهه چه کرده اند و ما چه کردیم؟ یک زمانی پول ایران جزء پنج ارز معتبر رایج دنیا بود ولی به خاطر سیاست‌های اقتصاد سیاسی ـ دولتی که درآن رانت و فساد وجود دارد، به جایگاهی رسیده‌ایم که پول ایران ‌ارزش خود را از دست داده و جزء بی ارزش‌ترین ارزهای جهان قرار گرفته است.

کارشناس اقتصادی با بیان اینکه سیستم بانکی ما با سیستم بانکی بین‌المللی هماهنگ نیست و با عدم برخورداری از ابزارهای جدید از سیستم بانکی دنیا منفک شده است، عنوان کرد: اصولاً بانک ها با هدف تجمیع سپرده ها و پس اندازهای های خرد مردمی تاسیس شدند تا منابع تسهیلات را برای سرمایه گذاری و توسعه فعالیت‌های مولد اقتصادی بخش خصوصی واقعی تجهیز کنند.

منبع:سایت خبری بازار

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 9
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • IR ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
  5 0
  عزیزم بگو قیمت مسکن که داره با دلار 50 هزار تومنی و ماشین که داره با قیمت 50-60 هزار تومنی و حتی تو ماشین های خارجی داره با دلار بالای 80 هزار تومن معامله میشه چی داری بگی؟؟؟ قیمت خیلی از سهم ها به شدت پایین اومده. دیگه از این پایین تر به کجا؟
 • IR ۱۱:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
  4 0
  بنظرش پارادوکس نیست؟ که قیمت همه چی بالا رفته حتی ماهی! که تو دریا ست بعد قیمت سهم شرکت ها حبابه. آخه چقدر نادانن بعضی ها. قیمت چه چیزی پایین اومده تو این چندماه؟ کدوم حباب خالی شده؟ قیمت دلار 32 تومن قیمت خودرو داخلی و خارجی سر به فلک کشیده؟ فقط بورس و قیمت سهم شرکت تولید کننده حبابه؟
 • ﻣﺠﺘﺒﻲ IR ۱۱:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
  9 0
  ﻣﺎ ﻣﺮﺩﻡ اﻳﺮاﻥ ﻫﻴﭻ ﻓﻘﻄ ﻛﺴﺎﻧﻲ ﻛﻪ ﻣﺮﺩﻡ ﺭا ﺑﻪ اﻳﻦ ﻭﺿﻊ ﮔﺮﻓﺘﺎﺭ ﻛﺮﺩﻧﺪ ﻧﻤﻲ ﺑﺨﺸﻴﻢ و ﻫﻴﺞ ﻓﻘﻄ ﻳﺎﺩﻣﺎﻥ ﻧﻤﻲ ﺭﻭﺩ ﭼﻪ ﺑﻼﻫﺎﻱ ﺳﺮﻣﺎﻥ اﻭﺭﺩﻳﺪ
 • IR ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
  11 0
  از نظرات شما مستفیض شدیم!!!!!!! میشه درباره حباب موجود در یارانه ۴۵ هزار تومنی هم صحبت کنید، به نظر حدود ۲۰ هزار تومنی حبابه باید کم بشه!!!!!!!
 • ایرانی US ۱۹:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
  2 0
  بااین همه تورم کجای بورس حبابه
 • نیشابوری IR ۱۹:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
  1 0
  کدوم حباب ! وقتی قیمت تولیدات و تجهیزات و ... به شرکت تولیدی رشد چندبرابری داشته و قیمت سهامش حبابه ؟؟؟
 • IR ۲۳:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
  3 0
  این کارشناسای برجسته و نخبه رو از کجا پیدا میکنی مشرق. مسکن و سکه و ماشین و.... که اصلا حباب ندارن فقط بورسه که بعد از دوماه منفی خوردن حباب داره
 • من IR ۰۷:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
  2 0
  فقط بورس حباب داشت شما اگه کارشناسی جوبگو بود خودتون وضعیتتون این نبود
 • علی IR ۲۳:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۶
  0 0
  این دیپلم ردی نبود؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس